Солодкі ягоди малини люблять напевно всі, особливо діти. Садівники намагаються вибрати найбільш урожайні сорти, з великими ягодами і відмінними смаковими якостями. Навіть, дивлячись на фото, хочеться спробувати смачні ягоди.
Відмінний урожай збирається перші пару-трійку років. Якщо не доглядати за посадками, то з кожним роком ягід стає менше, вони дрібнішають, вражаються шкідниками.
Для того щоб зрозуміти, що ж сталося, необхідно навчитися правильно доглядати за кущами малини, зрозуміти, як і коли робити підживлення, варто поливати, в який період сезону робити обрізання і як краще провести цю процедуру.
Малина — кущ, що має дворічний цикл розвитку. До третього року плодоношення ягоди дрібнішають, їх стає менше. Якщо не вжити кардинальних заходів, з часом вона вироджується, стає напівдикої, з дрібними і несмачними ягодами, ураженими хворобами і різними шкідниками.
Крім того, кущ має потужну кореневу систему, здатну розростатися в усі боки, прагнучу зайняти якомога більше місця і пустити численні пагони.
Варто відзначити: обрізка сприяє усуненню безконтрольного нарощування непотрібною і слаборозвиненою порослі, яка буде давати мінімум ягід.Для того щоб кущ нормально родить, не було загущающих його слабких відростків, проводять періодичну обрізку кущів. Процедура ця не надто складна, але можливо здасться недоступною починаючому садівникові. Все не настільки проблематично, варто тільки розібратися, що і як робиться, в який період дачного сезону. Провести це не складніше, ніж обрізати доросле дерево, наприклад яблуню або сливу.
Обрізку можна проводити:
Про правила обрізки кущів малини можна не тільки прочитати, але подивитися ознайомчі відео-ролики для того, щоб краще зрозуміти, що і як обрізати.
Перевагою осінньої обрізки можна вважати те, що кущі правильно підготується до зими, відповідно добре перенесуть морози і, з приходом весни, вступлять в період підготовки до плодоношення.
Так само варто врахувати той момент, що видаляються всі хворі та пошкоджені гілки, що дасть можливість нормально перезимувати залишилися кущах. Зменшиться кількість паразитів.
Молода поросль зуміє до настання заморозків набратися сил і піти в зиму зміцнілими і готовими плодоносити на наступний рік.
Підготовку малинових кущів до обрізання потрібно почати з вересня-початку жовтня.
Терміни можуть змінюватись, в залежності від регіону.
Зверніть увагу: насамперед необхідно оглянути весь малинник і відзначити нездорові гілки, старі і пагони рослини.Вирізаються всі гілки з пошкодженої корою. Зрізи робляться на рівні землі, без залишення пеньків. Так рослини позбудуться від шкідників та інфікованих гілок.
Старі дворічні пагони, гілки, погано розвинені і загущають посадки вирізаються таким же способом.
Часто початківці дачники сумніваються, чи зможуть відрізнити старі, потребують вирізці кущі, від цілком придатних до плодоношення. Але варто придивитися до кори і станом гілок і можна побачити різницю.
У старих рослин кора темна і щільна, можливо розтріскана. На таких кущах можуть бути бічні прирости.
Підрізуванні підлягають і всі слабкі подросты, тонкі гілки. Вони не готові до заморозків і скоріш за все не встигнуть зміцніти, тому все одно вимерзнуть і навесні їх доведеться вирізати. Необхідно прорідити посадки, прибираючи загущають рослини, всі зламані та пошкоджені гілки.
Висота підрізування кущів має бути оптимальна. Якщо на ділянці встановлена подвійна шпалерна опора, то обрізка проводиться на рівні між верхньою і нижньою мотузок. Якщо опори не передбачені, то обрізка проводиться на рівні від 80 см до одного метра.
Біля кожного куща варто залишати тільки добре розвинені молоді гілки. Кількість їх варіюється від 3 до 6. На наступний рік вони дадуть гарний урожай.
Відстань між кущами має бути не менше 60 см, всі інші рослини необхідно підрізати. Якщо посадка занадто загущена, то допускається вирубування всіх непотрібних відростків.
Робиться це простим подрубанием кореневої системи багнетом лопати, відступивши від центру куща сантиметрів 20. Таким чином обходять кущ по колу, видаляючи всі непотрібні гілки. Після цього землю навколо бажано перекопати, вибираючи всі підрублені коріння.
В цей же час можна видалити все, що залишилися на гілках, листя. Для цього на руки надягають щільні рукавички і проводять по стовбуру знизу вгору, намагаючись видалити листя, але разом з тим не пошкодивши нирки.
Всі відходи після обрізки і зірвані листя необхідно зібрати і спалити.
Для того щоб кущі малини добре перезимували, варто провести ще ряд заходів.
Всю площу малиннику необхідно перекопати, видаляючи бур'яни і перерубленные кореневища. Провести останню підгодівлю сезон калієво-фосфорними добривами і обробити грунт навколо мідним (залізним) купоросом. Добре зимує малина замульчированная після перекопки старими тирсою, перегноєм або торф'яної крихтою.
Обробка грунту купоросом допоможе молодим рослинам перенести зиму, і увійти в весну без пошкоджень шкідниками.
Завершальною процедурою можна вважати зв'язування гілок чагарнику. У Південних районах рослини можна залишити в такому вигляді на зиму, у більш Північних кущі пригинають до землі. Робиться це для того, щоб молоді рослини не подмерзали в сильні холоди, і їх не зламало в снігопади.
Візьміть на замітку: в малосніжні зими можна, для запобігання вимерзання чагарнику, накидати на кущі зверху сніг.При вирощуванні на ділянці ремонтантної малини, схема її обрізки дещо відрізняється від звичайних садових сортів.
Урожай з неї можна отримати, двічі за сезон, виходячи з цього і роблять обрізку.
Для отримання врожаю двічі за сезон, обрізку проводять, як у звичайних сортів. Для одноразового великого врожаю вирізаються всі пагони, щоб збирати великі ягоди з однорічного приросту.
Догляд і обрізка жовтої малини нічим не відрізняється від звичайних садових сортів. Вона також буває ремонтантна і звичайна. Не любить загущающих пагонів, тому обрізка може проводиться в ті ж терміни, що і звичайна, червона малина.
Ожина найчастіше буває сланких сортів, тому її вирощують на шпалері. При обрізанні такого чагарнику варто звертати увагу на плодоносні і молоді пагони.
Краще їх розсортувати. Молоді укласти на одну сторону шпалери, інші, плодоносні, перенести на протилежну сторону. Ті й інші краще прив'язати на своїй стороні шпалерного огорожі.
Під час обрізки вирізаються всі старі гілки, всі пагони довше 2 метрів. Оглянувши бічні пагони вкорочують їх до 40-45 см
Оновити кущ можна, залишивши кілька молодих відростків стелитися по землі. Коли вони відростуть до потрібної довжини, всі непотрібні вирізаються, а відрослі і міцні, які залишаються для врожаю, підв'язуються на шпалеру.
Чорна малина («Кумберленд») це гібрид ожини та звичайної садової. Ягоди «Кумберленд» розміром з сортову червону малину, але чорного кольору з білуватим нальотом.
Обрізається сорт також, як ожинові кущі, так як відростають пагони можуть досягати двох метрів. Для кращого нарощування бічних пагонів рослин прищипують верхівки.
Восени обрізають в основному бічні пагони, скорочуючи їх до 25-35см.
Правильна обрізка кущів малини дасть зібрати наступного літа відмінний урожай і забезпечить корисними ягодами сім'ю до нової весни.
Дивіться відео, в якому садівник розповідає про правила догляду за малиною й обрізки її на зиму: