Установка дверної коробки з МДФ часто розглядається як альтернатива монтажу вироби з натуральної деревини. В принципі, обидва ці варіанти мають право на існування: і дерево, і композит на основі пресованого волокна досить непогано справляються зі своїми обов'язками, тому що для більшості конструкцій МДФ цілком підійде.
Втім, технологія монтажу таких коробок має свої особливості, і в статті я розповім про них, спираючись не тільки на думки експертів, але і на власний досвід.
Застосування МДф замість масиву дерева в цій ситуації цілком виправдане
Дверна коробка – це конструкція з профілю, яка встановлюється в отвір і служить основою для кріплення дверних петель, відповідних пластин замку та інших елементів. Основною функцією коробки є збереження форми двері для вільного переміщення дверного полотна, так що дуже важливо, щоб виріб володіло достатньою жорсткістю і стабільністю.
Основні елементи обв'язки двері
Важливо! Іноді зустрічаються і безкоробочные двері – конструкції, у яких петлі з допомогою штирів утапливаются прямо в отвір. Втім, таке рішення реалізують тільки в умовах дефіциту вільного простору, наприклад, при облаштуванні туалетів і ванних кімнат в типових квартирах.
Стандартним матеріалом для виготовлення коробок служить дерев'яний брус, проте останнім часом його все частіше змінюють панелі з МДФ або композитні варіанти.
Для них характерна така конструкція:
Шпонированное виріб
На сьогоднішній день на ринку представлені дверні коробки з різними типами покриттів:
Декоративний материалОсобенностиМеламиновая бумагаМДФ з паперовим покриттям відноситься до економ-сегменту. При виробництві профільованих деталей вони обклеюються цупким папером з нанесеним малюнком (іноді і з текстурою), а потім покривається декількома шарами захисного лаку.Незважаючи на лакування, вироби з паперовим покриттям не відрізняються довговічністю: при терті паперовий шар швидко втрачає міцність, а при намоканні - розбухає і поступово деградує.ПВХ-пленкаИзделия, ламіновані ПВХ-плівкою, займають близько 70% всього ринку. Для них характерний привабливий зовнішній вигляд в поєднанні з хорошими експлуатаційними показниками: плівка, що використовується для декорування, відрізняється вологостійкістю, і довгий час зберігає яскравість відтінку.ШпонШпон натурального дерева – найдорожче, але при цьому саме красиве покриття. Зовні такі вироби практично не відрізняються від виготовлених з масиву, але служать вони не так довго. Вся справа в тому, що навіть якісно приклеєний шпон при регулярному зволоженні і перепадах температури може відшаровуватися.
Також варто відзначити, що крім дверних коробок, виготовлених тільки з МДФ, є і збірні варіанти: основу їх становить дерев'яний брус, на який кріпиться штампована профільна частина.
Я кілька разів використовував такі деталі, і повинен визнати: вони досить технологічні, а композитна структура дійсно забезпечує баланс між легкістю і механічною міцністю.
Панель, ламінована плівкою «під дерево»
Монтаж дверної коробки з МДФ забезпечує нам цілий ряд плюсів:
Модель зі знімним притвором більш зручна в установці
Зовні конструкція відрізняється від дерев'яної
Є у такого рішення і недоліки:
Рада! На відміну від виробів з МДФ, коробки з натурального дерева досить легко піддаються реставрації: масив завжди можна зашліфувати, повернувши їй первозданну красу. Ну, майже первозданну.
Для більш ефективного монтажу варто застосовувати попереднє свердління
І все ж, великий асортимент подібних деталей і їх доступна вартість беруть своє: коробками з МДФ можуть комплектуватися навіть двері преміум-класу, так що нам варто розібратися, як їх правильно монтувати.
Набір інструментів для монтажу дверей
Технологія монтажу дверних коробок з МДФ досить проста для того, щоб навіть початківець майстер міг реалізувати проект своїми руками.
Для роботи нам знадобляться такі інструменти:
Такий кріплення, як на цьому фото, часто використовують для посилення фіксації
Крім самих заготовок для дверної коробки, потрібні будуть ще й інші матеріали:
Крім того, для відновлення геометрії самого отвору може знадобитися цементний розчин, але це необхідно визначати на місці.
Щоб конструкція вийшла досить стабільною, нам необхідно без помилок змонтувати сам каркас. Як правильно зібрати дверну коробку з МДФ – я розповім в цьому розділі.
Основна вимога до коробки, в якій буде перебувати полотно – це прямокутність. Саме тому нам необхідно виконувати всі операції на ідеально рівній стабільної поверхні – наприклад, на підлозі, закритому брезентом або нетканим матеріалом.
Роботу виконуємо таким чином:
Процес складання готового вироби з попередньо встановленими наличниками
Важливо! Якщо наявність порогу не передбачено, то робимо зазор від підлоги близько 12-13 мм: щілина в нижній частині не тільки забезпечить вентиляцію, але і дозволить нам відкривати двері, не чіпляючи полотном підлогове покриття, килими і т. д.
Схема складання на шип
Далі нам необхідно з'єднати вертикальні стійки з верхньої перемичкою.
Робити це можна трьома способами:
Схема для монтажу резки під кутом
Рада! Як і у випадку з шиповым з'єднанням, потрібно пам'ятати, що при кріпленні вертикальної і горизонтальної деталі лінійні розміри коробки будуть зменшені на товщину панелі. Отже, при первинній підгонці варто закласти необхідний запас.
Монтаж під прямим кутом
Після складання коробки бажано перевірити перпендикулярність її деталей.
Далі інструкція рекомендує закріпити ті частини петель, які будуть перебувати на самій коробці.
Я зазвичай виконую операцію за такою схемою:
Схема кріплення петель
Важливо! Для міжкімнатних дверей достатньо двох точок кріплення, в той час як для вхідних конструкції може знадобитися три або навіть чотири петлі.
Розмітка під кріплення
Вирізання паза під петлю
Іноді двері комплектуються нерозбірними петлями. В цьому випадку деталі встановлюються на полотно, а до коробки кріпляться вже в момент навішування. Втім, мені така конструкція не дуже подобається, так що я віддаю перевагу класичний варіант.
Сам процес монтажу займає мінімум часу – в усякому разі, порівняно з підготовчими операціями. Існує кілька методик установки, частина з яких передбачає використання спеціальних сталевих підвісів.
Я ж роблю приблизно так:
Розклинювання верхньої планки
Контроль правильності розклинення
Додатково можна підсилити конструкцію саморізами
Важливо! Якщо притвор у коробки виконаний у вигляді знімної планки, то в пазу для притвору свердлю отвори з кроком близько 40 см і теж виконую закріплення.
Паралельно з монтажем дверної коробки або після завершення цієї операції можна виконати також і установку укісних планок – так званих доборів. Разом з наличниками ці елементи повністю перекриють монтажний зазор, замаскувавши кріплення і шар теплоізоляційного матеріалу.
Всі зазори заповнюємо піною
Збірка дверної коробки з МДФ, а також встановлення її в дверний отвір – це не стільки важкі, скільки трудомісткі процеси. Результат багато в чому залежить від акуратності майстра і від урахування всіх нюансів, так що перед тим, як братися за пилку, варто вивчити відео в цій статті. Якщо ж питання залишаться і після перегляду – задати їх можна в коментарях до матеріалу.