Моя хатка » Огород » Альпінарій своїми руками: пристрій і схема оформлення, покрокова фото інструкція
Альпінарій своїми руками: пристрій і схема оформлення, покрокова фото інструкція
Альпійська гірка своїми руками — це оригінальний елемент ландшафтного дизайну, що складається з гірських рослин і різних порід дикого каменю, що імітують пагорби і скелясті піки, зруйновані часом. Альпінарій повинен максимально відповідати нерукотворної краси Альп.
Головний твірний елемент композиції — натуральний камінь. Рослини ж покликані підкреслювати природну красу брил. В природі такі дільниці утворюються у місцях гірничих розломів. Під впливом зовнішнього середовища на них поступово з'являється Грунтовий шар, на якому починають рости квіти. Це чудове творіння природи можна самостійно відтворити на власній дачі.
Відмітні характеристики
Альпінарій відрізняється від звичайної клумби своїм пристроєм.
Якщо клумба включає композицію з квітів та зелених насаджень, то останній — це спеціальне споруда з каміння, обрамлених рослинами, характерними для альпійської флори.
Візуально він схожий на гірський ландшафт. Камені символізують гірську вершину, а квіти повторюють скельний пейзаж. Чим більше садова композиція, тим краще вона буде виглядати.
Види
Існує кілька різновидів альпійських гірок:
Альпійський луг. Цей вид має форму зеленого лужка, який органічно переходить у гірський схил. Лужок засівають травами, цибулинними рослинами і однорічниками, які виростають в швейцарських і французьких Альпах.
Гірський схил. Для його створення буде потрібно невелика височина або горбок. Камені середнього і великого розміру розташовуються на гірці в хаотичному порядку. На схили висаджують хвойники — сосну, ялівець. Порожні місця між насадженнями закривають папороттю і карликовими деревами.
Альпійська гірка з струмком. Якщо на присадибній ділянці протікає невеликий струмок, можна організувати унікальне альпінарій. Для цього на дно струмка викладають камені округлої форми. На береги протоки висаджують вологолюбні рослини. Якщо дозволяє територія, можна зробити мініатюрний водоспад або каскад з порогами.
Японський сад. Це міні варіант альпінарію, який підходить цінителям японської культури, філософських вчень і медитативних практик. Відмінна риса японського саду — відсутність великих валунів. Вітається компактна кам'яниста конструкція, прикрашена хвойними насадженнями. Між ними розміщують самшит вічнозелений або мелколістний.
Болітце. Коли на прибудинковій території є заболочений ділянку, його можна перетворити на оригінальну альпійську гірку. Для цього викопують котлован невеликих розмірів, на дно якого викладають камені, гальку і пісок. З плином часу котлован заповниться водою і перетворюється на природний ставок. Його краю декорують округлими камінням, корчами та вологолюбними рослинами.
Лісовий яр. На його укосах роблять кам'янистий схил з укопаних каменів. Біля валунів садять папороті і мох.
Схема
Схема альпійської гірки (натисніть для збільшення)
Перш ніж приступати до спорудження альпінарію, необхідно розробити його детальну схему.
Крім цього, намалювати ескіз на папері, продумати бажаний розмір, скласти список насаджень і розташування всіх конструктивних елементів з урахуванням ландшафтного дизайну.
Цей план стане своєрідною інструкцією до роботи і допоможе уникнути доробок, адже рухати валуни набагато зручніше на папері, ніж на ділянці. Також велике значення має освітленість ділянки та ступінь її зволоженості.
Важливо знати: альпійська гірка зберегла свою початкову красу, потрібно грамотно підібрати квіти і рослини, обміркувати їх посадку.
не Можна забувати про сезонне цвітіння. Краще висаджувати квітучі рослини, що дозрівають в різні терміни.
Вибір місця
Запорукою успішного створення альпінарію є його правильне розташування.
Якщо на території присутні які-небудь нерівності, то для гірки краще вибрати найвищий ділянку. Слід враховувати, що на піщаному Грунті побудувати її буде досить складно. Глинистий грунт вимагає встановлення дренажної системи.
Краще всього підійде сонячний і провітрюваний ділянка. Оскільки альпійська гірка — це родзинка саду і предмет гордості власників, вона повинна бути розташована на видному місці і переглядатися з будь-якого ракурсу.
На сонячній стороні треба висаджувати світлолюбні квіти, які добре переносять сонячні промені. Східну сторону краще оформити гірськими рослинами. Гірку зводять далеко від господарських споруд або гаража. Оптимальним варіантом буде розташування поблизу квіткової клумби або природної водойми.
Пристрій та оформлення
Найчастіше зведення альпінарію зводиться до формування композиції з рослин і каменів.
Через деякий час, таке «споруда» втратить свою привабливість і форму. Тому слід дотримуватися покрокового побудови, яке починається з облаштування дренажної системи.
Дренаж. Щоб камені не змінили своє початкове положення, в результаті розмиття Грунтовими водами, необхідно зробити дренажний шар як на фото. Для цього знімають близько 15 см верхнього шару Грунту, видаляють коріння рослин, які можуть зруйнувати конструкцію. Далі, отримане поглиблення заповнюють гравієм або щебенем. Матеріал ретельно трамбують і поливають водою для ущільнення. Потім дренажну систему засипають шаром грунту, поливають водою і ще раз ущільнюють.
Вибір каменів. Підійде травертин, граніт, вапняк, піщаник. Камені обов'язково повинні мати необроблену поверхню і відрізнятися за розміром. Чим асимметрічнєє будуть валуни, тим краще. Однак слід пам'ятати, що поєднання декількох порід неприпустимо, треба підбирати камені одного виду. Їх розмір розраховується, виходячи з площі гірки. Чим вона компактніше, тим менше повинні бути кам'яні брили. Розташування каменів повинно відповідати прийнятій схемі. Так, найбільший камінь, як правило, завершує верхню частину композиції. Середні камені підходять для оформлення всієї площі гірки. Дрібні каміння і гравій викладають поверх середніх валунів. Таке розміщення буде виглядати естетично і логічно.
Підготовка грунту. Для альпінарію годиться проста земля з ділянки. Вона повинна бути очищена від сміття та бур'янів. Грунт змішують з торфом і грубозернистим піском у рівних пропорціях. Готовий грунт викладають на підготовлений дренажний шар невеликою гіркою в 1 метр. Як тільки будуть укладені камені, порожнечі також засипають землею.
Вибір рослин. При виборі кольорів і рослин важливо орієнтуватися на сорти, які легко адаптуються до різних кліматичних умовах. Краще вибирати невибагливі насадження, зберігають свої декоративні якості після цвітіння. Оскільки альпінарій створюється на тривалий термін, в його оформленні потрібно використовувати багаторічники. Зазвичай при організації гірки використовують наступні групи рослин: розеткові, цибулинні, почвопокривні, вічнозелені.
Рослини і квіти
Едельвейс
В суворих умовах гірської місцевості квітам і рослинам доводиться завойовувати своє місце під сонцем. для оформлення альпінарію підходять квіти, які не потребують ретельного догляду.
При бажанні гірку можна оновлювати однорічниками кожен рік. Для збереження початкового результату підходять багаторічники яскравого забарвлення. Раціональним вибором будуть наступні рослини:
Едельвейс. Цей прекрасний квітка не боїться морозів і вітрів. Він вистилає гірку красивим килимком. Період цвітіння припадає на літні місяці;
Ломикамінь. Дрібні квіти воліють рости в затемнених місцях. Зелені мережі ломикамені можуть покривати навіть валуни;
Молодило. Це поширений мешканець альпінаріїв з м'ясистими листками і незвичайною забарвленням. Його пурпурні квіти не поступаються по красі іншим низькорослих рослин;
Простріл. Багаторічник з сімейства лютикова починає цвісти ранньою весною, прикрашаючи ділянку насиченими фарбами.
Зверніть увагу: щоб максимально достовірно відтворити атмосферу альпійського пейзажу, необхідно дотримуватися багатоярусного розташування рослин і каміння.
Ломикамінь
В дизайн альпінарію вдало впишеться спірея японська, флокс шилоподібний, аквілегія і карликовий барбарис. Комбінуючи різноманітні види рослин можна створити чудову ландшафтну композицію.
Альпінарій за типом болітця декорують гіацинтами, водяними ліліями. Вони повинні займати не менше чверті водної поверхні, інакше ставка буде виглядати покинутим. Не можна забувати про рослини, які підтримують водну екосистему. До них відноситься елодея і кушир.
Якщо при облаштуванні альпінарію були дотримані всі умови, був грамотно виконаний дренаж, розклад каменів і підбір рослин, значить, гірка довгий час буде служити головною прикрасою присадибної ділянки і дарувати радість від споглядання природної краси. Гарні ідеї для натхнення можна подивитися на відео: