У кожного своє поняття ідеальною дачі. Хтось реалізує на 6 сотках садівничі таланти, комусь для відпочинку досить мальовничого пейзажу за вікном, співу птахів і яскравого заходу.
Більшість же прагне створити в заміському будинку якийсь оазис безтурботного життя, де можна хоча б на короткий час відволіктися від галасливої міської суєти, заповнити втрачену енергію, розслабитися і відчути умиротворення.
Саме цій меті служить патіо – доглянутий, затишний куточок двору, прихований від сторонніх очей і приносить в дачний відпочинок неповторну атмосферу захищеності, гармонії з природою та естетичної насолоди.
В класичному розумінні патіо – це відкритий внутрішній дворик перед будинком, обрамлений стінами, колонами, «живоплотом», гратами і призначений для відпочинку на свіжому повітрі.
Облаштування патіо, крім рівною замощеній майданчики, включає безліч декоративних елементів – газони, багатоярусні квітники, штучні водойми, альтанки, навіси. Невід'ємна складова – легка садова меблі: стіл, стільці, крісла, лавки, гойдалки.
Патіо в сучасному заміському будинку – це вітальня під відкритим небом, органічно вписана в ландшафт ділянки. Тут можна пообідати з родиною або організувати вечірку, позасмагати або просто посидіти, насолоджуючись тишею і навколишньою природою.
Якщо ви загорілися ідеєю побудувати на дачі патіо, то, насамперед, необхідно вибрати для нього місце. Оптимально, щоб внутрішній дворик примикав до будинку, був його своєрідним продовженням. Зручно, якщо у нього є вихід з веранди, кухні або кімнати.
При такому розташування легко накрити стіл для сніданку, обіду або вечері у дворі, прибрати подушки від дощу, сховатися від полуденної спеки.
Але це не єдиний варіант. Існують певні правила вибору найбільш підходящого місця для патіо:
Визначившись з місцем, приступаємо до проектування патіо. Ви можете продумати поект самостійно або вдатися до послуг ландшафтного дизайнера.
малюнку-схемі необхідно передбачити форму і розмір дворика, основні елементи огорожі і декору:
Деякі компоненти декору можна також включити в проект. Але повірте, цей затишний куточок дачної ділянки ви будете прикрашати ще кілька років, розбиваючи квітники, висаджуючи групи рослин і чагарників, доповнюючи дворик декоративними і функціональними речами.
Наприклад, вуличної піччю або ігровим куточком для дітей, фонтаном або садовими скульптурами.
Основний елемент патіо – ідеально рівна площадка з твердим покриттям. Підбираємо для нього матеріал виходячи зі смакових уподобань, загального стилю благоустрою дачі, запланованого бюджету проекту.
Це може бути:
Для пристрою подушки під мощеное покриття необхідно запастися піском, щебенем і цементом. Розрахунок кількості виробляємо, відштовхуючись від розмірів дворика і передбачуваної товщину підстилаючого шару 10-15 см.
Для проведення будівельних робіт потрібно підготувати мінімальний набір інструментів:
Якщо у вас є досвід мощення садових дорожчедо, укладання тротуарної плитки, виконання майданчики для нього не складе праці.
Для тих же, хто береться за таку роботу вперше, пропонуємо покрокову інструкцію.
Насамперед, розмічаємо ділянку. По кутах майбутнього патіо вбиваємо невеликі кілочки і натягуємо по периметру шнур.
З допомогою будівельного рівня, регулюючи висоту мотузки, вирівнюємо горизонтальну площину майданчики.
Необхідно передбачити невеликий ухил поверхні (в 2-3 ⁰ для відводу води. Для цього протилежний від напрямку стоку бік піднімаємо на кілька сантиметрів. Через кожен метр слід піднімати майданчик на 1 см.
Далі, знімаємо верхній шар грунту на глибину 10-15 см. Вийшло поглиблення добре ущільнюємо з допомогою трамбування.
Ручну трамбування можна виготовити самостійно з підручних матеріалів. Ударну частину інструменту, за допомогою якої будемо трамбувати, простіше всього зробити з шматка бруса або дошки товщиною 50-70 мм.
З дошки ужно вирізати заготовку квадратну зі стороною не менше 15 см, на неї прикрутити саморізами такий же за розміром металевий лист. Для ручки підійде шматок бруса зі стороною в 7-10 см і висотою 1,2 м.
Закріпити його можна за допомогою саморізів або цвяхів. До верхньої частини ручки прикручується шматок труби, щоб було зручно тримати трамбування двома руками.
Наступний крок – відсипка майданчики шаром щебеню товщиною 5-7 см, а зверху таким же шаром піску. Все це гарненько проливаємо водою зі шланга, а коли волога вбереться, трамбуем пісок і вирівнюємо його за рівнем.
При необхідності підсипаємо пісок. Таке підставу підійде для укладання тротуарної плитки, бруківки, каменю.
Якщо ж покриття передбачається садити на розчин, необхідно поверх щебеню зробити бетонну стяжку завтовшки не менше 5 см. Для приготування бетону беруть на 1 відро цементу М400 4-5 відер піску і 5-6 відер щебеню.
По периметру встановлюємо і бетонуємо бордюр, що надає майданчику форму і фіксує тверде покриття. Він повинен бути врівень або на кілька міліметрів нижче покладеної плитки.
Зверніть увагу! Якщо ви плануєте на патіо піднесену клумбу, її необхідно викласти з блоків, цегли, або вилити з бетону вже на етапі підготовки підстави майданчика, до укладання твердого покриття.На підготовлене і вирівняне основу укладаємо тверде плиткове, бетонну або кам'яну покриття.
Тротуарну плитку або бруківку кладемо починаючи від будь-якого кута і пересуваючись по поверхні покладеної по діагоналі. Натягуємо шнур по фасці (краю) плитки і періодично контролюємо лінію горизонтального рівня. Між плитками залишаємо зазор 2-3 мм для заповнення шва піском після завершення робіт.
Цегла, бетонні плити, керамограніт кладуть на розчин, приготований з цементу, піску і води в пропорції 1:4:1. На майданчику з бетонним покриттям можна передбачити один або кілька посадочних кишень – ділянок для висадки рослин.
Для цього в місцях передбачуваного кишені елемент покриття кладемо без розчину, а коли майданчик буде готова, плитку і щебінь видаляємо, а порожнечі заповнюють грунтом.
Про те, як зробити патіо своїми руками, дивіться в цьому відео:
Облаштування внутрішнього дворика, перетворення його в красивий і затишний куточок відпочинку – це приємний творчий процес і прекрасна можливість для втілення самих оригінальних ідей.
швидкий і доступний спосіб захистити внутрішній дворик і виділити його в окрему зону – декоративні решітки і арки, службовці шпалерою для в'юнких рослин.
Їх виконують з дерев'яних рейок або металевої арматури, це можуть бути справжні ажурні твори мистецтва або прості функціональні вироби.
Посадіть вздовж решітки розростаються виткі багаторічники (жимолость, плющ, гліцинію, кампсис, клематис), і вже через деякий час ви отримаєте квітучу імпровізовану стіну.
Тінисті дерева, що обрамляють патіо по периметру, джерело цілющої прохолоди і природної енергії. Можна посадити на дачі швидкорослі дерева і чагарники, наприклад, вербу, катальпу, бобівник, бузок.
порада! Утримайтеся від посадки поблизу внутрішнього дворика дерев, які приваблюють комах (липа, айва), що викликають алергію (тополя, береза), що мають різкий запах (багно, акація). Невід'ємний елемент внутрішнього дворика – квітники. Це можуть бути підняті клумби і миксобордеры, рослини в яких підібрані таким чином, щоб радувати око яскравими фарбами з ранньої весни і до пізньої осені.Ними можна заповнити простір між огорожею і краєм площадки патіо. Чудово виглядають ампельні рослини – петунія, бегонія, бакопа, фіалка, лобелія, висаджені в кашпо, горщиках або вазонах.
Меблі для патіо має бути красивою, міцною і зручною. Добре для цих цілей підходить ковані меблі. Вона міцна, вологостійка, її не переверне вітром.
Ковані стіл і стільці можна не прибирати навіть взимку, досить перемістити їх в альтанку і влаштовувати пікнік на снігу.
В тіні дерев або під навісом будуть доречні лавки, шезлонги, садові диванчики, лавки, крісла зі зручними подушками і підстилками. Дерев'яні, плетені, ротангові комплекти садових меблів – варіантів безліч, а вибір залежить від вашого смаку і фінансових можливостей.
Після спекотного літнього дня особливо приємно посидіти на свіжому повітрі увечері. А в хорошій компанії, за душевними розмовами з келихом вина час летить непомітно.
Продумайте варіанти освітлення внутрішнього дворика:
Отримати масу зразків оформлення внутрішнього дворика, сотні фотографій і ідей можна в інтернеті.
Якщо ж ви не впевнені в своїх можливостях і більше покладаєтеся на думку фахівців, є варіант замовити проект патіо в архітектурному бюро, студії або компанії, що займається ландшафтним дизайном.
Вартість виїзду дизайнера з проведенням вимірів і консультацією починається від 1000 р.
Проектування з наданням пояснювальної записки та робочої документації обійдеться в 2000-3000 р. за сотку (100м2).
Цікаві ідеї по оформленню патіо на ділянці, Ви зможете подивитися в цьому відео: