Колодязь на дачі є не тільки оригінальним елементом садово-паркового декору, але й важливою складовою системи водопостачання. Тому тим, хто вирішив заощадити і облаштувати дачу своїми руками, необхідно не тільки гармонійно вписати новий елемент в існуючий ландшафт, але і правильно з технічної точки зору облаштувати джерело води.
Колодязь є невід'ємним атрибутом споконвічно російського двору, тому традиції облаштування джерела води не є секретом для сучасного власника заміського будинку. Головне при виконанні робіт своїми руками – уважно вивчити технологію облаштування, врахувати сучасні досягнення і пам'ятати, що від дизайнерського оформлення колодязя буде залежати зовнішній вигляд земельної ділянки.
І хоча на практиці наші предки обходилися без допомоги кваліфікованих будівельників та професійних дизайнерів, все ж до початку робіт рекомендується врахувати модні тренди ландшафтного проектування та особливості застосування сучасних матеріалів.
Перше, що потрібно знати при влаштуванні колодязя, – процес облаштування дачної ділянки складається з декількох етапів: 1) пошуку джерела води; 2) виготовлення підземної частини; 3) влаштування наземної частини; 4) декоративного оформлення.
На кожному етапі існують безліч нюансів – від давніх технік і корисних винаходів Кулібіних до інноваційних досягнень виробників оздоблювальних матеріалів. Тому до початку робіт необхідно вивчити існуючу практику і уникнути помилок попередників.
Зверніть увагу! Оптимальною глибиною «саморобного» колодязя є 4-6 метрів. У разі, якщо планується пристрій джерела живої води на велику глибину, то краще залучити професіоналів!
Першим кроком до встановлення колодязя є пошук джерела води. Найпростіший варіант – знайти водяний ключ. У такому разі влаштування колодязя буде складатися всього з двох етапів: встановлення наземної частини і декорування. В інших випадках належить знайти воду на прийнятною глибині одним з перевірених способів:
Наступний крок – визначити розташування колодязя на земельній ділянці. Якщо воду планується використовувати для поливу врожаю, то краще розташувати колодязь на рівній відстані від грядок і вдома так, щоб зовнішня краса модного елемента ландшафтного дизайну була на виду. Головне – розмістити джерело свіжої води якнайдалі від туалету. По закінченню підготовчих робіт можна приступити до викопування ями глибиною/діаметром 1 метр і влаштування колодязя.
Спочатку необхідно виготовити підземну частину:
Наступний крок – продовжити поглиблення ями ще на 1 метр, щоб охопити друге кільце на перше і повторити цей же обсяг робіт для установки третього.
Після досягнення триметрової глибини необхідно подбати про власну безпеку – прив'язати до пояса мотузку і закріпити на поверхні один кінець. За цим же принципом фахівці рекомендують закріпити відро, яким вычерпывается вода, і продовжити земляні роботи.
Після викопування ями на потрібну глибину необхідно вичерпати каламутну воду, насипати на дно щебінь шаром 10 см і закрити щілини між кільцями розчином (глиняний замок): видалити грунт по периметру верхнього кільця і в сторону на 30-50 см, накинути шар глини, утрамбувати.
Наступний етап – пристрій наземної частини:
Особливу увагу при виготовленні даху дизайнери рекомендують приділити покрівельного матеріалу. Щоб органічно вписати новий елемент в існуючий стиль ландшафту краще прикрасити дах тим самим матеріалом, що й основна будівля. Варіанти декору можуть бути будь – якими- від бамбука для створення елемента ландшафту в східному стилі, декоративних ковзанів, різьблених драконів і флюгера до витончених скульптур тварин і птахів.