» » Граб: листяне дерево-довгожитель з цінними властивостями деревини і різноманітністю видів

Граб: листяне дерево-довгожитель з цінними властивостями деревини і різноманітністю видів



Граб (латинська назва цієї рослини — Carpinus) — тип відносно невеликих за розміром листяних дерев (рідше чагарників) з тривалістю життя до 300 років, родини Березові. З докладним описом і фото його видів Ви познайомитеся нижче.

В північній частині земної кулі налічується до 40 видів граба, велика їх частина росте в Азії, зокрема в Китаї. В Європейській частині зустрічаються всього 2 види цього дерева.

В різних країнах світу рослина називається по-різному, і кожне найменування відображає якості і властивості його деревини – зносостійкість, високу щільність. Так, наприклад, англійське назва Граба – Hornbeam (рогате дерево), італійська назва Carpino – залізне дерево.

Опис

Згідно інформації з інтернет ресурсу вікіпедія граб звичайний – дуже поширений вид дерева групи Граб. Перше ботанічний опис було опубліковано Карлом Ліннеєм в 1753 році.

Географія поширення охоплює практично всю Європу і частину Малої Азії. Ці місця (ліси змішаного типу) є сприятливими для зростання дерева.

граб Звичайний — листопадне дерево заввишки до 12 м. Діаметр стовбура при цьому складає до 40 див. Росте воно досить повільно, особливо це помітно в рослин у віці до 5 років. Після п'яти років зростання трохи прискорюється, а в 35-40 років знову сповільнює свій темп.

Крона дерева густа, має округлу форму, вигнуту на самій вершині. Кора у молодого граба приємного сріблястого кольору, гладка на дотик. У більш дорослих рослин можна помітити поздовжні заломи.

У весняний період крайові гілки звисають, влітку вони прямі. Однорічні пагони мають бурий колір. Нирки досить вузькою і навіть гострої форми, довжиною 5-8 мм.

Коренева система дерева сильно розгалужена, але поверхнева і росте досить повільно. Бічні корені є якірними і йдуть глибоко в землю, що утримує культуру при потужних поривів вітру.

Листя мають овальну форму, іноді трохи довгасту. Довжина до 15 див, ширина до 5 див. Колір листя зверху насичений, темно-зелений, виворітна сторона листа має більш світлий відтінок. Черешки довжиною до 1,5 див. Восени листя змінюють колір лимонно-жовтий.

Прилеглі до квіткам лусочки нагадують війки жовтого кольору, по канту червонувато-бурі, загострені. Кількість тичинок не перевищує 7-ми штук, і ростуть вони з самої серцевини, пильовики ж опущені і трохи вгору.

Сережки з маточками до 15 см в довжину і до 6 см в розрізі. Випуск сережок це і є цвітіння дерева, яке починається в другій половині весни. Оболонка плодів шкіряста, 3-6 см в довжину.

Плоди невеликого розміру, правильної овальної форми. Нагадують ребристі горішки розміром до 6 мм. З однієї сережки або квітки, в середньому визрівають від 10 до 30 плодів.

Різновиди

Існують наступні види граба:

  1. Переважно у Південній та Східній частині Європи, Криму, на Кавказі виростає граб Східний. Це невелике дерево, яке більше нагадує великий чагарник. Висота 5-8 метрів. Листя дрібні, від 2 до 5 см, пагони міцні, опущені.
  2. Граб Кавказький «заселяє» більшу частину території Малої Азії, а також Ірану, Кримського узбережжя і Кавказу. Висота до 5 метрів. Цей підвид поширений в гірських лісах, де часто стає сусідом таких дерев, як бук, каштан і дуб.
  3. Граб Приморський, або як його ще називають сердцелистный через особливості будови підстави листа у формі серця. Висота дерева до 20 м. Росте на Південно-сході Приморського краю, КНР, притінених лісах, зустрічається в горах (на висоті до 295 м. )
  4. Граб Каролінський росте на сході Північної Америки. Зустрічається на берегах невеликих річок і боліт. Висота 5-6 метрів. Товщина стовбура не перевищує 15 див.
  5. Граб Віргінський (підвид граба Каролінського). Широко поширений в Північній Америці. Широко застосовується в ландшафтному дизайні: живоплоти, сформовані з посадок граба виглядають чудово! Діаметр крони виду не більше 4 метрів.

Застосування

Дерево граб має значний спектр застосування через характеристик цінних властивостей деревини:

  1. Деревина використовується у виробництві товарів громадського користування: у виготовленні рукояток музичних інструментів, спортивного інвентарю, окремих деталей машин, паркетної дошки, — там, де потрібна висока міцність, стійкість до фізичних дефектів.
зауважте: в будівництві граб не використовується. Справа в тому, що його деревина відрізняється прямоствольностью і низьким рівнем біостійкості, а також погано піддається обробці.
  1. Дерево характеризується естетичною красою, тому нерідко стає важливим компонентом ландшафтного дизайну парків, скверів, присадибних ділянок. Крона чудово переносить стрижки, формування. Крім того, граб практично не хворіє і швидко приживається на новому місці.
  1. Біоенергетика, це тонка матерія, і вона властива всьому, в тому числі і деревині європейського граба. Виправданість використання цієї рослини під час проектування інтер'єру доведена науково. За запевненням деяких професіоналів, його енергетика сприяє розвитку уяви, творчого потенціалу, знімає втому і напругу.

Умови вирощування

Дерево граб воліє суглинних, добре удобрений, зволожений грунт. Не виносить ущільнень. В особливо жаркий період важливий рясний полив.

Дану культуру розмножують за допомогою насіння, рідше живцями і відведеннями. Висівають насіння восени, зберігають у сухих ємностях під щільно закритою кришкою до 3-х років. Обов'язкова передпосівна підготовка насіння – стратифікація.

Декоративну обрізку крони дерево переносить легко. Відростання відбувається повільно і рівномірно, що дозволяє всього один раз поставити форму крони і потім зрідка коригувати. Стрижка виконується з середини липня по кінець серпня.

Фахівці рекомендують: ретельно підійти до вибору грунтової суміші і регулярно проводити поливи граба на етапі посадки.

Хвороби, які характерні для багатьох садових рослин і більшість шкідників дане дерево не пошкоджують. Небезпечний шкідник — жук грабовий заболонник, однак він паразитує тільки в період дуже тривалої посухи.

Боротьба з цим жуком дуже довга, тому краще запобігти його появі, ніж потім виводити. А для профілактики досить лише стежити за поливом дерева.

В цілому, граб – невибаглива у догляді культура, яку при бажанні і наявності достатньої вологи в Грунті можна виростити на будь присадибної території.

Які особливості має вирощування граба, дивіться поради фахівця:



Похожие предложения
Дата добавления: 27-04-2017, 13:52
Статьи по теме
Як різати стельовий плінтус: корисні поради
Оздоблення стелі Наклейка стельового плінтуса зазвичай виконується після закінчення...
Як посадити горох в городі: види і сорти, правила посадки та догляду, фото
Досвідчені дачники знають, що горох – це і комора вітамінів і прикраса ділянки. Вусики...
Види світильників з дистанційним пультом управління
Про електриці З кожним роком з'являється велика кількість новітніх технологій, які...
Будуємо альтанку своїми руками просто і красиво: докладний проект з описом, розмірами і фото
Що може бути краще, ніж в теплу пору року випити чаю на дачі на свіжому повітрі. І якщо...
Как выбрать стол для домашнего бильярда
Бильярд всегда был символом стиля, элегантности и мастерства. Эта игра является...
Кутовий кухонний гарнітур: види конструкцій, особливості та правила вибору
Облаштування кухні - непросте завдання, адже зазвичай господарям доводиться розміщувати...
Виды и преимущества штучного паркета
Если вы решились на покупку паркета, то мы рекомендуем вам остановиться на штучном...
Як укласти підлогу в дерев'яному будинку
Все про влаштування підлог Дерев'яна підлога міцно утримує лідируючі позиції,...
Укоси з гіпсокартону, пластику та інших матеріалів: інструкція як зробити, відео і фото
У даній статті я вирішив розповісти вам про чотирьох сучасних варіантах обробки...