Чудово відомо, що цінність свіжого кропу, петрушки та інших пряних трав не стільки в тому, щоб додати аромат і апетитний вигляд страв, скільки вітамінів, які необхідні організму. Тому господині намагаються садити кріп на підвіконні власної кухні.
Але ось що цікаво: якщо на городньої грядці кріп невибагливий і практично не вимагає догляду, то в квітковому горщику замість ароматних пухнастих кущиків зазвичай виростає кволий стеблинка з кількома блідими листочками без запаху. Як же правильно виростити на підвіконні корисну зелень кропу? Зробити це не так вже й складно. Достатньо лише знати секрети, які і будуть розглянуті в статті.
Для того, щоб виростити кріп на зелень в приміщенні слід:
Все вищеперелічене досить легко придбати, нічого особливого чи дорогого нам не буде потрібно.
Виявляється, спеціальних сортів кропу для посадки в кімнатних умовах не існує. Так що доводиться вибирати посівний матеріал виходячи з терміну дозрівання. Звичайно, ранні сорти забезпечать вас зеленню раніше пізньостиглих, але вони швидко витягуються вгору.
На стеблі ж листочки дрібні, і їх зовсім небагато. Зате пізньостиглі сорти, які не завжди встигають за літо визріти, утворюють на підвіконні густі кущики і продовжують формувати нові пагони з пазух наявних гілочок.
До ранньостиглим сортам відноситься Грибовський. Його переваги полягають у високій урожайності та стійкості до хвороб. Цей сорт має яскраво-вираженим ароматом, не боїться перепадів температури, невимогливий до догляду.
Пізньостиглий високоврожайний сорт Кибрай з великими листочками, темно-зеленого кольору має відмінні смакові якості і не уражається згубним для багатьох рослин захворюванням під назвою борошниста роса. Хвороба викликається мікроскопічним грибком, утворює на листках сірувато-білі плями.
По мірі дозрівання суперечка з'являються краплі рідини, що нагадують росу. Найчастіше захворювання проявляється при різких коливаннях температури і вологості, а також при надмірному внесенні азотних добрив. Заражені частини рослини зникають, врожайність різко знижується.
Ще один цікавий середньостиглий сорт – кріп пахучий або Він. Його синювато-зелені ажурні листки мають сильний запах, за що і цінують. Для отримання свіжої зелені як для ранньостиглих, так і для пізніх сортів досить забезпечити родючий грунт, регулярний полив та видалення бур'янів.
Які ж ємності для вирощування кропу на підвіконні підійдуть найкраще? Це можуть бути звичайні квіткові горщики, дерев'яний ящичок або пластиковий контейнер. Розміри ємностей залежать від потреб вашої сім'ї в свіжої зелені. Горщики для кропу не повинні бути маленькими, адже рослини мають стрижневою кореневою системою.
Зазвичай господині віддають перевагу ємкості об'ємом 1,5 – 2 літра. При купівлі обов'язковою умовою має бути наявність на дні горщика одного або декількох дренажних отворів для стікання зайвої води.
У відкритому грунті кріп добре росте на самій різній Грунті, але в приміщенні складу Грунту відіграє дуже велику роль. Земля повинна бути родючим, тоді можна обійтися без додаткових щомісячних підживлень. Крім того, слід подбати про дренажі, який укладається на дно горщика.
Це може бути бита цегла або керамзит. Над шаром дренажу насипається багатий перегноєм грунт. Краще всього купити в спеціалізованому магазині спеціально оброблений стерилізований субстрат, в якому збудники хвороб і шкідники знищуються під впливом гарячої пари.
Ємність з грунтовою сумішшю підготовлена. Можна приступати до посіву.
Увага! Насіння кропу потрібно не тільки замочувати перед посівом, але й знезаражувати. Для цього, після дводенного замочування слід помістити насіння в рожевий розчин перманганату калію (марганцівки) на 2-3 години.
Кожний з запропонованих способів хороший тим, що на поверхні грунту не утворюється щільна кірка, яка може перешкодити проростання насіння.
Важливо пам'ятати, що густота посіву повинна складати не більше 0,3 г/дм2.
Невеликі хитрощі про вирощування кропу в домашніх умовах можна дізнатися з цього відео: