» » Монтбреция – шафрановий аромат або невизнаний гладіолус

Монтбреция – шафрановий аромат або невизнаний гладіолус



Посадка монтбреции і догляд за нею у відкритому грунті — справа зовсім нехлопотное і підвладне навіть починаючому садівникові-любителю.

Вчені всього світу ведуть селективні роботи по отриманню новітніх гібридів і сортів крокосмии.

На сьогоднішній день налічується приблизно чотири сотні культиварів цієї квітки.

Японський гладіолус — опис

Крокосмия (тритония, мамбреция, монтбреция, китайський гладіолус або японський гладіолус) – цибулинна квіткова рослина, причисляемое до сімейства Ірисових.

Сухі суцвіття рослини поширюють запах, сильно нагадує аромат шафрану (крокусу).

У висоту монтбреция виростає від 35 до 140 см, володіє великою кількістю прикореневих вузьких і жорстких листів завдовжки до 70 см, шириною не більше 25 мм.

Жовті, білі, помаранчеві або червоні зірчасті квіточки до 50 мм в поперечнику, зібрані по три-п'ять штук у стислі, тугі суцвіття. Стебло в неї гіллясте з мочевидными або прямолінійними листочками, а здоровущий квітконіс робить її схожою з гладиолусом. Батьківщиною рослини є Південна Африка.

Вирощування з насіння

Одним із способів розведення крокосмии є її розмноження насінням.

В помірних кліматичних умовах вона добре плодоносить і утворює до кінця жовтня багатонасінні округлі коробочки з досить великими, рудувато-коричневими насінням, які успішно використовуються для розведення культури.

Посів

В кінці лютого або в першій декаді березня насіннєвий посадковий матеріал слід помістити у воду для замочування на 24 години.

Кожні п'ять-шість годин рідину слід міняти.

Сіють насіння в грунтову суміш, що складається з піску, перегною, торфу, землі.

Ємність з посівами накривають склом або плівкою і розташовують в теплому, світлому місці для проростання.

Догляд за розсадою

Турбота за паростками японського гладіолуса на розсадному етапі передбачає виконання стандартних заходів.

Після появи перших росточков плівку (скло) знімають з горщика.

Грунт близько паростків обережно рихлять і поливають за потреби.

Грунтовий субстрат бажано підтримувати в помірно вологому вигляді, щоб уникнути грибкових захворювань.

Пікіровка

На етапі появи третього справжнього листка молоді рослини пересаджують в окремі, більшого розміру ємності.

За три тижні до посадки розсади на садову ділянку її піддають гартуванню: щоденно виносять молоді пагони на свіже повітря, потихеньку подовжуючи часовий проміжок зміцнює процедури.

У третій декаді травня монтбрецию разом із землею пересаджують на вулицю.

зауважте: цвісти тритония, отримана з насіння, починає лише на 3-ій рік, рідше-на 2-ой.

Посадка крокосмии у відкритий грунт

Тритония чудово росте на добре освітлених, відкритих ділянках.

Не боїться вона ні протягів, ні півтіні. Підготовка земельної ділянки для посадки готується в осінній період.

Ділянку неглибоко перекопують, вносять суперфосфат. Мінеральне добриво вноситься з розрахунку 35-40 г на 1 м2.

Також для підвищення поживності грунту можна внести азотні і калійні мінеральні добрива. Для того щоб уникнути затримки вологи, грядки додають суміш з компосту, піску, торфу у співвідношенні 1:1:1.

Цибулини викладаються на вистелену «подушку» (завтовшки близько 15 см) з проміжками в 12-16 см, потім засипають піском, а потім садовим грунтом.

Зверніть увагу: при висадці японського гладіолуса різних видів на обмеженому просторі слід витримувати дистанцію між сортами (80-100 см), інакше квіти можуть переопылиться.

Коли садити в грунт

У відкритий грунт клубнелуковицы крокосмии зазвичай висаджують в квітні-травні, коли земля відігріється після зимових холодів.

Розсаду, вирощену з насіннєвого матеріалу, висаджують в останніх числах травня, коли мине загроза весняних заморозків.

Місце для посадки японського гладіолуса готується восени – перекопується грунт, знищуються бур'яни, вносяться добрива.

Підготовку ділянки для висаджування садивного матеріалу можна зробити і навесні, за 7-10 днів до початку посадки, щоб Грунт ущільнився.

Як садити

Крокосмию висаджують в отогретую (близько +10 °С) грунт. Глибина загортання бульб у грунт прямо залежить від їх крупності.

Великі цибулини заглиблюють на 8-10 см, посередні – на 5-8 см, а дітки – не глибше двох-трьох сантиметрів.

Клубнелуковицы садять або в борозенки, або в лунки, які повинні бути добре пролиті водою і заправлені органічними добривами.

Міжрядний інтервал витримується в межах 40-60 см, а проміжок між цибулинами — 5-15 див.

Розсада монтбреции висаджується в лунки на відстані 10-12 см між рослинами, крок рядів – 25-30 см. Після висадки її поливають і на 2-3 дні притіняють від прямих сонячних променів.

Догляд за рослиною в саду

Догляд за крокосмией простий і з ним впорається навіть новачок, так як монтбреция зовсім невибаглива.

Влітку, з появою 3-го нормального листочка, кожні два тижні рослину підгодовують настоявшимся коров'яком і комплексним міндобривам (2,0-4,0 г/літр).

В період бутонізації вносять калійні добрива (2,0-3,0 г/літр). Полив проводять один раз в сім днів, після якого слід розпушити землю для закриття вологи.

Турбота про монтбреции передбачає також систематичне розсадження і ділення кущів рослин. Цибулини викопують навесні, сортують їх на материнські і дітки, а потім знову висаджують у грунт.

Для своєчасного попередження захворювань рослина періодично треба оглядати, видаляти засохлі частини рослини. Якомога раніше слід обрізати квітконоси для швидкого і повного визрівання цибулин.

Пізньої осені культуру готують до зимівлі – одні рослини викопують, а інші укривають підручними засобами, оберігаючи їх від вимерзання.

Як виростити

Вирощування тритонии схоже з технологією вирощування гладіолусів.

Красиві, сильні рослини виходять якщо здійснювати регулярну підгодівлю комплексними мінеральними добривами.

Полив рослини доцільний не часто – лише один раз протягом тижня, але рясний.

Боронувати грунт навколо кущів квіткових рослин бажано через певний час після дощування квітників. Дотримання агротехнічних заходів неминуче призведе до отримання здорового, пишно квітучого рослини.

Розмноження

Досвідчені квітникарі радять розмножувати тритонию не насінням, а вегетативно: клубнелуковицами або цибулинками (дітками).

Навесні їх відокремлюють від дорослої цибулини і висаджують в заздалегідь приготовлені лунки на дачній ділянці.

Цвітіння рослин, вирощених з діток, настане тільки на 2-ий рік після висадки.

Розведення крокосмии дорослими цибулинами полягає в наступному:

  • розсортоване цибулинний матеріал для посадки беруть із зимового сховища, витримують 7-10 днів при кімнатній температурі;
  • до висаджування бульб у грунт їх витримують у теплому розчині марганцівки 0,1%-ої концентрації для стимуляції проростання і дезінфекції цибулин.
Рада квітникаря: посадку бажано проводити в останній декаді квітня, коли земля прогріється приблизно до 8-10 °С.

Шкідники і хвороби

Крокосмия — культура досить стійка до хвороб і комах-шкідників.

Але неналежний, неповноцінний догляд за культурою може спричинити розвиток таких захворювань як:

  1. Сіра гниль. Ця грибковий недугу в першу чергу вражає цибулини, вони вкриваються пухнастим, світло-сірим нальотом. Результативним фунгіцидом для боротьби з сірою гниллю є «Тельдор», а також «Діскор», «Аларин-Б», емульсія «Скор». Для запобігання та боротьби з гниллю слід дотримуватися найкращої схеми висадки монтбреции, не допускати загущення квітів, сильного зволоження грунту.
  2. Жовтяниця (травянистость). Выражаетсяизначальновпожелтениикраешковлистьев, потомлиствастановитсясоломенногоцвета, врезультатецветочноерастениепогибает. Переносять вірус цієї недуги цикади.
  3. Фузаріоз (суха гниль). Характерними ознаками ураження грибком є пожовтіння і відмирання листя, зміна розмірів, конфігурації квіток, викривлення квітконосів. Пораженныелуковицысморщиваютсяитемнеют. Порушення агротехніки — основна причина розвитку фузаріозу. Больноерастениерекомендуетсяобработатьфунгицидом.
Важливо знати: для попередження можливих хвороб японського гладіолуса рекомендується суворе дотримання технології вирощування, обробка насіння та цибулин марганцівкою, і кожні 3-4 року змінювати місце посадки.

Серйозну небезпеку для монтбреции з комах-шкідників представляють:

  1. Капустянки – досить солідне комаха (довжиною до 50 мм), подъедающее бульби і стебла культури. Позбутися від них складно, для цього влаштовують пастки, де шкідник відкладає майбутнє покоління і влаштовується зимувати.
  2. Трипси – сосне, крихітне комаха (1,0-1,7 мм), що живиться соком квітки. При сильному ураженні трипсами бутони не можуть розпуститися. При невисокому температурному режимі (близько +9 — +12 °З) паразит ховається під луски бульб і залишається там на зимівлю. Уражені трипсом бульби покриваються липким нальотом і, як правило, не сходять. Для знищення сосальщика застосовують отрутохімікати: «Карбофос», «Фітоверм», «Актеллік».
  3. Кліщі павутинні – з'являються і вражають тритонию в посушливий час. Харчуються кліщі павутинні соком рослини і служать переносниками неісцелімих, вірусних хвороб. Знищують шкідника тими ж инсектоакарицидами, які застосовуються для ліквідації трипсів.

Монтбреция після цвітіння

По закінченні цвітіння крокосмии необхідно провести обрізку рослини – видаляється весь стебло.

Ця процедура сприяє визріванню клубнелуковиц і доброї перезимівлі культури в грунті, а також сприяє припливу до кореневої системи додаткових поживних мікроелементів і речовин.

Візьміть на замітку: дуже розрослися, зимуючі на садовій ділянці рослини слабшають, тому їх бажано пересаджувати і розряджати один раз в 3-4 року після цвітіння.

Коли і як збирати насіння

Насіння японського гладіолуса великі, знаходяться в насіннєвих круглих за формою коробочках.

Збір насіннєвого матеріалу проводиться восени, а на майбутній рік (в кінці лютого) їх висівають для отримання розсади.

У південних, теплих районах у цієї культури можна спостерігати самосів, але в більш холодних регіонах насіння, як правило, не визрівають.

Для збирання насіннєвого матеріалу в північних регіонах цибулини на початку березня по 5-7 штук садять в квіткові горщики. В середині травня підросли квіти висаджують на присадибну ділянку, щоб цвітіння почалося раніше.

Восени монтбрецию пересаджують в ємності і розташовують у сховище, збільшуючи таким чином термін вегетації для дозрівання насіння.

Слід врахувати: при розмноженні квітки насінням, зібраним самостійно в домашніх умовах, велика ймовірність отримання нового сорту, не схожого з материнським. Краще всього купити насіння в спеціалізованих квіткових магазинах.

Зберігання взимку

Зберігання японського гладіолуса в зимовий період здійснюється двома прийомами: залишити клубнелуковицы на зимівлю на садовій ділянці або викопати і помістити цибулини на зберігання в комору, теплий підвал.

На спосіб збереження квіткової рослини впливає клімат регіону.

Якщо квітникар вирішив зберегти рослину в приміщенні, то на початку листопада, у ясний день, необхідно викопати бульби тритонии, видалити грудки землі, обрізати стебла і листя. Протягом 3-х – 5-ти днів цибулини бажано підсушити.

Перед укладанням в дерев'яну тару цибулини сортують по сорту і розміру. Посадковий матеріал розміщується в тарі на сухих тирсі або присипається висохлої землею.

Температура в місці зберігання не повинна бути вище 5-8 С. В період зимівлі не рекомендується допускати пересихання бульб японського гладіолуса.

Це цікаво: у зимующей на вулиці монтбреции цвітіння починається раніше і виділяється вона більш великими суцвіттями.

В регіонах з теплим кліматом крокосмия зиму добре переносить в грунті. Але все ж кущі необхідно вкрити досить товстим шаром тирси, опалим листям, ялиновим гіллям, толем або руберойдом. Навесні покриття знімається після можливих міцних заморозків.

Тритония – колоритне, яскраве рослина. На ділянці культуру розташовують групами різними за розміром між ростучими квітами.

Особливої уваги заслуговує японський гладіолус у зрізку.

Суцвіття для букетных композицій обрізають на стадії розкриття другої-третьої квіткової бруньки.

У вазі з водою крокосмия коштує до двох тижнів, поступово розпускаючи всі наявні бутони. Висушені суцвіття флористи застосовують для складання різноманітних букетів. Разом з тим чудово зберігаються забарвлення суцвіття і його форма.

Дивіться відео, в якому досвідчений квітникар розповідає про посадці і догляду за монтбрецией у відкритому грунті:



Похожие предложения
Дата добавления: 29-05-2017, 17:09
Статьи по теме
Перець Чорний горошок - вирощування з насіння
Кожній людині знаком смак і аромат запашного чорного перцю. Багато страви неможливо...
Ремонт залу в квартирі і будинку в картинках: відео-інструкція з оформлення своїми руками і фото
Як виконується ремонт залу в квартирі і які матеріали використовуються для цих цілей?...
Вирощування абрикоса: правила посадки та догляду за деревами
Соковиті солодкі плоди абрикоса – це справжній символ літа. Немає єдиного думки, звідки...
Який колір вибрати для стільниці на кухні
При виборі остаточного варіанта дизайну кухні питання про колірне рішенні стільниці для...
Ранні сорти перцю для відкритого ґрунту: поради по вирощуванню садівникам і рішення проблем врожаю
На сьогодні налічується близько двох тисяч різноманітних сортів перцю. В цілому він...
Как построить симпатичный камин в доме
Камины в нынешнее время кроме своего основного предназначения обогрева помещения...
Як правильно вибрати піч для лазні
Лазня і Сауна Правильний вибір печі – запорука комфортного прийому банних процедур....
Фарбування шпалер на стелі: тонкощі і рекомендації
Оздоблення стелі Фарбування шпалер – один з найпопулярніших способів декорування...
Дизайн маленької спальні 9 кв м: інтер'єр кімнати в світлих і темних тонах, відео і фото
Не знаєте, як в маленькій кімнаті облаштувати затишний інтер'єр? Набравшись досвіду в...