Дерев'яні сходи може стати відмінним елементом інтер'єру будинку, а також яскравою прикрасою екстер'єру. Головне – підібрати якісні та ідеальні по колірному оформленню лакофарбові матеріали.
Чим і як пофарбувати дерев'яні сходи своїми руками, обов'язково проводити процедуру фарбування, є спеціальні технології?
Відповіді на всі ці питання Ви зможете знайти в даній статті.
Вся конструкція дерев'яних сходів, особливо її щаблі й поруччя, відрізняється невисоким рівнем зносостійкості і, відповідно, потребує хорошої захист.
Сходи, незалежно від того, вона розташована всередині будинку або зовні, щодня піддається серйозним навантаженням, тому подряпини і потертості (при відсутності належного захисту) з'являються на її поверхні дуже швидко.
Фарбування дерев'яних сходів, також як і обробка дерева від вологи і гниття спеціальними складами – ефективна захисна міра, яка може допомогти продовжити її експлуатаційний термін. Спеціальні матеріали, призначені для фарбування дерев'яних конструкцій, надають можливість максимально зменшити інтенсивність впливу різних несприятливих факторів:
Крім того, лакофарбові матеріали для дерева наділені дезінфекційними властивостями – в них містяться речовини, які протистоять появи деревних шкідників.
Також до складу фарб входять протипожежні просочення, що забезпечують зниження ризику загоряння дерев'яних конструкцій.
Таким чином, фарбування дерев'яних сходів виконується не тільки з естетичною метою, але й для продовження експлуатаційного терміну конструкції, поліпшення її функціональних характеристик.
Матеріали, придатні для використання:
Фарби можуть утворювати глянсове або матове покриття, які відрізняються як зовні, так і в плані практичності.
Порада! Поверхня, отримана в результаті фарбування глянсовою фарбою, є більш слизькою і небезпечною, тому рекомендується вибирати фарбу матового або напівматовою типу.До складу просочень (тонуючих лаків входять спеціальні пігменти, розчинені в синтетичних речовинах, спирті або воді, які здатні проникати глибоко в деревину, надавати їй потрібний колір і підкреслювати природність.
За рахунок просочення також утворюється тонка плівка на дерев'яній поверхні, що відрізняється глянцевим блиском. Застосування просочення вимагає обов'язкового нанесення закріплює покриття – безбарвного лаку.
Лаки найкраще підходять для сходів, які розташовані за межами приміщень. При цьому в основі матеріалу повинен містяться масло-смоляних чи масляною складу. Особливою популярністю користується лак, що застосовується для фарбування суден, споруджених з натурального дерева.
Він носить відповідну назву – «яхтний». Матеріал відмінно зарекомендував себе в якості надійного покриття для дерев'яних конструкцій.
Порада! Вибирайте напівматові або матові лаки, які здатні приховати недоліки поверхні, при цьому зберігають свій блиск, навіть на тих ділянках, які найбільше схильні до зносу.
Для фарбування сходів з дерева всередині будинку можна використовувати один з трьох лакофарбових матеріалів (фарбу, лак, просочення) – все залежить від бажаного декоративного результату і основний цілі фарбування, або поєднати декількох видів покриттів.
Наприклад, можна використовувати просочення, поверх якої накласти шар прозорого лаку. Або ж закріпити прозорим лаком фарбу. Нерідко відбувається плутанина між простою фарбою, емаллю та емалевою фарбою.
Емаль відноситься до лакофарбових матеріалів, що вона має інше призначення. Різниця між простою емалевою фарбою і полягає в надійності покриття, запаху матеріалу та інші особливості (емаль забезпечує більш ефективну захист поверхні і відрізняється стійким запахом).
Емалі рекомендується використовувати тільки в тому випадку, якщо сходи розташована всередині сухого, захищеного від опадів приміщення. В іншому випадку сходи незабаром постраждає від зайвої вологи.
Можливо, Вас зацікавить стаття про будівництво гвинтових сходів.А в цій статті читайте про обробку бетонних сходів деревом.
Якщо ви віддаєте перевагу фарбі, то краще підібрати фарбу на основі алкідних, масляних, або алкідно-уретанових речовин.
Натуральна оліфа, яка входить до складу таких фарб, відома більш високим рівнем стійкості до різних пошкоджень, як механічним, так і атмосферним.
Перед фарбуванням потрібно обробити поверхню дерев'яних сходів:
Перш ніж приступати до шліфування, дочекайтеся, поки шар шпаклівки повністю висохне (залежить від конкретної марки матеріалу).
Після процедури шліфування теж необхідно почекати деякий час (не більше 2-3 днів). Це необхідно для того, щоб природні ворсинки деревини стали рівними і при повторній шліфуванні від них можна було позбутися.
Необхідність в нанесенні грунтовки пояснюється тим, що з її допомогою зчеплення між поверхнею сходів і фарбою буде значно краще, а наявні недоліки стануть непомітними. Грунтовка наноситься тільки під фарбу – якщо в якості покриття обраний лак, то в ній немає необхідності.
Рекомендується фарбувати сходи розібраному вигляді, але допускається і виконання процедури на місці, якщо сходи вже встановлена. Починати фарбування слід з дрібних елементів (торців, перил).
Щоб сходами можна було користуватися в процесі фарбування, покривайте фарбою не всю драбину, а кожну другий сходинку. Коли вони висохнуть, пофарбуйте залишилися сходинки.
Лакофарбовий матеріал наноситься з верхньої сходинки у напрямку до нижньої. Наносити фарбу можна будь-яким зручним інструментом валиком, щіткою і т. п. Для фарбування сходи з сосни найкраще підійде широка кисть.
Останні мазки виконуються уздовж деревної структури. Нанесення фарби – це перший етап робіт. Коли покриття повністю висохне, можна приступати до другого етапу – нанесення фінішного лаку та, за бажанням, до утеплення підлоги навколо драбини.
Дивіться відео-інструкцію з фарбування дерев'яних сходів на другий поверх: