Існує близько 130 видів вишні, але лише три з них є родоначальниками сучасних сортів вишні. Вишня кисла або звичайна представляє собою невелике дерево, що з-за великої кількості порослі може виглядати як чагарник.
Вишня степова росте у вигляді куща, висота якого варіюється від 0,5 до 2 метрів. Цей вид дуже морозостійкий і посухостійкий. Він витримує морози до 50 градусів. Солодкої або пташиної вишнею називають черешню, яку в природі можна зустріти в південній частині Росії. Зазвичай це дерево, що досягає висоти близько 20 метрів.
Вишня Брянська-шпанка
Всі сорти поділяють за різними характеристиками:
Кущові вишні виглядають як кущі або невеликі дерева, які бувають заввишки від 2 до 3 метрів. Варто пам'ятати, що такі сорти утворюють ягоди на молодих пагонах минулого року. До кустовидным сортів відносяться: Любська, Родюча Мічуріна, Багряна, Пам'ять Гуртьева, Щедра, Ідеал і Молодіжна.
Деревоподібні вишні являють собою дерева з добре видним штамбом висотою від 2,5 до 6 метрів. Цікаво, що ці сорти мають більш довгий час, ніж кущові (читайте також про сорт вишні Харитоновская). Ягоди на деревовидних сортів зосереджені на коротких (букетных) гілочках довжиною від 3 до 5 см, які розташовані на багаторічних гілках і на молодих пагонах минулого року. До цієї групи можна віднести: Орловська рання, Растунья, Ширвжиток Чорна, Жуковська, Склянка Рожева.
На проміжних вишнях плоди також розміщуються на букетных гілочках та однорічному прирості гілок минулого року. Це такі сорти: Муза, Бистринка.
Зверніть увагу: знання типу росту і плодоношення того чи іншого сорту дає можливість правильної обрізки, що у свою чергу сильно впливає на якість та величину урожаю.Ранні сорти вишні дозрівають в кінці червня і в перші два тижні липня, середні – в останні два тижні липня. А на пізніх сортах ягоди вишень набирають свій повний смак в кінці липня і до середини серпня. В описі сортів завжди вказують якого терміну дозрівання той чи інший сорт.
Ранніми сортами можна назвати Краснодарську солодку, Шалунью, Кентскую, Склянку Рожеву. До сортів середнього часу дозрівання відносяться Красу Татарії, Володимирську, Факел, Ладу, Рязаночку. До сортів, що дозрівають в пізні терміни, можна віднести: Тамарис, Любська, Ерудитка, Іграшка.
Вишні для зав'язування хорошого врожаю потрібно перехресне запилення. Це означає, що поряд з вишневим деревом обов'язково потрібно висаджувати дерево сорти-запилювачі, з якого комахи перенесуть пилок на маточки квіток.
Візьміть на замітку: самобесплодные сорти вишні з-за будови квітки не можуть запилювати самі себе, тому відсоток бійок ягід становить близько 5 відсотків. Для збільшення врожаю поруч потрібно висаджувати певний сорт-запилювач. Причому для кожного сорту існують найкращі сорти-запилювачі. До самобесплодным сортів відносять: Гріот московський, Уральська рубінова, Елегія, велика Чорна, Вірність, Лебедянская, Малинівка.Самоплідні сорти вишні можуть запилювати себе самі, оскільки пильовики з пилком знаходяться на одному рівні з верхівкою маточок (рильця). Та й пилок таких сортів зберігає можливість проростання майже два тижні, а це властивість збільшує кількість врожаю. На самоплодних сортах може зав'язуватися від 20 до 40 відсотків усіх квіток. До самоплідних сортів відносять: Анадольська, Бажана, Лада, Лотова, Кізілова, Сударушка, Норд Стар, Расплетка, Шоколадниця.
Вишня Любська
Досить багато сортів вишні створено в результаті народної селекції, багато їх досі не поступаються сучасним гібридам за своїми характеристиками. До найвідоміших і найкращих сортів цієї групи відносять: Володимирську, Аморель Рожева, Кентскую, Склянку Рожеву, Любську.
Сорт вишні Любська був знайдений ще в дев'ятнадцятому столітті в Білгородській області. Він являє собою дерево заввишки від 2 до 2.5 метрів. Широка крона утворена рідкісними трохи пониклими гілками. Перший урожай знімають на 3-4 рік після посадки. Зацвітає досить пізно. Хоча сорт самоплідний, але його врожайність добре піднімається при запиленні такими сортами, як Лотова, Шпанка рання.
Серцеподібні ягоди, пофарбовані в темнувато-червоний відтінок, мають солодкувато-кислий смак. Середню за розміром кісточку можна легко відокремити від м'якоті. Цей сорт особливо подобається за пізнє дозрівання і за те, що довго не опадає з дерева. Всі хто вирощував Любську, завжди залишали прекрасні відгуки.
Хоча вишня є теплолюбної культурою, але її давно вирощують в середній смузі Росії і для цього виведено багато прекрасних сортів. Одними з кращих сортів для цього регіону вважаються: Лебединська, Молодіжна, Чорноока, Муза, Вікторія, Рязаночка, Люсиновская.
Новинкою останніх років є колоновидні вишні, які відрізняються невеликим ростом (від 1 до 2 м), вертикальним напрямком гілок і великими плодами.
Дивіться відео про різні сорти вишні: