Північний виноград – так в народі часто називають аГрус. Його плоди — комора вітамінів і справжні ліки: вони нормалізують обмін речовин і тиск, сприяють зміцненню стінок судин, опірності організму інфекціям, застосовуються як жовчогінний, сечогінний і кровоспинну засіб.
Агрус – багаторічний скороплідний чагарник, заввишки трохи більше 1 м. Плодоносити починає на 2 — 3 рік від посадки і при правильному догляді може давати щорічні рясні врожаї протягом 18 — 30 років.
Чагарник вирощують на всій території Росії. Погодні умови ніяк не впливають на врожайність цієї культури. Агрус може плодоносити з самого початку липня до кінця серпня, якщо правильно підібрати сорти для свого садової ділянки
До теперішнього часу відомо 160 видів аГрусу. Налічується більше півтора тисяч його сортів, що відрізняються один від одного як зовні, так і смаковими якостями, ось деякі з них:
Далі, ми дамо докладний опис найпопулярніших сортів, вирощуваних в межах Російської Федерації:
Якщо дуже хочеться мати на дачі аГрус, але лякають його гострі шипи, безжально дряпають руки при зборі врожаю, варто звернути увагу на сорти бесшипного агрусу:
Практично всі перераховані сорти підходять для розведення в середніх широтах нашої країни. Але кращі з них:
Для отримання хороших стабільних врожаїв, досить регулярно проводити обрізку, забезпечувати рясний полив в посушливе літо, а від сильних морозів захищати кущі, засипаючи їх снігом.
В Московській області найчастіше зустрічаються:
У багатьох садах Підмосков'я можна зустріти такі сорти, як Рожевий, Африканець, Капітан.
Один з описаних вище сортів, Сіянець Лефора, як не можна краще підходить для розведення в Сибіру, завдяки морозостійкості. До підходящим для суворого клімату рослин відносять також:
Ці сорти агрусу легко переносять суворі зими, але у них є істотний недолік — дрібні і не дуже смачні плоди.
У століття інформаційних технологій і Інтернету проблем з придбанням будь-якого товару, в тому числі і саджанців, немає. Досить ввести в будь-якому пошуковику словосполучення «саджанці агрусу» і залишається тільки вибирати потрібний сорт і відповідну ціну.
Кожна поважаюча себе селекційна станція або плодово-ягідний розсадник мають власний сайт, де можна ознайомитися з інформацією про саджанці, дізнатися їх ціну та способи доставки.
до Речі, ціна на саджанці агрусу не так вже й велика – від 250 до 400 рублів.
Крім розплідників, садових центрів та інтернет-магазинів, за саджанцями можна звернутися до садівникам-аматорам. А можна просто піти на спеціалізований ринок, де навесні і восени можна придбати саджанці будь-яких культур.
Тільки купуючи саджанці на ринку, не зайвим буде пам'ятати, що завжди є ризик купити зовсім не той сорт аГрусу, який планувалося. Тому слід попросити продавця показати сертифікат якості та довідку про те, що саджанці пройшли санітарний контроль.
АГрус можна висаджувати у відкритий грунт і навесні та восени. Навесні, необхідно здійснити посадку, коли земля вже прогрілася, але бруньки ще не розпустилися. Найчастіше такий період випадає на кінець березня або початок квітня.
Ідеальним часом для осінньої посадки агрусу досвідчені садівники вважають першу декаду жовтня.
Для аГрусу ідеально підходить рівна або злегка полога, освітлена сонцем, майданчик. Чагарник може рости на будь-якому грунті, за умови, що її будуть добре удобрювати. Єдине виключення – заболочені місця.
В низинах, де застоюється холодне повітря, аГрус садити не можна. Навесні, під час заморозків, в таких місцях на рослині підмерзають квітки і, отже, знижується врожай.
Землю, де планується посадити аГрус, необхідно підготувати. Восени ділянку скопують на глибину 2,5 дм, попередньо внісши органічні (гній) і мінеральні (фосфоритне борошно і калійна сіль) добрива.
На сотку потрібно 10-20 кг гною, 3 кг калійної солі і 15-20 кг фосфоритного борошна.
При закисленности грунту вносять вапно, з розрахунку 50 кг на сотку.
Важливо! Про закисленности грунту свідчать зростаючі на ній польові хвощі.Посадка живцями Заготовляють і садять живці вересні. Для цих цілей беруть молоді пагони агрусу, що сформувалися на кущі. Живці повинні мати довжину 15 см.
Садять їх під нахилом так, щоб верхня брунька була на рівні землі. На зиму живці засипають перегноєм. Навесні землю навколо них розпушують. До наступної осені з живців виходять повноцінні саджанці.
Саджанці агрусу садять на відстані 1,3 м – 1,5 м один від одного. На кожен кущ рекомендується виділити площу не менше 1,3 Х 1,3 (м2), якщо є можливість, то краще – 2,25 м2.
Існує кілька правил, яких слід дотримуватися:
Доглядати за агрусом досить просто: землю під кущами розпушують (глибина розпушування – 15 см), бур'яни знищують рослини регулярно поливають. Часто поливати агрус не потрібно, достатньо буде трьох поливів за літній сезон.
Перший полив проводиться в період цвітіння агрусу, другий – під час формування ягід, і, нарешті, в третій раз агрус поливають в кінці літа – початку осені, перед підготовкою рослин до зимового сезону.
При догляді за агрусом, важливо не забувати про профілактику рослин проти такого захворювання як сферотека.
Сферотека – одна з найнебезпечніших хвороб агрусу, що вражає і стебла, і листя, і плоди рослини.
Якщо агрус вражений сферотекой, перші ознаки будуть помітні в кінці травня – з нижньої сторони листків утворюється білий наліт. Це спори сферотеки. До середини червня наліт покриває верхні листьярастения, молоді пагони і зав'язі. А в серпні наліт ущільнюється і змінює колір, стає бурим.
Зараження сферотекой призводить до викривлення і поступового засихання пагонів, в результаті кущ аГрусу гине.
Важливо! Як тільки стає сніг, кущі аГрусу необхідно облити дуже гарячою водою (900). Це хороший профілактичний захід проти сферотеки.За сезон фахівці рекомендують робити три підживлення:
Однією з важливих складових частин догляду є обрізка аГрусу. Роблять її рано навесні до того, як розпустяться бруньки. Починають обрізку на другий рік життя чагарнику.
Плодоносна рослина повинна мати приблизно 20 пагонів різного віку.
Підготовка рослини до зимового сезону настільки ж необхідна, як і літньо-весняний догляд. Потрібно буде видалити всі бур'яни і рослинні залишки в безпосередній близькості від куща. Пізньої осені проводиться видалення відмерлих або уражених шкідниками і хворобами гілок і пагонів.
Перед настанням заморозків під кущі насипають тирсу (або торф). Шар повинен мати товщину 10 см, потім кущі злегка підгортають землею. Навесні цю землю необхідно розпушити.
Якщо агрус садили саджанцями, то ягоди на ньому можуть виникнути вже на 2 рік після посадки, але хороші врожаї він починає давати тільки на 4-й рік життя.
Досвідчені садівники рекомендують на одній ділянці садити не менше 4-х різних сортів аГрусу. Це, на їх думку, призведе до збільшення врожаю.
Докладно про основні правила підбору сортів, посадки та догляду за агрусом Ви зможете побачити в цьому відео: