Ландшафтний дизайн
Штучний водойма – вдале рішення ландшафтної архітектури, за допомогою якого створюється затишна атмосфера, яка сприяє відновленню сил і душевної рівноваги. Якщо правильно підібрати форму, тип, місце і розмір рукотворного ставка, то заміський ділянку перетвориться в справжній земний рай.
Головне в створенні декоративного ставка – визначити призначення водойми, так як, в залежності від дизайнерського задуму, необхідно підібрати і тип споруди, і місце розташування, і матеріали. Якщо планується розведення рибок, то штучного водоймища не обов'язково домінувати в плануванні ландшафту, так як, наприклад, коропи віддають перевагу тишу і спокій. Крім того, обов'язково дотримуватися канони ландшафтної архітектури і при виборі місця слідувати рекомендаціям фахівців:
Примітивний плоский водойма – не обов'язкова умова створення рукотворного ставка. Оригінальний елемент дизайну можна зробити по-справжньому яскравим, влаштувавши кам'яні сходи, з яких буде стікати вода (каскад) або одну, але велику щабель з спадаючої масою водної стихії (водоспад). Тим, хто не боїться труднощів в реалізації складних дизайнерських ідей, підійде багаторівневий каскад, об'єднаний з водоймою, який перетворюється в невеликий «водоспадик».
Романтикам і любителям побути наодинці з собою підійде тихий рукотворний ставок з струмочком, переливаються на сонці, прикрашений ліліями. Для реалізації такої концепції дизайну, штучна водойма краще розмістити подалі від сторонніх очей, і від домашніх – в далекому затишному куточку ділянки, до якого веде звивиста стежка. Для штучного водоймища з декоративними функціями, навпаки, потрібно знайти чільне місце і акцентувати увагу на стильному елемент ландшафту.
Штучний водойма – настільки популярний винахід ландшафтної архітектури, що всі ідеї впорядковані на типи. За формою декоративний ставок може бути геометрично правильним (окрулым, прямокутним, ромбоподібним) або імітувати природний водойма. Геометрично правильний тип підкреслить ідеальні форми та рівні лінії впорядкованого ландшафту і архітектурного вигляду будівлі, тому буде відмінно виглядати біля житлового будинку, особливо з фонтаном (див. «Фонтан на дачі своїми руками»).
Геометрично правильний водойма мінімізує земляні роботи, так як на практиці такий тип ставка влаштовується над рівнем землі. Бортики ставка можуть стати основою для сидінь або лінією пристрою квітника. Другий тип, що імітує природного побратима, відрізняється неправильної береговою лінією і округлими формами ставка з рослинами болотної флори. Відмітні особливості – використання галечнику середніх розмірів, кругляка, пологий спуск у воду, пристрій в дальній частині саду.
Розміри водойми залежать як від площі ділянки, так і від індивідуальних уподобань. Оптимальною визнана площа до 5 м2, при якій глибина складе до 0,5 м. Якщо штучна водойма буде перевищувати 9 м2 з глибиною до 1 м, то споруда буде називатися штучним озером. Основний принцип підбору розмірів: більше водойма – менше турбот з чищення та зусиль по підтриманню екологічної рівноваги.
Складність робіт з влаштування рукотворного ставка багато в чому залежать від обраних матеріалів: плівка ПВХ, бутилкаучукова), залізобетонна чаша, готова ємність (пластмаса, склопластик). Проте, незалежно від обраного матеріалу, необхідно дотримуватися послідовність робіт:
Залізобетонна чаша виконується послідовно: на добре утрамбований шар піску, ущільнювачі грунту або торфу (5 см) встановлюють опалубку, армують металевою сіткою і заливають бетонною сумішшю. Перед використанням такої чаші необхідно виключити контакт фауни і флори з вапном – обробити поверхню герметиком.
Останній етап пристрою водойми – висадка рослин з асортименту вологолюбних зелених насаджень: верхній відступ заселити лепехою, калюжниця, карликовим ситником, нижній – лататтям, водокрасом, водяним горіхом, глибокі уступи – водними і підводними рослинами. Після закінчення робіт можна провести «фейсліфтінг» рукотворного ставка: замаскувати техэлементы, сховавши від сторонніх очей дроти і фільтри за допомогою рослин, керамічних фігурок або квітів.