Сучасний гараж – це місце безпечного зберігання автомобіля і зручна майстерня для його господаря. Важлива роль при будівництві надійного укриття відводиться зведенню дахи.
Дах накриває будова і захищає його саме і вміст від опадів, вітру і сонячних променів. Найкраще з поставленим завданням справляється традиційна двосхилий дах.
Приміщення гаража з таким дахом добре вентилюється, не перегрівається і не промокає, гарантує довгий термін служби автомобіля і комфортні умови для його обслуговування.
Незважаючи на економію матеріалів при зведенні односхилого даху, все більше автолюбителів схиляються до вибору двосхилим конструкції перекриття гаража.
Справа в тому, що односхилий дах при перепаді температур і порушення пароізоляції покрівлі допускає утворенню конденсату усередині приміщення.
Конденсат, що осів на деталі автомобіля і огороджувальні конструкції, викликає корозію металу і розвиток цвілі.
Трикутна конструкція двосхилим даху створює додаткове простір і збільшує загальний обсяг приміщення, забезпечуючи хорошу вентиляцію і відсутність конденсату.
Переваги двосхилим даху такі:
Будівництво традиційної для наших регіонів двосхилим даху не вимагає складних проектних рішень та спеціальних підйомних механізмів. Користуючись основними правилами розрахунку, і знаючи особливості конструкції, подвійні дах гаража можна побудувати самостійно, не вдаючись до допомоги фахівців.
Двосхилий дах — відмінний варіант і для садової альтанки. Детальніше читайте тут.А в цій статті читайте про підйомних воріт для гаража.
Перш ніж приступити до підрахунку кількості будівельних матеріалів для зведення даху, необхідно визначитися з кутом нахилу.
Ця величина залежить від максимального кількості опадів, висоти снігового покриву та експлуатаційних можливостей покрівельного матеріалу.
В регіонах з рясними снігопадами і різкими перепадами температур, нахил скатів становить 45-600 градусів. Такий ухил не дозволить опадів затриматися на поверхні і своєю вагою пошкодити покривний шар.
Навпаки, в кліматичних зонах з постійними вітрами, скати даху встановлюють з мінімальним кутом нахилу від 12 градусів до 200градусів, щоб зменшити парусність покрівельних поверхонь.
Для середньої смуги Росії кут нахилу площини даху становить 20-300.
Мінімальний ухил для різних покрівельних покриттів визначають за способом його кріплення, твердості матеріалу, його ваги та розмірів окремих елементів. При критично низьких значеннях кута нахилу відбувається затікання опадів під покрівельні листи.
Мінімальний кут кріплення для популярних покрівельних матеріалів:
При збільшенні кута нахилу, збільшується вітрове навантаження на площину даху і витрата покрівельних матеріалів.
Традиційні і сучасні покрівельні матеріали відрізняються міцністю, довговічністю і презентабельним зовнішнім виглядом.
Переваги і недоліки основних видів покриттів:
Профнастил – сталевий лист з хвилястим, прямокутним або у вигляді трапеції профілем. Листи оцинковані з обох сторін і покриті захисним полімерним покриттям. Міцний і довговічний матеріал, легко монтується і щодо недорого варто. Використовується для будівництва парканів, в якості покрівельного матеріалу мансарди, зведення стін всередині приміщення. Недоліком вважається його «гучність» і необхідність звукоізоляції, але для гаражного будівництва це не перешкода;
А саме:
листів покрівельного покриття розраховують після зведення кроквяної конструкції по площі схилів даху. До загальної площі додають 15-20%, так як окремі елементи покриття укладають внапуск.
Конструкція двосхилого даху складається з:
Мауерлат – дерев'яна нерозривний конструкція, яка служить підставою для кроквяних арок. Виконують мауерлат з добре висушеного бруса з торцевим розміром 15х15 см. Якщо довжина гаража перевищує розмір бруса, то елементи мауерлата з'єднують в центрі стіни.
Під бруси прокладають руберойд для гідроізоляції. При цьому брус укладають по внутрішньому краю або по осьовій лінії огороджувальної конструкції. Дерев'яне підставу жорстко закріплюють по всьому периметру на зовнішніх стінах анкерними болтами або заставними скобами. Потім розмічають гнізда для кроквяних ніг.
Порада! Мауерлат можна виконати з дощок, відповідних розмірів. Першу дошку кріплять до кладки анкерними болтами, а дві верхні прибивають довгими цвяхами до нижньої дошці.
Кроквяні конструкції виконують із наслонних або висячих крокв. При ширині гаража до 6 м, двосхилий дах монтують з висячих крокв, тобто без додаткових опор.
Бруси спирають один на одного у верхній частині конструкції і скріплюють затяжкою їх нижні частини, завершуючи трикутну конструкцію. Затягування не дозволяє конструкції «розповзатися» і чинити тиск на несучі стіни.
Кроквяну арку можна виконати з верхній затяжкою. Кроквяні ноги кріплять до мауерлату з допомогою повзунів. Затяжку піднімають вище, збільшуючи навантаження на розтяг. Система врівноважується і виходить більш стійкою. При цьому краю крокв виступають за стіни гаража.
Кроквяні арки з нижньої або верхньої затяжкою збирають внизу на рівній поверхні, а потім піднімають на дах гаража і кріплять до мауерлату. Під час складання крокви складаються з упором один на одного і закріплюють дерев'яними або металевими накладками.
Спочатку встановлюють фронтальні кроквяні конструкції, натягують між верхніми точками шпагат, який використовують, як орієнтир для встановлення інших арок. Вертикальне положення арок перевіряють схилом і фіксують тимчасовими опорами.
Після закріплення всіх крокв до мауерлату з допомогою скоб, встановлюють коньковий брус. Далі виконують монтаж риштування під покрівельний матеріал.
Порада! Якщо довжини крокв не вистачає для облаштування карнизного звису, його можна виконати з допомогою «кобилок» з дощок меншого перерізу.Решетування даху — це свого роду конструкція, призначення якої — рівномірний розподіл навантаження покрівельного матеріалу на кроквяну систему.
В залежності від ухилу ската, решетування може бути:
Монтаж решетування здійснюється наступним чином:
Кріплення, обраного матеріалу, до решетування виробляють саморізами. Починають монтаж з нижнього ряду. Покрівельні листи укладають внахлест по горизонталі і вертикалі.
Чим крутіше схил, тим менше розмір заходу одного ряду на інший. По горизонталі захід становить не менше однієї хвилі профілю.
Зверніть увагу! Перед укладанням покрівельних листів кріплять фартухи навколо витяжних труб і улаштовують водостік.Покрівельні роботи завершують закриттям коника даху і фронтонів. Виконують ці елементи з того ж матеріалу, що і всі покриття покрівлі або з металу відповідної товщини. Зсередини дах утеплюють і прокладають пароізоляційний шар.
Як правильно зробити двосхилий дах дізнаєтеся з цього відео: