Вагонка – один з найбільш недорогих і швидких способів обробки стелі. Відмітні особливості обшивки вагонкою – тривалий термін служби, гарний зовнішній вигляд і сприятливий мікроклімат, так як облицювання вентилює приміщення, зберігає тепло і регулює рівень вологості. Головне при обшивці стелі популярним матеріалом – вивчити всі нюанси виконання робіт і дотримуватися технологію монтажу.
Вагонка – це погонажний виріб, яке оснащене пазо-гребеневої системою і виготовляється з різних матеріалів: пластмаса, натуральна деревина, ДВП. Характеристика, зовнішній вигляд і вартість облицювання залежать як від обраного виду вагонки, так і від якості матеріалу. Тому тим, хто планує швидко надати поверхні над головою охайний і привабливий зовнішній вигляд, важливо знати особливості вибору матеріалу і визначити варіант втілення обробки стелі.
Класифікація вагонки на види здійснюється в залежності від матеріалу, який використовується для виготовлення облицювання:
Розрізняють дві основних форми пластикової вагонки:
ВАЖЛИВО! Наявність маркування, на жаль, не є гарантією якості виробів! Тому при виборі матеріалу обов'язково перевірити всі 10 дощок, так як улюбленим прийомом недобросовісних продавців є звичка вкладати у середину пачки вагонку більш низького класу!
Додатковий параметр, який впливає на вартість дерев'яної вагонки – стандарти, за якими оцінюється якість виробів: зарубіжні (євровагонка) чи вітчизняні. Євровагонка коштує дорожче, але відповідає підвищеним вимогам до якості: сортність, наявність канавок для зняття внутрішньої напруги в дошці і запобігання накопиченню конденсату, висока якість обробки і сушіння, більш глибокий профіль.
Дерев'яна вагонка – гарний матеріал з унікальним малюнком волокон, який до початку робіт необхідно акліматизувати:
Тривалість акліматизації визначається за принципом «довше-краще»: старі наполягають на сушінні протягом року, деякі майстри обмежуються кварталом, а оптимальним варіантом буде кілька місяців – у такому разі дошки не дадуть сильної усадки. В інших випадках можна відразу вибрати спосіб монтажу і приступити до облицювання стелі:
порада! Щоб підвищити несучу здатність каркаса рекомендується використовувати підвіси – зафіксувати кріплення до профільних планок і стелі кроком 60 див.
Пластикова вагонка монтується в зворотному порядку: спочатку закріпити плінтуса, потім встановити нащільники і приступити до монтажу планок.
Спосіб кріплення вагонки до каркаса залежить від матеріалу облицювання: панелі з пластика фіксуються за допомогою саморезов, МДФ-панелі кріплять короткими цвяхами з великим капелюшком, а дерев'яну – саморізами і дрібними цвяхами. Останнім етапом робіт при виборі дерев'яної вагонки є обробка поверхні захисним шаром (фарба, лак) – і красива стеля готовий до експлуатації!