Газон – красивий і звичний елемент ландшафтної архітектури з відмінною особливістю – оригінальний і важливий елемент дизайну знайомий практично всім: дітям, спортсменам, власникам заміських апартаментів і жителям мегаполісу. Родзинка газону в ландшафтному дизайні полягає в можливості об'єднати у єдину концепцію стилю і архітектурний ансамбль, і садові елементи завдяки ефектному декору.
Газон в ландшафтній архітектурі є основним декоративним елементом озеленення у вигляді облаштованого майданчика в саду або на прибудинковій території, засіяної газонної травою або рослинами: стелящимися, злаковими. Правильно організований ділянку землі з покривом з рослин, які добре переносять стрижку, може бути не тільки частиною зеленого об'єкта, але й універсальним фоном, який підкреслить інші елементи: квітники, чагарники (див. «живопліт: види, посадка, догляд за рослинами»), скульптури, фонтани (див. «Робимо фонтан на дачі своїми руками»).
Газон – не тільки оригінальний і красивий елемент ландшафту, але й один із самих древніх способів організації простору. Винахідливі предки – греки, перси і римляни до Різдва Христового засівали середньовічні прообрази газону не тільки травами, але і формували «квітучий луг» з барвінком, гвоздиками і первоцвітами.
З часу появи перших середньовічних газонів, функції елемента ландшафту значно змінилися. Сьогодні газон виступає не тільки самостійною категорією зелених насаджень – бульвар, сквер, партер. Сучасний декоративний елемент є біологічним фільтром в умовах погіршення екологічної обстановки, очищає повітря від пилу, шкідливих газів, пригнічує шуми, захищає свого власника від важких металів і забезпечує відмінні умови для занять спортом і відпочинку.
Весь асортимент елементів декору на прибудинковій території розділений на дві великі групи, залежно від способу створення: природні, штучні. Останні створюються на привізною або спеціально підготовленому грунті, природні – на ділянках з добрим травостоєм. Крім того, в залежності від складу травостою, газони можуть бути змішаними (кілька видів трав) або чистими. Основна класифікація, за якою визначається вид газону для використання в ландшафтному дизайні, здійснюється за призначенням елемента декору:
Традиції пристрою великих майданчиків – засівають травою пагорбів для гри в кеглі прийшли в елизаветинськи часи, коли в XV-XVII ст. в модному тренді садового декору виявилися розкішні сади.
Відмітні характеристики спортивних газонів – абсолютна рівність поверхні, наявність системи комунікацій в підгрунтовому шарі і присутність злаків, що утворюють дернину товщиною до 30 див.