Моя хатка » Огород » Самоплідні абрикоси: особливості і характеристики сортів
Самоплідні абрикоси: особливості і характеристики сортів
Багато плодово-ягідні культури є перекрестноопыляющимися. Для зародження плодів їм потрібно пилок рослин від іншого сорту, переміщувана комахами-запилювачами, такими, як джмелі, бджоли, жуки і навіть метелики.
При самозапиленні рослин в природному середовищі приплід часто виходить слабким, неродючим. Цим пояснюється той факт, що запилення своєї ж пилком рослин у світі зустрічається вкрай рідко.
Самоплідність — що б це значило
Абрикоса сорту «Воронезький ароматний»
Самоплідністю (або автофертильностью) іменується здатність рослин до ефективного плодоношення в результаті самозапилення. Такі культури можуть давати плоди без перехресного запилення, задовольняючись власним пилком.
Автофертильность плодових рослин значно полегшує роботу садівника, вимушеного шукати для самобесплодных видів запилювачів і розсаджувати їх в саду, домагаючись перехресного запилення.
Зверніть увагу: самоплідні сорти не залежать від метеорологічних умов, присутності джмелів і бджіл.
Самоплідність розглядається за кількістю утворилася зав'язі при штучному запиленні пилком квітів цього ж виду, оскільки в саду комахи переміщують пилок різних запилювачів.
Такі дослідження дозволяють визначити самоплідні культури, не потребують опылителях. Проте пилок має дуже велику вагу для того, щоб її міг переміщати вітер, тому для запилення потрібна присутність комах.
Абрикоса сорту «Десертний»
В останні роки почастішали випадки безпліддя інтенсивно квітучих рослин через метеоумови або хвороб, які перешкоджають активної життєдіяльності бджіл, джмелів.
Досягти інтенсивного плодоношення при відсутності умов для запилення можна завдяки виведенню самоплодних сортів, що запилюються без комах або дають особливі партенокарпічні плоди, тобто мають здатність утворювати плоди без запилення. Виведення таких сортів вважається важливою місією селекції.
Автофертильность робить рослину незалежним від метеоумов і сприяє збору стабільного багатого врожаю. Особливо цінується це якість в областях, що характеризуються негативними для запилення погодними умовами, наблюдающимися в період цвітіння садів.
Можливо, Вас зацікавить стаття про те, чим корисні сушені абрикоси.
Корисну статтю про те, як правильно робити щеплення абрикосам, читайте тут.
Пропонуємо почитати статтю з оглядом на найкращі сорти абрикосів середньої смуги Росії.
Небажані погодні умови, такі як дощ, холод, вітер, а так само відсутність літаючих комах перешкоджають ефективному запиленню і появи зав'язі. Самоплідні сорти не мають залежності від поганої погоди, наявності поруч запилювачів, в цьому їх перевага.
Абрикоса сорту «Подарунок»
У абрикоса є сорти самобесплодные, зустрічаються самоплідні, але їх небагато.
Автофертильные сорти можна висаджувати масивом. З метою підвищення врожайності допускається висадка серед них запилювачів, однак, для запліднення досить власного пилку.
На активність пилку і зародження плодів впливає температура повітря. Низька температура знижує інтенсивність зав'язування плодів, при ній на проростання зерен пилку і збільшення пилкових трубок потрібно кілька днів. При теплій сприятливій погоді ці процеси протікають протягом одного світлового дня.
Це цікаво: помічено, що самоплідні абрикоси дуже плідні.
Автофертильные сорти
Абрикоса сорту «Тріумф сєвєрний»
До автофертильным сортів абрикоса відносяться:
Тріумф північний відмінно підходить для центральної частини країни і північних районів, стійкий до весняних заморозків. Плоди дозрівають в середині літа. Сорт вважається одним з найбільш плідних, з одного дерева при сприятливих умовах можна отримати до 50 кг абрикосів;
Подарунок — це зимостійкий сорт, з великою стійкістю нирок до весняних заморозків. Щорічно приносить багатий врожай. Плоди невеликого розміру, дуже смачні;
Десертний — вважається одним з відмінних північних сортів, за смаковими якостями не гірше південних абрикосів. Відрізняється дивовижною зимостійкістю, має середній термін визрівання, великі кисло-солодкі плоди з ніжною ароматною м'якоттю;
Воронезький ароматний — це зимостійкий сорт, щорічно в середині літа дає високий урожай. Плоди невеликі, але соковиті і смачні, мають приємний аромат.
Сорти з частковою функцією до запиленню
Абрикоса сорту Чемпіон Півночі»
Існують сорти абрикоса, здатні до плодоношення без запилення, тобто партенокарпії.
Нюанс у тому, що це якість присутня час від часу в залежності від метеоумов, навколишнього середовища, технології вирощування. Подібні сорти плодоносять ефективніше при підсадженні до них запилювачів.
До частково автофертильным сортів абрикоса відносяться такі сорти:
Чемпіон півночі підходить для вирощування в Центрально-Чорноземних областях, відрізняється наявністю негустий листя і потужних гілок, а також морозостійкістю деревини і квіткових бруньок. Великі, овальні плоди визрівають в липні. На смак вони приємні, але не особливо соковиті, гарні для прийняття в їжу в природному і переробленому вигляді. Абрикоси цього сорту відмінно переносять транспортування;
Воронезький ранній — дерева цього сорту мають середньою стійкістю до впливу низьких температур, в морозну зиму квіткові бруньки замерзають. Це ранній сорт абрикоса, дає урожай вже на початку липня. Плоди дрібні, їх вага не перевищує 20 м, медові на смак ноткою кислинки. Кісточка вільно відстає від м'якоті;
Погремок — урожай фруктів можна збирати в кінці липня або початку серпня. Абрикоси підходять для вживання в натуральному, переробленому вигляді, з них виходить першосортна курага. Плоди виростають великі, вагою понад 50 г, овальної форми, злегка приплюснуті з двох сторін, з щільною солодкою м'якоттю;
Мічурінець — сорт характеризується наявністю потужного стовбура з тонкими гілками і кроною у вигляді мітли. Сорт зимостійкий, навіть квіткові бруньки здатні витримувати низькі температури. Урожай з'являється наприкінці липня. Плоди великі, оранжевого відтінку, з колоритним рум'янцем. М'якоть на смак солодкий, з невеликою кислинкою, соковита. Кісточка легко відділяється від м'якоті;
Є корисна стаття про те, як правильно садити і доглядати за абрикосами.
Детальніше про чорні сорти абрикоса читайте в нашій статті.
Сардонікс — сорт відрізняється значною стійкістю деревини і квіткових бруньок до вимерзання, майже не схильний до випрівання, захворювань. Урожай дозріває до початку серпня. Плоди невеликого розміру, можна навіть сказати, що великі, їх вага досягає 50 р. М'якоть смачна, солодка. Кісточка велика, з солодким ядром усередині;
Абрикоса сорту «Сюрприз»
Сюрприз — дерево має круглою, слабоветвистой кроною і малої сприйнятливістю до хвороб. Деревина добре переносить морози. У квіткових бруньок стійкість до низьких температур середня. Урожай дозріває в кінці липня. Плоди великі, вагою близько 45 р. М'якоть сухувата, кислувата на смак, з середнім вмістом цукру. Кісточка велика. Абрикоси цього сорту добре переносять транспортування, підходять для прийому в їжу в свіжому і переробленому вигляді.
Компотний — сорт підходить для вирощування на півночі Центрально-Чорноземного району. Дерева високі і потужні, крона стисла, володіють високою морозостійкістю. Урожай дозріває до початку серпня. Плоди середнього розміру, з кисло-солодкою м'якоттю, соковитою і хрусткою. Кісточки невеликі, з гіркими ядрами всередині;
Корисно знати: самоплідні сорти не залежать від погодних умов та наявності комах.
Нижче, ми пропонуємо Вам подивитися відео про те, як правильно вирощувати абрикоси в своєму саду: