Чарівний водойма в саду – ефектний елемент архітектурно-планувальної структури Саду, так як водна стихія є перевіреним способом «зібрати» всі об'єкти ландшафтного дизайну в цілісну композицію. Крім того, водойма, незалежно від різновиду – штучний, декоративний, змішаного типу – практичне і модна прикраса ландшафту.
Головне при виборі атрибута водної стихії пам'ятати, що вода є душею ландшафту і вибір об'єкта залежить від того, що для кожного таїть у собі Сад – тишу, натхнення, чарівність, красу, спокій або радість життя. При цьому технічно водні об'єкти можуть бути будь-якими, від чудових каскадів до мініатюрних фонтанчиків.
Вода – символ життя на землі володіє привабливою силою, тому до теперішнього часу більшість з нас віддає перевагу відпочинок в оточенні живої середовища водоспадів, фонтанів (див. «Фонтан на дачі своїми руками»), водоймищ і ставків. Водний об'єкт будь-якого саду – символ взаємодії культури і природи, що прикрашає життя й благотворно впливає на почуття і емоції – допомагає налаштуватися на меланхолійні думки про швидкоплинність, відволіктися від щоденної суєти, зануритися в таємничу життя Саду.
В розкішних декоративних ставках Стародавнього Єгипту було прийнято висаджувати лотос і папірус, розводити водоплавних птахів і риб, кататися на човнах. Китайські природні сади – еталон пейзажного стилю містять водні об'єкти в природних проявах: вируючі водоспади, струмки, що збігають з замшілих каменів, декоративні ставки з безліччю островів і звивистими берегами.
декоративне водоймище на дачі
Основна перевага водної стихії з практичної точки зору – формування оптимального мікроклімату зони відпочинку та додаткового обсягу садово-паркової території. Форма водойми залежить і від індивідуальних уподобань, і від обраного стилю ландшафтного дизайну (див. «Штучний водойму своїми руками«). Прямокутні форми, поділ на менші квадрати і наявність чотирьох каналів з живлющою вологою характерні для садів ісламу як древній символ очищення і безсмертя. Саме в таких річках, які, згідно з Кораном, ніколи не пересихають, струменіють молоко, вино і мед.
В Садах Риму і Греції віддавали перевагу водойми правильної геометричної форми з німфеями, а дно і бортики декорували кольоровою мозаїкою. Любителям модного сьогодні японського стилю (див. «Ландшафтний дизайн дачної ділянки в японському стилі») необхідно врахувати, що вода – найважливіша стихія Саду: жива середовище може блищати в чаші, сочитися тонкою цівкою з жолоба або хвилюватися у водоймі під помахами плавників коі. Головне в реалізації стилю – позначити присутність водної стихії і хвилястих ліній берегів навіть в сухому саду, використовуючи камені-острови або гравій.
штучна водойма з фонтаном
кам'яний декоративна водойма
водойма з невеликим водоспадом
Секрети водної архітектури таяться в гармонійному поєднанні кращих досягнень древніх зодчих і ультрасучасних трендів дизайну. Щоб підкреслити цінність кожної краплі води, можна скористатися прийомами майстрів арабської Іспанії XVII століття, коли жива середовище була присутня і у вигляді дзеркала ставка, і пронизувала вузькою смугою площину Саду, і стікала по каналах в перилах сходів, присутня в кожному патіо.
Різноманіття водних об'єктів дозволить реалізувати будь-який стиль і надати особливий настрій зоні відпочинку: каскади, струмки, декоративні фонтанчики, водойми, інші. Однак для практичної реалізації і створення оригінального водного об'єкта архітектури необхідно до початку робіт визначити переважний тип об'єкту:
декоративне водоймище на дачі
великий декоративний водойма
водойма з фонтаном (дим)
ще один штучний водойму з рибками
Водойми змішаного типу – відмінне рішення для заміського особняка, так як, незалежно від області застосування, водний об'єкт збереже декоративну привабливість.
Цінителям оригінальних підходів в ландшафтному дизайні можна доповнити водойма елементами «рухомої води»: каскади, струмки, фонтани, водоспади. Завдяки таким елементам ділянку перетвориться в куточок живої природи і стане предметом гордості господаря. Способи створення водойми можуть бути будь – якими- збірно-розбірні системи, бетонування дна і стін, готові пластикові форми або плівкова технологія. Головне в створенні водного об'єкта – створити неповторну чарівність саду і сприятливу атмосферу зони відпочинку, прикрасивши ландшафт атрибутом водної стихії.