Чорна смородина – ягода чорного кольору, яку люблять діти і дорослі. Рослина являє собою чагарник, що належить до родини агрусових. Сьогодні зростає на багатьох садових ділянках. Чим викликана така популярність?
Практично всім відомо, що смородина володіє безліччю корисних властивостей: містить в собі величезну кількість вітамінів, здатних значно зміцнити імунітет і убезпечити організм від зараження різними вірусами, що викликають простудні захворювання. Крім того, з чорної смородини виходять чудове варення, компот, пироги, торти та інші домашні солодощі.
Вирощувати цей чагарник не так складно, проте, є деякі особливості, дотримання яких вкрай важливо. Про це ми і розповімо у статті.
Чорна смородина має багато сортів, що відрізняються між собою часом дозрівання ягід, зовнішнім виглядом чагарнику і плодів і багатьма іншими аспектами. Всі сорти поділяються на ранні і пізні різновиди, дозрівання яких відбувається вже восени.
Дачників, які вирощують смородину, більше цікавлять сорти з великими плодами. До кращих крупноплодным сортів можна віднести:
Також можна виділити кілька сучасних сортів, таких як:
Серед сортів, що відрізняються переважанням великої кількості корисних цукрів, можна виділити: Білоруська солодка, Скарб, Чорний жемчуг, Муравушка, Ледар, Пігмей, Багіра, Ніна, Відмінниця.
Вибір саджанця – запорука плідної врожаю.
Тому купуйте їх тільки у перевірених постачальників або в розпліднику, де вам підберуть відповідний сорт, здатний прижитися у вашому регіоні.
При виборі саджанці для посадки зверніть особливу увагу на зовнішній вигляд чагарнику. Він повинен бути добре розгалужене і мати сильну кореневу систему.
Рекомендується вибирати саджанці з корінням не менше 20 см в довжину. Уважно огляньте коріння на наявність пошкоджень під час транспортування, а також загнили відгалужень.
Порада! Перед тим, як купити, обов'язково уточніть, для якого регіону саджанці (бо як саджанці для Підмосков'я точно не приживуться на Уралі).При виборі саджанці для посадки зверніть особливу увагу на зовнішній вигляд чагарнику. Він повинен бути добре розгалужене і мати сильну кореневу систему.
Рекомендується вибирати саджанці з корінням не менше 20 см в довжину. Уважно огляньте коріння на наявність пошкоджень під час транспортування, а також загнили відгалужень.
Для посадки вибирайте дворічні саджанці. Вони краще приживаються і раніше порадують вас плодами.
Якщо ж ви придбали однорічні кущі і сумніваєтеся в їх силі, можете в одній ямі розташувати два саджанця, направивши їх в різні боки. У цьому разі під час посадки пагони необхідно обрізати і залишити тільки 2-3 добре розвинені бруньки.
Важливо! Якщо ви сумніваєтеся в чесності продавців саджанців, і самі не розбираєтеся в сортах, беріть кущі для посадки у сусідів по дачі. Так, ви точно будете знати, які плоди принесе посаджений кущ.
Багато дачники кілька помиляються, висаджуючи чорну смородину навесні. Посадку краще проводити восени на початку жовтня, хоча все залежить від регіону. Висадка придбаного куща повинна проходити при температурі від +7 до +15 градусів. За зиму кореневище приживеться, а з першим настанням тепла навесні з'являться перші паростки.
Що ж стосується розташування на ділянці, тут вдамося до дотримання наступних правил:
1. Чорна смородина любить прямий вплив сонячних променів, тому не можна садити рослину біля будинку або іншої споруди. У цьому процес посадки чорної смородини схожий з посадкою полуниці, яка теж потребує великої кількості прямих сонячних променів. Тінь хоч і витримується кущами смородини, але не сприяє кращому дозріванню плодів.
2. Чагарник повинен знаходитися на захищеній місцевості, щоб вітер не міг проникнути до саджанця, тому що він буде заважати комах запилювати квітки смородини.
3. Чорній смородині необхідно забезпечити хорошу вологість грунту. Але не слід висаджувати її на заболоченій місцевості, бо це призведе до загибелі куща.
Важливо! не Можна садити смородину в низинах, бо там переважає холодне повітря. Таке розташування може згубно вплинути на ріст куща.Перед тим, як посадити смородину, необхідно викопати яму, де буде розміщуватися саджанець смородини.
Глибина цієї ями повинна становити приблизно 40 див. У викопану яму під посадку закиньте підгодівлю (добрива) в розрахунку на один квадратний метр:
Для посадки викопують яму глибиною не більше 40 см, і приблизно такого ж діаметру. Між ямами слід витримати відстань не менше 1,5 м, а між рядами-не менше 2 м.
Уважно огляньте коріння і видаліть прогнилі відростки. Залийте в яму відро води і посадіть кущ. Для зручності можете протягнути до місця посадки шланг для поливу. Засипте всі корені перегноєм і знову залийте відром води.
Якщо ви бажаєте отримати більш сильний кущ смородини і можете почекати з плодами, то обріжте кущ, залишаючи всього 10 см від грунту. Так, ви зможете отримати сильний кущ, але ягоди тепер чекайте тільки через рік після висадки.
Поливати кущі чорної смородини слід навесні, коли ще спостерігається на Грунті мерзлота. Поливають для усунення бруду та іншого сміття з куща. Тут необхідно дотримуватися відповідну температуру води. Вона повинна бути гарячою, але не більше +60 градусів. Подібну процедуру роблять один раз на тиждень до зникнення мерзлоти на Грунті.
У літній період рекомендується викопати невеликі ями біля куща і заливати воду в них. Періодичність поливу цілком залежить від посушливості сезону.
Слідкуйте за станом грунту, вона повинна завжди залишатися трохи вологою. Також влітку можна скористатися пульверизатором і розпорошувати воду по всій поверхні куща.
Для автоматизації процесу поливу можна використовувати дренажний насос, який дозволить забезпечувати своєчасну подачу води. Детальніше про те як правильно вибрати такий насос можна прочитати тут
Обрізка смородини здійснюється поетапно:
1. Для початку необхідно стежити за формуванням куща. Залишають тільки 3-4 найбільш сильних і зрілих прикореневих пагонів. Їх розташування не повинно затінювати. Більш слабкі пагони повністю обрізаються у землі.
2. Також проводять підтримуючу обрізку. Видаляють старі гілки, які мають короткі річні прирости. Такий вид обрізки повинен здійснюватися протягом всього часу зростання чагарнику.
Від правильної обрізки залежить родючість чорної смородини. Подібні методи обрізки застосовуються і при вирощуванні винограду, детально описано в цій статті.
З настанням весни кущі чорної смородини необхідно удобрювати. Можна скористатися простим і доступним способом для зміцнення коренів і насичення їх вітамінами після суворих зим. Полийте грунт навколо кожного куща сечовиною в співвідношенні приблизно 50 г на одну рослину.
загалом, догляд за чорною смородиною полягає в наступних діях:
Аналогічні поради по догляду можна застосувати і до кущів малини. Дотримання таких простих правил дозволить вам протягом довгих років насолоджуватися стиглими і смачними ягодами чорної смородини.
Більше докладно про особливості посадки різних видів чорної смородини і правильній підготовці грунту можна дізнатися з цього відео: