В даний час практично у кожній сім'ї є присадибна ділянка у вигляді невеликої дачі, де в своє задоволення городяни висаджують овочі, доглядають за фруктовими деревами, вирощують квіткові культури.
Однак восени багато господарі починають замислюватися, де зберігати всі зібрані на городі овочі і фрукти.
Ідеальним варіантом для цього є льох, в якому цілий рік тримається оптимальна температура для зберігання заготовок і овочів.
У цій статті ми розповімо про те, як побудувати льох без зайвих витрат, які необхідно виконувати вимоги та рекомендації при будівництві.
Між погребом та підвалом існують серйозні відмінності.
По-перше, підвал розташовується строго під підлогою приватного будинку або гаража і може використовуватися для різних цілей, наприклад в якості складування господарських предметів або дачного інвентарю.
Погріб ж має єдине призначення – зберігання продуктів і заготівель на зиму. Тому при обладнанні погребів часто використовуються стелажі, велика кількість відсіків та відділень по всьому периметру приміщення.
Безперечною перевагою льоху є його постійна температура близько 3 – 5 °С за рахунок доброї вентиляції і гідроізоляції. Погріб можна побудувати в будь-якому місці присадибної ділянки, вибираючи при цьому будь-які розміри для сховища.
В даний час існує величезна різноманітність видів льохів, з певними перевагами і недоліками.
Серед дачних погребів залежно від глибини викопаної ями виділяються:
Перед тим, як вибрати вид льоху, слід врахувати деякі фактори:
Визначившись з необхідним видом льоху, слід вибрати місце для будівництва.
На думку фахівців, кращим місцем розташування для льоху є будь піднесене місце або пагорб на присадибній ділянці.
В цьому випадку грунтові води будуть розташовуватися глибоко під землею, тому при будівництві погреба можна буде заощадити на гідроізоляції.
Якщо пагорбів в межах ділянки не спостерігається, бажано будувати погребное приміщення недалеко від дачного будиночка. Тоді можна швидше дістатися до льоху при поганих погодних умовах або взимку.
Для будівництва погребу зазвичай використовують такі матеріали, як бетон, шлакобетнные блоки та цегла.
Пористі матеріали, такі як пінополістерол, будуть легко пропускати повітря і вологу в приміщення, тому додаткові витрати можуть піти на гідроізоляцію і вентиляцію.
Для будівництва погребу своїми руками нам знадобляться:
Вибравши місце для будівництва погребу, і визначившись з розмірами споруди, необхідно очистити поверхню Грунту від рослинності, каменів і палиць.
Для того щоб льох був міцним і служив вам на протязі багатьох років, важливо правильно вирити котлован та підготувати основу для заливки підлоги і монтажу стін:
Для будівництва статі у погребі, потрібно замішати глиняний розчин з невеликим вмістом кварцового піску (не більше 10% від загальної кількості глини) з водою.
Повинна вийти консистенція густої сметани. Отриманою масою рівним шаром заливаємо гравій на висоту близько 3-х см.
Щоб будівля служила вам довгі роки, глиняної підлоги буде недостатньо, тому багато його зміцнюють і заливають бетоном. Для цього на висохлий шар глини встановлюють армовану сітку для зміцнення підлогового покриття.
Поверх неї необхідно залити шар бетонного розчину на висоту приблизно 5 см.
Щоб приготувати бетонний розчин, необхідно взяти п'ять частин річкового піску і одну частину якісного цементу. Наприклад, на 1 кг цементу нам слід взяти 5 кг піску.
Найчастіше, на упаковках з цементом зазначаються пропорції необхідних матеріалів, тому краще слідувати цим рекомендаціям. Затока підстава погреби розчином 5 см, необхідно розрівняти його і дати пару тижнів на повну просушку.
Важливим етапом в будівництві льоху є зведення стін. Розглянемо правила будівництва цегляних стін покроково:
Після будівництва стін необхідно дати застигнути розчину приблизно на тиждень, після чого можна оформляти перекриття стелі з вентилирующей системою і гідроізоляцією.
Наявність гідроізоляційного шару є необхідною вимогою при будівництві льоху.
Найбільш популярними матеріалами для ізоляції стін є руберойд чи гідростеклоізол. Крім того, фахівці радять обробляти стіни і підлогу спеціальним водонепроникним складом.
Отже, після того, як ми обробили цегла водовідштовхувальними засобами, необхідно гідроізолювати стіни за допомогою руберойду і цементу.
На стіни кріпляться 2 – 3 шари руберойду за допомогою розігрітого бітуму, після чого їх необхідно заштукатурити цементним розчином.
Гарячий бітум являє собою розплавлену бітумну мастику з вуглеводнів та їх похідних. Він є з'єднувальним матеріалом, який володіє водовідштовхувальними властивостями.
Перекриття у погребі має бути максимально міцним і надійним.
Для будівництва стелі в нашому погребі ми використовуємо металеві швелери, що представляють собою металеві конструкції П-образного виду.
У зв'язку з тим, що вага стелі дуже великий, слід самостійно спорудити опори, що підтримують стелю. Спочатку роблять основу з чотирьох дощок, скріплених між собою, на них встановлюються дерев'яні підпірки.
Вся ця конструкція встановлюється на підставу підлоги і підтримує бетонну стелю до його повного висихання.
Для будівництва стелі ми кладемо на верхній шар цегляної кладки армовану сітку, заливаємо цементним розчином і чекаємо висихання.
Після чого можна приступати до укладання швелерів на відстані один від одного близько півметра. При цьому необхідно, щоб швелери йшли перпендикулярно вхідного отвору.
Роблячи перекриття у погребі, потрібно залишити отвори для вентиляційних труб, кожне з яких приблизно по 15 см в діаметрі.
Вентиляція в погребі є важливим пунктом при проектуванні льоху на дачі.
Якщо в приміщення не буде надходити достатня кількість свіжого повітря, то це може завдати серйозної шкоди здоров'ю людини.
найпопулярнішим типом вентиляції – є припливно-витяжна. Для її організації потрібно взяти дві труби з пластика і розмістити в отворах перекриттів.
Одну трубу розміщують на висоті півметра від підлоги. З неї в приміщення буде проходити свіже чисте повітря.
Інша труба необхідна для виведення затхлого та шкідливого повітря назовні, вона повинна розташовуватися над стелею, виступаючи вниз 10 – 15 см.
На трубах встановлюються заглушки і захисні ковпачки, що захищають від потрапляння зайвої вологи.
Оформленням і декоруванням приміщення слід займатися вже по завершенню всіх будівельних робіт.
Багато господарів віддають перевагу вибудовувати на всю стіну дерев'яні стелажі з полицями різних розмірів.
Деякі кріплять до стін металеві навісні полиці, витримують велику вагу збережених продуктів. Металеві куточки кріпляться до стіни за допомогою зварювання у вибраних місцях.
Вибираючи ті або інші конструкції в льох, слід виходити з того, які продукти будуть зберігатися там.
Найбільш популярним варіантом у дачників користуються збірні стелажі, які просто приставляються до всієї стіни. Перевагою таких полиць є їх мобільність, тобто в суху сонячну погоду їх можна виносити на просушку.
Увага! Всі дерев'яні елементи у погребі бажано покрити спеціальним засобом проти поїдання комахами, що збереже споруду від тарганів і жуків. Таким чином, побудувати льох власними силами може кожен господар, головне, дотримуватися порад фахівців і не економити на будівельних матеріалах.Детальну інформацію про будівництво льоху на дачі своїми руками, Ви зможете подивитися в цьому відео: