» » Бадан для прикраси дачної ділянки: посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан для прикраси дачної ділянки: посадка і догляд у відкритому грунті



Бадан (Ломикамінь, Bergenia) – це трав'яниста, багаторічна, квітуча рослина, відноситься до сімейства камнеломкових.

Ім'я своє рослина отримало на честь німецького вченого-ботаніка Карла Серпня ф. Бергена.

Назву «ломикамінь» співвідносять з місцем зростання більшості зразків цього порівняно невеликого сімейства безпосередньо на каменях або кам'янистій місцевості. Азія — домінуюча територія проживання Бергении.

Зустрічається ломикамінь в Сибіру, на Алтаї, в Казахстані, Примор'я, Кореї та Монголії.

Опис

Бадан

Bergenia являє собою вічнозелене рослина, візитною карткою якого є декоративні, густо-зелені великі листя. Бадан цвіте рясно з ранньої весни (друга декада травня) до листопада включно.

На верхівках досить високих квітконосів (до 50 см) розташовуються щитовидні, волотисте суцвіття. За формою квіти схожі на дзвіночки, що досягають 2-х см в діаметрі. Забарвлення вражає своїм діапазоном – від білого до темно-вишневого, включаючи практично всі рожеві відтінки.

У ломикамені в роду числиться близько десяти різновидів, але вирощуються і розводяться не всі. Найбільш популярними і користуються попитом є такі сорти:

  • товстолистий або лікарський;
  • сердцелистный (Винтерглад);
  • гиссарский.

Всі різновиди бадану відрізняються тривалим періодом цвітіння, який може тривати 4-6 тижнів.

Розмноження рослини

Невибагливу у догляді і чарівну зовні ломикамінь нескладно розводити. З цим процесом з легкістю впорається навіть початківець квітникар-любитель. Розмножувати Бергению можна насінням, з допомогою живців, діленням куща.

1 спосіб. Генеративна (насінням) розведення

Насіння бадану

У народі побутує думка, що вирощування рослин насінням – дуже тривала процедура, яка нерідко закінчується плачевно. Однак, значна частина квітникарів застосовує цей спосіб на практиці.

Посів здійснюють в ящики з готовим грунтом в кінці лютого або початку березня. В почвогрунт роблять борозенки з проміжком між ними у 3 – 4 см і глибиною 5 мм Потім слід пролити їх не холодною водою і негусто здійснити висів садивного матеріалу. Замульчував тонким шаром землі грядки, встановити лоток у прохолодне (17-19° С) приміщення.

Досить дрібні (1-3 мм), чорні насіння перед посівом слід потримати в розчині фунгіциду, що дозволить уникнути проблем не тільки з їх схожість, але і усуне виникнення захворювань у молоденьких сходів.

За вологістю землі в ящику необхідно уважно наглядати. Грунт не повинен висихати, але й не можна допускати сильного його перезволоження.

Посадка бадану

У разі появи нальоту або зеленого кольору кірки від рясного поливу, то її слід акуратно розпушити і обмежити полив. Якщо цього не робити, то можливе обмеження надходження кисню в грунт, що згубно позначиться на проростанні насіння.

Приблизно через 3-3,5 тижні з'являться перші сходи. Сильно загущені паростки слід прорідити, залишаючи самі міцні і здорові. Коли молоді рослинки досягнутий 10-13 см у висоту, їх можна пересаджувати у відкритий грунт (перша декада червня).

На обраному ділянці в шаховому порядку (45х45 см) роблять лунки глибиною 6-7 див. Підстава ямки присипається піском, розсада бадану обережно поміщається на дно і акуратно присипається Грунтовою сумішшю. Складається почвогрунт з піску, дернової землі, суглинку, перегною у співвідношенні 1:2:1:1.

Рада садівника: розведення ломикамені насінням має важливий недолік – досить тривалий період культивування.

Восени підросли рослини треба вкрити торфом, опалого, сухим листям або соломою. У наступні роки ломикамінь в покритті укривним матеріалом не потребує Перше розквіт починається через два роки, а в повну силу цвітіння настає на 3-4 рік після висадки молодих рослин на присадибну ділянку.

Спосіб 2. Розмноження живцюванням

Живці бадан

Розведення цим методом починається з нарізки сланких, надземних коренів на живці довжиною від 10 до 20 см. Корінь потрібно ділити так, щоб на кожному черешку було не менше 3-х сформованих нирок.

Потім слід здійснити посадку на глибину 5-10 см з дотриманням відстані 30-40 см між живцями. Деленко після посадки потребують рясному поливі.

Ломикамінь має прижитися і взятися за чинності до настання перших морозів, тому розмноження живцюванням рекомендовано здійснювати в період після цвітіння з червня по серпень місяць.

Догляд

Догляд бадан

Доглядати за баданом зовсім не проблематично. Всі заходи прості і зрозумілі:

  • ділянка для посадки краще вибрати затінений, оскільки на сонячному, відкритому місці розвиток рослин сповільнюється. До складу грунту бадан не прискіпливий, але віддає перевагу трохи лужний або нейтральний грунт. Садити її потрібно на височинах щоб уникнути загнивання кореневої системи і рідкісного, убогого цвітіння;
  • кожні 4-6 років слід здійснювати поділ кущиків;
  • навесні, після сходу снігу, обрізають листя, перезимували на стеблі рослини;
  • зволоження грунту під квітами проводиться в міру потреби, пересихання грунту неприпустимо;
Важливо знати: при культивуванні бергении треба знати одну тонкість – рослина дуже стримано ставиться до пересадження і чудово може рости на одному місці 8-10 років.
  • ломикамінь дуже чуйна на внесення мінеральних добрив. Навесні можна внести багатофункціональну підживлення «Кеміра плюс», а в осінній період – розчин суперфосфату (20 гр. на 10 літрів води);
  • мульчування проводиться одноразово і тільки в перший рік після посадки незалежно від способу розмноження;
  • восени потрібно обрізати сухі суцвіття.

Шкідники і хвороби

Слюнявая пенница

Бадан славиться високою стійкістю до різних захворювань і практично не піддається ураження шкідниками. Але надто вологий грунт може бути причиною виникнення грибкових інфекційних хвороб, а саме – рамуляриоза.

інфекція Проявляється у вигляді бурих, невеликих плям з яскраво вираженою, червоною крайкою на лицьовій стороні листя. А на нижній поверхні листового апарату з'являється білуватий наліт.

У міру розвитку хвороби, заражені листочки засихають. Боротьба з рамуляріозом полягає у видаленні хворих листочків і обробці рослини мідним купоросом або Фундазолом.

З величезного різноманіття комах-паразитів тільки нематоди і слюнявая пенница можуть принести шкоду камнеломке. Слюнявицу знешкоджують «Актара», обробляючи рослина дворазово з тижневим інтервалом в суху, теплу погоду (21-27 °С).

Воювати з нематодою буде нелегко і довго. Кущики бадану слід викопати, кореневища слід витримати протягом 30 хвилин в марганцівці, потім посадити рослину на нове місце. Заражену ділянку треба піддати обробці хімікатами.

Бадан відомий своїми цілющими і декоративними якостями. Особливо широко він застосовується в ландшафтному дизайні. Сверхэффективно ломикамінь виглядає на тлі води і каміння, чудово поєднується з деревами і чагарниками, створюючи живописні смарагдові килими.

Посадивши бергению в саду, вже в самому початку весни квіткові клумби порадують красивими, ніжними квітами, оточені чудовими, масивними листям.

Розширити свої пізнання в області розведення бадану садівники-любителі можуть за численними описами і фотоматеріалами, які у великій кількості розміщені на різноманітних сайтах в інтернеті.

Як вирощувати бадан в своєму саду, дивіться у наступному відео поради досвідченого садівника:



Похожие предложения
Дата добавления: 3-05-2017, 11:10
Статьи по теме
Обрізка абрикоса навесні - схема і відео для початківців
Абрикос – світлолюбна, теплолюбна і раннецветущее дерево. Незважаючи на високі вимоги...
Основные этапы проектирования жилого дома
Проектирование загородного дома, созданное с учетом всех правил, обеспечивает дому...
Шумоізоляція з піноплекс: особливості матеріалу і поетапний технологічний процес
Сучасна людина пред'являє досить високі вимоги до комфортності проживання. Бетонні...
Клей для склошпалер: oscar (оскар), витрата
Склошпалери – міцне і надійне декоративне покриття, яке може використовуватися для...
Тонкости оформления интерьера в стиле лофт
Лофт — это не просто стиль, это образ жизни. Его выбирают легкие творческие...
Як зробити стіл для школяра: ідеї, креслення з розмірами, покрокова інструкція, фото і відео
Учневі будь-якого класу, від самого маленького до випускника, потрібно місце для занять...
Вибір баки для літнього душа: види і характеристики, плюси і мінуси
Кожен дачник знає, наскільки приємно після спекотного робочого дня прийняти освіжаючий...
Ремонт ванної кімнати своїми руками швидко і недорого: інструкція як зробити, відео і фото
Вітаю, камради! За своє життя мені кілька разів довелося робити ремонт ванної кімнати —...
Обробка лазні своїми руками: як правильно обробити приміщення всередині, фундамент, відео і фото
Напевно, кожен власник заміського житла хотів би мати у себе на ділянці власну баню,...