Доглядати за рослинами необхідно не тільки в теплу пору року, але і восени після збору врожаю саме час допомогти їм пережити зиму.
В цей час комахи шукають укриття на зимові місяці і часто ховаються на деревах і чагарниках. Це призводить до того, що навесні після пробудження дерева відразу атакують ненажерливими проснувшимися комашками, багато з яких також переносять хвороби.
Для запобігання подібних неприємностей садівники проводять регулярну профілактику двічі на рік – восени, перед настанням холодів, і навесні відразу після потепління.
Це дозволяє заощадити навесні сили і час на підготовку до нового теплого сезону.
залежно від території і клімату хвороби і шкідники можуть відрізнятися.
Особливо небезпечні віруси, що зустрічаються на плодових деревах і чагарниках:
В Росії на фруктових деревах найчастіше можна зустріти:
зауважте: незважаючи на велику кількість «ворогів», в основному вони знищуються одними і тими ж способами, а тому немає потреби купувати десяток хімікатів відразу – варто почати з однієї речовини.
Осіння обробка саду складається з декількох етапів:
Після проходження всіх пунктів сад буде повністю готовий до зимівлі.
Після збирання врожаю необхідно простежити, щоб на землі не залишилося плодів, у яких може завестися гниль, також слід прибрати все листя. Здорові залишки можна пустити на перегній.
Для цього треба викопати яму в кутку саду і викидати туди всі органічні частини. Через кілька років з них вийде чудовий перегній, який піде на добриво городу.
Рада садівника: якщо були виявлені хворі плоди або пошкоджені листя, необхідно спалити їх подалі від здорових рослин або закопати.Далі необхідно постелити на землю тканину, щоб комахи не потрапили в Грунт, і оглянути кору. Слід почистити її шкребками, наявні ранки і щілини замазати, щоб в них не потрапили мікроби.
А от проводити обрізку можна тільки на півдні, де температура не опускається дуже низько, інакше кора навколо зрізу може замерзнути, і гілка загине. Якщо ж заморожування саду не загрожує, потрібно провести обрізку: видалити всі сухі, криві і заражені гілки, після чого спалити їх.
Також раз на кілька років рекомендується проводити омолоджувальну обрізку на старих деревах. Це допоможе підбадьорити їх і активізувати зростання, що позитивно вплине на плодоношення.
Біління стволів спеціальними складами дозволяє вирішити відразу кілька проблем:
Для побілки можна використовувати вже готові препарати, вибравши найбільш оптимальні. Вони відмінно тримаються на корі, не стираються. Зазвичай в їх склад входить антисептик, який дозволяє додатково знезаразити поверхню. До недоліків готового продукту відноситься їх вартість.
Слід врахувати: якщо куплена побілка занадто рідка, необхідно додати в неї трохи клею ПВА або садових прилипачів, але ні в якому разі не можна використовувати столярний клей: він повністю закупорить кору, і дерево не зможе дихати.Також побілку можна зробити самостійно. Готовий продукт вийде менш стійким, однак він буде набагато дешевше.
Для цього можна використовувати:
Замість мідного купоросу можна використовувати «Дихлофос», БІ-58, ДНОК, а також фунгіциди «Хом» і «Оксихом». Необхідно дотримуватися зазначених на упаковці пропорцій.
Садівники рекомендують: білити необхідно тільки дорослі рослини, яким вже виповнилося 3-5 років: побілка молодих рослин, навпаки, виявиться шкідливою, так як перекриє їм доступ повітря.Після того, як стовбур і підстави самих міцних гілок оброблені, необхідно обприскати крону. Для цього використовують розчини і спеціальні пульверизатори або обприскувачі.
В якості перших підійдуть:
Це важливо: проводити обприскування необхідно тільки при прохолодній погоді, інакше сильна концентрація може обпалити дерево.
Традиційним способом захисту дерев від морозу є їх обв'язка.
Для цього підійдуть:
Обклавши стовбур матеріалом, його міцно прив'язують, намагаючись не передавити стовбур молодих рослин. Хорошим варіантом стане обернути дерево поверх гілок металевою сіткою і закріпити її: це допоможе утримати форму, не зашкодить при цьому рослині. Під конструкцію необхідно підсипати землю, щоб миші не пробралися всередину.
Якщо на ділянці часто бувають миші та інші гризуни, необхідно розкласти навколо дерев кілька пасток чи отруєних приманок. Це дозволить зберегти кору цілою. Відразу після настання весни все прибирають.
Підготовка саду до зими не є складною, проте вона необхідна для всіх, хто хотів би зберегти здоров'я дерев і чагарників. Заздалегідь обробивши їх від шкідників і хвороб, навесні можна не боятися неприємних сюрпризів.
Щоб зробити все правильно, рекомендується заздалегідь переглянути навчальні відео та фото, а також придбати все необхідне. Обробка повинна починатися відразу після листопаду і закінчуватися до настання холодів. Якщо осінь пізня, з роботами можна трохи затягнути.
Дивіться відео, в якому фахівець докладно розповідає про осінній обробці саду від шкідників і хвороб: