Перець є однією з улюблених культур городників, що пов'язано в першу чергу з тим, що він містить безліч вітамінів і є незамінним інгредієнтом для багатьох страв.
Крім того, дана культура відрізняється відносною невимогливістю і досить високою врожайністю.
Перці можна вирощувати як на городах і дачних ділянках, так і на балконах і підвіконнях, що так само є важливим фактором. До речі, поділ перців на кімнатні та тепличні сорту досить умовно: і ті, і інші чудово ростуть в будь-яких умовах.
Зате важливе значення має поділ сортів на солодкі, гострі і декоративні сорти перцю: благо, велика кількість насіння у продажу дозволяє вибирати. Вибравши вподобаний вам сорт, ви можете приступати до посадки, а як зробити це найкращим чином Вам підкаже ця стаття.
Перше питання, що стоїть перед нами: коли сіяти перець на розсаду.
Традиційно насіння перців висівають для розсади в лютому, щоб до досягнення висадки в 90 днів, тобто, в травні, молоді рослини вже цвіли.
Визначившись з сортом перцю, необхідно визначитися з ємностями для посіву і грунтом.
Важливо пам'ятати, що перці не люблять пікіровку, тому найзручніше відразу висаджувати кожне насіннячко в окрему ємність (діаметром 8 см) або на достатній відстані один від одного в грунт.
Найзручніше придбати в магазині безпосередньо грунт для розсади, відповідну під перці: вони воліють слаболужну або нейтральну грунт. В грунт слід додати також пісок для пухкості, а так само забезпечити достатню вологоємність з допомогою вермикуліту або іншого матеріалу.
Зауваження садівника: перці воліють вологий грунт, насичену киснем. У разі, якщо ви не хочете купувати грунт, можна обмежитися приготуванням субстрату з землі, перегною і піску в пропорції 1:2:1. Добре було б також додати в нього і золу: 1 столову ложку на 1 кг Грунту.Далі слід зайнятися підготовкою насіння перцю на розсаду.
Необхідно серед усіх насіння відібрати найбільш здорові і якісні, що забезпечить хорошу схожість і високий урожай згодом.
Насіння перцю можна проростити, а можна садити в грунт відразу, попередньо обробивши стимуляторами росту.
Пророщують насіння наступним чином:
Для того, щоб правильно посіяти насіння перцю на розсаду, необхідно при посіві, як вже говорилося, або виділити для кожного куща окремий горщик, або розкреслити на грунті в загальній ємності борозенки: між рядами має залишатися 5 см, між насінням – по 1 см, закладають насіння у вологий грунт на глибину не більше 1,5 см.
Ваші подальші дії до появи перших сходів повинні бути наступними: горщики з висадженими насінинами необхідно накрити поліетиленовою плівкою і поставити в тепле місце.
Важливий момент: ні в якому разі не можна допускати висихання грунту у разі, якщо ємності з насінням знаходяться в жаркому місці, але рівно так само не можна допускати високої вологості грунту, коли температура в приміщенні менше 20°С – це приведе до зниження температури грунту.В середньому через п'ять днів після посіву з'являються перші сходи перцю.
У цей час потрібно зняти поліетилен і забезпечити сходам прохолоду – до 17°С з тією метою, щоб сходи не витягувалися.
Ще через тиждень температуру знову приводять у норму – 25-28°С, тоді ж проводять перше проріджування, видаляючи слабкі рослини.
Друге проріджування проводять, як тільки з'являються справжні листочки, після нього між рослинами повинно залишитися не менше 4 див.
Докладну статтю про догляд за розсадою перцю в домашніх умовах читайте тут.
Вже прореженные перчики повинні зростати при нормальному світловому режимі (взимку перцю ще потрібне додаткове освітлення, до кінця березня його можна прибрати), теплі (все ті ж 25°С і ніяких протягів) і в помірно вологому грунті.
Не зайвими будуть і регулярні обприскування. Що стосується підживлення: починати удобрювати грунт можна вже з третього тижня – приблизно тоді виникає фаза 1-2 справжніх листків.
Друга підгодівля проводиться, ледь на рослині з'явився четвертий аркуш. Останній раз їх підгодовують за пару днів до висадки рослини в грунт, теплицю або в горщик (у разі, якщо ви збираєтеся вирощувати перці будинку).
З кожним разом частка мінеральних добрив в розчині повинна збільшуватись пропорційно зростанню рослини.
Існує кілька варіантів, як приготувати розчин для корму перців (дозування вказана для першого підживлення):
Існують і інші варіанти підживлення, найпростіший спосіб – придбати спеціальну підгодівлю для перцю в магазині.
Пізнавальну статтю про вирощуванні запашного перцю горошку читайте тут.
Для того, щоб рослина добре прижилася на вулиці, його потрібно привчити до прямих сонячних променів і вуличної температури.
З цією метою рослини необхідно виносити на балкон або відкривати вікна в квартирі, поступово збільшуючи час перебування розсади в нових умовах.
Слід уважно стежити за температурою на вулиці: перці з працею переносять зниження температури до + 13°С, не кажучи вже про замороження.
До травня, коли заморозки закінчилися, а нічна температура встановлюється вище 14°С, саджанці можна залишати на вулиці і на ніч. Так вони звикають до добових змін температури і вологості.
В результаті, до кінця травня – початку червня ваші молоді перчики готові до висадки у відкритий грунт, у теплицю їх можна висаджувати і раніше – з закінченням заморозків, як тільки земля достатньо прогріється, а нічна температура буде на достатньому рівні.
Дивіться відео, в якому досвідчений садівник ділиться секретами посадки насіння перцю на розсаду: