Красивий смарагдовий газон, будь то місце біля декоративного водоймища, територія для відпочинку або ділянку для гри в волейбол, майже завжди стає центром ландшафтної композиції і, одночасно, об'єктом заздрості родичів і сусідів.
Але щоб цей «зелений» килим завжди виглядав привабливо і ефектно потрібно проводити певні роботи, які не дуже складні, але їх треба робити правильно.
Весь комплекс основних і додаткових робіт по догляду за газоном складається з поливу, підживлення, стрижки, знищення бур'янів і моху, прочісування, а також прикочування, обрізки краю газону, мульчування, аерації, підмітання та вапнування.
Хоча аерацію трав'яного покриття частіше відносять до додаткових робіт по догляду, але без неї важко обійтися, оскільки вона допомагає підтримувати трав'яне покриття в прекрасному стані протягом усього року.
При проведенні цього виду робіт кисень з повітря і волога отримують можливість проникнути до коріння газонних трав і землю, яка розташована під ними.
Зверніть увагу: проводити будь-який вид аерації не обов'язково на всій площі газону. Можна це робити на окремих ділянках, які потребують в цьому.Аерація являє собою проколювання або наколювання газону, повсті (шар сухих пагонів заввишки близько 3 см), а також частину Грунту на різну глибину. Простіше кажучи, у них проробляють невеликі по діаметру дірки.
Наколювання зазвичай проводять на глибину від 1 до 4 сантиметрів. Оптимальним часом для цього є весна або літній період.
Для цього використовують спеціальні аератори з невеликими гострими шипами або ріжучі аератори з суцільними зубцями, які рухаються на маленьких коліщатках. Такий вид роботи бажано проводити перед підживленням мінеральними добривами, але обов'язково потрібно стежити за тим, щоб грунт при цьому була в міру зволожений.
Якщо тривалий час не випадають опади, то обов'язково добре пролийте трав'яний килим за день перед наколюванням, щоб він встиг трохи просохнути. Варто пам'ятати, що цей вид робіт проводять по мірі необхідності.
І спиратися при цьому треба на стан трав'яного покриття, за яким потрібно уважно спостерігати. Якщо вода довго затримується на газоні після поливу або дощу, оскільки газонна дернина щільно зрослася, утворився шар сухих пагонів, і вона не пропускає воду, то це є причиною для проведення наколювання.
Особливо уважно варто дивитися за «зеленим» килимом під час спекотного і посушливого сезону, коли маса коренів вже досить наросла і ущільнилася, а газону треба отримувати багато води, щоб пережити цей час.
Ще варто врахувати, що вчасно проведене наколювання не тільки поліпшить зовнішній вигляд, але зменшить кількість поливів, а, отже, заощадить час і сили, витрачені на догляд. Визначити стан газону можна також по невеликому шматочку дернини, який вирізують у малопомітному місці.
Наступний вигляд аерації називається проколюванням. При цьому виді робіт дернину з трави і землю під нею проколюють на глибину від 7 до 8 див. Найкращим часом для проведення цього вважається вересень (рання осінь).
Проколювання не тільки покращує проникнення повітря (кисню) і вологи в трав'яне покриття, але і грунт під ним. А ще це дає можливість піти вуглекислого газу, скоп'є біля коренів газонних трав.
Корисно знати: проколювання допомагає утворенню та росту молодих коренів і зелених пагонів, що покращує посухостійкість газону та імунітет рослин. А також дає можливість хорошій зимівлі. А ще через отвори, отримані в результаті таких робіт, швидко проникають поживні речовини при підгодівлі різними видами добрив.В першу чергу такий вид аерації проводять там, де є сильне навантаження на газон (витоптується трава), покриття швидко стає коричневим у посушливу погоду, росте велика кількість моху, волога довго не всмоктується через газонне покриття (застоюється), трава швидко в'яне.
На зовсім невеликих територіях з неважкими Грунтами (супіщаний, суглинистий і піщаний) проколювання можна провести своїми руками за допомогою звичайних вил. Правда, це вимагає досить великих фізичних зусиль, і треба бути готовим до цього.
Вила встромляють в землю приблизно на глибину 8-10 см і трохи качають вперед – назад, а після витягують. Відстань між отворами в лавах повинне складати приблизно від 13 до 15 див.
Для великого по площі газону варто вибрати механічні або самохідні аератори (електричні або бензинові), які можуть мати суцільні, ріжучі (довгі), грановані чи порожнисті зуби. Аератори, які працюють на електричних двигунах, найкраще підходять для дачних і садових ділянок.
А самохідні бензинові аератори найчастіше використовують на спортивних трав'яних покриттях і великих територіях парків, розважальних закладів, садків, лікарень та скверів. Досить часто моделі аераторів одночасно з проколюванням видаляють утворився повсть із сухих пагонів. Цей вид робіт по догляду проводять тільки один раз в рік.
На землях з великою кількістю глини (так звані важкі грунти) для аерірованія використовують вила або аератори з порожніми зубами (порожні всередині). Така різновид зубів виймає з землі невеликий вертикальний шматочок грунту (стовпчик), але при цьому, що цікаво, не створює ущільнювальної кірки на всій поверхні отворів.
Після закінчення проколювання з трав'яного покриття потрібно прибрати всю вийняту землю, а газон підмести, щоб дрібні грудочки землі рівномірно розподілилися по поверхні біля основи трави.
Варто пам'ятати: такий вид аерації проводять тільки один раз в три роки.Вила з порожніми зубами або механічні аератори підійдуть для робіт на невеликому газоні в саду або на присадибній ділянці, а для великих площ вибирають електричні або бензинові механізми з досить потужними двигунами.
Є ще один момент, який обов'язково варто враховувати при проведенні проколювання. Через пару днів після аерації бажано замульчувати трав'яне покриття.
Для цього потрібно приготувати суміш з торфу, піску і суглинистого Грунту (замість нього можна взяти подрібнену хорошу садову землю). Причому торфу потрібно взяти одну частину, піску – чотири частини, а суглинним землі – 2 частини.
Суміш обережно змішують і розкидають по поверхні газону, а потім рівномірно розподіляють за допомогою віника або різних видів грабель (точніше, їх плоскою зворотною стороною). Після мульчування не має з'явитися купин і не залишитися ямок.
Щоб добре зрозуміти, як проводити той чи інший вид аерації, можна подивитися відео на цю тему: