Якщо раніше утеплення фундаменту не вважалося обов'язковою частиною будівництва, то з появою нових видів утеплювача кожен добрий господар вважає своїм обов'язком якісно утеплити основу будинку. У цій статті я детально розповім, навіщо потрібно утеплювати фундамент, які матеріали зараз для цього використовуються і як облаштувати теплий фундамент своїми руками в 2 доступних варіантах.
Облаштування бетонного фундаменту.
Облаштування фундаменту приватного будинку в технологічному плані завдання не складна, але дуже відповідальна, адже від якості закладки основи залежить довговічність всієї будови. Але перш ніж розбиратися в тонкощах процесу, я хочу пояснити, навіщо взагалі потрібно утеплювати фундамент.
Розклад сил діючих на фундамент.
Тиск грунтових вод на фундамент.
Зараз на ринку утеплювачів асортимент матеріалів досить великий, але далеко не кожен матеріал підходить для закладення в грунт, і далі я коротко пройдуся по кожному виду.
Про такому популярному нині матеріалі, як мінеральна вата можна забути відразу. Справа в тому, що ніяка вата не здатна тривалий час витримувати серйозний тиск по всій площі, плюс будь-яка вата гігроскопічна.
Я зустрічав господарів, які з міркувань економії намагалися виконати утеплення стрічкового фундаменту пінопластом з високою щільністю, а щоб його не розчавило грунтом, зверху викладали цегляний простінок.
Так ось, такий варіант не витримує ніякої критики, як за якістю, так і по економії коштів.
Захист пінопласту за допомогою цегляної кладки.
Справедливості заради слід зауважити, що єдиним місцем в монолітному бетонному фундаменті, яке можна утеплювати пінопластом є цоколь (частина фундаменту, що знаходиться над грунтом). Але в цьому випадку пінопласт потрібно ще буде армувати і штукатурити.
Облаштування цоколя пінопластом.
Наступним претендентом є керамзит - спінена й обпалена глина, матеріал дуже міцний, а головне дешевий.
В теорії керамзит, звичайно, можна використовувати для закладення в грунт, інструкція там не складна і я про нього розповім трохи пізніше, але у керамзиту є 2 істотні вади:
Види гранул керамзиту.
Напилення пінополіуретану на стіну.
Пінополіуретан всім хороший, теплопровідність у такий піни одна з найнижчих, вона взагалі не пропускає вологу, а значить, немає необхідності влаштовувати гідроізоляцію, плюс як стверджують виробники, в грунті пінополіуретан може простояти не менше 50 років.
Але в нашому випадку всі ці достоїнства перекреслюються двома мінусами:
І нарешті, ми дісталися до головного претендента. Я, як і переважна більшість фахівців вважаю, що краще всього для цих цілей підходить екструдований пінополістирол.
Листи екструдованого пінополістиролу.
Цей утеплювач є близьким родичем пінопласту, але виготовляється він з більш просунутої технології і має зовсім іншу структуру. В результаті чого експлуатаційні характеристики екструдованого пінополістиролу на порядок краще, ніж у пінопласту.
Багато людей вважають такі марки як «Пеноплекс», «Техноплекс», « Carbon» та інші окремими видами утеплювача. Так ось майте на увазі, все це лише торговельні марки, а сам матеріал називається екструдований пінополістирол.
Екструдований пінополістирол від «Техноплекс».
Даний вид утеплювача має рівень водопоглинання в районі 0,04%, фактично це вже гідроізоляція, а 4 сотих відсотка відображають ступінь водопоглинання в місці розрізу плити, тобто там, де порушена герметизація пір. Тут з піноплекс може сперечатися тільки пінополіуретан.
Що стосується здатності витримувати великий тиск по площині, то цей матеріал закладають під бетонку аеродромів і використовують для утеплення шосе. Тому натиск грунту для нього не критичний.
«Пеноплекс» на стінках фундаменту.
до Речі, на майбутнє запам'ятайте, якщо ми утеплюємо фундамент піноплекс або яким-небудь іншим представником цього напрямку, щільність матеріалу повинна бути мінімум 35кг/м3. Але в ідеалі краще брати 45кг/м3, матеріали з меншою щільністю гарні, але вони призначені для облицювання фасадів та утеплення покрівлі.
Дійсно існує 2 способи облаштування основи - це утеплення фундаменту зовні і утеплення зсередини. У даному випадку мається на увазі утеплення зсередини підвалів та приміщень у цокольних поверхах.
Чесно сказати, якщо детально розбиратися, зсередини сам фундамент утеплити нереально.
Особисто я ніколи і нікому не раджу так робити, тут більше шкоди, ніж користі.
Точка роси при внутрішньому монтажі утеплювача.
Точка роси при зовнішньому монтажі утеплювача.
Якщо ж утеплення бетонного фундаменту виконується зовні, то так звана точка роси переміщається в шар утеплювача, при цьому сам бетонний моноліт залишається сухим і теплим. Для тих, хто не в курсі, точка роси це місце всередині масиву з нульовою температурою, саме там і утворюється конденсат.
Тиск пучинистих грунтів повністю нівелюється сухим буфером з утеплювача. Плюс в районах з високим рівнем грунтових вод утеплювач зіграє роль багатошарової якісної гідроізоляції.
Якщо коротко підсумувати всю попередню інформацію, домашньому майстру залишається тільки 2 варіанти це використовувати керамзит або зробити якісне утеплення фундаменту піноплекс своїми руками.
Монолітну основу можна утепляти трьома способами, горизонтальним, вертикальним і змішаним.
Поверхневе утеплення вимощення і цоколя.
Схема змішаного варіанту облаштування.
Звичайно всі подібні конструкції краще і зручніше утеплювати ще на стадії зведення будинку. В цьому випадку є можливість якісно і гідроізолювати утеплити весь моноліт від підошви і до стін.
Якщо ж вам довелося утеплювати старий будинок з цокольним поверхом або глибоким підвалом, то обкопувати фундамент до самої підошви не варто, досить дійти до нижньої точки промерзання грунту в даному районі. Після чого змонтувати комплексний варіант (вертикальне утеплення і вимощення).
Як я вже говорив, головна проблема керамзиту - це здатність набирати в себе вологу. У минулому керамзит від води захищали за допомогою глиняного замка.
Керамзит під вимощенням.
тобто як сам фундамент, так і стінки траншеї по периметру будинки обмазувалися шаром жирної глини завтовшки не менше 100 мм, Після чого в цей глиняний кишеню засипався керамзит. Зверху ж ця «подушка» прикривалася ще одним шаром щільної глини, на якому вже облаштовувалися бетонна або кам'яна вимощення.
Варіант закладки керамзиту між фундаментом і цегляним простінком.
Але весь цей процес досить довгий, брудний і важкий. Мої сусіди по дачі надійшли трохи не так. Дачу вони купили, і на ній уже стояв цегляний будинок з підвалом.
Не знаю чому, але люди вирішили утеплювати його саме керамзитом:
Керамзит в поліетиленових мішках.
Я потім цікавився у господаря, навіщо він уклав 2 вертикальних ряду мішків, адже для нашого регіону вистачило б і одного. Він відповів, що якщо якусь кількість мішків зовнішнього шару продірявиться, і керамзит в них намокне, то другий шар вже точно залишиться цілим.
Так вже склалося, що в нашій країні чи не найвідомішим утеплювачем в цій ніші є екструдований пінополістирол від марки «Пеноплекс», тому далі ми будемо говорити те, як утеплити фундамент будинку піноплекс.
Утеплення моноліту від підошви.
Звичайно, плити екструдованого пінополістиролу набагато дорожче, ніж керамзит, але, по-перше, з цим матеріалом працювати легше, а по-друге, сама якість утеплення незрівнянно вище.
Про щільності піноплекс я вже згадував, вона повинна бути не менше 35 кг/м3. Тепер залишилося вибрати відповідну товщину плит.
Є 3 варіанти 30 мм, 50 мм і 100 мм Для середньої смуги нашої батьківщини 50 мм цілком достатньо. Товсті плити використовуються тільки на півночі.
Утеплення конструкції збоку і знизу.
Якщо у вашій місцевості немає проблем з Грунтовими водами, то достатньо купити плити товщиною 50 мм і змонтувати їх в 1 шар. Для вологих грунтів і заболочених місць я рекомендую монтувати на бетон 2 шару плит.
тобто для середньої смуги це буде 30+30 мм, а для півночі 50+50 мм.
Двошаровий варіант монтажу плит.
Облаштування моноліту рулонної гідроізоляцією.
Як пінопласт, так і екструдований пінополістирол бояться розчинники, ацетон, бензин і так далі. Так от, якщо гідроізоляція, приміром, бітумна мастика буде містити розчинники, то потрібно дочекатися поки ця мастика повністю висохне, інакше вона поразъедает матеріал.
Нанесення клею на лист «плюшками».
Схема фіксації піноплекс дюбелем-парасолькою.
Принцип оштукатурювання піноплекс.
Схема комплексного утеплення піноплекс.
Як бачите, утеплення фундаменту піноплекс своїми руками зробити легше, ніж те ж саме робити керамзитом. Але зате керамзит вам обійдеться на порядок дешевше. На фото і відео в цій статті показані основні моменти процесу. Якщо залишилися питання, пишіть в коментарі, поговоримо.
Приклеювання утеплювача до гідроізоляції.