Тандир — це середньоазіатська піч у формі глечика. Скласти подібну «жаровню» своїми руками нескладно. Покроковий опис процесу кладки з цегли буде наведено нижче.
Сьогодні міські жителі для приготування їжі в основному використовують барбекю або мангал. Однак тандир, настільки поширений у східних народів, нічим не поступається сучасним пристосуванням.
Всередині печі можна приготувати різноманітні страви: лаваш, самсу, м'ясо. Їх вишуканий смак — вагомий аргумент на її користь. Відмінна риса азійських печі – вертикальне розташування продуктів. Завдяки такому пристрою, сік від шашлику просочує м'ясо, а не капає у вогонь. У результаті виходить соковите блюдо з насиченим смаком.
Роботу тандира можна зіставити з функціонуванням звичайного котла, в якому накопичується та зберігається тепло.
В тандирі тепло акумулюється допомогою шамотної глини. Після процесу обпалення цей природний матеріал набуває характеристики кераміки.
Спочатку в конструкцію викладають дрова і розводять вогонь. Виробляється при горінні тепло буде залишатися всередині печі. Коли дрова згорять, і жар трохи ослабне, починають закладати тісто і продукти. Для збереження тепла піч закривають кришкою відповідного розміру.
зауважте: внутрішня температура в тандирі після прогріву тримається на рівні 250 градусів. Це оптимальне значення, що дозволяє приготувати смачну і корисну їжу.Скласти цегляну конструкцію нескладно, адже технологія кладки не передбачає наявності спеціальних матеріалів чи інструментів. Все, що потрібно для будівництва, продається в спеціалізованих магазинах. Повна інструкція і схема споруди наведені нижче.
Зведення тандира передбачає використання наступних матеріалів:
Для роботи знадобиться наступний інструмент:
Перш ніж приступати до будівництва тандира, треба визначитися з його місцем розташування.
По техніці безпеки піч не повинна розташовуватися поблизу будівель, дерев і насаджень.
Бажано, щоб грунт на місці зведення був сухий, а рівень Грунтових вод — низьким.
Обране місце рівняють, потім насипають шар кварцового піску товщиною 20 см. Для піддувала з азбестоцементної або металевої труби роблять невелике заглиблення.
Щоб кладка не зруйнувалася під впливом сезонних зрушень, необхідно встановити міцний фундамент.
Його роблять з бетонної плити або заливають цементну суміш у підготовлену яму.
Грамотний підхід і дотримання етапів будівництва — основні критерії довгої експлуатації виробу.
Тандирна піч повинна мати рівну окружність.
Щоб при кладці цегли домогтися однакового радіуса, потрібно скористатися шаблоном.
Для його монтажу застосовують креслення і попередні розрахунки.
Зверніть увагу: відстань між двома елементами шаблону розраховується відповідно з висотою одного ряду з цегли.Тандырница викладається з вогнетривкої цегли, який ставлять на торцеву частину. Отже, висота одного ряду разом з цементним швом буде дорівнює 26 див. Тому висоту прямої частини печі краще викласти з 2 рядів.
стінки печі не вийшли кривими, по периметру нижньої частини споруди залишають прямий кут. Другий ряд в точності повторює перший, однак, для міцності кожен цегла зсувається рівно наполовину. У цьому ж ряду майструють піддувало з труби. Для чого два блоки розпилюють по центру.
Слідом, цеглини з трубою замазують цементом. Далі, почнеться звуження конструкції, відповідну висоті двох рядів. Щоб побудувати нахил, блоки пиляють болгаркою по заданому куті.
Порада майстра: при обладнанні піддувала, замість труби можна задіяти цегла, який залишають незакріпленим.У наступних рядах кількість матеріалу буде зменшуватися, відповідно, перев'язка буде дорівнює 1/3 цегли. По завершенні роботи піч-тандир сушать. У літній період для рівномірного підсихання суміші кладку постійно зволожують.
Для маскування всіх швів, утворилися між цеглинами, знадобиться шамотна глина.
Щоб цегла не набиралися вологою з рідкого складу, їх заздалегідь зволожують. Суміш замішують з глини, кварцового піску і солі. Пропорції залежать від ступеня жирності природного матеріалу.
На цегляні блоки розчин наноситься з 3 сторін — двох бічних і однієї нижньої. Як тільки висохне перший шар, цеглу починають обмазувати армуючим шаром. Головне, пам'ятати, що конструкцію потрібно захищати від дощу поліетиленовою плівкою.
Для збільшення міцності тандира, на глиняний шар монтують армуючу сітку з металу, а також наносять шар бетонної суміші. Її готують з цементу, піску і гранітного відсіву. Консистенція розчину повинна нагадувати пластилін. Для декоративного прикраси з зовнішньої сторони печі викладають мозаїку або натуральний камінь.
Готовий тандир сушать не менше 2 тижнів. Після першої просушування, піч протоплюють. Спочатку використовують лише папір, потім додають тирсу і тріску. Таким чином, конструкцію сушать кожен день протягом 2 тижнів.
Після повного висихання тандир обпалюють. Для цього слід розвести вогонь і підтримувати його протягом декількох годин.
Перший випал повинен бути довгим. Коли піч охолоне, її треба перевірити.
Якщо при ударі конструкція дзвенить, значить, саморобний цегляний тандир готовий. Надалі, його періодично очищають від кіптяви і золи.
В печі можна приготувати кілька страв. Для їх розміщення застосовують спеціальні пристосування.
наприклад, металевий переносний прут, на який закріплюють шампури. Його розміри повинні відповідати діаметру горловини тандира.
Ще один варіант — кришка для казана. Її роблять зі звичайного листового заліза. Для приготування м'яса, овочів і коржів у кришці вирізують отвори.
Тандырницу використовують не тільки як барбекю або мангал, але ще і як російську піч. В ній тушкують овочі, роблять наваристі щі, м'ясне рагу.
Стаціонарний тандир захищають від атмосферних опадів за допомогою навісу.
Спочатку з чотирьох сторін відкопують невеликі поглиблення, в які встановлюють металеві труби або дерев'яні балки. Поглиблення засипають піском і заливають розчином бетону.
Коли він висохне, на пристрій монтують листи профнастилу або шиферу. Навіс може бути будь-яким, все залежить від фантазії і можливостей. Цікавий варіант можна подивитися на фото.
Справжній тандир з цегли — це функціональна піч, яка забезпечує рівномірний запікання овочів і м'яса. Такий пристрій допомагає заощадити на споживанні електроенергії і газу.
Крім цього, піч проста в експлуатації і догляді. Її монтаж не займе багато часу, зате дозволить насолоджуватися ароматними стравами смачними лавашем.
Дивіться відео, в якому детально показано, як зробити тандир з цегли своїми руками: