Граб (латинська назва цієї рослини — Carpinus) — тип відносно невеликих за розміром листяних дерев (рідше чагарників) з тривалістю життя до 300 років, родини Березові. З докладним описом і фото його видів Ви познайомитеся нижче.
В північній частині земної кулі налічується до 40 видів граба, велика їх частина росте в Азії, зокрема в Китаї. В Європейській частині зустрічаються всього 2 види цього дерева.
В різних країнах світу рослина називається по-різному, і кожне найменування відображає якості і властивості його деревини – зносостійкість, високу щільність. Так, наприклад, англійське назва Граба – Hornbeam (рогате дерево), італійська назва Carpino – залізне дерево.
Згідно інформації з інтернет ресурсу вікіпедія граб звичайний – дуже поширений вид дерева групи Граб. Перше ботанічний опис було опубліковано Карлом Ліннеєм в 1753 році.
Географія поширення охоплює практично всю Європу і частину Малої Азії. Ці місця (ліси змішаного типу) є сприятливими для зростання дерева.
граб Звичайний — листопадне дерево заввишки до 12 м. Діаметр стовбура при цьому складає до 40 див. Росте воно досить повільно, особливо це помітно в рослин у віці до 5 років. Після п'яти років зростання трохи прискорюється, а в 35-40 років знову сповільнює свій темп.
Крона дерева густа, має округлу форму, вигнуту на самій вершині. Кора у молодого граба приємного сріблястого кольору, гладка на дотик. У більш дорослих рослин можна помітити поздовжні заломи.
У весняний період крайові гілки звисають, влітку вони прямі. Однорічні пагони мають бурий колір. Нирки досить вузькою і навіть гострої форми, довжиною 5-8 мм.
Коренева система дерева сильно розгалужена, але поверхнева і росте досить повільно. Бічні корені є якірними і йдуть глибоко в землю, що утримує культуру при потужних поривів вітру.
Листя мають овальну форму, іноді трохи довгасту. Довжина до 15 див, ширина до 5 див. Колір листя зверху насичений, темно-зелений, виворітна сторона листа має більш світлий відтінок. Черешки довжиною до 1,5 див. Восени листя змінюють колір лимонно-жовтий.
Прилеглі до квіткам лусочки нагадують війки жовтого кольору, по канту червонувато-бурі, загострені. Кількість тичинок не перевищує 7-ми штук, і ростуть вони з самої серцевини, пильовики ж опущені і трохи вгору.
Сережки з маточками до 15 см в довжину і до 6 см в розрізі. Випуск сережок це і є цвітіння дерева, яке починається в другій половині весни. Оболонка плодів шкіряста, 3-6 см в довжину.
Плоди невеликого розміру, правильної овальної форми. Нагадують ребристі горішки розміром до 6 мм. З однієї сережки або квітки, в середньому визрівають від 10 до 30 плодів.
Існують наступні види граба:
Дерево граб має значний спектр застосування через характеристик цінних властивостей деревини:
Дерево граб воліє суглинних, добре удобрений, зволожений грунт. Не виносить ущільнень. В особливо жаркий період важливий рясний полив.
Дану культуру розмножують за допомогою насіння, рідше живцями і відведеннями. Висівають насіння восени, зберігають у сухих ємностях під щільно закритою кришкою до 3-х років. Обов'язкова передпосівна підготовка насіння – стратифікація.
Декоративну обрізку крони дерево переносить легко. Відростання відбувається повільно і рівномірно, що дозволяє всього один раз поставити форму крони і потім зрідка коригувати. Стрижка виконується з середини липня по кінець серпня.
Фахівці рекомендують: ретельно підійти до вибору грунтової суміші і регулярно проводити поливи граба на етапі посадки.Хвороби, які характерні для багатьох садових рослин і більшість шкідників дане дерево не пошкоджують. Небезпечний шкідник — жук грабовий заболонник, однак він паразитує тільки в період дуже тривалої посухи.
Боротьба з цим жуком дуже довга, тому краще запобігти його появі, ніж потім виводити. А для профілактики досить лише стежити за поливом дерева.
В цілому, граб – невибаглива у догляді культура, яку при бажанні і наявності достатньої вологи в Грунті можна виростити на будь присадибної території.
Які особливості має вирощування граба, дивіться поради фахівця: