Моя хатка » Огород » Примула - весняні первоцвіти: яскраві фото з назвами сортів і порадами по догляду
Примула - весняні первоцвіти: яскраві фото з назвами сортів і порадами по догляду
Більшість квітів розпускається лише з настанням тепла в кінці весни або влітку, але це правило поширюється не на всіх.
Примули не даремно називають первоцвітами: вони виростають і розпускаються ще до того, як розтане весь сніг.
Це перші весняні квіти, які легко виростити в саду або на дачі.
Загальні відомості
Примула (лат. Primula, від слова «Primus»- «перший») в Росії найчастіше називається первоцвітом: це пов'язано з її «звичкою» розпускатися ще до повного танення снігів. Рід належить сімейства Первоцветних і являє собою невисоку траву.
Більшість видів багаторічні, зрідка зустрічаються одно - або дворічні сорту. Квіти відрізняються різноманітними кольорами, в залежності від виду ростуть поодинці або групами — кисті або «парасольках». Плід представляє собою коробочку з насінням.
Цвітіння протікає з весни до середини літа, досить рясне, деякі сорти цвітуть вдруге восени. До достоїнств квітки також відноситься його зимостійкість і ненав'язливий аромат, простота вирощування, швидке розмноження.
Важливо знати: після цвітіння у примули залишається декоративна зелень, яку також можна використовувати для прикраси ділянки.
Найчастіше примула зустрічається в лісах, горах і вологих місцевостях. Деякі її види відзначені в Червоній книзі багатьох областей, наприклад, Волгоградської, та охороняються.
Використовувати первоцвіти можна не тільки в якості декоративного елемента:
Їх листя в свіжому і сушеному вигляді додають в страви, наприклад, супи і жарке.
Примула є хорошим відхаркувальним засобом: настій листя вживають при ангіні, неврозах і застуді, настій кореня – використовується при зовнішніх крововиливах.
Квітка ефективний авітамінозі, так як в них міститься велика кількість солі марганцю і вітамінів, його часто додають у лікарські збори та чаї.
Популярні види
Примула звичайна
У світі відомо понад 500 «диких» сортів первоцвітів, близько 200 з них використовуються в садівництві. Щоб вибрати підходящий для клумби сорт, мало подивитися картинки і вирішити – необхідно прочитати описи. Серед садівників особливою любов'ю користуються наступні різновиди:
Примула звичайна: цвіте з середини весни. Великі листя має світло-зеленим відтінком, квітки жовті з рожевим центром, середнього розміру. При гібридизації були отримані й інші кольори: відтінки білого, червоного, а також сині і фіолетові.
Примула аурикула: культивовані сорт, який використовують з ХУІ століття. Рослина має щільні гладке листя і жовтуваті квітки, зібрані у великі суцвіття, виростає до 25 див.
Примула опущена: є селекційним сортом від попереднього. Виростає до 10-20 см у висоту і має різноманітні відтінки – від білих до темно-фіолетових і навіть коричневих. Самі квітки зібрані в суцвіття, забарвлення може бути однотонної або з світлою плямою в центрі кожної квітки. Листя мають борошнистий декоративний наліт, іноді по краю йде контрастна світла облямівка.
Примула крупночашечная
Примула крупночашечная: досягає у висоту 30-35 см, цвіте в другій половині весни. Листки довгасті, зморшкуваті, квітки жовтуватих відтінків зібрані в парасольки.
Примула весняна або «баранчики»: виростає до 20 см, квітки середнього розміру, жовтого кольору з оранжевою серцевиною. Є раннецветущим сортом.
Примула висока: має безліч гібридів, нерідко зустрічається і в дикій природі. Виростає до 30 см, квітки невеликі, світло-жовті, з темною плямою посередині, зібрані в суцвіття. Цвітуть близько місяця, починаючи з кінця квітня.
Примула сибірська: цвіте в травні-червні, досягає 30 см у висоту, зустрічається в горах Уралу і Сибіру. Має тонкі стебла і ворсисті листя, квітки зазвичай червоно-фіолетові, зрідка зустрічаються білі.
Примула Юлії: мініатюрний сорт, висота якого ледь сягає 10 см, проростає на Кавказі. Цвіте у другій половині весни, повністю покриваючись рожевими і фіолетовими великими квітками. Листя блискучі, дуже яскраві. Відмінно відчуває себе на суглинному і надмірно вологому грунті. Завдяки швидкому зростанню легко перетворюється в «живий» килим і покриває весь простір своїми відростками.
Примула Юлії
Примула дрібнозубчаста: зустрічається на луках Гімалаїв. Квітки досить дрібні, зібрані по 8-12 штук в суцвіття. Під час цвітіння кущі виростають до 20-25 см вгору, після витягуються до 50-60 див. Має бузкову, білого, рожевого, пурпурного і темно-фіолетове забарвлення. Сама назва походить від листя: вони мають зубчики по краях і жовтуватий наліт, а тому можуть використовуватися в якості декоративного елемента самостійно.
Примула японська: цей сорт зовні не схожий на первоцвіт. Він цвіте все літо, квітки червоні, середнього розміру. Відмінною особливістю є їх розташування: вони ростуть ярусами і квітнуть, починаючи з нижніх і до верху.
Примула Флоринды: дуже високе, 50-70 см, рослина, квітки дивляться вниз. Мають жовті і червоно-оранжеві відтінки і сильний аромат. Цвіте менше, ніж інші сорти.
Примула Зібольда: відцвітає на початку літа невеличкими суцвіттями бузкового або рожевого відтінків. На відміну від інших сортів разом з квітками у неї всихають і листя.
Догляд
Первоцвіт досить невибаглива і морозостійка рослина, доглядати за яким під силу всім. Важливо враховувати наступні моменти:
Місце: квіткам підходять затемнені, але провітрювані ділянки. На сонячних місцях вони гарно квітнуть, але після листя швидко всихають і в'януть. Її можна садити під деревами та чагарниками.
Грунт: первоцвету необхідний родючий, вологий грунт, досить пухкий. Перед посадкою на 1 кв. метр необхідно внести гній або компост і трохи комплексних мінеральних добрив. Після цього ділянку перекопують, щоб «зберегти» корисні речовини.
Зверніть увагу:: від використання азоту краще відмовитися, інакше рослина одне літо дасть хорошу зелень, а після усохне і буде відпочивати.
Полив: земля завжди повинна бути вологою, але не заболоченою. Рекомендується поливати квітку кожні три дні, під час посухи – через день. Кожен 1 кв. метр зажадає до 3 літрів води, після грунт потрібно розпушити.
Підгодівля: примула добре реагує на слабкий (в 2 рази менш концентрований) розчин мінеральних добрив. Їх вносять кожні 10 днів.
Зимівля: на відміну від багатьох квітів первоцвіт легко переносить помірні зими сніговий покрив, але іноді снігу може бути мало. Тоді їм буде потрібно додатковий захист. Під коріння вносять шар перегною, щоб уберегти їх, зверху накривають соломою, ялиновим лапником або гілками дуба, коли температура сягатиме -10 градусів. Ослаблені рослини варто пересадити на зиму в горщики і понести у підвал.
До безперечних достоїнств рослини відноситься її несприйнятливість до хвороб: вона практично не хворіє, але при застої вологи на коренях може почати гнити коренева шийка. З-за недостатнього поливу можуть почати відмирати листя, але проблема легко вирішується достатнім зволоженням.
З шкідників для рослини найстрашніше слимаки і равлики – їх можна збирати руками або розставити пастки. Також небезпеку становлять личинки виноградного шкідника, які здатні погубити всі квіти. Необхідно регулярно оглядати листя і знищувати шкідників при перших ознаках.
Розмноження
Первоцвіти можуть розмножуватися двома способами:
Насінням: так розмножуються тільки оригінальні сорти, не гібридні. Основна складність полягає в необхідності швидкого посіву, так як насіння примул не пристосовані до тривалого зберігання.
Збір відбувається наприкінці літа. Насіння відразу ж загортають у вологу тканину і залишають на півмісяця в холодильнику. Потім їх висипають в суміш піску і листяної землі (співвідношення 1:2), вкривають плівкою, щоб вийшов ефект парника, і прибирають в тепле місце. Температура не повинна перевищувати 20 градусів.
Після появи сходів плівку знімають, коли з'являться пара листочків, розсаду пікірують. Коли паростки зміцніють, їх необхідно поступово привчити до більш низькій температурі, а навесні висадити;
Візьміть на замітку: при вирощуванні з насіння примула зацвіте лише через 2-3 роки.
Діленням куща: це більш простий і затребуваний варіант. У віці 3-5 років в кінці літа кущ відкопують і гострим, обеззараженным ножем ділять разом з корінням на дві і більше частин. Кожна частина повинна залишитися з кількома нирками для відновлення. Отримані частини відразу висаджують і поливають.
Живцями: для цього використовують молоді розетки, які укорінюють в землю в серпні. Через 15-20 днів, коли вони пустять коріння, розетки пересаджують в окремі ящики і відправляють на зимівлю. На наступну весну їх можна садити.
Примула – це невибаглива і стійко переносить мороз рослина, яке прижилося на садових ділянках. легко посадити своїми руками, не переживаючи за відсутність навичок. На фото легко побачити всі їх декоративні особливості.
Як виростити примулу з насіння, дивіться поради садівника в наступному відео: