Спроектувати водопостачання приватного будинку і самостійно змонтувати ефективну систему складно, але реально. У статті наводяться рекомендації з облаштування джерела води, підключення насосів і прокладання трубопроводу. Також тут ви зможете знайти корисні поради щодо підбору матеріалів і обладнання для рішення цих завдань.
Система водопостачання приватного будинку може бути централізованою, або автономною. Обидва варіанти мають своїми особливостями.
Для забезпечення будинку водою потрібно виконати великий обсяг робіт: від вибору та облаштування джерела до прокладки труб
централізованої системи:
Насосна станція – центральний елемент розподільної системи
Відвід від магістрального водопроводу
Якість цієї очищення буває дуже різним, тому в більшості випадків потрібно доочищення.
В автономній системи:
Автономна схема водопостачання на базі криниці
Насосна станція в приватному будинку
Відмінності є і у фінансовому плані. При використанні централізованої системи нам доведеться придбати тільки труби і запірну арматуру, але ми змушені будемо щомісяця оплачувати послуги з водопостачання. За користування автономною системою платити не потрібно, але доведеться купувати досить дороге насосне обладнання і витрачатися на облаштування колодязя/свердловини. У підсумку окупиться автономна система мінімум через кілька років.
Монтуючи автономну систему водопостачання будинку своїми руками, потрібно придбати і правильно встановити велику кількість обладнання
Яка ж система для води для приватного будинку буде оптимальною?
Отже, припустимо, джерело води нам потрібно облаштувати самостійно. Найпростішим рішенням буде викопати колодязь. Це рішення виправдане в тому випадку, якщо водоносний горизонт у межах ділянки знаходиться на рівні 4 – 15 метрів і володіє достатньою потужністю.
Колодязь – найпростіший джерело води
Переваги колодязя:
При відключенні електроенергії воду можна піднімати вручну
Недоліки колодязя:
Один з недоліків колодязя – необхідність регулярного чищення
Схема колодязя
Інструкція по риттю та облаштування колодязя буде наступною:
Потім викопуємо яму глибиною приблизно 2 – 2,5 м.Установка зрубу або кілець. У виритий котлован опускаємо або перші вінці дерев'яного зрубу, або перше бетонне кільце, яке буде зміцнювати стінки колодязя.
Поступово поглиблює дно котловану під підставою зрубу або бетонного кільця, опускаючи їх все нижче. По мірі опускання виробів нарощуємо конструкцію зверху, додаючи нові вінці або встановлюючи такі кільця.
Після того як проектна глибина буде досягнута, герметизируем стики між кільцями.Облаштування водоносного горизонту. Коли ми дійдемо до шару, що містить велику кількість води, нам буде потрібно заглибитися ще приблизно на 1 – 1,5 м. Для вибірки вологого Грунту використовуємо ящик з щільно підігнаних дощок, який встановлюємо у нижній частині котловану. Грунт вибираємо з ящика і піднімаємо вгору відрами.
Облаштування фільтра. На дно котловану пошарово засипаємо промитий крупний пісок, гравій і щебінь або гальку. Ці матеріали забезпечать дренаж води і уловлювання глинистих і мулистих частинок.
Поверх дренажного шару укладаємо щит з осикових дощок, збитих з невеликими щілинами. Наявність такого щита також сприяє підвищенню якості води.Поверхневі роботи. По периметру колодязя викопуємо яму діаметром близько 2 м і глибиною до 60 см На дно котловану укладають шар глини, який ретельно трамбуем – цей «глиняний замок» захистить колодязь від зворотної фільтрації пролитої води.
Поверх глиняного замку влаштовуємо накат з обапола або бетонну стяжку. Поверх стяжки можна укласти тротуарну плитку або заасфальтувати майданчик.
Верхня частина колодязя оформляється по-різному:
Декоративна конструкція з коміром — один з варіантів оформлення верхньої частини колодязя
Підземний кесон для встановлення обладнання
Варіант з декоративним будиночком підійде не тільки для ворота, але і для установки заглибного насоса. А ось поверхневий насос бажано розміщувати в окремій споруді (підземний кесон, наземна будка). Також можна встановити насосну станцію в будинку – тоді до оголовка колодязя достатньо буде прокласти трубу або через шланг.
Водопостачання будинку із свердловини також можливо.
Схема водоносної свердловини
Переваги свердловини:
На основі свердловини збирається компактна і ефективна система
Недоліки свердловини:
Водопостачання у приватному будинку зазвичай здійснюється на базі свердловин двох видів:
Схеми основних видів свердловин
Як правило, буріння свердловини до досягнення потрібного рівня води отримують професіоналам. Втім, якщо водонос знаходиться неглибоко, то виконати роботи можна і самостійно:
При ручному бурінні можна полегшити роботу, подовживши рукояті бура «плечима» зі сталевих труб довжиною 1,5 – 2 м.Монтаж обсади. По мірі заглиблення встановлюємо свердловину пластикові або металеві обсадні труби (діаметр повинен дозволяти вільний рух бура). Між собою деталі обсадної колони з'єднуємо або різьбленням, або зварюванням.
Завершення робіт. Буріння продовжуємо до повного проходження водоносного горизонту. Після досягнення проектної глибини розширюємо нижню частину свердловини і промиваємо її за допомогою заглибного насоса для видалення піску, глинистих частинок і мулу.
В нижній частині облаштовуємо гравійний фільтр або встановлюємо спеціальну фільтруючу трубу з сітчастими стінками.
Правильно пробурена і облаштована свердловина здатна забезпечити безперебійне надходження води для системи водопостачання вашого будинку.
Щоб доставити воду від колодязя або свердловини до точок споживання, необхідно змонтувати насосне обладнання. Опис процесу почнемо з монтажу колодязних насосів.
Для колодязя можна використовувати такі типи насосів:
Занурювальний насос для колодязя
Поверхневий насос можна встановлювати і в звичайному колодязі
Як правило, заглибні колодязні насоси використовуються в основному для господарських потреб. Системи водопостачання приватного домоволодіння майже завжди споруджують на основі насосної станції.
Основні елементи агрегату:
Пристрій і принцип роботи насосної станції
Схема пристрою мембранного бака
До інших переваг бака можна віднести компенсацію гідроударів і економію електроенергії за рахунок більш рідкісного включення насосної автоматики. Чим більше обсяг гідроакумулятора, тим нижче буде знос обладнання.
Система збирається таким чином:
Агрегат, встановлений на подіумі з цегли
Схема підключення насосної станції
Заливка і регулювання реле тиску
Насоси для свердловин
Якщо джерело води – свердловина, то в якості основного обладнання виступає занурювальний свердловинний насос. Для таких пристроїв характерно поєднання великої потужності з відносно малим діаметром, тому коштують вони досить дорого.
Насос з'єднується зі шлангом і кабелем живлення, після чого опускається в свердловину на тросі:
артезіанських свердловин оптимальним рівнем вважають 2/3 глибини водоносного горизонту – приблизно на рівні нижнього краю обсадної труби.Підготовка до установки. відповідно До отриманої довжиною відміряємо шланг і кабель, що з'єднує між собою пластиковими хомутами через кожні 3-4 метра. Кріпимо кабель зі шлангом до насоса.
Монтаж підвісної системи. Сталевий трос або капроновий шнур (потрібен мінімум п'ятикратний запас міцності) фіксуємо на корпусі насоса. Опускаємо обладнання в свердловину.
При невеликій глибині монтажу кріпимо трос або мотузка на підвісі з складеною в кілька разів гумової стрічки. Цей демпфер буде гасити вібрації.Установка оголовка. Поверх обсадної труби кріпимо оголовок. До рим-болта в нижній частині кришки оголовка прив'язуємо трос або шнур підвісу. Шланг і кабель живлення виводимо через центральний отвір оголовка, після чого затягуємо болти, герметизируя конструкцію.
Водопостачання будинку може базуватися на будь-якому джерелі, але при цьому ефективність системи залежить від того, наскільки правильно ми прокладемо труби. Для заміського будинку зазвичай використовуються вироби з металопластику, поліпропілену або поліетилену, які з'єднуються за допомогою фітингів, або зварюванням.
Траншея з трубами
Загальний алгоритм прокладки труб включає такі операції:
Додатковими заходами захисту від промерзання є теплоізоляція труби з використанням полістирольних або поліуретанових кожухів, а також прокладання активних гріючих кабелів.
Свердління отвори у фундаменті
Фото штроб для прихованої прокладки
Схема колекторної розводки
Схема монтажу з використанням прес-фітингів
Схема пайки поліпропіленових труб
Перед закладенням штроб і виконанням оздоблювальних робіт бажано протестувати систему. В процесі тестового запуску перевіряємо якість з'єднання труб, роботу регулюючої автоматики та функціонування насоса, що качає воду з колодязя або свердловини.
Для забезпечення належного рівня комфорту варто подумати про пристрій системи гарячого водопостачання.
Щоб ми могли вмиватися, мити посуд і приймати душ з гарячою водою, можна використовувати самі різні пристрої:
Система опалення та гарячого водопостачання на базі твердопаливного котла
Схема установки накопичувального водонагрівача
Проточний нагрівач
Як правило, в будинку, яким користуються протягом усього року, встановлюється водогрійний котел. Накопичувальні і проточні пристрої підходять для літніх будиночків, а також для будівель, в яких гаряче водопостачання монтувалося вже після того як була встановлена система опалення.
Водопостачання приватного будинку може бути реалізовано за однією із схем, наведених вище. Для цього варто вивчити описані алгоритми та інструкції, а також переглянути відео в цій статті. Відповіді на будь-які питання, що стосуються монтажу водопостачання ви можете отримати в коментарях.