Вертикальний сад – модний тренд дизайну, який полюбився шанувальникам незвичайних рішень компактними розмірами і можливістю розмістити «під рукою» величезна кількість квітучої зелені. Фактично vertical garden – це «грядка під рукою» у вигляді вертикально розташованої конструкції, засадженій квітами і рослинами.
Техніка вертикального озеленення налічує 2000 років і відома ще з чудових висячих садів Стародавнього Вавилона. Нове дихання такого способу озеленення надав Патрік Бланк, французький дизайнер і ботанік, який виявив величезне число видів рослин тропічного підліска, які здатні рости не тільки вертикально, але і при недостатньому освітленні і практично без землі. Завдяки такій знахідці, виникла ідея висадити рослини на поверхню, де буде за що зачепитися корінням, і забезпечити живильною речовиною.
Незвичайне і оригінальне винахід французького ботаніка дозволяє створювати будь-які площині, зеленуваті композиції і квітучі рослинні картини, які постійно змінюються з плином сезонів. Сьогодні популярний в Європі винахід 90-х років з історичної техніки перетворилося в мистецтво створення вертикальних клумб і газонів і успішно використовується як на колонах, фасадах і в інтер'єрах, так і в якості малих будівельних форм - живих стін (living walls).
Винахід французького дизайнера було з ентузіазмом сприйнято сучасниками, завдяки чому різновиди living walls представлені різноманітними варіантами конструктивних рішень Кулібіних. Класична класифікація вертикальних садів представлена кількома типами:
Система домашнього вертикального саду Urbio
вертикальний сад панно в будинку
Так як незвичайну клумбу можна розмістити практично скрізь, включаючи стелю, то головне в створенні композиції – правильно підібрати вид рослин зі схожими умовами утримання. При установці квітучого «газону» під відкритим небом рекомендується віддати перевагу мохи, лишайники, альпійські квіти і почвокровные з екстремальною пристосованістю до атмосферних опадів і температурних коливань.
При створенні живої стіни своїми руками необхідно не тільки вибрати потрібний тип, але і гармонійно вписати рослинну композицію в існуючий стиль інтер'єру. Крім того, обов'язково визначити спосіб установки конструкції, приблизну вагу і врахувати рівень освітленості місця, де буде розташований рукотворний шедевр.
найпопулярніший варіант вертикального саду в ландшафтному дизайні – конструкція з металевої решітки, закріплена на поверхню огорожі або стіни. Для створення нехитрою living walls потрібні матеріали:
З інструментів необхідно підготувати молоток, дриль, пилу і викрутку. Після цього можна приступити до монтажу конструкції: підготувати деревину, покрити фарбою і виготовити деталі рами з двох довгих дощок по боках і однієї – зверху. Потім необхідно випиляти отвори під кріплення на стіну, з'єднати раму за допомогою куточків і приєднати грати, використовуючи скоби.
Пам'ятаєте! Варіанти конструктивних рішень можуть бути будь-якими, як і матеріали. Дорогі складові не обов'язкові – можна використовувати все, що не стало в нагоді в побуті, за прикладом Anne Phillips, ландшафтного дизайнера. Її рукотворний шедевр із стійки для вина і пластикових садових сітки – чарівна прикраса будь-якого інтер'єру та екстер'єру.
Наступний етап створення саду – підготовка поверхні (закріпити плівку до стіни), встановити і закріпити раму у 4-х місцях і зачепити тканина під кріплення, залишивши відкритою верхню сторону.
Після цього міцно фіксується рама, засипається земля і висаджуються рослини.
Для правильного укладання землі у вертикальному саду необхідно періодично лити воду, а садити насіння в попередньо виконані отвори в тканини.