Болгарський солодкий перець приваблює багатьох своїм незрівнянним смаком і красивим, яскравим забарвленням. Корисні властивості цього дивного овоча допомагають відновити сили, зміцнити організм і навіть позбутися деяких недуг.
Ось чому, всі городники мріють про багатий врожай перцю, та не всі мрії збуваються. Адже, незважаючи на те, що зветься він солодким перцем, характер у нього не цукор, і, взагалі, він надто вибагливий.
Велике значення при вирощуванні перцю має підготовка посівного матеріалу. Якщо просто посіяти його навіть в родючу землю, може пройти від однієї до трьох тижнів, перш ніж з'являться сходи.
Хто займається вирощуванням перцю, знає, що ця культура дуже теплолюбна, вологолюбна і вимоглива до світла.
В кліматі середньої смуги і там, де ще холодніше, його доводиться вирощувати виключно розсадою, хоча рослина ніжне і пересадку не любить.
Щоб розсада стала біологічно повноцінної вона повинна зрости у висоту до 21-24 см, мати 8 листків і намітилися перші бутони.
Візьміть на замітку: в залежності від сорту, зазвичай посів перцю виробляють за 65-70 днів до передбачуваної пересадки на грядку або в парник.Оптимальними строками посіву вважаються останні числа лютого і перша декада березня.
Схожість насіння перцю, на відміну від, скажімо, томатів з кожним роком зменшується, тому їх можна зберігати не більше трьох років.
Якщо для посіву використовується старий посадковий матеріал бажано перевірити його на схожість. Робиться це таким чином: беруть кілька перцевих насіння, загортають їх у клаптик тканини і кладуть у склянку з водою.
Через добу їх виймають з води, розкладають на блюдце, накривають мокрою ганчіркою і поміщають в тепло на пророщування. Треба не допускати, щоб тканина висихала, частіше її зволожувати. Наклюнувшие насіння висівають в грунт і дивляться, скільки буде сходів.
Насіння, зібрані будинку повинні пройти стадію відбраковування у свій час вони могли не повністю дозріти, деякі з них пошкоджені або пересушені і, найімовірніше, не зійдуть.
Як розпізнати такі пустушки? У ємність наливають 0,5 літра води і розчиняють у ній 15 г звичайної кухонної солі. В цей розчин висипають все насіння, перемішують і залишають на 10 хвилин.
В солоній воді вони поділяться на порожні і повні. Пустушки, які спливли на поверхню треба зібрати і викинути.
Про те, як доглядати за розсадою перцю, Ви можете почитати тут.
Можна, звичайно, спробувати посіяти пустушки на ділянці з рослинами-сидератами. Якщо вони зможуть зійти, добре, удобрять грунт, а якщо ні, значить, так тому і бути...
Насіння, опустилися на дно склянки, збирають і просушують. Відбраковування слід проводити напередодні посіву.
В магазинах можна купити вже готовий посівний матеріал, йому передпосівна обробка не потрібна.
Оброблені виробником перцеві насіння, як правило, мають яскраве забарвлення, однак, стоять вони дорожче.
А ось домашнім заготівлях необхідна дезінфекція, вона дозволить запобігти можливе зараження рослини.
Її можна провести двома способами:
Сухий спосіб без замочування полягає у витримуванні насіння під яскравими променями весняного сонця протягом трьох днів. Так, званих «мокрих» є кілька способів.
Корисно знати: в домашніх умовах дезінфікують посівний матеріал перцю марганцівкою.Для чого готують 1-2%-й її розчин і на 20 хвилин занурюють в нього насіння, попередньо загорнувши їх в марлю. Потім їх виймають з розчину, ретельно промивають у воді і підсушують.
Аналогічний ефект створює замочування в поташі або в горілці. Для знезараження також використовують перекис водню, її 2-3%-й розчин, нагріте до 35°С в ньому насіння досить потримати 5-10 хв.
На думку фахівців, подібні методи знезараження можуть уповільнити розвиток рослин. Вони рекомендують користуватися покупними препаратами, призначеними для цих цілей, зокрема, регуляторами росту «Циркон», «Епін-Екстра» або «Альбіт».
Замочування перцевих насіння на 12 годин у Энергене забезпечує до 92% схожості. Розчини з подібними препаратами слід готувати по прикладеній інструкції.
В домашніх умовах перцеві насіння крім всіх перерахованих вище засобів дезінфікують також фитоспорином, вірніше, його водним розчином, який готують з розрахунку 4 краплі препарату на склянку води.
Про ранні сорти перцю Ви можете почитати тут.
У фитоспорине діючою речовиною є спорова бактерія Bacillus subtilis, тому даний біопрепарат безпечний для людини. Оброблені розчином насіння слід посіяти протягом доби, щоб дезінфекція залишалася ефективною.
Готуючи перцеві насіння до посіву можна обробляти мікроелементами. Це дозволить підвищити стійкість розсади до хвороб перцю і шкідників на початку її зростання, що забезпечить раннє і дружне плодоношення. Таку обробку проводять перед посівом.
Більш вигідного і багатого джерела мікроелементів, ніж зола, мабуть, не знайти. В настої золи міститься безліч елементів необхідних для рослини.
Для приготування живильної суміші досить додати в склянку з водою ложку золи і дати настоятися добу, періодично перемішуючи суміш. Початківці городники часто задаються питанням, чи треба проціджувати розчин?
Але ж перцеві насіння досить дрібні, і відшукати їх в зольному осаді буде проблематично. Тому отриманий настій краще обережно перелити в іншу ємність, щоб осад залишився на дні. Після цього замочити посівний матеріал в зольної воді приблизно на 5-6 годин, потім дістати його, промити водою і просушити.
Барботирование насіння перцю (натисніть для збільшення)
Ще одним способом обробки насіння є барботирование. Його застосовують, щоб прискорити появу паростків.
Даний метод полягає в обробці посівного матеріалу водою, яка насичена киснем. В домашніх умовах кисень нагнітається у воду акваріумним компресором.
Для проведення барботуванні пластиковий бутель наповнюють водою на 23 об'єму, засипають в неї насіння і через з'єднаний з компресором шланг, кінець якого опущений на дно, 20 годин насичують повітрям рідина.
Як тільки насіння «надишуться», їх виймають з води і дають трохи просохнути. Іноді вони прокльовується раніше часу, тоді процес припиняють і проводять посів.
Крім покупних стимуляторів росту городники користуються поживними розчинами, які вони готують із природних компонентів.
У натуральних сумішей, є переваги до них можна віднести наступні моменти:
Одним з натуральних стимуляторів є мед. В склянці теплої води досить розчинить 1 ложку меду. Потім налити медову воду в дрібну тарілку, щоб насіння було повністю приховані, але не плавали в ній, і залишити на ніч.
- Дивіться в наступному відео корисні поради садівника про підготовку насіння перцю до посіву на розсаду: