Моя хатка » Огород » Як садити виноград - поради по вирощуванню і догляду, відео
Як садити виноград - поради по вирощуванню і догляду, відео
Саджанець – це основа успіху у вирощуванні смачних і соковитих плодів винограду. До вибору посадкового матеріалу необхідно підійти відповідально. Виноградарі підрозділяють якість саджанців на кілька видів:
перший сорт характеризується приростом (приростом у винограду називають зелені пагони, які з часом стають лозою) з декількох пагонів з рівномірно розташованими корінцями. Корені повинні бути товщиною не менше 2 мм у підстави. Висота приросту становить від 20 см і більше;
другий сорт багато в чому схожий з першим. Основною відмінністю, мабуть, можна назвати наявність 3 і більше вузлів визрілого приросту, тобто сформувалися лоз. Також він характеризується розвиненими корінцями в кількості не менше 2 штук;
елітний сорт саджанців має 4 і більше якісних коренів. Товщина на підставі від 0,5 см, довжина приросту не менше 25-30 сантиметрів. Саджанці винограду даного дорогі, але багато плодоносні, тому їх доцільно купувати для промислового виноградарства.
Вибір саджанця – запорука рясного врожаю
Саджанці зі слабо визрілими приростами купувати не варто. Як правило, їх залишають на довыращивание або викидають, як некондицію. Сорти винограду також поділяють на кілька категорій залежно від їх новизни:
нові форми. До них відносять виногради, які вирощуються в приватних колекціях протягом 20 років без зміни кліматичних умов;
супернові сорти – це відносно нові види винограду, які виростали в різних кліматичних регіонах не менше 5 років. Від нових форм їх відрізняє кращу якість врожаю і темпів приросту.
районовані види – це виногради для вирощування в аматорських виноградниках. Даний сорт цінується за позитивні ампелографические характеристики (зовнішні ознаки, особливості вирощування в різних природно-кліматичних умовах).
Виділити найбільш смачні сорти винограду досить складно. Кожен садівник може запропонувати свій варіант кращого. Однак найчастіше купують саджанці таких видів як:
Аркадія;
Талісман;
Метеорит;
Ізабелла;
Амурський;
Августин;
Вічі;
Алешенькин;
Лаура та інші.
Особлива увага приділяється декоративного винограду – дівочого або дикому (пятилисточковому і триостренному).
Плоди неїстівні, але можуть служити відмінною прикрасою ділянки. Особливо часто їм прикрашають різні будівлі і паркан з профлиста. Посадка і догляд за декоративним виноградом дуже схожі з основними правилами догляду і посадки за іншими видами.
Правила покупки саджанців винограду
Виділяють кілька правил купівлі саджанців винограду:
Не слід купувати саджанці, коріння яких нічим не прикриті в сонячну погоду. Висушене коріння відновленню не підлягають.
При вирішенні продавця можна трохи зрізати корінець. Місце зрізу повинна бути кремового кольору, пружним і живим. Зріз темного кольору сигналізує про непридатність саджанця.
Втеча повинен бути коричневого кольору. Його також варто зрізати для перевірки. Місце зрізу у здорової відростка зелене.
На листі не повинно бути вигинів і вм'ятин, тільки чиста і рівна поверхня.
Варто оглянути саджанець на наявність пошкоджень кори і висипу на ній. Поверхня повинна бути цілою і чистою.
Вибір місця посадки винограду
Виноград погано росте між деревами або упереміж з іншими кущами. При виборі місця варто враховувати, що при хорошому догляді він буде радувати плодами близько 20, а іноді і 50 років. Тому в подальшому змінити місце зростання буде дуже складним заняттям.
Досвідчені виноградарі для посадки радять вибирати сонячне, захищене від вітру, з хорошим відтоком води ділянку. Грунт для винограду може бути будь-який, головне не сильно засолена або заболочена.
Порада! Бажано, щоб місце посадки було розташоване на південь або південний захід від будівель і споруд. Визначтеся, яким способом ви будете садити, саджанцями або живцями.
Як і в який час потрібно садити виноград
В принципі, садити саджанці можна практично в будь-який час року. Але все ж осінь вважається найкращою порою. При строках садіння винограду в кінці вересня-початку жовтня у рослини є час для адаптації та підготовки до майбутніх морозів.
Для одревесневевших саджанців виноградарі планують весняну посадку, на початку літа садять зелені, в стадії вегетації. Не забувайте, що потрібно враховувати особливості погодних умов у вашому районі. Так погодні умови в районі Підмосков'я і середньої смуги значно відрізняються від погодних умов в Сибіру, Україні і Білорусії.
Підготовка ділянки для посадки
Починають підготовку грунту в залежності від бажаного часу посадки саджанця. Вона повинна встигнути накопичити в собі вологу. Зазвичай підготовчі роботи починають за 3-6 місяців. Весь цей час грунт необхідно очищати від бур'янів і регулярно обробляти для пухкості.
На свій розсуд виноградарі проводять обробку мінеральними і органічними добривами, але це необов'язково. Посадка складається з декількох етапів:
Підготовка ями В обраному ділянці риють яму діаметром 50-60 см і глибиною 50-80 см для захисту коренів від промерзання. Посадка в яму дозволяє саджанцю швидше адаптуватися і почати швидше плодоносити. На дно висипається 10-15 см шар гравію або щебеню, зверху лягають невеликі гілки. Для дренажу встановлюють пластикову трубу діаметром 5-10 см, при цьому вона повинна трохи підніматися над поверхнею. Землю з ями змішують з добривами
Підготовка саджанця. коріння Його необхідно попередньо вимочити в говорунці з глини і коров'ячого гною в співвідношенні 2:1.
Посадка саджанця. Коріння акуратно розправляють, розміщують в ямі і присипають землею.
Після посадки грунт ретельно трамбують і поливають теплою водою. Надалі полив проводять через дренажну трубу. З цього приводу досвідчені виноградарі ведуть багаторічні суперечки: одні вважають, що полив не потрібен, інші навпаки стверджують, що він обов'язковий.
Як правильно посадити виноград живцями навесні
Багато садівники сходяться на думці, що виноград доцільніше висаджувати не насінням або саджанцями, а з черешків, без коренів. Посадку живцями рекомендують проводити навесні, поки в рослині не йде рух соків.
Передпосадкова обробка:
Необхідно провести обрізку нижній частині черешка біля останнього вічка, верхню частину черешка обрізати на 3-5 см вище початкового вічка. Після обрізки держак замочити у воді і залишити на кілька діб.
Занурити верхівку черешка в гарячий парафін для його захисту від пошкоджень та шкідників.
Нижній частині черешка теж слід приділити увагу: щоб прискорити процес коренеутворення, її слід занурити в спеціальні розчини. Їх можна приготувати в домашніх умовах. (Дві таблетки гетероауксину на літр води, або одну столову ложку меду на літр води.)
Посадка. Потрібно підготувати ямки, глибиною не менше 70 см, на дно ямки укласти спеціальну суміш з Грунту і добрив. Потім вся ямка засипається розпушеним грунтом, а посередині, палицею, робиться отвір для черешка. Після посадки живця в грунт, грунт потрібно злегка утрамбувати і присипати верхню бруньку на висоту 1-2 см.
Схема посадки
При розробці схеми посадки необхідно врахувати ряд факторів, саме від них залежить на якій відстані один від одного треба садити виноград:
Сильнорослі живці найбільш розвинені, їм потрібно більше вільного місця для росту, тоді як слабкі можна розміщувати тісніше. В цілому, між сильнорослыми живцями потрібно залишати відстань 3-4 м, між слаборослыми – 2.5 м.
Обсяг поливу і грунтову родючість. Чим бідніший грунт і бідніший її мінеральний склад, тим густіше потрібно розміщувати саджанці або живці.
За аналогічною схемою розсаджують і полуницю. Детальніше про правильну посадку полуниці можна прочитати в іншій статті.
Що можна садити поруч із виноградом
Багатьох садівників цікавить, що можна посадити поруч із виноградом, щоб обидві культури найбільш вигідно себе почували. На дачних ділянках не завжди є стільки місця, щоб розмістити всі посадки на віддалі. А в разі вирощування винограду в декоративних цілях, що посадити, щоб скласти красиву композицію? Хорошими сусідами для винограду можуть бути айстри, братки, горох, диня, суниці, цибуля ріпчаста, капуста, розсада огірків, редис.
Є культури, які розміщувати поруч із виноградом не слід: селера, морква, редька, проліски. Різні сорти винограду можна садити поруч один з одним, вони ростуть і плодоносять, не завдаючи один одному шкоди.
Особливості догляду за виноградом
Особливості догляду за виноградом безпосередньо залежать від його сорту. Тим не менш, виділяють кілька основних правил, яких необхідно дотримуватися при вирощуванні:
Навесні: у квітні виноград звільняють від укриття, пучки прив'язують до опори поруч, в якості якої може виступати натягнута дріт або сітка. Після появи непотрібних пагонів їх зрізають, щоб поживні речовини направлялися у потрібні відростки. видаляють нирки, з яких садівник не хоче надалі ріст пагонів. При необхідності за тиждень до цвітіння проводять прикормку. Зайві зав'язки суцвіть прибирають, щоб не перевантажувати гілки.
Влітку основний догляд полягає в прищипування лози, щоб її довжина не перевищувала 1,7 метрів. У середині липня видаляють листя для кращого доступу сонячних променів до плодів.
Восени: після збору врожаю рослину необхідно ретельно удобрити. Також важливо провести полив. Формування куща за допомогою обрізки проводять в осінній період.
Полив
Завдяки потужній кореневій системі виноград без проблем переносить посуху, але при цьому втрачається якість врожаю. Тому полив є важливою складовою успіху у вирощуванні. Виділяють 2 основних видів поливу:
Вологозарядковий полив. Його проводять восени після укриття рослини на зимовий період для насичення Грунту вологою, оскільки суха земля в морози покривається тріщинами і холодне повітря уражає кореневу систему винограду. Якщо осінь дощова, то під влагозарядковом поливі немає необхідності.
Вегетаційний полив поєднується з періодами зростання винограду: при формуванні вічок перед розпусканням, а також в період формування і дозрівання плодів. За кілька тижнів до збору врожаю полив припиняють.
Порада! Полив– це відмінний помічник для внесення в грунт мінеральних добрив і мікроелементів.
Для поливу необхідно вирити невеликий жолобок глибиною до 20 см біля куща. При суцільному полив всіх культур в городі проводиться затоплення Грунту біля винограду, що приводить до погіршення циркуляції повітря в ній.
Якщо ви не можете забезпечити регулярний ручний полив, то можна використовувати дренажний насос налаштований на автоматичний полив. Про те як вибрати цей насос можна прочитати тут
Обрізка
Обрізка винограду необхідна для правильного формування куща. Її можна проводити як восени, так і навесні. Проте досвідчені виноградарі не радять проводити процедуру навесні, оскільки з початком вегетативного стану місця зрізів будуть вкриті слідами від соку і висока ймовірність засихання лози. Допустима обрізка на початку березня для саджанців, посаджених восени. Для зручності в роботі інструменти повинні бути добре заточені.
Влітку проводять тільки прищипування молодих пагонів і видалення зайвих гілок. Це покращує доступ сонячних променів і циркуляцію повітря. Осінню обрізку проводять у кілька етапів:
Очищення від грон після плодоношення і сухих, малоплідних пагонів. Даний етап проводять після збирання врожаю, коли листя придбали жовтого забарвлення.
Повторна очищення. Обрізка проводиться через кілька тижнів після опадання листя всіх. Необхідно видалити залишилися пагони і ланки, які перешкоджають розвитку винограду. Головне залишити до 8 головних відгалужень, які виростають із землі під кутом. Їх ще називають рукавами. Нижній втеча обрізається так, щоб залишилось 4 місця скупчення нирок.
Важливо! Під час обрізки температура не повинна бути нижче -3 °C. При холоді лози стають ламкими і обрізка тільки шкодить рослині.
Обрізка значно полегшує догляд за рослиною, дозволяє збільшити розмір ягід та прискорити процес їх дозрівання. Ця процедура важлива як для винограду, так і для інших рослин. Наприклад обрізка чорної смородини відбувається схожим чином.
Багатьох цікавить, коли виноград починає плодоносити після посадки? В промислових умовах і у початківців – 4-ий рік. У досвідчених виноградарів, при правильному догляді, розміщенні, рослини плодоносять вже на 2-3 рік після посадки.
Виростити великі плоди винограду дуже складна і скрупульозна справа. Це рослина, немов маленьке дитя, яке вимагає уваги і турботи. За докладені зусилля вона обдарує дбайливого господаря смачним і рясним урожаєм. Будь виноградар може пишатися своєю працею.
Наочно показано як правильно посадити чубуки та саджанці винограду в цьому відео: