» » Утеплення фундаменту приватного будинку піноплекс: інструкція з монтажу своїми руками, відео і фото

Утеплення фундаменту приватного будинку піноплекс: інструкція з монтажу своїми руками, відео і фото



Якщо раніше утеплення фундаменту не вважалося обов'язковою частиною будівництва, то з появою нових видів утеплювача кожен добрий господар вважає своїм обов'язком якісно утеплити основу будинку. У цій статті я детально розповім, навіщо потрібно утеплювати фундамент, які матеріали зараз для цього використовуються і як облаштувати теплий фундамент своїми руками в 2 доступних варіантах.

Облаштування бетонного фундаменту.

Облаштування бетонного фундаменту.

Утеплений фундамент запорука довговічності будинку

Облаштування фундаменту приватного будинку в технологічному плані завдання не складна, але дуже відповідальна, адже від якості закладки основи залежить довговічність всієї будови. Але перш ніж розбиратися в тонкощах процесу, я хочу пояснити, навіщо взагалі потрібно утеплювати фундамент.

Утеплення основи – приємний бонус або нагальна необхідність

  • прохолодним підлоги в приватних будинках все, здавалося б, давно вже звикли і змирилися з ними як зі стихійним лихом. Хтось настилає половики, хтось ходить по будинку в тапках, але виявляється проблему можна вирішити, виконавши якісне зовнішнє утеплення фундаменту;
Розклад сил діючих на фундамент.

Розклад сил діючих на фундамент.

  • Було підраховано, що холодна бетонна основа забирає до 20% тепла. Іншими словами не утеплений фундамент щорічно буде красти з вашого сімейного бюджету п'яту частину витрат на опалення;
  • Звичайно бетон штука досить міцна, але, як відомо, вода камінь точить. Не захищена основа взимку буде промерзати, а значить, з часом почнуть з'являтися тріщини, зовнішня частина буде обсипатися і в середньому через 15 – 20 років конструкція потребує капітального ремонту;
  • Ще один ворог всіх фундаментів Грунтові води, а сучасний утеплювач, крім усього іншого ще забезпечує моноліту хорошу гідроізоляцію;
  • В нашій країні досить багато районів з здимистими Грунтами, в основному це глина і суглинки. Так ось ці Грунти при замерзанні надають неабиякий тиск на моноліт, а мелкозаглубленние фундаменти морозний пучение навіть здатне виштовхнути з грунту, при цьому утеплення фундаменту повністю знімає цю проблему.
Тиск грунтових вод на фундамент.

Тиск грунтових вод на фундамент.

Вибираємо основний матеріал

Зараз на ринку утеплювачів асортимент матеріалів досить великий, але далеко не кожен матеріал підходить для закладення в грунт, і далі я коротко пройдуся по кожному виду.

Про такому популярному нині матеріалі, як мінеральна вата можна забути відразу. Справа в тому, що ніяка вата не здатна тривалий час витримувати серйозний тиск по всій площі, плюс будь-яка вата гігроскопічна.

Я зустрічав господарів, які з міркувань економії намагалися виконати утеплення стрічкового фундаменту пінопластом з високою щільністю, а щоб його не розчавило грунтом, зверху викладали цегляний простінок.

Так ось, такий варіант не витримує ніякої критики, як за якістю, так і по економії коштів.

Захист пінопласту за допомогою цегляної кладки.

Захист пінопласту за допомогою цегляної кладки.

  1. Навіть щільний пінопласт через 5 – 7 років під тиском грунту неминуче почне просідати;
  2. Пінопластова плита, образно кажучи, є курортом для мишей. Коли гризуни доберуться до такого утеплювача, вони вибудують у ньому цілі міста і «викурити» їх звідти буде вельми проблематично;
  3. Тепер пару слів про економію. Пінопласт дійсно має доступну ціну, але як ви зрозуміли, голу плиту в грунт закладати можна, а якщо обкласти пінопласт цеглою, то за видатками, навіть якщо все робити своїми руками, що таке утеплення буде «золотим».

Справедливості заради слід зауважити, що єдиним місцем в монолітному бетонному фундаменті, яке можна утеплювати пінопластом є цоколь (частина фундаменту, що знаходиться над грунтом). Але в цьому випадку пінопласт потрібно ще буде армувати і штукатурити.

Облаштування цоколя пінопластом.

Облаштування цоколя пінопластом.

Наступним претендентом є керамзит - спінена й обпалена глина, матеріал дуже міцний, а головне дешевий.

В теорії керамзит, звичайно, можна використовувати для закладення в грунт, інструкція там не складна і я про нього розповім трохи пізніше, але у керамзиту є 2 істотні вади:

  1. Гранули керамзиту здатні набирати в себе вологу, відповідно знадобиться хороша гідроізоляція, що в свою чергу ускладнить монтаж і зробить його дорожче;
Види гранул керамзиту.

Види гранул керамзиту.

  1. Теплоізоляційні властивості у керамзиту досить посередні, щоб зробити якісне утеплення фундаменту потрібно облаштувати шар не менше півметра. Чи не найбільш сучасним матеріалом, придатним для утеплення в грунті зараз вважається пінополіуретан. Це один з видів рідкого утеплювача, який напилюється безпосередньо на моноліт.
Напилення пінополіуретану на стіну.

Напилення пінополіуретану на стіну.

Пінополіуретан всім хороший, теплопровідність у такий піни одна з найнижчих, вона взагалі не пропускає вологу, а значить, немає необхідності влаштовувати гідроізоляцію, плюс як стверджують виробники, в грунті пінополіуретан може простояти не менше 50 років.

Але в нашому випадку всі ці достоїнства перекреслюються двома мінусами:

  • По-перше, ціна на пінополіуретан, м'яко кажучи, не скромна;
  • По-друге, ми в цій статті говоримо про утеплення своїми руками, а щоб завдати таку піну потрібно викликати професіоналів зі спецтехнікою, інакше ніяк.

І нарешті, ми дісталися до головного претендента. Я, як і переважна більшість фахівців вважаю, що краще всього для цих цілей підходить екструдований пінополістирол.

Листи екструдованого пінополістиролу.

Листи екструдованого пінополістиролу.

Цей утеплювач є близьким родичем пінопласту, але виготовляється він з більш просунутої технології і має зовсім іншу структуру. В результаті чого експлуатаційні характеристики екструдованого пінополістиролу на порядок краще, ніж у пінопласту.

Багато людей вважають такі марки як «Пеноплекс», «Техноплекс», « Carbon» та інші окремими видами утеплювача. Так ось майте на увазі, все це лише торговельні марки, а сам матеріал називається екструдований пінополістирол.

Екструдований пінополістирол від «Техноплекс».

Екструдований пінополістирол від «Техноплекс».

Даний вид утеплювача має рівень водопоглинання в районі 0,04%, фактично це вже гідроізоляція, а 4 сотих відсотка відображають ступінь водопоглинання в місці розрізу плити, тобто там, де порушена герметизація пір. Тут з піноплекс може сперечатися тільки пінополіуретан.

Що стосується здатності витримувати великий тиск по площині, то цей матеріал закладають під бетонку аеродромів і використовують для утеплення шосе. Тому натиск грунту для нього не критичний.

«Пеноплекс» на стінках фундаменту.

«Пеноплекс» на стінках фундаменту.

до Речі, на майбутнє запам'ятайте, якщо ми утеплюємо фундамент піноплекс або яким-небудь іншим представником цього напрямку, щільність матеріалу повинна бути мінімум 35кг/м3. Але в ідеалі краще брати 45кг/м3, матеріали з меншою щільністю гарні, але вони призначені для облицювання фасадів та утеплення покрівлі.

Де краще утеплювати основу зсередини або зовні

Дійсно існує 2 способи облаштування основи - це утеплення фундаменту зовні і утеплення зсередини. У даному випадку мається на увазі утеплення зсередини підвалів та приміщень у цокольних поверхах.

Чесно сказати, якщо детально розбиратися, зсередини сам фундамент утеплити нереально.

Особисто я ніколи і нікому не раджу так робити, тут більше шкоди, ніж користі.

Точка роси при внутрішньому монтажі утеплювача.

Точка роси при внутрішньому монтажі утеплювача.

  • При внутрішньому утепленні ви утеплювач будете монтувати на холодні промерзлі стіни. Температура в цокольному приміщенні, звичайно, підвищиться, а бетонний моноліт як промерзав, так і буде промерзати, зі всіма витікаючими звідси наслідками;
  • Яким би якісним не був утеплювач, змонтований зсередини, в будь-якому випадку на бетонних стінах під ним буде утворюватися конденсат, відповідно, рано чи пізно там буйно почне рости цвіль і грибок;
  • Від тиску пучинистих грунтів взимку внутрішнє утеплення вас ніяк не врятує;
  • Єдиний істотний плюс це швидкість і простота монтажу. Вам не потрібно обкопувати основу зовні, просто закріпили на стінах утеплювач і все, але я вважаю, що цей плюс не варто тих проблем, які виникнуть далі.
Точка роси при зовнішньому монтажі утеплювача.

Точка роси при зовнішньому монтажі утеплювача.

Якщо ж утеплення бетонного фундаменту виконується зовні, то так звана точка роси переміщається в шар утеплювача, при цьому сам бетонний моноліт залишається сухим і теплим. Для тих, хто не в курсі, точка роси це місце всередині масиву з нульовою температурою, саме там і утворюється конденсат.

Тиск пучинистих грунтів повністю нівелюється сухим буфером з утеплювача. Плюс в районах з високим рівнем грунтових вод утеплювач зіграє роль багатошарової якісної гідроізоляції.

Варіанти самостійного утеплення основи

Якщо коротко підсумувати всю попередню інформацію, домашньому майстру залишається тільки 2 варіанти це використовувати керамзит або зробити якісне утеплення фундаменту піноплекс своїми руками.

Монолітну основу можна утепляти трьома способами, горизонтальним, вертикальним і змішаним.

  1. Під горизонтальним мається на увазі монтаж утепленій і гидроизолированной вимощення по периметру будинку. На сухих грунтах цей спосіб облаштування основи цілком життєздатний, там же де періодично підступають грунтові води, він марний;
Поверхневе утеплення вимощення і цоколя.

Поверхневе утеплення вимощення і цоколя.

  1. При вертикальному способі утеплювач монтується на всю зовнішню площа фундаменту. Спосіб можна назвати універсальним, він підходить для будь-яких районів і якщо відразу змонтувати дренажну каналізацію, то фундамент буде в цілковитій безпеці;
  2. Як ви розумієте, змішаний спосіб являє собою симбіоз двох попередніх і саме він показує найкращі результати.
Схема змішаного варіанту облаштування.

Схема змішаного варіанту облаштування.

Звичайно всі подібні конструкції краще і зручніше утеплювати ще на стадії зведення будинку. В цьому випадку є можливість якісно і гідроізолювати утеплити весь моноліт від підошви і до стін.

Якщо ж вам довелося утеплювати старий будинок з цокольним поверхом або глибоким підвалом, то обкопувати фундамент до самої підошви не варто, досить дійти до нижньої точки промерзання грунту в даному районі. Після чого змонтувати комплексний варіант (вертикальне утеплення і вимощення).

Варіант № 1: керамзит як більш доступний за ціною матеріал

Як я вже говорив, головна проблема керамзиту - це здатність набирати в себе вологу. У минулому керамзит від води захищали за допомогою глиняного замка.

Керамзит під вимощенням.

Керамзит під вимощенням.

тобто як сам фундамент, так і стінки траншеї по периметру будинки обмазувалися шаром жирної глини завтовшки не менше 100 мм, Після чого в цей глиняний кишеню засипався керамзит. Зверху ж ця «подушка» прикривалася ще одним шаром щільної глини, на якому вже облаштовувалися бетонна або кам'яна вимощення.

Варіант закладки керамзиту між фундаментом і цегляним простінком.

Варіант закладки керамзиту між фундаментом і цегляним простінком.

Але весь цей процес досить довгий, брудний і важкий. Мої сусіди по дачі надійшли трохи не так. Дачу вони купили, і на ній уже стояв цегляний будинок з підвалом.

Не знаю чому, але люди вирішили утеплювати його саме керамзитом:

  • Спочатку господарі обкопали будинок по периметру трохи глибше нижньої точки промерзання. Ширина траншеї становила близько 0,7 – 1м, тобто так, щоб дорослий чоловік міг щодо комфортно копати;
  • Далі основу зачистили металевими корд-щітками і 2 рази покрили зміцнює грунтом;
  • Коли зміцнює грунт висох, господарі обмазали поверхня бітумної мастикою і відразу посадили на неї шар руберойду. Вийшла досить якісна гідроізоляція;
Керамзит в поліетиленових мішках.

Керамзит в поліетиленових мішках.

  • Мене здивував своєю простотою спосіб засипки керамзиту. Люди купили енну кількість міцних мішків з технічного поліетилену, далі насипали в них керамзит і укладали ці мішки по периметру. Мішки набивали не щільно, тому при укладанні проміжків між ними практично не було;
  • Після того як один шар мєшков був укладений до рівня відмостки, його накрили шаром щільного поліетилену і продублювали все ще раз, тобто, уклали ряд мішків до верху і накрили їх шаром поліетилену. В результаті товщина утеплення вийшла близько 70 см;
  • З зовнішньої сторони всі порожнечі заповнили піском. Зверху під вимощення насипали піщано-гравійну подушку, злегка її утрамбували і залишили на кілька місяців для усадки. В кінці літа цю подушку ще раз утрамбували і зверху залили армовану бетонну вимощення.

Я потім цікавився у господаря, навіщо він уклав 2 вертикальних ряду мішків, адже для нашого регіону вистачило б і одного. Він відповів, що якщо якусь кількість мішків зовнішнього шару продірявиться, і керамзит в них намокне, то другий шар вже точно залишиться цілим.

Варіант №2: утеплення моноліту екструдованим пінополістиролом

Так вже склалося, що в нашій країні чи не найвідомішим утеплювачем в цій ніші є екструдований пінополістирол від марки «Пеноплекс», тому далі ми будемо говорити те, як утеплити фундамент будинку піноплекс.

Утеплення моноліту від підошви.

Утеплення моноліту від підошви.

Звичайно, плити екструдованого пінополістиролу набагато дорожче, ніж керамзит, але, по-перше, з цим матеріалом працювати легше, а по-друге, сама якість утеплення незрівнянно вище.

Про щільності піноплекс я вже згадував, вона повинна бути не менше 35 кг/м3. Тепер залишилося вибрати відповідну товщину плит.

Є 3 варіанти 30 мм, 50 мм і 100 мм Для середньої смуги нашої батьківщини 50 мм цілком достатньо. Товсті плити використовуються тільки на півночі.

Утеплення конструкції збоку і знизу.

Утеплення конструкції збоку і знизу.

Якщо у вашій місцевості немає проблем з Грунтовими водами, то достатньо купити плити товщиною 50 мм і змонтувати їх в 1 шар. Для вологих грунтів і заболочених місць я рекомендую монтувати на бетон 2 шару плит.

тобто для середньої смуги це буде 30+30 мм, а для півночі 50+50 мм.

  • Будемо виходити з того, що ми маємо справу з новим бетонним монолітом, з якого нещодавно зняли опалубку. Насамперед нам потрібно перевірити наскільки у нас рівна поверхня. Для цього від кута до кута туго натягуємо шнур і дивимося на величину викривлення;
Двошаровий варіант монтажу плит.

Двошаровий варіант монтажу плит.

  • Допустиме плавне викривлення 5 мм на 1м2. Між дошками опалубки при заливці іноді просочується бетон, такі гребені слід збити. Глибокі раковини і інші подібні дефекти вирівнюються цементно-піщаним розчином 1:3 або шпаклівкою на основі цементу;
  • Нехтувати вирівнюванням моноліту не варто екструдований пінополістирол може витримати серйозну навантаження по площині, але від сильного точкового натискання він проламывается. Відповідно, якщо під листом буде раковина, грунт вдавит лист в цю раковину;
  • Хоча піноплекс і є гідроізолятором, але під нього бажано нанести додатковий шар гідроізоляції. Як і в попередньому випадку, стіна грунтується і на неї наноситься гідроізоляція;
  • звичайно, Можна обклеїти бетонний моноліт дорогими рулонними мембранами, типу «Техно Ніколь», але особисто я в цьому не бачу особливого сенсу, тут цілком достатньо бітумної мастики чи рідкої гуми;
Облаштування моноліту рулонної гідроізоляцією.

Облаштування моноліту рулонної гідроізоляцією.

Як пінопласт, так і екструдований пінополістирол бояться розчинники, ацетон, бензин і так далі. Так от, якщо гідроізоляція, приміром, бітумна мастика буде містити розчинники, то потрібно дочекатися поки ця мастика повністю висохне, інакше вона поразъедает матеріал.

  • Якщо ви плануєте монтувати 2 шари піноплекс, то можна обійтися і без облаштування гідроізоляції, тільки стики листів в двох шарах не повинні збігатися;
  • На голий прогрунтувати бетон піноплекс клеїться будівельною сумішшю «Ceresit CT83». А ось на гідроізоляцію між собою такий утеплювач краще монтувати за допомогою монтажної піни;
  • У першому випадку розводьте суміш «Ceresit CT83» по інструкції і наносите її на лист зубчастим шпателем або просто «плюшками». Далі додаєте лист до стіни і забираєте видавлений з-під нього клей. Коли закінчите ряд, листи потрібно буде додатково зафіксувати пластиковими дюбелями-парасольками;
Нанесення клею на лист «плюшками».

Нанесення клею на лист «плюшками».

  • Інструкція по роботі з піною приблизно така ж. Зі зворотного боку аркуша наноситься довільний малюнок з піни і прикладається до стіни. Але тут листи потрібно відразу фіксувати дюбелями парасольками, інакше піна почне розширюватися і пеноплекс відійде від стіни;
  • Дюбеля парасольки просто монтуються, в середньому на 1м2 належить заганяти не менше 5 точок фіксації. Перфоратором наскрізь через лист піноплекс просвердлюєте в бетоні глухе отвір, вставляєте в нього шток парасольки і в кінці забиваєте молотком центральний розпірний штир;
Схема фіксації піноплекс дюбелем-парасолькою.

Схема фіксації піноплекс дюбелем-парасолькою.

  • У деяких джерелах рекомендують утеплення фундаменту екструдованим пінополістиролом додатково обштукатурити. Це, безумовно, правильно, але особисто я підземну частину конструкції ніколи не штукатурю, в цьому просто немає сенсу;
  • Що ж стосується відкритої цокольної частини конструкції, то процес оштукатурювання виконується приблизно так:
    1. Спочатку на піноплекс наноситься шар вище згаданого будівельного клею «Ceresit CT83» товщиною близько 2 – 3 мм;
    2. Поки клей ще сирий в нього валиком або металевим шпателем вдавлюється будівельна сітка-серпянка з скловолокна;
    3. Сітку не повинно бути видно, тому зверху часто доводиться додавати міліметровий шар клею;
    4. Коли все це повністю висохне, можна приступати до нанесення фінішного шару штукатурки.
Принцип оштукатурювання піноплекс.

Принцип оштукатурювання піноплекс.

  • Утеплення вимощення піноплекс від монтажу цієї конструкції на керамзит відрізняється тільки тим, що на піщано-гравійну подушку укладається піноплекс, а вже на нього заливається армована бетонна вимощення. До речі нахил вимощення повинен бути 2 – 3 см на 1 погонний метр.
Схема комплексного утеплення піноплекс.

Схема комплексного утеплення піноплекс.

Висновок

Як бачите, утеплення фундаменту піноплекс своїми руками зробити легше, ніж те ж саме робити керамзитом. Але зате керамзит вам обійдеться на порядок дешевше. На фото і відео в цій статті показані основні моменти процесу. Якщо залишилися питання, пишіть в коментарі, поговоримо.

Приклеювання утеплювача до гідроізоляції.

Приклеювання утеплювача до гідроізоляції.



Похожие предложения
Дата добавления: 20-06-2017, 20:50
Статьи по теме
Бругмансия: посадка і догляд у відкритому грунті, а також розмноження в домашніх умовах
Бругмансия (brugmansia) – красивоцветущее рослина з сімейства Пасльонові. Родом вона з...
Поради з обслуговування твердопаливного котла опалення
Твердопаливні котли опалення є одним з найпопулярніших і найекономічніших способів...
Посадка агрусу навесні - як і в якому місяці правильно садити?
Північний виноград – так в народі часто називають аГрус. Його плоди — комора вітамінів...
33 популярні сорти суниці: докладний опис і барвисті фото
Суниця починає цвітіння в кінці весни, закінчує в середині літа. Росте суниця в...
Опис сорту і особливості посадки вишні Брусницына
Вишня — одна з улюблених культур садівників. Люблять її не тільки за смачні ягоди, але...
Почему светодиодные гирлянды - лучший выбор для создания уютной новогодней атмосферы
Светодиодные гирлянды – это не только яркое и красивое украшение для любого праздника,...
Робимо купіль для лазні своїми руками
Лазня і Сауна Купіль – це велика чашевидних ємність з холодною водою, яка дозволить...
Ґрунтовка для стелі – види і особливості застосування
Оздоблення стелі Жоден ремонт не здатний обійтися без простий, на перший погляд,...
Книжкова полиця своїми руками: види, матеріали, процес виготовлення
Книги давно і міцно зайняли місце в квартирах і будинках людей, які вважають себе...