В матеріалі даній статті поговоримо про зеленому горошку консервованому і постараємося дати відповідь на найбільш часто задаються споживачів: чи є користь від зеленого горошку в консервованому вигляді або він може завдати шкоди організму?
чи Існують протипоказання до його застосування? Яким складом має продукт? Але про все по порядку.
Культура зеленого горошку поширена дуже широко. Причому ця культура стародавня.
І якщо раніше його більше вживали в сушеному вигляді, то зараз воліють свіжий консервований. Горох невибагливий і добре росте в різних кліматичних зонах.
Без сумніву, це рослина сімейства Бобових корисно в сирому вигляді. Білковий продукт широко розповсюджений у всіх країнах і замінює собою тваринний білок у харчуванні вегетаріанців.
Склад його дуже багатий. Горох є джерелом корисних речовин: вітамінів, незамінних амінокислот, мікроелементів, натуральних цукрів.
Це треба знати: російський стіл важко уявити без гороху. Причому поважали його не тільки бідняки, він був присутній на столах і у царських родинах. На Русі любили пироги з горохом, пареный горох, з нього готували навіть сир.Частіше в їжу вживається горошок консервований. Так, він зберігає зелений колір, але втрачає свої позитивні якості? Виявляється, корисні властивості не втрачаються під час зберігання.
Горошок відноситься до одним з популярних овочевих консервованих продуктів, для приготування яких використовують сорти, для цього створені. Користь його полягає в утриманні:
Консервувати горох почали давно (ще в 16 столітті), з тих пір технологія спрямована на максимальне збереження всіх речовин, що містяться впродукте. Невисока калорійність: 300 ккал на 100 грам продукту.
Крім поживної цінності і безсумнівних смакових якостей, горошку притаманні і корисні для здоров'я властивості:
Шкідливий горошок тим, хто:
Але шкоди у сто крат окупається користю. Тому, у кого немає таких проблем, можна сміливо вживати горошок свіжий або консервований.
Купуючи банку горошку, ми не завжди вивчаємо упаковку і термін придатності, а даремно. По-перше, в купленій баночці не повинні перебувати ніякі додаткові інгредієнти, що добре проглядається в банку зі скла.
По-друге, перелік складу короткий: горошок, сіль, цукор, вода. На упаковці стоїть дата виготовлення: правильна дата: літні місяці. Коли продукт виготовлений в осінньо-зимовий період, то швидше за все, сухий горох спочатку распарили, після чого замаринували. Всім відомо, що взимку горох не встигає.
Важливо знати: консерванти для приготування горошку не потрібні, і на упаковці вони не повинні бути прописані.Звертайте увагу на ГОСТ продукту — ГОСТ 15842-90 і на його сорт. Горошок вищого сорту або «екстра» найсмачніший.
Рецепт дуже простий, а отриманий продукт дуже смачний.
Зверніть увагу: можна застосовувати і заморожений горох. Після відновлення він не втрачає своїх корисних властивостей і смакових якостей.Зелений консервований горошок – чудовий дієтичний продукт, не втрачає своїх якостей при обробці. їжте його в зимовий час. Зелений колір нагадає вам про літо, а вітаміни в його складі не дадуть захворіти авітамінозом.
Про користь горошку для організму дивіться наступне відео: