» » Компостна яма своїми руками: вибір правильного місця і варіанти виготовлення, поради фахівців

Компостна яма своїми руками: вибір правильного місця і варіанти виготовлення, поради фахівців



Для отримання добрива садівники використовують прості пристрої — компостні ями. Залишки рослинного походження — бур'яни, бадилля, зіпсовані плоди складають у одне місце для того, щоб в результаті діяльності мікроорганізмів і черв'яків непотрібні відходи перетворилися в дорогоцінний добриво — компост.

Промисловістю випускаються спеціальні пристосування для цієї мети, зазвичай це пластиковий контейнер із зручною дверцятами для легкості вилучення дозрілого добрива.

Однак принцип пристрою ями для компосту настільки простий, що більшість садівників хочуть зробити яму для компосту своїми руками, адже тоді вона буде потрібного обсягу, а не того, який знайшовся в магазині.

Як виходить компост

Органічні відходи з присадибного господарства розкладаються на низькомолекулярні сполуки — а це те, чим «харчуються» рослини — за допомогою бактерій і черв'яків.

Для того, щоб процес розкладання йшов активно, потрібно, щоб компостна купа мала достатню вологість, температуру і доступ повітря. при влаштуванні компостної ями своїми руками обов'язково враховуються ці фактори.

Можливо, Вам буде корисно дізнатися інформацію про приготуванні компосту взимку.

Як підготувати компост для печериць, розказано тут.

Вибір місця

Насамперед вибирається місце для компостної ями. Звичайно, купа гниючих фруктів, огризків, лушпиння картоплі та інших органічних відходів повинна знаходитися подалі від житлових приміщень. Рекомендована відстань становить мінімум 30 м.

Особливо ретельно потрібно вибрати місце для ями відносно площини ділянки. Не можна допустити, щоб яма знаходилася на пагорбі по відношенню до штучної або природної водойми (криниці, струмка, водоспаду).

Адже продукти розкладання під час дощу або танення снігу можуть потрапити у питну воду або негативно вплинути на мешканців струмка або ставка. яма завжди розташовується в найнижчій точці ділянки.

І нарешті, враховується індивідуальні критерії садівника: хто захоче, щоб споруда перебувала в центрі городу для зручності його наповнення бур'янами, а інші захочуть сховати цю споруду на задвірках ділянки.

Варіанти виготовлення

Отже, місце вибрано: врахований рельєф місцевості, напрям вітру і бажання господаря. Як же побудувати зручний компостер? Компостні споруди влаштовують трьох видів:

  1. Класична яма (в землі).
  2. Полупогруженный в грунт бункер (споруду наполовину висоти знаходиться в грунті).
  3. Ящик для компосту на поверхні грунту.

Розглянемо всі види компостних ям.

Можливо Вас зацікавить стаття про те, як самостійно вирівняти земельну ділянку.

Як зробити садовий подрібнювач своїми руками, описано в цій статті.

Класична яма

найпростіший тип. В землі викопують поглиблення діаметром 1м х 2м на глибину від 0,5 м — це типовий розмір. Якщо ділянка великий, то обсяг ями потрібно збільшити, щоб в неї помістилися всі відходи. Іноді на цьому процес побудови ями закінчується — далі починається заповнення її органікою.

Для багаторічного використання краще зміцнити стінки ями будь-яким підручним матеріалом, для цього:

  1. кути ями вертикально забивають бруски.
  2. До брусків прибивають дошки. Для поліпшення доступу повітря та вологості грунту, дошки, складові стінки ящика, розташовують на відстані 5 см один від одного. Утворюється конструкція, що нагадує щелястый ящик без дна, що стоїть в ямі.
  3. По верхньому периметру збитого скриньки набиваємо коробку з брусків, до якої за допомогою петель прикріплюємо дверцята за розміром. Можна не робити дверцята, а просто спорудити кришку з дощок.

Дверцята потрібна для попередження нещасних випадків попадання в яму тварин або дітей (при значній глибині ями) або для більш естетичного вигляду компостера. В принципі, компостну яму допустимо закривати і шматком плівки — парниковий ефект перетворить відходи відмінне добриво.

Класична яма в землі має повний контакт з грунтом. У неї полегшений доступ дощових черв'яків, які є активними переробниками грунту в гумус.

Зверніть увагу: недоліком класичної компостної ями є необхідність перемішувати кілька разів за сезон в процесі заповнення та незручність вивантаження готового добрива після дозрівання.

Полупогруженный бункер

Стаціонарне споруда, розрахована на кілька років для виробництва компосту можна зробити довговічніше за рахунок бетонних стін:

  1. У викопаній глибиною 1м ямі виставляють опалубку по периметру. Опалубка будується таким чином, щоб бетонні стінки ями піднімалися над рівнем грунту на 1 м. Часто передню стіну такої ями роблять нижче інших стін. До потрібної висоти в передньому отворі виготовляють набірну двері для зручності укладання і забору компосту.
  2. Опалубку заливають бетоном.
  3. В залежності від потреб бетонну яму роблять двох - або трьохсекційною — перегородки між відсіками можна зробити як бетонними (з допомогою опалубки), так і з дощок, оброблених захисної грунтовкою.
  4. Після зняття опалубки стін, заливають бетонною стяжкою дно.
  5. Від бічних стінок на ширину дошки зміцнюються вертикальні поперечки (дерев'яні або металеві), які служать регуляторами висоти передньої стіни. По мірі заповнення бункера висоту передньої стінки бункера легко збільшувати, просто вставляючи чергову дошку. Така конструкція дозволить дістати дозрілий шар компосту, просто вийнявши нижній елемент передньої стіни — дошку. Тоді як верхнє не дозріле вміст ями провалиться вниз, і процес можна продовжувати до нескінченності.
  6. Кришку для стаціонарної ями роблять відкидний на гумових петлях.

Яма зручна в експлуатації і довго прослужить без необхідності ремонту.

Садівники радять: з-за малого контакту з грунтом яма-бункер вимагає періодичного поливу і підсаджування дощових черв'яків.

Ящик для компосту

Спорудити наземний компостер можна з того, що виявиться під рукою: обрізки дощок, старі бочки, автомобільні шини. Цей тип ями люблять садівники з творчою жилкою і любов'ю до краси: адже, крім зручності укладання та забору компосту, це прозовий пристосування можна перетворити на прикрасу ділянки.

Каркас, виконаний у формі куреня, вігваму або має стінки з плетеної декоративної огорожі (виконати її дуже просто з підручного матеріалу — обрізаних гілок та лози), не доведеться ховати від очей.

Навпаки, посадивши кучеряві квіти або культури по периметру такої ями, можна отримати відмінне прикраса ділянки, його неповторну родзинку. Найлегший варіант — це сколотити ящик для компосту з дощок чи піддонів:

  1. Заготовляємо дошки потрібної нам довжини.
  2. Вибираємо місце на ділянці. В наміченому місці знімаємо дерен.
  3. Вкопують 6 дерев'яних стовпчиків на відстані довжини заготовлених дощок з піддонів.
  4. Прибиваємо дошки до вертикальних стовпчиків. Не забуваємо залишати щілини між дошками.
  5. Прикрашаємо ящик — фарбуємо захисної фасадною фарбою (в два шари).
Важливий момент: в наземних компостних ямах потрібно ретельно стежити за вологістю вмісту і поливати в міру необхідності — на повітрі волога швидко йде, особливо в посушливі періоди.

Як готувати компост

Для отримання якісного та екологічно чистого добрива годяться всі рослинні залишки: від палої листя до бур'янів і очисток. Розбіжність поглядів у цьому питанні стосується лише бур'янів з насінням: деякі категорично стверджують, що дозрілих шкідників перед закладкою в яму краще спалювати, щоб не сприяти поширенню «зарази».

Крім рослинних компонентів в яму можна закладати:

  • папір (не ламіновану і не кольоровий);
  • послід птиці (курячий, голубиний тощо);
  • гній (коров'ячий, кінський та ін);
  • рибні відходи (голови, луска, хвости).

Категорично не рекомендуються відходи білкової їжі — кислі супи, трупи загиблих тварин, зіпсовані молочні продукти. Вони виділяють неприємний запах, який до всього іншого приверне непроханих гостей: гризунів, кішок, собак. Тварини є переносниками хвороб і небажаними гостями для середньостатистичного садівника.

Дивіться відео про грамотне облаштування компостної ями:



Похожие предложения
Дата добавления: 3-05-2017, 17:19
Статьи по теме
Озеленення дачної ділянки своїми руками
Ландшафтний дизайн Озеленення дачної ділянки — складова частина благоустрою території,...
Виды замков для межкомнатных дверей и рекомендации по выбору
Замки далеко не всегда устанавливаются исключительно на входные двери. Их все чаще...
Припливний клапан в стіну для вентиляції: регулювання, інструкція з встановлення, відео і фото
Для забезпечення квартири свіжим повітрям і його додаткового очищення стінові клапани —...
Сорт груші Просто Марія: особливості плодів, посадка і догляд
Просто Марія — звучить як назва мильної опери. Ан ні, це зимовий сорт груші. Сьогодні...
Горелка для биокамина своими руками: как сделать биокамин
Биокамин позволит даже в городской квартире наслаждаться видом живого пламени, при этом...
Особливості вирощування гіркого перцю у відкритому грунті: вибір насіння, час посадки і догляд за розсадою
Поряд з солодким болгарським перцем, багато садівники люблять вирощувати на своїх...
Як солити помідори холодним способом: рецепти, поради, фото і відео
Засолені помідори – одна з популярних заготовок на зиму. Вони є прекрасним замінником...
Любые запчасти на мотоблок ЗУБР от компании "AgroZIP"
Украина славится плодородными землями, для качественной обработки которых требуется...
Фібра для бетону: поліпропіленові та інші вироби, інструкція по застосуванню, відео і фото
Далеко не всі знають про існування такого допоміжного матеріалу, як фібра для бетону,...