Повільно, але вірно алюмінієві двері витісняють з ринку своїх залізних і дерев'яних побратимів. Цьому є просте пояснення - алюміній і його сплави не горючі, не схильні до корозії, біологічно і хімічно стійкі. Експлуатація алюмінієвих дверей не вимагає додаткових витрат - розрахунковий термін служби складає 80-100 років і фактично нічим, крім механічних пошкоджень, не обмежений. Чистий алюміній - це м'який метал, але при додаванні певної кількості магнію і міді його властивості різко змінюються. Міцність сплаву стає порівнянної з міцністю стали.
Існує величезна різноманітність моделей алюмінієвих дверей. Це обумовлено вимогами архітектури будівель і будівельної практикою. При проектуванні споруди інженери закладають в кожну деталь інтер'єру не тільки функціональну, але і естетичне навантаження. Враховуються всі нюанси: вартість, термін експлуатації, складність доставки і монтажу, технічне обслуговування. І все більше віддають перевагу алюмінієвим дверям.
Сьогодні алюмінієві двері з склінням на кожному кроці - при вході в супермаркети, торговельні павільйони, магазини, ділові та медичні центри
Завдання зовнішніх дверей - захист будівлі від небажаного проникнення, погодних катаклізмів і забезпечення збереження майна. Тому вхідні двері повинні відповідати наступним вимогам:
Використання алюмінієвих сплавів для виробництва вхідних дверей дозволяє успішно вирішувати поставлені завдання.
Алюміній - нешкідливий для здоров'я людини матеріал, що володіє високими показниками міцності і не схильний до руйнівної дії атмосферних явищ. Завдяки тому, що метал добре піддається всім видам обробки - прокату, куванні, зварюванні, фрезеруванні і т. Д. - з нього виготовляються і габаритні вироби, і декоративна продукція.
Алюмінієві профілі, з яких здійснюється складання дверних конструкцій, випускають в двох модифікаціях:
Будова багатокамерного алюмінієвого профілю під скління
«Холодний» профіль являє собою суцільнометалеве виріб, «теплий» - багатоінсценує, з запресованими всередині полімерними (поліамідними) вставками, які в холодну пору року перешкоджають промерзання, проникненню протягів і відведення тепла з приміщення.
Вхідні зовнішні двері будівель, виготовлені з алюмінію, випускають переважно з «теплого» профілю. Він успішно конкурує з традиційними дверима, зробленими з пластику.
Це двері всередині приміщень: міжкімнатні, коридорні і інші. Основною вимогою до внутрішніх дверей вважається звукоізоляція і частково термостійкість, а також регулювання вентиляції всередині приміщень. Такі двері відрізняються великим дизайнерським різноманітністю і конструктивними рішеннями. Їх рідко роблять суцільнометалевими, частіше поєднуючи алюмінієвий каркас зі вставками зі скла, деревини або пластику. Втім, двері, повністю виготовлені з листового металу, теж зустрічаються. Їх можна знайти в гаражах, підвальних і службових приміщеннях.
Стандартними розмірами внутрішніх дверей вважаються:
Вага не нормується, все залежить від призначення дверей і матеріалів, використовуваних для їх виготовлення. Спектр застосування широкий: від житлових і службових приміщень до виробничих і складських об'єктів. Якщо габарити дверного отвору відрізняються від стандартних, застосовують різні комбінації - полуторні, дво- або тристулкового двері. Зайву висоту прорізу перекривають стаціонарними блоками, найчастіше віконним склом. Крім того, практикується підгонка отвору під розміри стандартних дверей. Його форму змінюють за допомогою цегельної кладки або гіпсокартонних конструкцій.
Широкою популярністю користуються двері, що поєднують в собі два сучасних матеріалу - скло і алюміній. Така комбінація дозволяє виробляти міцні і надійні дверні конструкції. Як правило, каркас складається з алюмінієвих профілів, а внутрішність стулки - зі скла, в результаті чого при високій міцності отвір виглядає легким і світлим. Технологія успішно змагається з аналогічними конструкціями з пластику і скла і має ряд переваг. Одне з них - метал не накопичує статичну заряд електрики.
Незважаючи на гадану легкість, конструкція дверей, зібрана за формулою «алюміній + скло», володіє запасом підвищеної міцності
Нормативні документи не регламентують товщину, колір і ступінь прозорості стекол. Однак є вимоги безпеки, які наказують використовувати матеріали, які не становлять загрози здоров'ю людини. Тому виробники обладнують алюмінієві двері спеціальним склом з підвищеною міцністю. До таких відносяться:
Можливі комбіновані варіанти. Наприклад, з метою підвищеної захисту від вандалізму, армоване скло покривають шаром полімерної плівки. Але в протипожежних дверях заборонено використовувати скло з арматурою або триплекс.
Як правило, склопакет кріпиться в стулку спеціальними зажимами з гумовими ущільнювачами. Це захищає торці скла від тертя об метал, до якого він дуже чутливий.
Орної принцип відкривання - найпоширеніший. Дверей, що мають таку конструкцію, переважна більшість. Відкриття стулки здійснюється натисканням на полотно і переміщенням його навколо осі обертання, яка закріплена на дверній коробці.
Вхідні двері з орним механізмом відкривання часто встановлюють в торгових, навчальних, офісних центрах та інших місцях з великою прохідністю
Розрізняють однопільні і двопільні двері орного типу. Перші складаються з однієї стулки, другі - з двох. Іноді застосовують комбіновані варіанти, що складаються з одного рухомий стулки і другий, закріпленої нерухомо. Відкривають її тільки в разі потреби, в решту часу вона служить частиною дверного отвору.
Для правильної роботи орних дверей велике значення має підбір навісного обладнання та регулювання прилягання полотна до рами. Вага стулки повинен рівномірно розподілятися на петлях, тому встановлювати їх потрібно, дотримуючись правил динамічного балансу.
Установка орних дверей вимагає акуратності і ретельної регулювання положення стулок всередині дверного короба.
Маятникові двері - ідеальний варіант для місць великого скупчення людей, де рух здійснюється в одному або декількох напрямках одночасно. Такими місцями є:
Характерна особливість маятникових дверей - здатність стулки вільно рухатися в різних напрямках. На відміну від орної конструкції, де двері завжди відкривається в одну сторону, а полотно має упор в рамі, маятникові двері розкриваються на 180о відносно осі кріплення і не мають упора. За допомогою доводчиків, які вмонтовані в петлі, стулка завжди повертається у вихідне положення.
Будучи здатними відкриватися в обидві сторони для пропуску людей, двері маятникової конструкції з успіхом використовуються в громадських місцях
Маятникові двері випускаються в однопільні або двопільні виконанні. Їх монтаж відрізняється від установки звичайної орної двері, а монтажник знадобляться спеціальні навички і теоретична підготовка.
Маятникові двері, зроблені з алюмінієвих сплавів, мають ряд незаперечних переваг:
Розсувна конструкція дверей набула широкого поширення в приміщеннях з обмеженим простором дверного отвору. Там, де складно встановити орні двері, розсувні стулки стануть оптимальним рішенням. Однак такі двері можна встановити не скрізь. Наприклад, у вузькому коридорі її змонтувати не вдасться.
Розсувні скляні двері з алюмінієвим каркасом, встановлені при вході на терасу, не займають простір при відкриванні, надають прекрасний огляд, дозволяють сонячному світлу проникати всередину, а в негоду надійно захищають від вітру
Особливістю розсувний конструкції є механізм відкриття стулок дверей. Якщо в орному варіанті полотно відкривається натисканням на одну з його сторін, то тут потрібно зрушувати стулку, переміщаючи її по напрямних підвіски.
Відкатні двері - дуже елегантне рішення проблеми економії простору. Такий тип дверей виготовляють з різних матеріалів, в тому числі і з алюмінію.
Відкатні двері з вигляду дуже нагадують розсувні, але відрізняються механізмом відкривання
Механізм відкривання відкатних дверей являє собою вбудовану в раму кулісним систему, по якій переміщається дверне полотно. Стулка відкатної двері по направляючої жолобу пересувається на роликових колесах, що виконують роль точки опори, тоді як розсувні двері цього позбавлені.
Монтаж рами відрізняється додатковою роботою по установці роликового механізму.
Напрямні рейки виробляються з металевого профілю «П» образної форми. Всередині розташована підвіска, що рухається в поздовжньої осі на роликових підшипниках.
Схема будови направляючої підвіски відкатних дверей
Відкатні двері встановлюють в місцях, де необхідна надійність і міцність, однак, експлуатуючи такі двері, слід пам'ятати, що деякі конструкції передбачають періодичну змащення елементів підвіски. Рекомендується застосовувати мастильні матеріали, зазначені в технічному паспорті.
Телескопічна коробка з алюмінію - це сучасне рішення проблеми установки дверей в нестандартних умовах. Вона призначена для монтажу в різних приміщеннях, там, де немає можливості (або бажання) підганяти товщину прорізу під розмір існуючих дверей. Ширина і висота коробки варіюється в межах 25-50 мм. Полотна підбираються з будь-яких відомих матеріалів, товщина обмежена 40 мм.
Принципове пристрій телескопічною дверної коробки
Усередині телескопічною рами розташований притвор, завдяки якому двері можна встановлювати в отвір без додаткової підготовки та оздоблювальних робіт. Колір вибирається залежно від загального фону або дизайнерських переваг. Можливі базові металеві та анодовані тони.
Цей вид дверної рами визнаний універсальним і підходить для установки:
https://youtube.com/watch?v=j1cctVGOiI8
Залежно від розташування і призначення дверного отвору, вимоги до дверей можуть розширюватися. Крім звукоізоляційних властивостей двері служать інтересам пожежної безпеки і можуть стати перешкодою на шляху вогню і диму. Для цього їх обладнають додатковими опціями - спеціальними ущільнювальними прокладками, які при підвищенні температури виділяють велику кількість піни. Зростаючи, ущільнювачі герметизують зазори по периметру дверного полотна і перешкоджають проникненню диму і чадного газу. Крім того, піна має властивість виділяти вуглекислий газ, який сприяє загасання полум'я.
Скляна протипожежні двері з алюмінієвим профілем - прекрасний варіант для громадських приміщень: вона не плавиться, не горить, не пропускає дим і вогонь, а завдяки своїй прозорості надає можливість вчасно помітити почався всередині приміщення пожежа
Якщо ж двері спочатку проектується як протипожежний розрив, конструкцію підсилюють порожнинами, всередину яких поміщають базальтову вату або гіпсоволокнисті плити. Згідно з діючими нормативними документами, димопроніцаемость двері сертифікується після проходження випробувань. Виробу присвоюється клас вогнетривкості, що позначається буквою латинського алфавіту, а індекс димонепроніцаемості виражається числами. Наприклад, маркування LS15 позначає, що двері в протягом 15 хвилин буде непроникна для вогню і диму.
Димонепроникні двері з алюмінію забезпечена вогнетривкої ручкою, яка не нагрівається під час пожежі, що виключає ризик обпектися при контакті з нею
Випробувальні тести вправі проводити лише спеціалізовані організації, що мають ліцензію МНС на сертифікацію продукції. Сертифікати, видані іншими організаціями, не мають правової сили, їх юридична значущість вважається нікчемною.
У гаражах, невеликих магазинах і приватних житлових будівництвах дуже зручно застосування рулонних, ролетних, дверей. Їх пристрій являє собою сукупність гнучкою стулки, що складається з вузьких металевих сегментів, і рами, уздовж якої рухається полотно. Використання алюмінію та його сплавів у виготовленні ролетних дверей справило своєрідну технологічну революцію. Раніше у виробництві ролет застосовували дерев'яні рейки, просочені антипіренами. Але з приходом алюмінію ситуація різко покращилася: конструкція знайшла легкість і протипожежні характеристики, зросла її міцність і довговічність.
Рулонні (ролетні) двері з алюмінію, які використовуються в гаражі, зручні в експлуатації і не вимагають значних витрат на догляд
Пристрій механізму роллетной двері являє собою обертовий вал, на який намотується дверне полотно. Привід може бути ручним або електричним. В окремих випадках використовують систему противаг для полегшення управління стулкою.
Механізм рулонної двері встановлюється в вехньої схилі двері з усіма подальшими видами фінішної обробки
Обслуговування ролет рекомендується проводити не рідше одного разу на рік. Перевіряється цілісність ланок, що з'єднують ламелі, і відсутність деформації вала, проводиться змащення опорних підшипників.
Поки ще малопоширених, але перспективний вид дверей. Полотно такої конструкції складається гармошкою. Стулка в зібраному вигляді займає мінімальну кількість місця і дуже компактна.
Складні двері можуть мати від двох до п'яти складаються секцій
Можуть встановлюватися:
При монтажі «книжок» встановлюються додаткові петлі, що з'єднують стулки між собою. Нижні і верхні напрямні повинні розташовуватися на одній осі, інакше утворився перекіс дуже швидко приведе до виходу двері з ладу.
Виробництво дверей з алюмінію - складний технологічний процес, який неможливо повторити в домашніх умовах. Однак якщо є бажання і розуміння монтажних правил, можна самостійно зібрати алюмінієві двері. Для цього будуть потрібні профілі з алюмінію, кріпильний матеріал, фурнітура та полотно, яке послужить стулкою дверей. Можна збирати все це окремо, а можна замовити у фірми, що спеціалізується на виготовленні алюмінієвих профілів. При правильному розрахунку довжини і ширини дверної коробки ціна комплекту виявиться більш ніж доступною.
Матеріали, необхідні для складання алюмінієвої розсувної двері
Розміри профілів і кріпильних елементів розраховуються в залежності від конкретних умов.
Правильне функціонування дверей на 90% залежить від дотримання норм установки. Існують нормативні документи, які регламентують якість монтажних робіт при установці дверей:
Згідно з їхніми положеннями, монтаж дверей проводиться з дотриманням основних правил установки несучих конструкцій. При цьому дотримується наступний порядок дії:
Необхідно повністю звільнити дверний проріз від старих дверей і елементів кріплення
Розмітка перед установкою алюмінієвих дверей здійснюється за допомогою гідравлічного рівня або будівельного лазерного нівеліра
Попередня фіксація короба здійснюється за допомогою дерев'яних або пластикових клинів
Стулка дверей фіксується до рами за допомогою навісних петель
За допомогою монтажної піни або піско-цементного розчину заповнюють порожнечі між рамою і кладкою стіни
Лиштва повинен приховувати все косметичні дефекти, що залишилися після установки рами в дверний проріз
Управління дверима здійснюється за допомогою фурнітури - додаткового навісного обладнання. Саме з її допомогою двері можуть бути закрита, відкрита і зафіксована в певному положенні.
Основні елементи фурнітури:
Циліндричні замки - одні з найпоширеніших і доступних за ціною
Схема пристрою петлі для алюмінієвих дверей
Накладний шпінгалет для дверей, що представляє собою засувку, може бути виконаний в антикварному стилі з міді, латуні, сталі та алюмінію
Сьогодні до будь-яких дверей можна підібрати підходящу по стилю фурнітуру, в тому числі з різьбленням, інкрустацією, ефектом старіння, адже краса - в деталях
Матеріал ущільнювача повинен бути якісним, еластичним і швидко повертати вихідну форму при деформації
Вся фурнітура підбирається в одному стилі і кольорі, гармонійно вписується в загальну картину. Дуже ефектно виглядають елементи двері, стилізовані під старовину: бронзові і інкрустовані дверні накладки, ручки, замочніци.
Двері, укомплектована цими пристосуваннями і механізмами, стає надійним охоронцем будинку або квартири, а управління дверний стулкою - комфортним і зручним.
Від того, якого рівня якості фурнітура встановлена, залежить термін служби двері.
Найчастіше під час експлуатації страждають дверні петлі. Це пов'язують з неякісним матеріалом, з якого вони виготовлені, або з неправильним підбором їх розміру. Якщо вчасно не помітити, що петлі розбовталися, з часом дверне полотно почне розхитуватися, зміщуватися, а замки - заклинювати.
Ось критерії справної роботи дверний підвіски:
Якщо «кульгає» один з пунктів списку, необхідно провести регулювання дверної петлі. Це може врятувати її від повного або часткового руйнування.
Приховані дверні петлі, що забезпечують високий ступінь захисту від злому, можна відрегулювати, не знімаючи дверне полотно
Найбільш зручні в регулюванні приховані дверні петлі. У них встановлені три гвинта. Кожен коригує один з параметрів: висоту, ширину посадки дверного полотна, а також прилягання. Регулювання проводиться шестигранником, який зазвичай поставляється разом з петлями і має форму літери «Г». Небажане відхилення полотна від нормативного положення забирається обертанням регулювальних гвинтів.
Розташування регулювальних гвинтів на дверях Centro і NT
Процес регулювання прихованих петель складається з декількох етапів:
У технічній документації до кожної моделі докладно описуються дії по регулюванню положення дверного полотна і, дотримуючись інструкції, завжди можна домогтися бажаного результату
На жаль, не всі петлі є регульованими. Якщо двері обладнана петлями нерегульованої конструкції, їх необхідно своєчасно замінити.
За прогнозами експертів, в найближчому майбутньому буде зберігатися тенденція до нарощування частки алюмінієвих дверей в загальному виробництві. Це означає, що рано чи пізно такі двері будуть в кожному будинку, адже двері з алюмінієвих сплавів - вірний захисник домашнього затишку і надійний охоронець майна від зазіхань зловмисників.