Кожен садівник, напевно, хоче мати на своїй ділянці кілька кущиків малини.
Для здійснення цієї мрії, потрібно знати деякі правила догляду за даною культурою.
Малину важко віднести до невибагливим рослинам. Тому необхідно заздалегідь підготуватися і дізнатися секрети догляду за малиною.
На сьогоднішній день, завдяки зусиллям селекціонерів, існують безліч різних сортів малини. Одні добре ростуть в Підмосков'ї, інші в середній смузі Росії, треті в Сибіру.
Втім, для початку слід сказати про самих кращих сортах, без прив'язки до регіону. Їх більше п'ятнадцяти:
Дані сорти зарекомендували себе чудовими смаковими якостями, тривалої віддачею врожаю і великоплідністю.
Додамо, що саджанці садової малини, як правило, купуються на спеціалізованих ринках або в розплідниках. Ціна залежить від сорту і варіюється в межах 200-400 рублів за саджанець або держак.
Складний клімат Підмосков'я є перешкодою для вирощування багатьох різновидів малини. Особливо якщо її садять в тіні будинків і альтанок. Допустима помірна тінь, поруч з певними видами альтанок садити малину можна.
Тому при виборі сорту потрібно звертати увагу на те, коли рослина починає плодоносити.
Чим раніше, тим більше врожаю можна отримати. Отже, практика показала, що в даному регіоні добре ростуть такі сорти малини:
Мешканцям цієї території пощастило найбільше – тут можна вирощувати абсолютно будь-які сорти малини. Найбільш популярні наступні:
Сибіру відрізняється суворим кліматом – тут дуже холодні зими, пізнє літо, ранні заморозки. Як правило, садівники цій території віддають перевагу таким сортам:
Таким чином, відмінною рисою сибірських сортів є скоростиглість, стійкість до морозів і невеликий розмір плодів.
Місце для посадки малини потрібно вибирати ретельно.
По-перше, вона любить сонце, а значить розташовувати кущ треба там, де багато світла.
По-друге, малина не переносить перезволоження грунту, тому необхідно вибрати ділянку, на якій не застоюються весняні та дощові води.
Порада! Найкраще висаджувати малину біля паркану – він захищає від вітру і тут раніше лягає сніг (він не дає рослині замерзнути).Також при виборі місця слід врахувати, що малина досить швидко розростається за допомогою потужної кореневої системи. Деякі садівники навіть закопують шифер по периметру малиннику (він утримує культуру і не дає їй поширюватися по ділянці). Ще одним способом є посадка малини біля паркану з профлиста або іншого виду суцільного паркану.
Існує кілька способів посадки малини:
Всі наявні інгредієнти перемішуються з родючим шаром землі і поміщаються на дно траншеї. Товщина отриманої живильної подушки повинна складати приблизно 10 див., в подальшому, вона буде давати коріння підживлення.
Часто садівники воліють висаджувати малину ранньою весною – так вона краще приживається.
Восени теж можна, але такий спосіб краще для середньої смуги Росії – холоду тут наступають поступово, і саджанці встигають зміцніти.
Важливо! під час висадки потрібно звернути увагу на нирки чагарнику – вони повинні бути не розпущені.Стандартна схема садіння малини – рядами. Між кущами має бути 30 див., а між рядами – 1,2 м., глибина лунки 15-20см.
Малина – чагарник з дуже потужною кореневою системою, який здатний пригнічувати знаходяться поруч рослини.
Найкращі сусіди для цієї культури – яблуня, вишня, слива, груша. Також поруч можна посадити полуницю або ожину.
Рекомендується заздалегідь планувати пересадку або перенос рослин, таким чином вище ймовірність, що вони не будуть заважати один одному.
Зверніть увагу! Різні сорти малини також добре уживаються один з одним.
Малині потрібен особливий догляд. Її необхідно своєчасно поливати і обрізати, так само як це робиться при вирощуванні винограду. Також не варто забувати про удобренні грунту.
При дотриманні цих умов можна розраховувати на хороший урожай.
Що стосується підгодівлі, то вона робиться раз на три роки (влітку або восени). Під кущ вноситься фосфор (150гр. на 1 кв. м.), калій (100гр. на 1 кв. м.). Органіку (перепрілий гній, сечовину можна використовувати кожен рік. Досить 6 кг. на 1 кв. м.
Основний полив малини припадає на період цвітіння, зав'язки ягід і плодоношення. Частота залежить від погодних умов.
тобто, наприклад, якщо видався похмурий день, чагарники можна не поливати. В інший час малині цілком вистачає атмосферних опадів.
Плодоносити малина може почати в перший рік після висадки (дуже рідко). Однак допускати цього не можна – кущ повинен зміцніти. Квітки в такому випадку обриваються.
Як правило, поласувати смачними плодами можна на другий рік після висадки. Правда, ягід буде не так багато. Повноцінний урожай можна зібрати через 3-4 роки.
загалом, організувати у себе на городі доглянутий малинник не так складно. Основні трудові витрати необхідні на початковому етапі (при викопування траншеї або лунок, додавання добрив). Надалі догляд за малиною зводиться до періодичного поливу.
Поради щодо вибору сорту та правилами посадки ви можете також знайти у цьому відео: