Купіль – це велика чашевидних ємність з холодною водою, яка дозволить насолодитися контрастними процедурами. Єдиний недолік готових рішень – дорога вартість купелі. Тому оптимальне рішення – вибрати один з варіантів конструктивного виконання і створити чашоподібну ємність своїми руками.
Сучасна купіль – це вдосконалений варіант просторій чашоподібній ємкості, яка традиційно застосовувалася для обрядів хрещення. Крім того, купіль своїми руками – якісна альтернатива водохресній ополонці, а також єдина можливість насолодитися контрастними процедурами, якщо озеро, ставок або берег річки знаходяться на значному видаленні від лазні. Головне при самостійному виготовленні банної ємності з холодною водою – правильно визначити спосіб розміщення купелі і вибрати той варіант конструктивного виконання, який підійде і за вартістю, і за складністю робіт.
Класифікація чашоподібних ємностей на види здійснюється за способом монтажу:
Поглиблені в землю купелі виготовляють на бетонній основі. Тому цей вид чашоподібній ємкості вважається самим витратним і трудомістким. «Золота середина» – відкрита купіль із пластику: встановити готовий виріб на попередньо вирівняну майданчик на землі, зробити злив, підключити до водопостачання і задекорувати на свій смак. Більш складний варіант відкритої купелі – монтаж чашоподібній ємкості на фундамент.
Спосіб розміщення купелі залежить від кількох факторів: наявності вільного місця на земельній ділянці або в лазні, індивідуальних уподобань, на якому етапі зведення споруди прийнято рішення виготовити ємність і як розташовані комунікації. Головне при виборі способу – врахувати етап зведення споруди:
При виборі способу розміщення необхідно врахувати розмір чашоподібній ємкості та забезпечити вільний простір для монтажу або всередині приміщення або зовні. Якщо планується установка ємності усередині лазні, то бажано вибрати мийне відділення з готовим стоком для води і приділити увагу стійкості купелі – поставити днищем на підлогу, попередньо знявши ніжки.
Теоретично існують 3 варіанти конструктивних виготовлення купелі: з бетону, дерева і пластика. Однак на практиці процес виготовлення чаші з деревини трудомісткий, а для досягнення успішного результату від виконавця потрібні певні навички роботи зі столярними інструментами. Людині, не знайомому з професією бондаря, виготовити купіль з дерева своїми руками проблематично. Тому при виборі конструктивного варіанту рекомендується розглянути два:
Головне при виготовленні купелі – виконати заливку бетоном за один раз і якісно укласти гідроізоляційний матеріал. Варіанти облицювання можна вибрати на свій смак – плитка, мозаїка, плівка, тощо.
Останній етап монтажу відкритої купелі – декорування та монтаж різноманітних пристроїв, які підвищать комфортність прийому водних процедур (аератор, гідромасаж, інше). Популярним варіантом зовнішньої обробки є обшивка дерев'яною вагонкою: спочатку спорудити каркас обв'язки з бруса, потім виконати обробку і встановити аксесуари (сходи, подіум). Для зручності користування можна додатково розмістити всередині ємності лавки і лавки.