З цієї статті ви зможете дізнатися все про аГрус Командор, отримаєте докладний опис сорту, а також інформацію про посадку і вирощуванні культури.
Ні один повноцінний сад не може обійтися без цих дивних ягід. Хоча плоди не особливо популярні для вживання в свіжому вигляді, вони містять безліч корисних вітамінів і мікроелементів.
З ягід агрусу готують смачне варення і джеми, які так люблять діти.
Кущі середньої висоти до 1,5 метра. Товщина пагонів до 1 сантиметра, неопушені, матові, біля основи дерев'янисті.
Гілки безколючкові, з боку сонця мають рожевий колір. Листочки дрібні, трохи більше ягід, насичено-зеленого кольору, блискучі, середньої щільності.
Кущ при щедрий врожай слабораскидистый, але густий. Ягода круглої форми, вагою 5-6 грам, насиченого темно-бордового кольору зі світлими прожилками.
Плоди дуже ароматні, солодко-кислі, приємні на смак, мають універсальне призначення, можуть вживатися в свіжому вигляді, проходити термічну обробку, з них добувають сік.
Це цікаво: агрус Командор або, як його ще називають, Владил – це схрещений гібрид, який вивели для покращення базових якостей чагарнику. Його відмінною рисою є самозапилення.Рослина раннього дозрівання, вже в середині червня можна збирати перший урожай. При правильному догляді і прийнятних кліматичних умовах, аГрус плодоносить довгий час. З одного куща за період плодоношення садівники отримують 5-6 кілограмів ягід.
Рослина має масу переваг, серед яких можна виділити:
Але, на жаль, і у цієї рослини існують свої мінуси. Так як агрус плодоносить ціле літо, необхідно вести постійний контроль за зрілістю ягід і періодично їх збирати.
Важливо знати: агрус Командор відноситься до другої групи сортів, отриманих у процесі схрещування. Таким чином, вийшов більш стійкий до суворих кліматичних умов чагарник, але його плоди за своїми смаковими якостями значно поступаються сортам першої групи.Стиглі ягоди не можуть довго перебувати на гілках, вони обсипаються. М'якоть ягід дуже м'ясиста і соковита, а шкірка тонка, тому при транспортуванні ягоди отримують сильні пошкодження.
Ідеальними для агрусу є супіщані, суглинні і дерново-підзолисті грунти.
Для посадки необхідні місця, які захищені від сильного вітру, але при цьому відкриті для сонячного світла. Також не підійдуть низові ділянки, на яких застоюється вода, аГрус може загинути в таких умовах.
Посадку починають з підготовчих робіт над грунтом. Якщо вона супіщаних або суглинних, перекопувати весь ділянку немає сенсу. В іншому випадку ділянку орють і змішують з піском з розрахунку 10 кг на 1 м2, після чого знову розорюються.
Таку процедуру необхідно провести за тиждень до висадки. Якщо до цього на ділянці росли інші культури, грунт необхідно удобрити торфом і гноєм у тих же пропорціях, що і пісок. Далі необхідно підготувати яму, глибиною 30 см і діаметром 60 див.
Молодим саджанцям необхідний підживлення, тому в кожну яму додатково вносять лопату соломи гною і стакан меленого вапняку, злегка присипають землею і додають дві склянки деревної золи. Після всього цього відбувається висадка. Саджанці розміщують вертикально, не під кутом і присипають грунтом.
Зверніть увагу:: для того щоб рослина прижилася як можна швидше, перед посадкою коріння замочують на добу в розчині калію. На 1 літр води — одна столова ложка порошку.Тепер необхідно ретельно полити кожну лунку (4-5 літрів води). Утрамбовувати грунт не варто, зачекайте поки він осяде самостійно, і в лунки, де бракує землі, досипте зверху. Посадку проводять восени, в перших числах жовтня і до середини, не пізніше.
Щоб кущі мали гарний приплід, необхідний доступ кисню до коренів. Для цього, кожен місяць грунт навколо рослини необхідно розпушувати. Грунт перекопують на глибину 12-15 сантиметрів. Роблять це акуратно, щоб не пошкодити рослину.
Також необхідно вести постійний контроль за бур'янами. Бур'янисті рослини рекомендують видаляти двічі на місяць, щоб агрус мав можливість вбирати всі корисні речовини з грунту.
Рада садівника: якщо при розпушуванні ви випадково пошкодили коріння, кущ може загинути. Щоб врятувати рослина, досить прикопати пошкоджену частину кореня мокрою пластичною глиною і зверху присипати грунтом.Для того щоб плоди були соковитими і заспівали швидше, рекомендують прищипувати верхні гілки. Для цього, по центру чагарнику встановлюється міцна опора, до якої за допомогою затискачів прикріплюють основні плодоносні гілки таким чином, щоб зав'язі перебували під сонцем. Роблять це лише після формування зав'язей, інакше квітки не зможуть запилитися.
Чагарник дуже любить воду, але він не росте у вологому грунті. Полив повинен бути щедрим і систематичним, особливо в жарку суху пору.
Поливати рослини прийнято рано вранці, а не ввечері, приблизно три літри води на один кущ. Це дасть можливість вистояти в посуху. Після заходу сонця кущі обприскують водою, щоб підживити ослаблені спекою листя.
У перший рік після посадки агрус потребує інтенсивної підгодівлі. Для цього використовують азотні і калійні добрива. Їх вносять поверхнево, з розрахунком 10 грам на 1 м2, після чого рясно поливають кущ.
Візьміть на замітку: якщо ви не прихильник фосфатних добрив, підживлення можна приготувати самостійно. Не викидайте очищення від продуктів, багатих йодом, фосфором і калієм (морква, буряк, банан). Шкірку від банана і очищення овочів необхідно подрібнити до стану каші і прикопати під кожним кущем приблизно по склянці.Але для більш продуктивного вирощування, подальша підживлення виглядає наступним чином:
Після осінньої посадки і до осені наступного року рослина дає приплід у кілька пагонів (8 — 10), з яких необхідно залишити всього 4 найсильніших і повністю здорових.
Таку процедуру проводять кожний рік протягом 3-х років, поки не кущ буде остаточно сформований. Через 5-6 років, коли кущ буде дорослим, сухі, пошкоджені та неплодоносные гілки необхідно обрізати, залишаючи 10 сантиметрів зверху від кореня.
Це збереже сили рослини на відновлення непотрібних гілок і забезпечить кращий врожай. Обрізку проводять тільки після збору останнього врожаю.
Навесні у даної культури починається період руху соків, характерний для всіх сортів аГрусу. Якщо в цей час обрізати гілку, рослина може не зацвісти і не дасть урожай.
Пам'ятайте: суворо заборонено обламувати гілки вручну. Обрізка проводиться тільки за допомогою секатора. У місцях зламу стебел утворюються отвори, в які починають проникати паразити, і рослина починає хворіти.У перший рік після висадки саджанців необхідно вибрати самий сильний і міцний втечу. Його обрізають, залишивши 30 сантиметрів над землею. Всі інші пагони обрізають до підстави. Роблять це через два тижні після посадки, але до того, як набубнявіють бруньки, інакше рослина почне розквітати восени і цикл плодоношення може збитися.
Даний сорт аГрусу стійкий до пилильщикам, але все ж схильний до таких захворювань, як:
Також кущі можуть бути уражені шкідниками:
залежно від клімату, температури і вологості, перший збір урожаю починається в проміжку з перших чисел червня до його середини.
При грамотній агротехніці з кожного куща можна зібрати від 4 до 7 кг стиглих ягід. Такий приплід буде давати рослина кожні два тижні, якщо забезпечити йому всі необхідні умови для плодоношення.
Ягоди намагаються зривати разом з ніжкою, що допоможе зберегти свіжість плодів як можна довше. Також, залишена на гілці плодоніжка не дасть можливості в наступному році сформуватися на її місці нової ягоді.
Це важливо: не варто збирати агрус під час і після дощу. Волога, яку отримує рослина, буде йти на відновлення, а не на формування нового врожаю. До того ж ягоди, зібрані в дощ, погано зберігаються.Збір проводять вранці, але після того, як підсохне роса, або вечором, поки вона не зібралася на листочках. Після збору необхідно добре полити і окропити кожен кущ.
Ось що кажуть садівники про сорт аГрусу Командор:
Агрус Командор досить простий у вирощуванні, догляд не викликає особливих труднощів. Правильна підготовка грунту і своєчасний полив запобіжать появі захворювань і паразитів, а також забезпечать хороший і систематичним приплід.
Про сорт аГрусу Командор або африканець дивіться наступне цікаве відео: