Багаторічна цибулинна рослина гиппеаструм зачаровує своєю красою і величчю, досить глянути на фото в каталозі або відео.
Вирощувати в домашніх умовах рослина досить просто, головне-дотримуватися правила догляду, про яких піде мова в цій статті.
Hippeastrum, як каже Вікіпедія, відноситься до сімейства амарилісових (Amaryllidaceae), його батьківщина — тропічна і субтропічна область Америки. Налічується до 90 видів цієї рослини.
З давньогрецької мови назва означає «зоряний вершник». Користується популярністю у любителів декоративних квітів.
Рослина має лінійні яскраво-зелені 50-70-ти сантиметрові листя, 4-5 сантиметрів завширшки. На їх поверхні розташовуються невеликі жолобки. Розташування листя відбувається в два ряди.
Важливо знати: палітра квіток дуже різноманітна: жовті, пурпурні, рожеві, помаранчеві, білі, червоні і зелені кольори. Присутній доповнення у вигляді штрихів і цяточок.Під час цвітіння у гиппеаструма з'являється довгий квітконіс до 80 див. Великий квітка лійкоподібної форми, в діаметрі до 20 см, зібраний у суцвіття парасольку. Володіє ледве вловимим ніжним запахом. Деякі види рослини і зовсім його не мають.
Гиппеаструм є світлолюбною рослиною. Він повинен знаходитися на світлі не менше 12 годин на добу.
При вирощуванні можна використовувати як прямі сонячні промені, так і розсіяні яскраві. Ідеальним місцем розташування є вікно з південної і південно-східної сторони.
Для більш стабільного розвитку горщик потрібно через час повертати, інакше він може вирости тільки в одну сторону.
Рада садівника: під час сильної спеки, квітка необхідно затінювати щоб уникнути сонячного опіку.При достатньому освітленні може зрости до 1,5 метрів і добре цвісти. Після цвітіння цибулині також потрібно гарне освітлення для подальшого повноцінного дозрівання.
Розвиток рослини чудово проходить в умовах кімнатної температури. У літній період температура повітря не повинна перевищувати 25 °C.
В зимовий період температуру потрібно трохи знизити на 2-3°C. Ідеальною температурою для розвитку і цвітіння вважається 23-25°C, вдень 18-20°С – вночі.
Різкі скачки температури дуже погано впливають на зростання гиппеаструма. При формуванні квітконосу зниження температури на 5⁰С може негативно позначитися на цвітінні.
Час від часу рослині потрібно режим спокою з температурою до 12°C. Продовжити процес цвітіння можна, забезпечивши квітці температуру – 16°C.
Гиппеаструму не потрібна підвищена вологість повітря. Доожистая структура його листя влаштована таким чином, щоб чудово адаптуватися до сухого повітря в приміщенні.
Проте, дуже сухе повітря погано діє на самі листя, гальмуючи фотосинтез. Для рослини дуже сприятлива вологість повітря, що досягає 80 %.
Зверніть увагу: в період цвітіння обприскування категорично заборонено, може виникнути спад цвітіння.При зайвій вологості може виникнути небезпечне грибкове захворювання – стагоноспороз. Тому обприскування також категорично не рекомендується.
Під час цвітіння необхідно забезпечити рясний полив квітів. Вода повинна бути кімнатної температури і попередньо відстояною.
Також необхідно не допускати сильного перезволоження землі. Слід виробляти полив через піддон.
В цьому випадку вбирається необхідну кількість вологи, яка буде не зайвою для рослини. Процедура проводиться по мірі засихання грунту.
В літній період часу буде потрібно щоденне помірне зволоження. Полив необхідно проводити акуратно, намагаючись не потрапляти на цибулину щоб уникнути її подальшого загнивання.
На початку цвітіння при досягненні квіткової стрілки 15 см, потрібне комплексне внесення добрив.
Перша підгодівля проводиться ранньою весною, використовуються добрива для декоративних рослин. При появі квітконосів, аж до кінця цвітіння, застосовують універсальний склад грунту для квітів.
Підгодівлю слід робити тільки двічі на місяць по черзі органічними і мінеральними сполуками. Це сприяє хорошій закладці квітконосів і насиченому цвітіння.
Слід виключити підгодівлю азотними добривами, які провокують сіру гниль — небезпечне захворювання.
Послідовність посадки цибулини полягає в наступному:
Для гарного цвітіння гиппеаструма двічі в рік потрібна щорічна пересадка, інакше стрілки і квітки будуть дрібними, а сама рослина буде зменшуватися в зростанні. Цю процедуру можна проводити у двох основних фазах розвитку:
При пересаджування квітка переміщується із земляною грудкою, що сприяє кращому приживлению цибулини на новому місці.
Деякі секрети по догляду за гиппеаструмом дозволяють виростити повноцінне рослина:
Розмножувати рослину можна трьома способами:
Здорова і велика цибулина розрізається на часточки, від 8 до 16 частин. Вирізається центральна частина цибулини. Розрізані на часточки підсушується і присипаються з порошком активованого вугілля.
Часточки садять у вологий пісок денцем вниз і ставляться в затемнене місце. Процес проростання відбувається протягом 2-3 місяців при підтримуваному температурному режимі 20-25°С. При появі 1-2 листочків слід провести пересадку в ємність з живильною сумішшю;
Зібране насіння садять на глибину не більше 1 см і визначають в затемнене місце. Підтримується температурний режим 20-23°С.
Після сівби сходи можуть з'явитися через два тижні, їх переносять на світло. Один раз за 7 днів сходи підгодовують невеликою кількістю мінеральних добрив. Цвітіння настає через 5 років від посадки;
Рекомендація садівника: метод розмноження насінням ефективно використовують у селекції для одержання нових сортів і гібридів.При такому способі розмноження необхідно під час пересадки відокремити від материнської цибулини діток. При цьому обрізається коренева шийка цибулини і видаляються лусочки.
Робиться два хрестоподібних надрізу в глибину. Одна відокремлена дитинка повинна бути розміром не більше 2 см і мати хороші корінці.
Отломленное або зрізане місце діток присипають порошком із деревного вугілля. Хороший догляд за дітками передбачає в майбутньому їх цвітіння на третій рік.
Перелік поширених захворювань, що вражають рослина:
Відбувається у весняний період, під час викидання стрілки. Зараження починається з маленьких червоних плям, з часом збільшуються і розм'якшуються квітка до утворення сухих або водянистих виразок.
При ураженні кореневої системи відбувається загибель рослини. Поширюється стагоноспороз під час поливу, повітряним способом, і під час догляду. Заходи по профілактиці захворювання полягають: в хорошому провітрюванні, оптимальному температурному режимі, відсутність перепадів температури і високої вологості.
Заражені ділянки видаляються з допомогою обробки 2 % розчином бордоської рідини, кожні 8-10 днів;
Заражає бутони і квітки сіро-попелястими спорами грибка. При сильному зараженні може призвести до загибелі квітки.
Розвиток сірої гнилі відбувається при високій вологості та низькій температурі від 5 до 10°С. В боротьбі з ліквідацією захворювання включають обробку розчинами: 0,2 % топсина і 0,4 % поликарбоцина;
Hippeastrum, заражений фузаріозом, виглядає ніби проявляється стагоноспороз. Прояви цих захворювань схожі. Відмінною особливістю є коричневий некротичний центр плям.
Збільшення плям в розмірах надалі заражає повністю вся рослина, може довести рослина до загибелі. Інфікування починається з пошкодження кореневої системи.
Збудником захворювання виступає вологість грунту і перепад температури. Якщо зараження має поодинокі плями, потрібна обробка 0,4 % розчином поликарбоцина або фунгіцидами.
Гарне провітрювання приміщення, помірна температура і вологість – якісні профілактичні заходи, які сприятимуть уникнути захворювання;
Це захворювання покриває надземну частину рослини бурими плямами з темними розводами по краях. Вони перешкоджають руху соку в тканинах, утворюючи великі омертвілі ділянки.
Лікування полягає у видаленні і знищення ураженої ділянки. Як ліки використовують фунгіциди.
Це важливо: проведення ранньої діагностики захворювань та своєчасного виявлення паразитів знижують рівень зараження гиппеаструма.Шкідників гиппеаструма нітрохи не менше, ніж захворювань. Щоб не допустити їх напад на рослину, необхідно уважно їх вивчити. До основних відносяться:
Якщо ви задаєте питання, чому жовтіє hippeastrum, то відповідь полягає в закладі амариллисового червця. Ці дрібні овальної форми комахи селяться в цибулинних лусочках.
Їх важко помітити відразу, так як в довжину вони досягають до 3 мм і мають біле покриття. Відбувається відставання в рості квітки, пожовтіння і опадання листя.
Цибулину, повністю покриту шкідником, знищують, щоб він не оселився на сусідні квіти. При слабкому зараженні гиппеаструма слід провести обробку інсектицидом. Після обробки грунт сильно не зволожують;
Дрібні комахи мають жвавою рухливістю. Саме в цей період вони присмоктуються до рослини і покриваються щитками. Ці щітки надалі легко можна відокремити.
Вони заражають гиппеаструм вірусом і розводять цвіль і грибок. Прояв плямистості і пожовтіння листя говорить про сильному зараженні. Припиняється подальше зростання і розвиток. У боротьбі з щитівкою допомагає використання препарату «Актар»;
Невидимий для виявлення шкідник світло-жовтого кольору, майже весь час живе у добре удобреному грунті. Він вражає здорові бульби, прогризаючи їх.
Відбувається загнивання і висихання цибулини, з подальшою загибеллю hippeastrum. Цього зараженню сприяє холодна і сира грунт.
Щоб усунути можливість зараження цим шкідником, необхідно посипати крейдою цибулини. Крейда, прилипаючи до кліщів, є їх знищенням. Також необхідно обприскати 0,2 % розчином «Рогора» або «Кельтана».
Багато любителів кімнатних рослин вирощують у себе вдома гиппеаструм і діляться відгуками і порадами по догляду за ним. Ось деякі з них:
Гиппеаструму не потрібна посилена увага й особлива турбота. Головним аспектом у повноцінному розвитку hippeastrum є грамотний підхід у догляді і сприятливі умови для вирощування. Ця квітка вже багато років підкорює своєю пишністю, дарує естетичну насолоду.
Як цвіте гиппеаструм, дивіться у наступному відео: