Селера — це екзотична рослина, воно увійшло в популярність і використовується у вигляді приправи для приготування різних страв.
Кухарі всього світу звертають на нього пильну увагу, додаючи селера в свої страви. Черешкова селера відноситься до однієї з трьох різновидів селери: кореневого та листового.
Його відмінністю від двох інших є високий м'ясистий черешок і великі листя.
Для освоєння технології вирощування даної культури важливо знати її особливості, позитивні і негативні якості відомих сортів, терміни дозрівання і т. д.
наприклад, середньостиглий сорт Аніта відрізняється високою врожайністю, період його вегетації становить 90 днів, рослина стійка до холодів і навіть легким заморозків.
Якщо ж вести мову про більш ранні сорти, то слід згадати вирощування таких сортів, як Паскаль, Малахіт, Золотий.
Серед пізніх сортів можна виділити Тріумф. Великою популярністю користуються сорти голландської серії: Даклет, Авалон, Гринлет.
З урахуванням того, що дозрівання селери процес досить тривалий, висаджування його відбувається за допомогою розсади.
Перед цим слід підготувати для нього Грунт, для цих цілей використовують торф, перегній і деревну золу в пропорціях: 3/5 торфу, 1/5 перегною, 1/5 золи і трохи піску.
Якщо ж ви з якихось причин не підготували Грунт, її можна придбати в магазині для дачників. Для цих цілей підійде суміш для вирощування цибулі.
Далі ця суміш засипається в заздалегідь обрані для неї ящики і зволожується водою. Все, тепер можна приступати до посіву насіння в ящики.
Висадка, як правило, проводиться в кінці лютого, на початку березня. Так, посадка здійснюється в ящики і горщики, засипається сумішшю землі, після чого поливають водою. У невеликі борозенки слід акуратно висадити пророслі насіння селери, стежачи за тим, щоб не порушити і не поламати їх слабкі корінці.
Після цього, їх можна або злегка присипати землею або трохи вдавити в грунт, однак не більше ніж на пів сантиметра, оскільки їм складно буде зростати.
Цікавий факт: оригінальний спосіб вирощування насіння селери є спосіб зі снігом. Секрет в тому, що не потрібно кожен день поливати, а можна взяти сніг, накрити їм ящик, на нього розкласти насіння. При таненні снігу виникла волога поглибить насіння в землю на потрібну глибину і це дозволить проростити насіння.
У цьому немає нічого складного, головне стежити за тим, щоб земля завжди була вологою. Однак, надмірне її кількість в ящику також не вітається, тому оптимальним способом поливу є обприскування з пульверизатора.
Через кілька тижнів рекомендується зробити першу підгодівлю рослин. Якщо розсада густо виросла, її потрібно прорідити і пікірувати після того, як з'являться 3-4 листочка.
Після того, як ви провели пікетування через 3-4 тижні слід повторити підживлення.
Зверніть увагу: за тиждень перед висадкою селери на дачі у відкритий грунт рослини необхідно провести загартовування при температурі +15С. Це можна зробити, приміром виставивши розсаду на балконі. Перед самою посадкою рослину слід полити.
Коли температура повітря не нижче +10, а це приблизно середина травня, можна приступати до висадки рослин.
Від однієї рослини до іншої залишайте не менше 15-20 см, а відстань між рядами – 30-40 см. Хороший урожай вимагає належного догляду за рослинами, важливо вчасно прополювати, поливати, розпушувати грунт боротися з хворобами.
Підживлення органічними та неорганічними добривами проводиться у червні-липні місяці. Це дозволить досягти високого врожаю.
Рада садівника: щоб черешки селери мали світло-зелений колір, його необхідно правильно підгортати. Це буде сприяти зниженню в них ефірних масел і поліпшення смакових характеристик.
найголовніше, сердечко при підгортанні слід залишати відкритим, так як це точка росту рослини. Це правило актуально для всіх різновидів селери. Для цих цілей м'якою мотузкою зв'язуються кілька пучків рослини.
Існує другий спосіб відбілювання живців. Для цих цілей застосовують комірці з паперу, спорудивши їх практично з будь-якого матеріалу. Основним критерієм є те, що він не повинен пропускати світло. Виключенням є чорна плівка, оскільки її використання може призвести до спреванию живців і псування рослини. Для стабільного ефекту даний спосіб вимагає періодичного повторення в залежності від росту листя.
Після того, як восени ви викопали рослина, воно може два місяці зберігатися в прохолодному приміщенні або підвалі.
Щодо південного регіону, рослина може залишитися в Грунті, однак вимагає провести додаткове укриття. Замерзнути воно не має у зв'язку з теплим кліматом.
Користь селери (для збільшення натисніть)
Селера з кожним днем отримує все більшу популярність у кухарів всього світу, однак далеко не кожному відомо, що крім гастрономічної цінності ця рослина володіє цілющими властивостями.
Найбільш цінні його частини, це стебло і корінь. Крім цього, його масло також дуже корисно і використовується в парфумерній та фармацевтичній галузі.
Перерахуємо основні корисні властивості селери:
допомагає прибирати безсоння, тому його можна з успіхом назвати природним снодійним;
знімає набряки і промиває нирки, чим покращує рівень тиск людини;
використовується і для нормалізації обміну речовин;
підвищує імунітет і насичує організм людини енергією;
в стеблі міститься багато заліза і магнію, що запобігає утворенню ракових клітин.
На жаль, як би Ви не намагалися вберегти рослину від впливу з боку шкідників і хвороб, певний ризик залишається завжди. У селери багато захворювань, він піддається бактеріальної плямистості, серцеподібної гнилі, білої гнилі стебла, вірусної мозаїки, гнилі основи стебла селери.
Щоб уникнути цих неприємностей, слід дотримуватися основних правил.
Важливий правильний догляд, який передбачає своєчасний і достатній полив, ні в якому разі не заливати рослини великою кількістю води, слід боротися з бур'янами. Своєчасно проводити боротьбу із шкідниками, обприскуючи рослини спеціальним складом.
Сусідство деяких рослин може знижувати врожайність селери. Тому черешкова селера можна вирощувати тільки окремо, далеко від інших культур.
Дотримання всіх цих правил дозволить вам отримати багатий врожай селери і радувати себе і своїх близьких плодами цього чудесного і цілющого рослини в різних гастрономічних стравах.
Дивіться відео, в якому досвідчений садівник розповідає про вирощування черешкової селери: