Моя хатка » Дім » Як вибрати біотуалет на дачу: хімічний, торф'яної, електричний, індикатор заповнення, фото, відео
Як вибрати біотуалет на дачу: хімічний, торф'яної, електричний, індикатор заповнення, фото, відео
Автономні туалетні системи можуть бути самими різними
Вибрати біотуалет для дачі в принципі нескладно, але все ж перед придбанням або спорудженням потрібно вивчити особливості основних різновидів. У статті наводиться короткий опис принципу дії біотуалету, аналізуються плюси і мінуси найпопулярніших моделей, і описується технологія самостійного облаштування.
Різновиди пристроїв
Торф'яні
Біотуалет – це конструкція, що дозволяє забезпечити належний санітарний рівень приміщення без доступу до каналізаційної мережі, вигрібної ями, септика і т. д. При використанні біотуалету відходи не виводяться назовні, а накопичуються в спеціальному резервуарі і потім утилізуються.
Комплектація торф'яної моделі
Сучасний біотуалет може працювати за різними схемами. Найбільш популярною технологією є компостування відходів. Цей метод використовують торф'яні біотуалети, які іноді називають пудр-клозетами:
Основу конструкції становить досить велика ємність. Переносні моделі, використовувані усередині приміщення, відрізняються невеликими габаритами, в той час як у стаціонарних туалетів об'єм нижнього бака може становити 150 – 250 л і більше.
Резервуар для відходів
Всередині ємності знаходиться компостирующий матеріал. Найчастіше біотуалет «заправляють» торфом, але іноді використовують суміш торфу з тирсою, пресовані целюлозні брикети і т. д.
В якості вимушеної альтернативи можна застосовувати наповнювач для котячих туалетів – найдешевший, з гранульованих тирси. Тільки беріть без ароматизаторів!
Після відправлення природних потреб відходи в ємності присипають свіжою порцією компостирующего матеріалу. У саморобних моделей для цієї мети поряд ставиться невелика ємність з торфом і черпак-дозатор. Біотуалет промислового виробництва зазвичай оснащується баком для компостирующего матеріалу з дозатором, що спрацьовує при натисканні на важіль.
По мірі використання ємність заповнюється сумішшю торфу з відходами (твердими і рідкими). В процесі заповнення нижнього бака відбувається компостування органіки і її часткова мінералізація: за рахунок наявності торфу в якості субстрату при цьому вловлюється значна частина неприємних запахів.
Заповнення резервуара торфом
Періодично біотуалет очищається, і суміш торфу з фекаліями утилізується. Рекламні проспекти демонструють, що відходи можна використовувати як добриво, але це не зовсім правильно. Бажано все ж складувати вміст туалету в компостній купі і застосовувати в якості добрива мінімум через рік після закладки.
Відпрацьований торф краще використовувати не відразу, а після компостування
Більш досконалий торф'яний біотуалет може бути обладнаний додатковими пристосуваннями. Так, у багатьох моделей виділяється окрема ємність для випаровування рідких відходів. Крім того, накопичувальний бак може обладнати вентиляційною трубою, що забезпечує відведення газів, що утворюються при компостуванні.
Наявність вентиляції підвищує рівень комфорту за рахунок видалення газоподібних продуктів розкладання
Хімічні
Біотуалет хімічний (рідинний) працює за іншим принципом. Замість компостирующей суміші на основі торфу/тирси тут використовується знезаражуються і дезодорирующая рідина.
Портативна рідинна модель
Влаштований біотуалет також досить просто:
Знизу знаходиться накопичувальний бак, в якому, власне, і залишаються відходи після відправлення природних потреб.
Зверху встановлюється резервуар для води. В нього заливається чиста вода з дезодорують і розщеплюють реагентами.
Якщо необхідно утилізувати відходи у вигрібну яму або септик, для знезараження використовуються амонієві або біологічні препарати.
Якщо ж є можливість зливу в каналізацію, то можна використовувати більш токсичні, але більш ефективні формальдегідні реагенти.
Так влаштований біотуалет з резервуаром для рідких відходів
Зверніть увагу на тип використовуваних речовин. Зливати відходи, що містять формальдегід, не можна ні в компостну, ні у вигрібну яму. Це неминуче призведе до отруєння грунту, а можливо, і Грунтових вод.
На верхньому баку монтується сидіння з кришкою, щільно закриває отвір.
Змив здійснюється з допомогою дозатора – поршневого насоса, механічної (сильфони) або електричної помпи.
Типи пристроїв для змивання
Функціонує біотуалет так:
За використання відходи змиваються у нижню ємкість. Там вони поступово розкладаються і знезаражуються за рахунок контакту з реагентами, що входять до складу рідини для змивання.
Демонтаж верхнього бака для спорожнення нижнього резервуара
Оскільки компостування та переробка органіки при цьому не здійснюється, біотуалет хімічного типу зазвичай комплектується відносно невеликою місткістю (до 20 – 25 л). Відповідно, спорожняти її треба куди частіше – про необхідність зазвичай сигналізує індикатор заповнення бака для стоків.
Злив відходів разом з відпрацьованої рідиною
При заповненні бак спорожняється. Для цього можна скористатися вигрібною ямою, септиком або каналізаційною системою.
Заливка рідини в систему
Після спорожнення нижній резервуар промивається, а у верхній заливається нова порція води з реагентами. Після такої «перезарядки» біотуалет знову можна використовувати.
Електричні
Якщо на дачі є джерело електроенергії, то в санвузлі можна встановити більш ефективний електричний біотуалет:
Зовнішній вигляд електричної моделі
Конструкція складається з двох резервуарів. Нижній використовується для накопичення відходів, верхній містить рідина для змивання.
Накопичувальний резервуар представлений двома ємностями, призначеними для роздільного зберігання відходів. В одну частину зливається рідка фракція, в іншу надходять тверді відходи.
Схема пристрою з поділом відходів
Рідка фракція або випаровується, або відводиться через шланг в зливну яму або дренажну систему.
З твердих відходів під дією електричного компресора видаляється значна частина рідини, після чого вони ущільнюються і залишаються в резервуарі. До моменту очищення ємності здійснюється їх компостування, що дозволяє використовувати частково перероблені фекальні маси в якості натурального добрива.
Компресор, що забезпечує розділення відходів на фракції
Завдяки тому, що значна частина рідини відразу виводиться з системи, працює такий біотуалет дуже ефективно. Тверді відходи займають порівняно невеликий обсяг, тому чистити нижній резервуар можна не частіше одного разу на місяць.
Практично сухий компост видаляється з лотка
Місяць – це середній термін. Насправді все залежить від об'єму резервуарів і від інтенсивності використання санвузла. Наприклад, якщо на дачі живе велика сім'я, то чистити біотуалет доведеться не рідше одного разу на тиждень.
До недоліків електричної моделі можна віднести залежність від наявності живлення в мережі, а також складність в підключенні. Якщо торф'яної або рідинний біотуалет можна встановити в будь-якому приміщенні, то до електричної моделі необхідно приєднати шланг для відведення рідких відходів і вентиляційну трубу.
Оригінальні пристрої
Якщо ви не обмежені у фінансах, і на перший план виходить не економія, а ефективність, то для дачі, котеджу або приватного будинку можна придбати біотуалет, який працює за досить оригінальним принципом. До таких пристроїв відносяться:
Заморожувальна біотуалет Biolan Icelett
Кріогенні моделі. Вони не утилізують відходи, а заморожують їх, формуючи щільні брикети невеликого обсягу. При заморожуванні повністю усувається неприємний запах, і знищуються всі мікроорганізми. На жаль, подібний біотуалет буде ефективним тільки там, де є стабільний джерело електроживлення, бажано з автономною системою на випадок відключення від мережі.
Термічна модель
Термічні моделі. Якщо електричний біотуалет може випаровувати рідкі відходи, то термічний здійснює повне спалювання органіки до утворення мінеральної золи. При цьому утворюється мінімум відходів, але витрата енергії буде досить відчутним – споживана потужність становить до 5 кВт. Та й ціна у таких пристроїв дуже висока.
У такий лоток потрапляє попіл після спалювання відходів
Плюси і мінуси
Переваги:
Біотуалет автономний, що дозволяє використовувати його практично в будь-якій будівлі. Так, деякі моделі вимагають підключення до електромережі, вентиляції або дренажу, але все одно обсяг робіт непорівнянний з облаштуванням стаціонарного санвузла.
Компактні розміри конструкцій – очевидний плюс
Конструкції відрізняються компактними розмірами, що дозволяє встановлювати їх у відносно невеликих кімнатах.
Є і досить великі моделі з об'ємним накопичувальним баком. Але такий біотуалет призначений в основному для стаціонарного використання, і його резервуар зазвичай роблять вилученими для полегшення очистки і утилізації відходів.
Біотуалет можна встановити в будь-якому дачному будинку
Обслуговування системи не вимагає значних тимчасових і фінансових витрат. Відходи або зливаються у вигрібну яму/каналізацію, або компостуються з можливістю використання в якості добрива.
Користуватися системою дуже просто
Недоліки:
Біотуалет потрібно або підключати до вентиляційної системи, або миритися з наявністю запаху. Так, він буде несильним, але все ж буде.
На вулиці така конструкція доречна, а от у будинку пахнути все одно буде
Обслуговування, нехай і нечасте, займає час. Так і приємним цей процес назвати не можна.
На закупівлю інгредієнтів для заповнення біотуалету доводиться регулярно витрачати кошти, іноді – досить значні. Торф'яна суміш для пудр-клозету коштує істотно дешевше, але все одно купувати її доведеться регулярно і багато.
Для функціонування системи необхідно регулярне оновлення реактивів
Моделі, що працюють від електрики, відрізняються помітною енергоємністю (це стосується не тільки термічних туалетів). Крім того, доводиться встановлювати генератор, щоб в самий невідповідний момент при відключенні електрики пристроєм можна було скористатися.
Функціональність саморобних моделей невисока, а фабричні вироби коштують дорого. У першу чергу це стосується електричних моделей, але і торф'яної туалет (Біолан, Экоматик і т. д.) обійдеться вам від 12 до 30 тисяч рублів залежно від об'єму і модифікації.
Вартість такої моделі досить висока
Висновок можна зробити простий: біотуалет – це ефективне, але все ж багато в чому вимушене рішення. Бажано встановлювати його там, де немає можливості облаштувати повноцінний санвузол з септиком або хоча б вигрібною ямою. У такій ситуації якісний біотуалет дійсно незамінний!
Самостійне виготовлення
Водяна модель
Найпростіший біотуалет для використання на дачі або в заміському будиночку можна виготовити своїми руками. Для використання в таких умовах підійдуть як рідинні, так і торф'яні моделі.
На базі такого відра можна виготовити імпровізований біотуалет
Огляд почнемо з конструкцій, у яких за знезараження відходів відповідає вода зі спеціальними хімічними добавками:
Біотуалет робимо на основі спеціального відра, оснащеного сидінням і кришкою. Такі вироби виготовляються із щільного пластику, здатного витримати вагу сидячого людини, і випускаються в обсязі від 8-12 до 25-30 літрів.
Замість спеціального туалету-відра можна використовувати будь-яку підходящу ємність. У цьому випадку над нею бажано спорудити дерев'яний короб зі стульчаком – виключно для зручності використання.
Встановлюємо відро в окремому приміщенні
Відро встановлюємо або під навісом, або в спеціальному будиночку або в окремому приміщенні дачного будинку. В останньому випадку кімната, в якій буде розташований біотуалет, повинна бути ізольована від житлової зони і обладнана хоча б найпростішої вентиляцією.
На дно відра заливаємо воду з реагентом, «вбиває» неприємний запах і розкладаючим органіку. Шар води на дні ємності повинен становити не менше 15 див.
Реагент для дезодорування і розкладання органіки
Бажано встановити поруч каністру з готовим розчином знезаражуючого препарату, щоб можна було підливати його у міру потреби.
Після того як біотуалет буде використаний за призначенням, додаємо в нього невелику кількість води з реагентом. Потім накриваємо поверхню двома-трьома шарами туалетного паперу. Папір виступає бар'єром для неприємного запаху, не дає спливати твердим частинкам і мінімізує кількість бризок при повторному використанні.
Після спорожнення промиваємо ємність, після чого можна заливати наступну порцію рідини
Зручність такої системи дуже сумнівно, так і практичність невисока: виносити відро потрібно мінімум три рази в день. Але для використання в осінньо-зимовий період такий біотуалет цілком підходить.
З одного боку, в холодну пору року відходи навіть в будинку пахнуть не так сильно. З іншого – все ж краще труїти природні потреби в будинку, що на вулиці в продувається кабінці.
Торф'яна модель
Компостирующий біотуалет на основі торфу куди більш практичний. Так і робиться він не складніше водяного. Інструкція по виготовленню такої системи передбачає наступну послідовність дій:
Для початку підшукуємо резервуар достатнього обсягу. Внутрішньобудинкової туалет зазвичай роблять з накопичувальною ємністю до 30-50 літрів, вуличний може мати обсяг від 100 літрів і більше. Власне, обмеження одне: ми повинні мати можливість переміщати резервуар для його очищення.
В якості резервуара використовуються пластикові ємності
Перевагу слід віддавати резервуарів, виготовленим з матеріалу, стійкого до корозії. Як правило, це в 95% випадків пластик – яких поліетилен, або ПВХ. Металеві конструкції, нехай навіть оцинковані та емальовані, не витримують тривалого контакту з агресивним рідкої середовищем.
В будинку резервуар встановлюється на підлогу в окремому приміщенні зі звукоізоляцією і хорошою вентиляцією. Якщо біотуалет монтується на вулиці, то ємність ставиться або на підлогу в кабінці, або (при великому обсязі) вкопується в грунт під кабінку.
Над резервуаром зводимо короб з дощок на каркасі з бруса. У верхній частині короби робимо отвір, над яким встановлюємо стульчак з кришкою. Короб ставимо таким чином, щоб при необхідності його можна було перемістити або відкрити для вилучення резервуара при очищенні.
Дерев'яний відкривається короб зі стульчаком
Фото короба в закритому вигляді
Поруч встановлюємо ємність (пластиковий контейнер або дерев'яний ящик) з торф'яної сумішшю. До ємності на шнурку або ланцюжку кріпимо черпак-дозатор для засипки торфосуміші в біотуалет після використання.
Ємність з торфом і дозатор
Перед початком експлуатації в накопичувальний резервуар засипаємо приблизно 5-10 см торфу – він буде виконувати функцію основи для компостування. Додатково можна залити невелику кількість біопрепарату, що містить мікроорганізми, що руйнують органіку.
Вулична система готова до використання
Принцип використання системи описаний вище: після відправлення потреб беремо дозатор і засипаємо в резервуар невелику кількість торфу. По мірі заповнення резервуара витягаємо його і пересипаємо суміш торфу і фекалій в яму або спеціальний короб для компостування. Після чого промиваємо ємність зі шланга і засипаємо в біотуалет наступну порцію торфу.
Висновок
Перед тим як вибрати біотуалет на дачу, варто уважно вивчити наведені тут опису основних різновидів таких виробів, а також оцінити їх плюси і мінуси. Крім того, систему можна зробити і самому – в цьому допоможуть рекомендації в тексті і на відео в цій статті. Всі питання можна задати у коментарях нижче.