Для отримання добрива садівники використовують прості пристрої — компостні ями. Залишки рослинного походження — бур'яни, бадилля, зіпсовані плоди складають у одне місце для того, щоб в результаті діяльності мікроорганізмів і черв'яків непотрібні відходи перетворилися в дорогоцінний добриво — компост.
Промисловістю випускаються спеціальні пристосування для цієї мети, зазвичай це пластиковий контейнер із зручною дверцятами для легкості вилучення дозрілого добрива.
Однак принцип пристрою ями для компосту настільки простий, що більшість садівників хочуть зробити яму для компосту своїми руками, адже тоді вона буде потрібного обсягу, а не того, який знайшовся в магазині.
Органічні відходи з присадибного господарства розкладаються на низькомолекулярні сполуки — а це те, чим «харчуються» рослини — за допомогою бактерій і черв'яків.
Для того, щоб процес розкладання йшов активно, потрібно, щоб компостна купа мала достатню вологість, температуру і доступ повітря. при влаштуванні компостної ями своїми руками обов'язково враховуються ці фактори.
Як підготувати компост для печериць, розказано тут.
Насамперед вибирається місце для компостної ями. Звичайно, купа гниючих фруктів, огризків, лушпиння картоплі та інших органічних відходів повинна знаходитися подалі від житлових приміщень. Рекомендована відстань становить мінімум 30 м.
Особливо ретельно потрібно вибрати місце для ями відносно площини ділянки. Не можна допустити, щоб яма знаходилася на пагорбі по відношенню до штучної або природної водойми (криниці, струмка, водоспаду).
Адже продукти розкладання під час дощу або танення снігу можуть потрапити у питну воду або негативно вплинути на мешканців струмка або ставка. яма завжди розташовується в найнижчій точці ділянки.
І нарешті, враховується індивідуальні критерії садівника: хто захоче, щоб споруда перебувала в центрі городу для зручності його наповнення бур'янами, а інші захочуть сховати цю споруду на задвірках ділянки.
Отже, місце вибрано: врахований рельєф місцевості, напрям вітру і бажання господаря. Як же побудувати зручний компостер? Компостні споруди влаштовують трьох видів:
Розглянемо всі види компостних ям.
Як зробити садовий подрібнювач своїми руками, описано в цій статті.
найпростіший тип. В землі викопують поглиблення діаметром 1м х 2м на глибину від 0,5 м — це типовий розмір. Якщо ділянка великий, то обсяг ями потрібно збільшити, щоб в неї помістилися всі відходи. Іноді на цьому процес побудови ями закінчується — далі починається заповнення її органікою.
Для багаторічного використання краще зміцнити стінки ями будь-яким підручним матеріалом, для цього:
Дверцята потрібна для попередження нещасних випадків попадання в яму тварин або дітей (при значній глибині ями) або для більш естетичного вигляду компостера. В принципі, компостну яму допустимо закривати і шматком плівки — парниковий ефект перетворить відходи відмінне добриво.
Класична яма в землі має повний контакт з грунтом. У неї полегшений доступ дощових черв'яків, які є активними переробниками грунту в гумус.
Зверніть увагу: недоліком класичної компостної ями є необхідність перемішувати кілька разів за сезон в процесі заповнення та незручність вивантаження готового добрива після дозрівання.Стаціонарне споруда, розрахована на кілька років для виробництва компосту можна зробити довговічніше за рахунок бетонних стін:
Яма зручна в експлуатації і довго прослужить без необхідності ремонту.
Садівники радять: з-за малого контакту з грунтом яма-бункер вимагає періодичного поливу і підсаджування дощових черв'яків.Спорудити наземний компостер можна з того, що виявиться під рукою: обрізки дощок, старі бочки, автомобільні шини. Цей тип ями люблять садівники з творчою жилкою і любов'ю до краси: адже, крім зручності укладання та забору компосту, це прозовий пристосування можна перетворити на прикрасу ділянки.
Каркас, виконаний у формі куреня, вігваму або має стінки з плетеної декоративної огорожі (виконати її дуже просто з підручного матеріалу — обрізаних гілок та лози), не доведеться ховати від очей.
Навпаки, посадивши кучеряві квіти або культури по периметру такої ями, можна отримати відмінне прикраса ділянки, його неповторну родзинку. Найлегший варіант — це сколотити ящик для компосту з дощок чи піддонів:
Для отримання якісного та екологічно чистого добрива годяться всі рослинні залишки: від палої листя до бур'янів і очисток.
Розбіжність поглядів у цьому питанні стосується лише бур'янів з насінням: деякі категорично стверджують, що дозрілих шкідників перед закладкою в яму краще спалювати, щоб не сприяти поширенню «зарази».
Крім рослинних компонентів в яму можна закладати:
Категорично не рекомендуються відходи білкової їжі — кислі супи, трупи загиблих тварин, зіпсовані молочні продукти. Вони виділяють неприємний запах, який до всього іншого приверне непроханих гостей: гризунів, кішок, собак. Тварини є переносниками хвороб і небажаними гостями для середньостатистичного садівника.
Дивіться відео про грамотне облаштування компостної ями: