Альпійські гірки частіше усього влаштовують на ділянках з нерівним рельєфом. Красива композиція з каменів і декоративних рослин здатна не тільки замаскувати перепади рівня грунту, але і стати центральним об'єктом всієї ландшафтної композиції.
Звичайно, при створенні альпійської гірки можна покладатися виключно на своє відчуття стилю. І все ж до рекомендацій від фахівців варто прислухатися, і найважливіші з них я наведу в цій статті.
Щоб створити таку красу, доведеться чимало попрацювати
Рокарій - варіант, в якому головні не рослини, а камені
Створення альпійської гірки своїми руками – завдання і проста, і складна водночас. Сама технологія не викликає труднощів: достатньо укласти кілька каменів, засипати його грунтом і висадити рослини. Але щоб це споруда виглядала дійсно красиво і органічно вписувався в дизайн ділянки, доведеться все ретельно продумати.
Низький варіант уздовж доріжки
Для початку розберемося, що являє собою альпійська гірка як така. Її основу складають саме камені, розташовані в певному порядку – вони формують ключові лінії ландшафту. Рослини ж відіграють роль декору, «розбавляючи» картину яскравими квітами і акцентуючи увагу на окремих елементах гірки.
Варіанти дизайну
Звісно, якщо навалити каміння без усякої системи, то гірка не вийде – буде просто купа каміння. Тому перед тим як шукати матеріал і підбирати рослини, потрібно продумати, як буде виглядати об'єкт. Новачкам варто орієнтуватися на одне з класичних рішень:
Альпінарій на схилі
Так виглядає «чеська скалка»
Тип горкиОсобенности конструкцииСкалаСамая поширена різновид гірки. Може мати пірамідальну або конічну форму. В основу вкладаються великі камені, зверху – більш дрібні.«Чеська скалка»Досить нове і дуже популярний останнім часом рішення. Формується з пластинчастих каменів, встановлених вертикально з невеликими проміжками. При правильному проектуванні виглядає цілком природно і дуже привабливо.Гірський склонОбустраивается найчастіше саме на схилах, тому підходить для ділянок з нерівним рельєфом. У верхній частині встановлюються великі камені, у нижній - формується осип з дрібних осколків.Терасована склонГорка формується теж на схилі, але його поверхня розбивається на кілька горизонтальних терас. Краю кожної тераси підтримуються вертикально встановленими великими каменями.Долина або оврагРазмещаются гірки в природних або штучних поглибленнях. По краях розташовуються великі камені, на схилах – більш дрібні. У нижній частині яру може бути улаштований штучний водойму.Скельна стенкаОснову становить невисокий (до метра) бордюр, викладений з каміння плоскої форми. В щілинах між камінням хаотично висаджуються рослини.РокарийРасполагается на рівній ділянці досить великої площі. Являє собою мальовничу розсип каменів і валунів з мінімумом декоративних рослин.Гірський схил вздовж сходів
Стінка з великих каменів
Звичайно, не всі види альпійських гірок (альпінаріїв) можна реалізувати на дільницях. Ось чому бажано спочатку вивчити територію, яку ви будете облагороджувати, підібрати місце для створення гірки, і тільки потім вирішувати, як буде виглядати декоративний об'єкт.
Террасированная гірка
Ще один терасована альпінарій
Місце для створення альпійської гірки вибрати нескладно: розміри таких об'єктів відносно невеликі. Як правило, закладають альпінарій на відкритій ділянці, в центрі або на краю газону.
Проектування гірки в програмі для ландшафтного дизайну
Строгих вимог до місця пристрою немає, але все ж деякі побажання присутні:
Ідеально, якщо є можливість виділити окремий кут
Такий ландшафтний дизайн теж має право на існування
Міні-альпінарій у ганку
І все ж, тут, як і скрізь в ландшафтному дизайні на перше місце виходить гармонія. Тільки після пильного вивчення ділянки можна знайти ідеальне місце і підібрати оптимальну форму для альпінарію.
Альпійська гірка на дачі своїми руками може робитися з різних каменів.
Саме каміння формують основу цієї споруди, тому до їх вибору варто підійти з усією відповідальністю:
Окатанниє валуни і камені із згладженими краями виглядають куди привабливіше
Камені в єдиній колірній гамі (як на фото) виглядають набагато органічніше
Черепашник – ідеальну основу для вирощування сукулентів
Використання плит з пісковика в якості основи
Бутовий камінь ідеально підходить для наших цілей
Для створення гірки середніх розмірів на дачній ділянці нам знадобиться близько тонни каміння. Назбирати таку кількість можна аж ніяк не скрізь, та і привезти-розвантажити (за умови, що великий валун може важити понад 100 кг) теж непросто.
Тому варто заздалегідь поцікавитися, де у вашому регіоні добувають підходящий камінь, і купити матеріал у виробника. Практика показує, що сума виходить прийнятною – у всякому разі, набагато нижче, ніж при замовленні в компанії, що займається ландшафтним дизайном.
Рослини, що ростуть між кам'яних брил альпінарію, повинні відповідати цілому ряду вимог:
Невибагливі види – ідеальний варіант
Іншими словами, рослини для альпійської гірки повинні бути максимально схожі на ті види, які ростуть на скельних виходах в природних умовах.
Розташування рослин на гірці
Як правило, ці різновиди рослин відрізняються хорошою стійкістю до зовнішнього середовища і можуть існувати в суворому гірському кліматі. Але якщо ми влаштовуємо альпінарій в зоні помірного клімату, то видове різноманіття можна і розширити, підібравши рослини з меншою стійкістю і кращими декоративними якостями.
Для висадки ідеально підходять почвопокривні види і сукуленти
В перший раз підбираючи рослини для альпійської гірки, новачки можуть скористатися таблицею:
Група растенийПредставителиПочвопокровные рослиниПриклади рослин для різних ділянок альпінарію
Звичайно, це не всі варіанти, доступні для висадки на схили альпійської гірки. Різноманітність рослин, придатних для декорування цього ландшафтного елемента, дуже велика – бо ви завжди зможете створити унікальний дизайн.
Ефедру, незважаючи на її невибагливість, не варто висаджувати
При підборі рослин потрібно пам'ятати про ще одному правилі. Якщо у вас є діти, то бажано відмовитися від висадки рослин з отруйними або просто неїстівними ягодами. Так, небажаними будуть бирючина, ефедра, вороняче око, деякі пасльонові і т. д. Зовні вони дуже привабливі, але випадкове вживання в їжу однієї-двох ягід може викликати серйозне отруєння.
Загальна схема робіт
Коли все необхідне у нас є, можна приступати до створення альпінарію своїми руками.
Працювати будемо за такою схемою:
Варіант формування гірки на рівній поверхні
Котлован з цегляною вимощенням по периметру
При ритті котловану дерен зрізаємо і складуємо окремо – тут він нам не знадобиться, тому його можна використовувати для впорядкування інших ділянок. А ось верхній родючий шар грунту можна застосувати для створення посадкової суміші для рослин.
Для дренажу використовуємо гальку, гравій або керамзит
Піщана підсипка
Укладання каменів
Альпінарій у процесі формування
Дуже бажано, щоб камені трималися виключно за рахунок власної ваги. Звичайно, використовувати розчин для фіксації ніхто не забороняє, але виглядати композиція буде вже не так ефектно. Та й термін служби розчину в таких умовах буде невеликий, так що неправильно складена гірка з часом почне розсипатися.
Бажано, щоб альпінарій перезимував без рослин
Всі описані в цьому розділі роботи бажано виконати до перших заморозків. Після цього альпінарій залишаємо на зимівлю: за цей час каміння осядуть і форма гірки «сформується». Крім того, на холоді вимерзнуть залишки бур'янів в грунті.
Процес висадки рослин
Навесні наступного року можна приступати до висадки рослин.
Інструкція тут гранично проста:
Правильна схема посадки
На дно можна покласти камінь середнього розміру або засипати трохи гравію. Коріння будуть чіплятися за каміння, і рослина не буде сповзати по схилу.
Пересадка рослини з горщика в лунку
Висадка в горщику для обмеження розростання
Гірка в перший рік після висадки
Розростається альпінарій
Садові гірки можуть стати справжньою прикрасою ділянки. Вище описано, що потрібно для закладки альпінарію і детально описується методика робіт. Додаткову інформацію ви можете отримати, переглянувши відео в цій статті і задавши питання в коментарях.