Вибираючи рослини для дизайнерської посадки на квіткових клумбах дачних ділянок і парків, садівники нерідко зупиняються на дельфиниуме.
Його вирізняє невибагливість у догляді і зовнішня краса, яка дозволить виростити дельфініум в самих різних умовах.
Дельфініум (Delphinium) також називають шпорник і живокіст. Останнє часто зустрічається в розмовної мови. Існує кілька версій появи такої назви.
Деякі вчені говорять про схожість нерозпустилися квітки з дельфіном, інші відзначають, що в Стародавній Греції величезне число дельфініума зустрічалося в місті Дельфи, де розташовувався храм Аполлона Дельфійського і жив дельфійський оракул. У Росії слово «шпорник» походить від подібності виросту-придатка з кавалерійською шпорою.
Назва ж живокіст має відсилання до значення рослини в народній медицині настоянку квітки застосовували для загоєння ран.
Цікаво: в Росії назва «дельфініум» зазвичай застосовується в художній літературі.Всього відомо близько 450 видів, з яких 100 видів ростуть у Росії, серед них найбільш популярні багаторічна жівокость висока і однорічна живокіст польова. Квітка поширений в північних країнах і африканських тропіках, чимало видів росте в Азії, переважно в Китаї.
Варто зазначити, що вказане кількість видів не точно: з-за величезної кількості сортів та складності виділення загальних ознак деякі автори виявляють до 1,2 тисячі сортів квітки. Інші види так нечисленні, що знаходяться під загрозою зникнення.
Дельфініум відноситься до сімейства Лютикова. Його розміри досить різноманітні: деякі карликові сорти не виростають більше 10 см, інші гігантські види досягають 2,5-3 метрів.
Стебло порожнистий всередині, листя великі, темно-зелені, гострі на кінцях. Квіти складаються з 5 пелюсток, один з яких має зазначений вище шип. Пелюстки можуть виростати в один або кілька рядів, бувають простими та махровими.
Саме суцвіття складається з декількох десятків квіток: у примітивних видів кількість не перевищує 15 штук, у більш розвинених досягає 80 штук. При цьому довжина суцвіття може досягати метра в довжину. Завдяки важким кистей, які зібрані в дрібні квіточки, шпорник виглядає дуже красиво і благородно.
Особливо варто відзначити колірне розмаїтість дельфініума: незважаючи на те, що найчастіше в природі зустрічаються сині і блакитні відтінки, в садах можна побачити фіолетові, бузкові, білі і навіть рожеві, червоні або чорні квіти. Побачити розмаїття видів і вибрати найбільш підходящий варіант можна на фото.
В дикому середовищі дельфініум в основному росте в горах і легко переносить низькі, до -20 градусів, температури. Інші сорти, навпаки, жаростійкі і не вимогливі до сухості. Культурні сорти володіють всіма перевагами диких «побратимів».
В основному шпорник застосовують у декоративному садівництві: його розведенням з XVII століття займається Королівське садівниче товариство. Також деякі сорти застосовувалися як барвники.
Деякі види також зарекомендували себе в медицині в якості знеболюючих та протимікробних засобів. Також їх застосовують як релаксанти для підвищення м'язового тонусу при нервових захворюваннях: хвороби Паркінсона, травматичному паралічі, розсіяному склерозі.
Важливо знати: необхідно пам'ятати, що шпорник – це отруйна рослина, яке ні в якому разі не можна застосовувати самостійно.В народних рецептах квітка застосовується при жіночих, сечостатевих або венеричних захворюваннях, хворобах травлення, збільшення печінки, жовтяниці, при запаленні або гною очі.
Дельфініум Лероя
Розрізняються однорічні та багаторічні сорти, однак більшість садівників віддає перевагу другим, так як вони не вимагають щорічного «оновлення». Серед найбільш затребуваних варто відзначити шпорники з незвичайними забарвленнями квіток:
Також варто відзначити сорту «Вальс», «Океан» і «Метелик», гібрид «Белладонна», гіганта «Літнє небо», «Блакитне мереживо» сніжно-білий «Галахад», світло-рожевий «Кароліна». Їх опису легко знайти на сайтах садових центрів.
Дельфініум Неаполь
Не менш популярні низькорослі сорти:
Варто відзначити пірамідальний дельфініум – завдяки своїй невибагливості сорт вкрай популярний і поширений. Він стійко переносить до 20 градусів морозу, а його корені здатні прижитися навіть на бідних кам'янистих Грунтах. Цвітіння відбувається з липня по вересень. Не менш затребуваний і дельфініум «Свитхартс» («Sweethearts»), а також всі новозеландські сорти, що володіють відмінним здоров'ям і невибагливістю.
Незважаючи на невибагливість, найкраще садити квітка в нейтральну, родючий грунт. Кислі землі не підійдуть: якщо обраний ділянку такий, варто восени внести трохи вапна або доломітового борошна, щоб прибрати надлишки кислоти. Також корисно буде внести гній або торф.
Шпорники люблять тепло і сонячне світло, а от з вітром може виникнути проблема: з-за тонких листків рослина може зламатися при сильних поривах. буде Потрібно підв'язувати стебла або садити їх поряд з укриттям.
Зверніть увагу: дерева і кущі в якості укриття не підійдуть – вони будуть перетягувати всі поживні речовини, що негативно позначиться на зростанні дельфініума.Восени необхідно перекопати грунт і удобрити її мінеральними добривами. Висадка паростків необхідно проводити в квітні-травні, коли пройдуть заморозки. Якщо вибір припав на морозостійкі сорти, посадити їх можна і раніше. Зазвичай у відкритий грунт висаджують паростки з кількома листочками.
Розглянемо порядок висадки дельфініума у відкритий грунт:
Якщо саджанці невеликі й слабкі, необхідно накрити їх розрізаними верхівками пластикових пляшок зі знятими кришками. Це допоможе створити ефект парника. Через 2-3 тижні, коли дельфініум приживеться і почне зростати, пляшки знімають.
Незважаючи на те, що шпорник не особливо примхливий, він вимагає дотримання деяких умов, які дозволять отримати прекрасний результат:
Шпорник є морозостійким рослиною і легко переживає м'які зими без особливих хитрощів.
Перед початком осінніх дощів зріз варто змастити глиною, щоб потрапила вода не викликала гниль.
На зиму грядки варто прикрити лапником або соломою. Набагато небезпечніше для рослини зміни температур і танення снігу, так як можуть постраждати кореневища.
Щоб уникнути подібного, перед посадкою в яму варто додати пісок або битий камінь: це допоможе відвести надлишок вологи.
Невисокі рослини, висаджені в горщики, досить занести в прохолодне, захищене від снігу приміщення.
Вирощувати квітку можна різними способами:
Через кілька днів, коли насіння проростуть і з'являться паростки, їх можна буде прорідити. На початку травня їх можна висаджувати у відкритий грунт.
Останній варіант найбільш привабливий з кількох причин:
Щоб розмноження пройшло гладко, варто заздалегідь подивитися відео про те, як це робиться.
Будь-які проблеми простіше запобігти, ніж лікувати. У дельфініума трохи ворогів, позбутися яких допоможе своєчасний догляд і профілактика. Серед ворогів рослини виділяються:
Незважаючи на деякі складності в догляді, дельфініум залишається досить популярним і затребуваним в садівництві. Завдяки великим і яскравим кольорам шпорник часто зустрічається в ландшафті парків і на дачних ділянках. Перед купівлею насіння варто заздалегідь подивитися картинки, щоб вибрати найбільш прийнятний варіант.
Які сорти кращі для посадки в своєму саду, дивіться у наступному відео: