Вітаю, камради! Сьогодні ми поговоримо про те, як задекорувати батарею опалення в житловій кімнаті. Оскільки ваш покірний слуга, в недавньому минулому був сантехніком, будь декор буде обговорюватися з позицій практичності — тепловіддачі опалювального приладу та його ремонтопридатності.
На фото — прекрасний приклад того, як не можна закривати радіатор опалення. Чому — я поясню трохи пізніше.
Будь опалювальний прилад віддає тепло опалювального приміщення двома способами одночасно:
Конвекція і інфрачервоне випромінювання на рівних беруть участь у теплообміні радіатора з навколишнім його середовищем.
Переважання того чи іншого способу передачі тепла визначається конфігурацією опалювального приладу та його температурою. Для алюмінієвої батареї з розвиненим ребрами переважає конвекція, для радіаторні пластини — випромінювання.
Пластинчастий радіатор опалення віддає тепло переважно за рахунок випромінювання завдяки невеликій площі теплового контакту з повітрям.
Для того, щоб ніякі перепони не перешкоджали конвекції, радіатор розміщується під вікном строго певним чином:
Розташування радіатора в підвіконної ніші повинно забезпечувати вільний рух конвекційних потоків.
Щоб не перешкоджати теплопередачі за рахунок випромінювання, батарею можна закривати від основного об'єму кімнати меблями і щільними портьєрами.
Ідея закрити батарею екраном виникає, як правило, у власників чавунних радіаторів радянського зразка. Дійсно, зовні вони досить неприглядны. Спочатку непривабливий зовнішній вигляд часто посилюється багаторічними напливами шарів фарби — нерівно накладеної і частково вигорілої.
Зовнішній вигляд чавунних батарей радянського зразка — кошмар будь-якого дизайнера.
А тепер — погані новини. У чавунних радіаторів є низка типових проблем, що вимагають вільного доступу до них.
Суть проблеми: паронітові прокладки між чавунними секціями не відрізняються еластичністю. З часом вони стають все більш жорсткими.
При нагріванні секцій в опалювальний сезон прокладка здавлюється внаслідок теплового розширення секцій, а після охолодження вже не повертається до колишніх розмірів. Ниппельное з'єднання дає текти.
Текти на з'єднанні секцій — загальна хвороба всіх секційних радіаторів.
Усунення: крайні секції від'єднуються, і на поточному ниппельном з'єднанні змінюються обидві прокладки. Робота вимагає доступу до глухих радіаторних пробок у торці радіатора. Якщо закрити батарею глухим екраном і тим більше заховати її в короб, викрутити пробки і зняти секції буде просто-напросто неможливо.
Суть проблеми: вигоріла або сгнившая органічна підмотка під контргайкою на одній з підводок перестає герметизувати різьбове з'єднання.
Різьбове з'єднання підводки з прохідний радіаторної пробкою часто стає місцем течі.
Усунення: при скинутому стояку опалення контргайка відвертається на кілька обертів і перемотується сантехнічним льоном або інший підмотки. Якщо закрити радіатори опалення екраном або коробом, доступ до підводках буде вкрай утруднений. Повернути трубний або розвідний ключ в обмеженому просторі не можна.
Суть проблеми: чавунний радіатор з'єднується з підведенням сгоном — нарізаною на ній довгою різьбою. Сталь піддається корозії. Наскрізні свищі з'являються в першу чергу на ділянках з найменшою товщиною стінок, тобто на западинах різьб.
Нориці виникають там, де товщина стінки труби мінімальна — в западинах різьблення.
Усунення: при скинутому опалювальному стояку підводка обрізається у початку різьблення, і до неї електродугового або газовим зварюванням приварюється новий зганяння. Якщо закрити радіатори незнімним екраном або прибрати їх в короби, зварювальник не зможе дістатися до проблемної ділянки підводки.
Короб або екран для радіатора часто приховує проблему від власника житла: текти є, але ви її не бачите. Про наявність дефекту радіатора або підводки ви дізнаєтеся від затоплених сусідів або при затопленні власної квартири, коли невеликий свищ на трубі перетворюється в джерело серйозної течі.
Суть проблеми: після скидання опалювального контуру при повторному запуску в ньому залишається повітря. Повітряні пробки перешкоджають циркуляції в стояках.
Усунення: повітря випускається через так звані крани Маєвського, встановлені на верхньому поверсі по кожному стояку. Крани найчастіше монтуються у верхню глуху радіаторну пробку. І в цьому випадку для запуску стояка потрібен вільний доступ до батареї.
Кран Маєвського призначений для відведення повітря, що перешкоджає циркуляції в стояках опалення.
Суть проблеми: мул і пісок, переносимі теплоносієм, поступово накопичуються в нижньому колекторі далеких від підводки секцій — на ділянці, де швидкість руху води мінімальна. Крайні секції перестають гріти.
Якщо розкрити стару батарею, можна виявити, що її крайні секції повністю забиті мулом.
Усунення: іл вимивається з батареї через промивний кран. До крана, встановленим замість однієї з глухих радіаторних пробок, чіпляється шланг, через який вода скидається в каналізацію. І для установки промывочника, і для самої промивання потрібен доступ до кінцевих секцій.
Отже, як заховати батареї в квартирі без шкоди для їх функціональності і ремонтопридатності?
Гіпсокартонний короб зменшить до мінімуму тепловіддачу батареї і позбавить вас доступу до неї для обслуговування і ремонту.
Виняток — екрани, які встановлюються для захисту дітей від опіків. Зі зрозумілих причин їх лицьова поверхня не повинна нагріватися.
Санвузол в дитячому саду. Дерев'яний екран захищає дітей від опіків при контакті з батареєю.
З чого можна зробити декоративний екран? Я дам оцінку популярним матеріалів з точки зору викладених вище вимог.
ИзображениеМатериал і його властивостіМетали: металеві екрани (алюмінієві і, меншою мірою, сталеві) володіють чудовою теплопровідністю.Вони непроникні для теплового випромінювання, зате при нагріванні самі здатні стає джерелом ІЧ-променів.
Найбільш вигідна конструкція металева сітка на легкої рами.Скло: скляні прозорі екрани для теплового випромінювання. Фронтальна поверхня нагрівається до куди більш низькою порівняно з радіатором температури, що робить скло безпечним матеріалом для родини з маленькими дітьми.
При монтажі вікна і під ним повинні залишатися просвіти для конвекції повітря. Відстань від радіатора — не менше 2-3 див.Дерево: мінімальна теплопровідність і непрозорість в інфрачервоному спектрі. При тривалому нагріванні і коливаннях вологості деревина розсихається і деформується або дає тріщини. Не кращий матеріал.Ламінат: володіє всіма властивостями деревини, але, на відміну від неї, зберігає стабільну геометрію при нагріванні і коливаннях вологості. Завдяки низькій теплопровідності може використовуватися в дитячих кімнатах.Пластики: всі полімери характеризуються низькою теплопровідністю і непрозорістю для теплового випромінювання. При тривалому нагріванні до 80-90 градусів пластик деградує і стає крихким.
Камради, давайте звернемося до здорового глузду. Навіщо ми купуємо або робимо своїми руками декоративний екран для батареї?
Відповідь очевидна: щоб було красиво. Сумний вигляд чавунних секцій явно не прикрашає ваш будинок.
А що заважає поміняти чавунну батарею на сучасну біметалічну? Її зовнішній вигляд на порядок краще. Бонусом покупець отримає збільшення температури в житловій кімнаті або на кухні: тепловіддача біметалевої секції на третину вище, ніж чавунної (190-205 ват проти 140).
Сучасні секційні радіатори чудово вписуються в будь-який дизайн.
Ви вважаєте, що заміна обійдеться занадто дорого? Насмілюся не погодитися. Звернемося до каталогу інтернет-магазину Леруа Мерлен:
ИзображениеОписаниеЕкран для батареї. Розмір — 63х83 сантиметри. Ціна — 2316 рублів.Біметалічний радіатор. Розмір — 8 секцій. Ціна — 2295 рублів.Отже, найкращий спосіб декору старих чавунних батарей — їх заміна на нові.
Сподіваюся, що мої поради допоможуть шановному читачеві зробити свій будинок затишним і теплим. Як правило, додаткову інформацію ви знайдете відео в цій статті. Не соромтеся коментувати її і ділитися власним досвідом. Успіхів, камради!