» » Водопостачання приватного будинку: види систем, інструкція з монтажу своїми руками, схема, відео і фото

Водопостачання приватного будинку: види систем, інструкція з монтажу своїми руками, схема, відео і фото



Спроектувати водопостачання приватного будинку і самостійно змонтувати ефективну систему складно, але реально. У статті наводяться рекомендації з облаштування джерела води, підключення насосів і прокладання трубопроводу. Також тут ви зможете знайти корисні поради щодо підбору матеріалів і обладнання для рішення цих завдань.

Централізована і автономна системи

Система водопостачання приватного будинку може бути централізованою, або автономною. Обидва варіанти мають своїми особливостями.

Для забезпечення будинку водою потрібно виконати великий обсяг робіт: від вибору та облаштування джерела до прокладки труб

Для забезпечення будинку водою потрібно виконати великий обсяг робіт: від вибору та облаштування джерела до прокладки труб

централізованої системи:

  1. Підключення до джерела. Вода надходить з водопровідної магістралі, розрахованої від насосної станції, або від водонапірної башти.
Насосна станція – центральний елемент розподільної системи

Насосна станція – центральний елемент розподільної системи

  1. Тиск в системі. Тиск у трубопроводах забезпечується автоматично, тобто нам не потрібно встановлювати додаткове насосне обладнання.
  2. Залежність від сторонніх обставин. Система виходить повністю залежною від зовнішніх факторів: при поломці або відключенні центральних насосів або пориві магістралі будинок залишиться без води. Можливо, надовго.
Відвід від магістрального водогону

Відвід від магістрального водопроводу

  1. Водоочищення. Вода при вступі в систему центрального водопостачання піддається очищенню – видалення механічних частинок, домішок, демінералізації, знезараженню.

Якість цієї очищення буває дуже різним, тому в більшості випадків потрібно доочищення.

В автономній системи:

Автономна схема водопостачання на базі криниці

Автономна схема водопостачання на базі криниці

  1. Підключення до джерела. В якості джерела виступає колодязь або свердловина (залежить від розташування водоносного шару).
  2. Тиск в системі і залежність від зовнішніх факторів. Транспортування води у системі забезпечується насосним обладнанням, яке нам потрібно встановити та обслуговувати самостійно. Це робить водопостачання залежним від наявності напруги в мережі, тому бажано мати дублюючу систему електроживлення, що працює від генератора.
Насосна станція в приватному будинку

Насосна станція в приватному будинку

  1. Водоочищення. Необхідно самим дбати про очищення: іноді початкове якість води не дозволяє використовувати її для пиття та приготування їжі.

Відмінності є і у фінансовому плані. При використанні централізованої системи нам доведеться придбати тільки труби і запірну арматуру, але ми змушені будемо щомісяця оплачувати послуги з водопостачання. За користування автономною системою платити не потрібно, але доведеться купувати досить дороге насосне обладнання і витрачатися на облаштування колодязя/свердловини. У підсумку окупиться автономна система мінімум через кілька років.

Монтуючи автономну систему водопостачання будинку своїми руками, потрібно придбати і правильно встановити велику кількість обладнання

Монтуючи автономну систему водопостачання будинку своїми руками, потрібно придбати і правильно встановити велику кількість обладнання

Яка ж система для води для приватного будинку буде оптимальною?

  • якщо є можливість, то простіше підключитися до системи централізованого водопостачання. Навіть за умови щомісячної оплати витрати будуть значно нижче;
  • якщо можливості немає, доведеться робити автономну систему. Трудові, часові та фінансові витрати будуть на порядок вище. Натомість, попрацювавши один раз, ми можемо забезпечити будинок водою на кілька десятків років.

Джерела води

Як вирити колодязь

Отже, припустимо, джерело води нам потрібно облаштувати самостійно. Найпростішим рішенням буде викопати колодязь. Це рішення виправдане в тому випадку, якщо водоносний горизонт у межах ділянки знаходиться на рівні 4 – 15 метрів і володіє достатньою потужністю.

Криниця – найпростіший джерело води

Колодязь – найпростіший джерело води

Переваги колодязя:

При відключенні електроенергії воду можна піднімати вручну

При відключенні електроенергії воду можна піднімати вручну

  • відносно невеликі трудовитрати;
  • можливість ручного підйому води при відключенні електроенергії;
  • низька вартість насосної техніки;
  • термін служби - 50 років і більше.

Недоліки колодязя:

Один з недоліків колодязя – необхідність в регулярному чищенні

Один з недоліків колодязя – необхідність регулярного чищення

  • в колодязь можуть проникати грунтові води з частинками грунту та мулу. Це призводить до зниження якості води;
  • щоб уникнути замулювання, колодязь потрібно регулярно чистити;
  • рівень води залежить від пори року, так що в спеку неглибокі джерела можуть пересихати.
Схема колодязя

Схема колодязя

Інструкція по риттю та облаштування колодязя буде наступною:

Риття котловану. У обраному місці наносимо розмітку під сам колодязь і під майданчик по його периметру.

Потім викопуємо яму глибиною приблизно 2 – 2,5 м.Установка зрубу або кілець. У виритий котлован опускаємо або перші вінці дерев'яного зрубу, або перше бетонне кільце, яке буде зміцнювати стінки колодязя.

Поступово поглиблює дно котловану під підставою зрубу або бетонного кільця, опускаючи їх все нижче. По мірі опускання виробів нарощуємо конструкцію зверху, додаючи нові вінці або встановлюючи такі кільця.

Після того як проектна глибина буде досягнута, герметизируем стики між кільцями.Облаштування водоносного горизонту. Коли ми дійдемо до шару, що містить велику кількість води, нам буде потрібно заглибитися ще приблизно на 1 – 1,5 м. Для вибірки вологого Грунту використовуємо ящик з щільно підігнаних дощок, який встановлюємо у нижній частині котловану. Грунт вибираємо з ящика і піднімаємо вгору відрами.Облаштування фільтра. На дно котловану пошарово засипаємо промитий крупний пісок, гравій і щебінь або гальку. Ці матеріали забезпечать дренаж води і уловлювання глинистих і мулистих частинок.

Поверх дренажного шару укладаємо щит з осикових дощок, збитих з невеликими щілинами. Наявність такого щита також сприяє підвищенню якості води.Поверхневі роботи. По периметру колодязя викопуємо яму діаметром близько 2 м і глибиною до 60 см На дно котловану укладають шар глини, який ретельно трамбуем – цей «глиняний замок» захистить колодязь від зворотної фільтрації пролитої води.

Поверх глиняного замку влаштовуємо накат з обапола або бетонну стяжку. Поверх стяжки можна укласти тротуарну плитку або заасфальтувати майданчик.

Верхня частина колодязя оформляється по-різному:

Декоративна конструкція з коміром — один з варіантів оформлення верхньої частини колодязя

Декоративна конструкція з коміром — один з варіантів оформлення верхньої частини колодязя

  • можна встановити декоративний будиночок з дахом, закріпивши в ньому воріт для ручного підйому води;
  • можна облаштувати прихований кесон (приямок) або поверховий будиночок для насосної станції.
Підземний кесон для установки обладнання

Підземний кесон для встановлення обладнання

Варіант з декоративним будиночком підійде не тільки для ворота, але і для установки заглибного насоса. А ось поверхневий насос бажано розміщувати в окремій споруді (підземний кесон, наземна будка). Також можна встановити насосну станцію в будинку – тоді до оголовка колодязя достатньо буде прокласти трубу або через шланг.

Як пробурити свердловину

Водопостачання будинку із свердловини також можливо.

Схема водоносної свердловини

Схема водоносної свердловини

Переваги свердловини:

  • стабільний обсяг води з відносно невеликими сезонними коливаннями;
  • висока якість води;
  • відсутність необхідності в регулярному ремонті.
На основі свердловини збирається компактна і ефективна система

На основі свердловини збирається компактна і ефективна система

Недоліки свердловини:

  • дороге і складне буріння, майже завжди – з застосуванням професійного обладнання;
  • менший, ніж у криниці, термін експлуатації (в свердловини «на пісок»);
  • необхідність використання дорогих свердловинних насосів.

Водопостачання у приватному будинку зазвичай здійснюється на базі свердловин двох видів:

Схеми основних видів свердловин

Схеми основних видів свердловин

  1. Свердловина «на пісок». Глибина від 15 до 40-50 м, термін експлуатації – від 8 до 20 років. Таку свердловину можна пробурити вручну, знайшовши водоносний горизонт досвідченим шляхом. Для підйому та подачі води потрібна установка насосного обладнання. Вода може містити піщані і глинисті частинки, тому потребує доочищення.
  2. Артезіанська свердловина. Глибина може досягати 150 м, термін служби – до 50 років при правильному облаштуванні і експлуатації. Підйом води здійснюється за рахунок власного тиску, насоси використовуються в основному для транспортування. Буриться виключно машинним способом з обов'язковою реєстрацією та оформленням паспорта свердловини.

Як правило, буріння свердловини до досягнення потрібного рівня води отримують професіоналам. Втім, якщо водонос знаходиться неглибоко, то виконати роботи можна і самостійно:

Попередні роботи. У обраному місці викопуємо приямок для установки кесона або монтажу оголовка свердловини. Встановлюємо триногу, на яку будуть спиратися направляючі штанги.Шнекове буріння. Використовуючи шнековий бур, поглиблюємо свердловину, відгрібаючи від горловини вийнятий грунт. Періодично витягаємо інструмент, очищаючи його лопаті від налиплого матеріалу.

При ручному бурінні можна полегшити роботу, подовживши рукояті бура «плечима» зі сталевих труб довжиною 1,5 – 2 м.Монтаж обсади. По мірі заглиблення встановлюємо свердловину пластикові або металеві обсадні труби (діаметр повинен дозволяти вільний рух бура). Між собою деталі обсадної колони з'єднуємо або різьбленням, або зварюванням.Завершення робіт. Буріння продовжуємо до повного проходження водоносного горизонту. Після досягнення проектної глибини розширюємо нижню частину свердловини і промиваємо її за допомогою заглибного насоса для видалення піску, глинистих частинок і мулу.

В нижній частині облаштовуємо гравійний фільтр або встановлюємо спеціальну фільтруючу трубу з сітчастими стінками.

Правильно пробурена і облаштована свердловина здатна забезпечити безперебійне надходження води для системи водопостачання вашого будинку.

Підключення насосного обладнання

Монтуємо колодязний насос

Щоб доставити воду від колодязя або свердловини до точок споживання, необхідно змонтувати насосне обладнання. Опис процесу почнемо з монтажу колодязних насосів.

Для колодязя можна використовувати такі типи насосів:

  1. Глибинний насос (погружний). Насосна частина розташовується у воді в підвішеному стані (на тросі або капроновому шнурі). З поверхнею насос з'єднується шлангом для подачі води і кабелем живлення.
Занурювальний насос для колодязя

Занурювальний насос для колодязя

  1. Поверхневий насос або насосна станція. Саме насосне обладнання розташовується на поверхні (в приямку-кесоні або в будинку). На глибину водоносного горизонту опускається шланг з фільтром, над яким зазвичай монтується зворотний клапан. Наявність зворотного клапана перешкоджає руху води самопливом назад в колодязь і полегшує перекачування при відключенні помпи.
Поверхневий насос можна встановлювати і в звичайному колодязі

Поверхневий насос можна встановлювати і в звичайному колодязі

Як правило, заглибні колодязні насоси використовуються в основному для господарських потреб. Системи водопостачання приватного домоволодіння майже завжди споруджують на основі насосної станції.

Основні елементи агрегату:

Пристрій і принцип роботи насосної станції

Пристрій і принцип роботи насосної станції

  • відцентровий насос із системою автоматичного включення/відключення;
  • гідроакумулятор – бак, розділений на кілька секцій мембраною. Наявність бака дозволяє підтримувати постійний тиск в системі за рахунок поступового заповнення водою;
Схема пристрою мембранного бака

Схема пристрою мембранного бака

До інших переваг бака можна віднести компенсацію гідроударів і економію електроенергії за рахунок більш рідкісного включення насосної автоматики. Чим більше обсяг гідроакумулятора, тим нижче буде знос обладнання.

  • реле тиску, що управляє включенням автоматики;
  • вимірювальні прилади.

Система збирається таким чином:

Агрегат, встановлений на подіумі з цегли

Агрегат, встановлений на подіумі з цегли

  1. Монтується насосна станція. В якості основи використовується бетонний або цегляний подіум. Під пристрій підкладаємо гумовий килимок для компенсації вібрацій.
  2. До насоса приєднується шланг подачі води з колодязя. В місці підключення можна встановити найпростіший сітчастий фільтр для попереднього очищення.
Схема підключення насосної станції

Схема підключення насосної станції

  1. Виконується приєднання вивідною труби. В подальшому на її основі ми будемо робити розводку по дому.
  2. Проводиться налаштування автоматики. Для цього через технологічний отвір в насос заливається близько 2 л води і виконується включення агрегату. Система регулюється таким чином, щоб автоматичне відключення відбувалося при тиску близько 2,5 -3 бару, а пуск – 1,5 – 1,8 бару.
Заливка і регулювання реле тиску

Заливка і регулювання реле тиску

Встановлюємо насос у свердловину

Насоси для свердловин

Насоси для свердловин

Якщо джерело води – свердловина, то в якості основного обладнання виступає занурювальний свердловинний насос. Для таких пристроїв характерно поєднання великої потужності з відносно малим діаметром, тому коштують вони досить дорого.

Насос з'єднується зі шлангом і кабелем живлення, після чого опускається в свердловину на тросі:

Визначення глибини. Рівень водного дзеркала визначаємо за паспортом, по можливості контролюючи його за допомогою грузика на шнурі. Розраховуємо рівень занурення насоса таким чином, щоб усмоктувальна частина перебувала мінімум 1м нижче мінімального динамічного рівня і на відстані від 1 до 3 м від дна.

артезіанських свердловин оптимальним рівнем вважають 2/3 глибини водоносного горизонту – приблизно на рівні нижнього краю обсадної труби.Підготовка до установки. відповідно До отриманої довжиною відміряємо шланг і кабель, що з'єднує між собою пластиковими хомутами через кожні 3-4 метра. Кріпимо кабель зі шлангом до насоса.Монтаж підвісної системи. Сталевий трос або капроновий шнур (потрібен мінімум п'ятикратний запас міцності) фіксуємо на корпусі насоса. Опускаємо обладнання в свердловину.

При невеликій глибині монтажу кріпимо трос або мотузка на підвісі з складеною в кілька разів гумової стрічки. Цей демпфер буде гасити вібрації.Установка оголовка. Поверх обсадної труби кріпимо оголовок. До рим-болта в нижній частині кришки оголовка прив'язуємо трос або шнур підвісу. Шланг і кабель живлення виводимо через центральний отвір оголовка, після чого затягуємо болти, герметизируя конструкцію.

Прокладка водопроводу

Як виконати трубну розведення

Водопостачання будинку може базуватися на будь-якому джерелі, але при цьому ефективність системи залежить від того, наскільки правильно ми прокладемо труби. Для заміського будинку зазвичай використовуються вироби з металопластику, поліпропілену або поліетилену, які з'єднуються за допомогою фітингів, або зварюванням.

Траншея з трубами

Траншея з трубами

Загальний алгоритм прокладки труб включає такі операції:

  1. Монтаж підвідної труби. Від будинку до приямка оголовком свердловини або кесона з насосним обладнанням копаємо траншею. Глибина траншеї повинна становити від 1,5 до 2 м, що дозволить запобігти промерзанню водопровідної труби в зимовий період.

Додатковими заходами захисту від промерзання є теплоізоляція труби з використанням полістирольних або поліуретанових кожухів, а також прокладання активних гріючих кабелів.

  1. Оформлення введення в приміщення. У фундаменті або цоколі робимо отвір, у який вставляємо металеву гільзу діаметром більше діаметра труби. Через гільзу, яка забезпечить захист від деформації при осідання будівлі, заводимо трубу в приміщення. Ретельно утеплюємо отвір.
Свердління отвори у фундаменті

Свердління отвори у фундаменті

  1. Підготовка до монтажу водопроводу. На стіни наносимо розмітку для прокладки труб. При відкритому монтажі закріплюємо на несучих поверхнях кронштейни, на яких будуть зафіксовані труби. Якщо планується прихований монтаж, проробляємо в стінах канавки, використовуючи штроборез або дриль з насадкою-долотом. В штробах також встановлюємо кронштейни для труб.
Фото штроб для прихованої прокладки

Фото штроб для прихованої прокладки

  1. Підключення водопроводу. На вході в будинок встановлюємо кульовий кран, до якого приєднуємо колектор. До колектора своїми руками підключаємо труби системи водопостачання, які поділяємо на кілька контурів. Така схема монтажу дозволяє оптимізувати тиск: при відкритті одного крана тиск на інших дільницях не буде падати.
Схема колекторної розводки

Схема колекторної розводки

  1. Збірка системи. Металопластикові труби з'єднуємо один з одним з використанням прес-фітингів. Поліетиленові та поліпропіленові вироби монтуємо зварним способом, застосовуючи для з'єднання спеціальний паяльник. Закріплюємо труби на кронштейнах (відкрито або в штробах). Підключаємо запірну арматуру, сантехніку, змішувачі та інші точки споживання.
Схема монтажу з використанням прес-фітингів

Схема монтажу з використанням прес-фітингів

Схема пайки поліпропіленових труб

Схема пайки поліпропіленових труб

Перед закладенням штроб і виконанням оздоблювальних робіт бажано протестувати систему. В процесі тестового запуску перевіряємо якість з'єднання труб, роботу регулюючої автоматики та функціонування насоса, що качає воду з колодязя або свердловини.

Як забезпечити гаряче водопостачання

Для забезпечення належного рівня комфорту варто подумати про пристрій системи гарячого водопостачання.

Щоб ми могли вмиватися, мити посуд і приймати душ з гарячою водою, можна використовувати самі різні пристрої:

  1. Водогрійні котли – газові або твердопаливні. Можуть бути як одноконтурними (тільки для нагрівання води), так і двоконтурними (гаряче водопостачання опалення). Для використання системи від колектора відводиться окрема труба з холодною водою, підключається до котла і вже від котла ведеться окрема гаряча розведення.
Система опалення та гарячого водопостачання на базі твердопаливного котла

Система опалення та гарячого водопостачання на базі твердопаливного котла

  1. Накопичувальні водонагрівачі. Такий нагрівач являє собою ємність від 50 до 100+ літрів, усередині якої розташовується ТЕН. Воду поступає в резервуар, нагрівається до потрібної температури, після чого ТЕН включається тільки для підтримки потрібної ступеня нагріву. По мірі використання резервуар поповнюється.
Схема установки накопичувального водонагрівача

Схема установки накопичувального водонагрівача

  1. Проточні водонагрівачі. Використовуються в самих маленьких дачних будиночках без душової кабінки, або у великих котеджах на окремих ділянках трубної розводки. Проточний нагрівач монтується на трубі з холодною водою безпосередньо перед точкою споживання. Нагрів відбувається при проходженні рідини через корпус пристрої з електричним або індукційним елементом.
Проточний нагрівач

Проточний нагрівач

Як правило, в будинку, яким користуються протягом усього року, встановлюється водогрійний котел. Накопичувальні і проточні пристрої підходять для літніх будиночків, а також для будівель, в яких гаряче водопостачання монтувалося вже після того як була встановлена система опалення.

Висновок

Водопостачання приватного будинку може бути реалізовано за однією із схем, наведених вище. Для цього варто вивчити описані алгоритми та інструкції, а також переглянути відео в цій статті. Відповіді на будь-які питання, що стосуються монтажу водопостачання ви можете отримати в коментарях.



Похожие предложения
Дата добавления: 11-05-2017, 15:09
Статьи по теме
Що їдять индоутки: рекомендації по харчуванню домашньої птиці
Батьківщиною індокачок вважається Південна і Центральна частини Америки. Індокачка або...
В'єтнамська диня - запашні плоди з високим відсотком врожайності
Диня в'єтнамська – продукт селекціонерів, що відноситься до сімейства гарбузових....
Як і чим пофарбувати дерев'яні сходи: вибір фарби, технологія фарбування
Дерев'яні сходи може стати відмінним елементом інтер'єру будинку, а також яскравою...
Світлодіодне підсвічування: як зробити самому, блок живлення, фото і відео-уроки, ціна
на Жаль, цей метод не враховує, що SMD-5050 значно яскравіше, ніж SMD-3528, тому і...
Гідроізоляція фундаменту: рулонні, обмазувальні матеріали й інші варіанти, пристрій, відео і фото
чи Можна самому якісно захистити фундамент від вологи? Мій досвід показав, що можна...
Укоси з МДФ: обробка дверних прорізів панелями, відео-інструкція з монтажу своїми руками і фото
Віконні і дверні укоси з МДФ робляться на порядок складніше, ніж конструкції з інших...
Какие проблемы возникают при самостоятельной аренде квартир в Белой Церкви
Если для аренды жилья не обращаться к посредникам, то можно прилично сэкономить. Ведь...
Будівництво гаража з піноблоків своїми руками: фундамент, стіни, дах, відео-інструкція
Спорудження гаража з піноблоків цілком може бути виконано без залучення найманої праці...
Як відреставрувати стіл з допомогою декупажу: ідеї, покрокова інструкція, фото і відео
Декорування поверхні є бюджетним способом оновити інтер'єр і повернути старим речам...