Щоб спроектувати та звести пальовий фундамент своїми руками, необхідно вивчити великий обсяг інформації. У статті містяться відомості про основних різновидах паль і їх особливості, а також наводяться алгоритми за самостійним влаштуванню пальових підстав.
Вертикальні Грунтові опори дозволяють вести будівництво навіть на складних грунтах
Схематичне зображення різних видів паль
Паля – це подовжена опорна конструкція, яка занурюється в грунт, забезпечуючи основи необхідну несучу здатність. Палі можуть розташовуватися в Грунті або вертикально, або під кутом – це залежить від того, які навантаження вони будуть сприймати.
Дерев'яні опори
Палі діляться на групи по цілому ряду ознак. Найбільш актуальні класифікації будуть наведені нижче.
По матеріалу изготовления:
Залізобетонні вироби промислового виробництва
За способом занурення:
Різниця між формою забивних і набивних конструкцій
Гвинтова конструкція
За типом впливу на грунт:
Ліворуч – висяча паля, праворуч – стійка
Пальовий фундамент може бути зведений з використанням будь різновиди деталей. Однак доцільність використання та трудомісткість зведення буде різною у різних конструкцій, тому на практиці в приватному будівництві застосовують тільки деякі з них.
Фундаменти з використанням вертикальних підземних опор можуть проектуватися за різними схемами. Розміщення паль залежить в першу чергу від характеристик об'єктів, яким вони будуть забезпечувати несучу здатність.
Розташування паль може бути наступним:
Стрічкове підстава, посилене палями із залізобетону
«Кущ» під масивної опорою
Пальове поле
Палі під фундамент, використовувані не поодинці, а в складі куща, стрічки або поля, зазвичай об'єднуються з допомогою особливої конструкції – ростверк. Ростверки роблять з бетону, металу або дерева.
Конструкції ростверків
В залежності від розміщення ростверки бувають:
Приклад використання високого ростверку
Пристрій пальового фундаменту здійснюється з кількох причин:
Конструкція дозволяє пройти слабкий грунт
Також подібні підстави ефективні при промерзанні пучинистих грунтів на глибину 1,5 м і більше.
Комбінація стрічкового підстави із заглибленими опорами
Також основа із залізобетонних паль та інших опорних конструкцій зі значним заглибленням можна використовувати в якості додаткового, комбінуючи її з іншими видами фундаментів.
При зведенні приватних будинків використовуються два типи пальових конструкцій:
Пальовий фундамент набивного типу з ростверком з армованого бетону
У цьому розділі описана технологія пристрою буронабивного підстави.
Ямобури для формування уширення в нижній частині
Підставу ТІСЕ – схема пристрою
Кількість паль підбирається в залежності від несучої здатності, яка, в свою чергу, залежить від типу Грунту та від габаритів палі. Для опор ТІСЕ можна скористатися такою таблицею:
Тип грунтаСопротивление основи, кг/м2Несущая здатність опори, т, при діаметрі основи, мм:250400500600Глина6,02,97,51117Суглинок3,51,74,46,910Супесь3,51,74,46,910 Пісок средний5,02,56,31014,7 Насипний Грунт (з ущільненням)1,50,71,92,84,2 Насипний Грунт (без ущільнення)1,00,51,32,02,8Орієнтуючись на розрахункове навантаження від споруди і приминаючи до уваги отриману несучу здатність опори, розраховуємо необхідну кількість паль для пристрою фундаменту.
Технологія монтажу буронабивної конструкції описується в таблиці:
ИллюстрацииПорядок робітПопередні роботи. На ділянку наноситься розмітка, відзначаються точки установки паль. При монтажі низького ростверку під нього викопується траншея і встановлюється опалубка.Буріння. З допомогою ямобура по розмітці виконується буріння на проектну глибину (мінімум 1500 мм). При влаштуванні паль ТІСЕ в нижній частині кожного гнізда робиться розширення для формування опорної підошви.На дно заглиблень засипається 10 - 30 см піску, після його підсипка ущільнюється. Заливка. В гнізда вставляється оболонка з руберойду або цупкого пергаміну. Встановлюється арматурний каркас.
В оболонку заливається бетон, який ущільнюється з використанням глибинного вібратора.
При відсутності вібратора ущільнення розчину проводиться шляхом трамбування з використанням ручного інструменту.Фінішні роботи. Приблизно через 3 – 4 години після схоплювання бетону конструкції проливаються водою, після чого накриваються поліетиленом для набору міцності.
В опалубку ростверку укладається арматурний каркас, і далі виконується заливка ростверку. Ростверк також ущільнюється вібратором і висушується під поліетиленом.
Схема пристрою та технологія монтажу фундаменту на гвинтових палях відрізняється від описаної вище, причому досить сильно.
Основна відмінність полягає саме в конструкції основного несучого елемента:
Конструкція несучого елемента
Різні наконечники на гвинтової палі
Інструкція по влаштуванню пальово-гвинтового підстави представлена у вигляді таблиці:
ИллюстрацииПорядок робітЗанурення. Установка гвинтових паль по розмітці виконується шляхом загвинчування в грунт. Роботи можуть виконуватися як за допомогою спеціального обладнання, так і вручну. При закручуванні строго контролюється вертикальність осьової частини.Лидерное буріння застосовується у виняткових випадках, при необхідності занурення в дуже щільний грунт. Звичайно ж для занурення стандартної палі достатньо зусиль бригади в 2 - 4 людини.Обрізка. Виступаючі над грунтом частини паль обрізаються по потрібному рівню. Це дозволяє отримати ідеальну площину незалежно від глибини занурення кожної окремої опори.Заливка. Внутрішні порожнини заповнюються цементно-піщаним розчином або бетоном. Крім додання міцності це сприяє витіснення кисню, а значить, знижує інтенсивність внутрішньої корозії опор.Обв'язка. До верхніх частин паль приварюються оголовки з опорними площадками, які і забезпечать сприйняття вагових навантажень. Замість окремих оголовків можливий монтаж ростверку (обв'язка). Для виготовлення ростверку найчастіше використовується швелер, який укладається на палі, вирівнюється і приварюється до них.
На відміну від набивного, гвинтовий фундамент зводиться набагато швидше і з меншими трудовитратами. Крім того, незважаючи на необхідність покупки досить дорогих опор сумарна його вартість також буде нижче.
Ціна виробу залежить від довжини, діаметра, а також особливостей конструкції. Найдешевші різновиди коштують від 750 рублів, а більш дорогі палі з посиленими наконечниками і протикорозійним покриттям обійдуться мінімум 1200 руб/шт.
Хоч пальовий фундамент і не є універсальним, у нього є як переваги, так і недоліки.
Основні плюси:
Будувати на палях можна практично скрізь!
Обсяг земляних робіт при використанні паль буде куди нижче, ніж при заливці моноліту
Основні мінуси:
Оцінити несучу здатність грунту без геологічних вишукувань неможливо
Монтаж ростверку (на фото) – дорога і трудомістка частина роботи
Незважаючи на перераховані недоліки, такий фундамент є одним з найбільш популярних інженерних рішень, у тому числі – в приватному будівництві.
Пальовий фундамент – конструкція, вельми вимоглива до якості облаштування. Якщо ж все зробити правильно (в цьому вам допоможуть поради, схеми і відео в цій статті), то основа вийде надійним і довговічність. Відповіді на запитання за описаною технологією можна отримати в коментарях нижче.