Не знаєте, яку фарбу вибрати для ремонту? Вас збивають з пантелику назви складів, схожих за призначенням? Я розповім, що являє собою фарба воднодисперсійна, яких видів вона буває, і якими властивостями володіє. Впевнений, таємниць для вас більше не буде.
фарба Воднодисперсійна — екологічне та довговічне покриття
Що означає слово «дисперсія»? Це суміш дрібних часток, розташованих у рідкому середовищі у зваженому стані.
У випадку з фарбою, дисперсія має на увазі суміш полімерів і пігментів, які рівномірно розподілені у воді. На відміну від масляних, пентафталевих та інших фарб, ці частинки не розчинені у розчиннику (воді). В результаті дисперсію легко відокремити від дисперсійного середовища, тобто води.
Краплі олії у воді — яскравий приклад водної дисперсії
На цьому і побудований принцип водно-дисперсійних фарб:
В цьому і полягає секрет того, що фарби на водній основі після нанесення можуть бути абсолютно водоустойчивыми. Правда, не всі з них володіють такою якістю.
Дисперсійні лакофарбові покриття після висихання можуть бути стійкими до води
Що ж таке водоемульсійна фарба, яку так часто порівнюють з дисперсійні? Це емульсія, отримана з води, пігментів і дрібних частинок полімерів.
Іншими словами, фарба воднодисперсійна і водоемульсійна – це різні назви одного і того ж лакофарбового матеріалу.
Звідки ж тоді беруться порівняння одного і того ж матеріалу, що і чому при цьому наводяться різні характеристики? А вся справа в тому, що фарба воднодисперсійна включає в себе цілу групу різних лакофарбових матеріалів, що розрізняються типом полімерів, добавок та ін
Тому, при таких порівняннях:
фарба Воднодисперсійна абсолютно не токсична і не має запаху
Поза залежності від типу полімеру, всі дисперсійні лакофарбові матеріали володіють деякими загальними рисами:
Дисперсійні фарби можна використовувати навіть в дитячих кімнатах і дитсадках
Воднодисперсійна фарба лягає тонким шаром — це дозволяє зберегти фактуру при фарбуванні дерев'яних поверхонь
Водно-дисперсійними фарбами можна фарбувати пластик і пінопласт
Дисперсійні лакофарбові покриття можна колеровать
Багато новачків при виконанні малярних робіт допускають одну грубу помилку — через відносно низьку покриваності лакофарбового матеріалу, намагаються нанести його товстим шаром. Насправді ж фарба повинна лягати тонкою рівномірною плівкою. При необхідності краще збільшити кількість шарів, але не товщину шару.
Інші властивості залежать від типу фарби, тому ознайомимося з ними нижче.
У продажу можна зустріти водно дисперсійні фарби наступних видів:
Наперед скажу, що всі порівняння цих фарб дуже умовні, так як властивості більшою мірою залежать від марки лакофарбового матеріалу, а точніше його складу, а не типу полімеру. Так акрилові фарби від одних виробників, можуть бути набагато більш дорогими і якісними, ніж латексні або силіконові від інших, хоча перші традиційно вважаються менш якісними і більш дешевими.
Тому, поради скористатися в тій чи іншій ситуації акрилової, силіконової або латексної фарбою, заздалегідь не вірні. Але, тим не менш, тип полімеру в деякій мірі все ж впливає на властивості фарб. Тому далі ознайомимося з основними їхніми якостями.
Поливінілацетатна фарба нестійка до стирання і вологи
Фарби на основі полівінілацетатної дисперсії є тим винятком, коли незалежно від виробника і марки властивості покриття приблизно однакові.
Гідності. Основний плюс цих фарб, полягає в низькій вартості. Вони коштують дешевше навіть порівняно недорогих акрилових покриттів.
Недоліки:
Полівінілацетатні покриття зазвичай використовують для фарбування стель
Тому полівінілацетатні покриття зазвичай використовують лише для фарбування стель у сухих приміщеннях. Причому в продажу вони зустрічаються останнім часом вкрай рідко.
Вартість. Ціна починається від 40-50 рублів за кілограм.
Акрилові лакофарбові покриття володіють більш високими характеристиками, ніж полівінілацетатні
Дисперсійні акрилові фарби на сьогоднішній день користуються найбільшою популярністю, так як володіють непоганими характеристиками, і при цьому коштують, як правило, дешевше інших воднодисперсійних покриттів.
Акрилову фарбу можна використовувати навіть у ванній кімнаті
Переваги:
Акрилові фарби можуть використовуватися для фасадів
Недоліки залежать від конкретних марок. Водно дисперсійна акрилова фарба може бути недостатньо стійкою до вологи, стирання і т. д. Тому при покупці необхідно звертати увагу на характеристики.
На фото — фарба для внутрішніх робіт Caparol Malerit, що володіє підвищеною зносостійкістю
Вартість:
МаркаСтоимостьCeresit СТ42 (універсальна) 15 л4150Finncolor (фасадна) 9 л1790Caparol Malerit (інтер'єрна) 2,5 л1350Vitrulan Textile Glass (інтер'єрна) 12,5 л6050Parade W4 (інтер'єрна) 10л2600Латексна фарба відрізняється підвищеною еластичністю і довговічністю
Широке поширення останнім часом набули фарби на основі латексу. Правда, до цього латексу, тобто соку каучуку, вони не мають ніякого відношення. У цьому разі виробники називають латексом модифікований акрил, який від звичайного акрилу відрізняється підвищеною еластичністю.
Латексні покриття утворюють на поверхні матову плівку
Переваги:
Пофарбований латексної фарбою фасад не втратить колір протягом всього терміну експлуатації
В іншому ж якості такі ж, як і у акрилових покриттів. Зокрема, їх можна використовувати як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт.
Недоліки. З мінусів слід виділити лише більш високу вартість у порівнянні з акриловими складами.
Фарба преміум-класу — Tikkurila EURO 7
Вартість:
МаркаСтоимостьTikkurila EURO 7 А (інтер'єрна) 9 л4400DUFA PREMIUM SATIN (інтер'єрна) 2,5 л1200Лакра (фасадна) 3 л300Caparol TopLatex 7 (для внутрішніх робіт) 9,4 л2800Diessner Diesco Latex Satin (інтер'єрна) 12,5 л8 150Силіконові фарби володіють брудовідштовхуючими ефектом
Силіконові лакофарбові матеріали найбільш дорогі і якісні.
Переклад:
Силіконову фарбу Ceresit CT 48 можна використовувати не тільки для фарбування фасадів, але і внутрішніх робіт
Вартість:
МаркаСтоимостьІЅОМАТ-SILICONE (зовнішня) 3 л1250Tikkurila Finngard (зовнішня) 18 л10000Ceresit CT 48 (універсальна) 15 л4600Caparol CapaSilan (інтер'єрна) 2,5 л2200Недоліки. Як і у випадку з латексної фарбою, недолік полягає у високій вартості.
У продажу можна зустріти акрилово-латексні, латексно-силіконові й інші подібні види фарб. Однак, ці терміни зазвичай є маркетинговим ходом, і не дають ніякої інформації про властивості та характеристики покриття.
Наостанок повторюся, що при виборі приділяйте увагу насамперед характеристиками покриття, а не типу полімеру, який вказаний на упаковці.
Тепер ви знаєте, що являє собою фарба воднодисперсійна і де її можна використовувати. Додатково подивіться відео в цій статті. А якщо виникли питання, пишіть їх в коментарях, і я з радістю вам відповім.