З даної статті ви дізнаєтеся все про те, що являє собою малина Здоровань, отримаєте докладний опис сорту з фотографіями, а також інформацію про правила вирощування та догляду за цією рослиною.
Малину Здоровань відносять до штамбовым звичайним рослинам. Свою назву рослина отримала завдяки зовнішніми ознаками. Малина Здоровань найпоширеніша рослина цього виду, яке вже більше 30 років користується великою популярністю серед дачників і садівників.
Це сорт середнього часу дозрівання. Дотримуючись правила догляду, агротехнічну підготовку і при сприятливих кліматичних умовах, один кущ може вродити до 3,5 кілограм, а в деяких випадках і більше.
Кожен рік малина у весняний період дає невеликий приріст пагонів, але вони не цвітуть в перший рік. Дерево плодоносить виключно торішніми пагонами, тобто на наступний рік.
Важливо знати: відгуки садівників підтверджують, що стиглі плоди дуже легко відділяються, без пошкоджень. Зрілі ягоди протягом довгого часу можуть перебувати на гілках і не обсипатися, тому не потрібно вести постійний контроль за стиглими плодами.Стебло рослини щільний і твердий, середня висота рослини становить 1,6 метра. У перші два роки після посадки стебло має зелений колір, а на третій рік стає дерев'янистим.
Ягоди насиченого кольору, ароматні, великі, кожна вагою 6-8 г, мають конусоподібну форму. Зрілі ягоди мають приємний аромат і смак. Їх вживають у свіжому вигляді, а також готують варення, джеми, топінги, її додають в чай, випічка і кондитерські вироби.
малини Здоровань характерна висока стійкість до багатьох шкідників і хвороб. Рослина не піддається поразці грибкових інфекцій.
Малина стійка до низьких температур, відмінно зимує, що дозволяє не турбуватися про утепленні або пересадці рослини в зимовий час. Культура ідеально підходить для вирощування навіть в холодних північних регіонах, встигає визрівати в умовах короткого літнього періоду і здатна тримати ягоди на гілках, не псуючи їх смакові якості аж до самих морозів.
Рослина немає необхідності прикріплювати до сітки або ставити підпори для куща – це скоротить приріст. Стебла малиннику тверді та стійкі, не потребують додаткової підтримки, на відміну від Канадської, у якій двометрові кущі.
Негативних якостей у штамбовій малини немає, існують лише не дуже приємні особливості рослини.
При висадці саджанців повинно пройти близько 2-3 років, поки кущі почнуть плодоносити, і лише на п'ятий рік можна сподіватися на повноцінний урожай. плоди Дозрівають нерівномірно, тому періодично необхідно здійснювати збір урожаю, щоб ягоди не поїли комахи.
Зверніть увагу:: малина дуже не любить пошкодження гілок, переломів. Якщо при зборі врожаю або будь-яким іншим причин ви зачепили стебло і зігнули його, обріжте кущ на 2 см нижче від лінії згину, інакше рослина загине.Малинові насадження доводиться час від часу проріджувати. Роблять це шляхом пересадки деяких кущів у віддалені ділянки. Пересаджена малина дуже чутлива до зміни Грунту, вона не в'яне, але перші два роки не буде плодоносити.
Для вирощування малинових насаджень краще всього підбирати рівні, добре освітлені ділянки, які захищені від сильного поривчастого вітру. Висадка саджанців відбувається в період з середини вересня до останньої осінньої декади, а також з середини березня до кінця квітня.
Підготовка ділянки повинна бути проведена як мінімум за місяць до висадки. Грунт ділянки повинна бути перекопана і взрыхлена на глибину 20 сантиметрів.
Щоб уберегти малину від напасті шкідників, необхідно розкидати трохи піску, з розрахунку 1 відро на 1 м2. Потім готуються лунки, кожна глибиною 30 см, а шириною 60 см. Це необхідно для того, щоб в майбутньому рідше розсаджувати рослина.
В кожну лунку вносять одне відро хорошого перегною або торфу, 100 грам нітроамофоски і одну склянку деревної золи. Краще всього створювати лунки і розсаджувати рослини в шаховому порядку, щоб кореневище мала більше простору і добре зміцнилося. Відстань між лунками має становити 0,5 метра.
Далі, рослина поглиблюють у лунку, акуратно присипаючи кореневище грунтом. Необхідно, щоб коренева шийка перебувала на глибині не більше, ніж 5 сантиметрів.
Після висадки кущі необхідно обрізати до висоти 30 сантиметрів і здійснити полив з розрахунком 5 літрів на один кущ. В кінці удобрюють грунт торфом або перегноєм, в залежності від того, що спочатку закладалося в лунки.
Рекомендація садівника: чим більше відстань між саджанцями, тим швидше зміцніють їх коріння і сформуються кущі, які почнуть плодоносити. Якщо ділянка дозволяє, тоді рекомендовано залишати за 0,7 м між ними. При посадці малини стрічковим методом, відстань між рядами повинна становити 1,5 метра.Малина виростає довільно, щороку даючи приріст 10-15 сантиметрів у висоту. Також активною є і коренева система, яка випускає нові стебла. Подальше добриво може здійснюватися лише за необхідності (при пошкодженнях і при пересадці).
Незалежно від типу і сорту рослин, догляд за малиною умовно однаковий. Малина малюк може давати хороший приплід лише при правильному дотриманні агротехнічних умов, а саме:
У період цвітіння варто остерігатися скупчення лимонної метелики над насадженнями, вона живиться квітами, а відповідно пошкоджені зав'язі не зможуть плодоносити.
Перерахуємо найбільш відомі, популярні сорти штамбової малини: Таруса, Здоровань, Казка і Галактика. Всі сорти дуже схожі один на одного і сказати, де який, здатний тільки досвідчений садовод.
Без листя, пагони відрізнити абсолютно неможливо. Кожен сорт здатний виростати до 1,8-2 метрів у висоту, мають товсті, як живець пагони. Всі пагони тверді, міцні, практично не звужуються до висоті. На третій рік при хороших умовах саджанці відпускають плодові гілочки, на яких починають розвиватися квіти і утворяться зав'язі.
Серед перерахованих одним з найбільш якісних є сорт Таруса. Його особливість в тому, що на кущах не існує непотрібних приростів, які не плодоносять. Кожна гілка куща цвіте і приносить врожай.
Візьміть на замітку: на відміну від всіх перерахованих вище сортів штамбової малини, саме Таруса здатна плодоносити протягом всього літнього періоду, починаючи від середини липня, так як культура має ранні терміни дозрівання.Ягоди саме цього сорту вживають для прикрас різних десертів, це можна побачити на безлічі фотографій в інтернеті. Плоди дуже великі, мають насичений малиновий колір, соковиті, в них проглядається кожне малинове зерно.
Обрізка малини (натисніть для збільшення)
Всі роботи, пов'язані з обрізанням малини, проходять навесні. Необхідно вибрати 5-6 перезимували втечі з куща. Необов'язково залишати найбільш потужні і високі стебла, так як вони не завжди є родючими.
При довжині стебла 55-65 см, прищипують верхівку, щоб почався ріст бічних пагонів. Утворюється малинове дерево, у якого є штамб і 6-7 верхівок.
Малина росте досить хаотично, але для збору гарного врожаю кущ не повинен бути пишним. Формування крони малинових кущів дуже важлива процедура. Якщо ягода знаходиться в тіні кущів, вона не наливається соком, то відповідно буде дрібної.
Необхідно зрізати гілки таким чином, щоб кущі не було пагонів однієї довжини, умовно створюючи драбинку з кожної сторони куща. Таким чином, до всіх суцвіттям надходить сонячне світло, і всі вони принесуть плоди.
Це важливо: ні за яких обставин не можна обрізати три середніх стебла чагарнику, інакше рослина може загинути, листя почнуть жовтіти і обсипатися.Якщо ви вагаєтесь і не впевнені, що зможете правильно обрізати малину, можна попросити допомоги у досвідчених садівників або подивитися спеціальне відео.
Купуючи саджанці малини, необхідно звернути увагу на коріння і пагони.
На стеблі біля основи повинні знаходитись як мінімум три бруньки, які в наступному році дадуть гілки, і кущ почне розростатися. Якщо їх немає, значить вам намагаються продати зовсім молоде рослина.
Купувати необхідно тільки ті саджанці, стебло яких зміцнився, став дерев'янистим. У таких саджанців вже розвинена, добре сформована коренева система, що дозволить кущу швидко адаптуватися в новому грунті.
Не заглядывайтесь на довжину саджанця, так як після посадки, стебло необхідно обрізати. Важливо врахувати товщину втечі, вона не повинна бути менше 1 см в діаметрі. Тоненькі саджанці мають велику ймовірність не прижитися.
Після всього перерахованого вище можна сміливо сказати, що штамбова малина Здоровань ідеальна для вирощування в наших регіонах, вона стійка до морозів, невибаглива і дає відмінний урожай. Головне, що виростити кущі не складе ніяких труднощів навіть у недосвідченого садівника.
Як росте малина сорту Здоровань, дивіться у наступному відео: