Побілка – простий і дешевий спосіб створити білосніжну поверхню над головою. І хоча побілка поступається сучасним способам по функціональності, наприклад, не утримує надлишки води, як натяжні полотна, основна перевага перевіреного способу – 100% екологічність, гігієнічність і красивий зовнішній вигляд стелі при скромних витратах.
Побілка – не тільки простий, але і ретельно продуманий поколіннями майстрів спосіб обробки стелі.
Всі нюанси побілки вивчені і перевірені на практиці, тому сучасній людині можна повністю виключити ризик неякісного виконання робіт, вивчивши корисні поради.
Головне в побілки – правильно вибрати один з поширених варіантів залежно індивідуальних переваг і особливостей експлуатації:
Наступний крок – огляд поверхні: якщо на стелі вапно, то рекомендується виключити обробку розчином на основі будівельного крейди. В іншому випадку неминуче поява плям і розлучень. Якщо сліпуча білизна крейди в пріоритеті, то вапно необхідно змити.
Пам'ятаєте! Водоемульсійна поливінілацетатна фарба володіє спектром переваг, але не відноситься до варіанту побілки, як помилково вважає частина любителів ремонтувати приміщення своїми руками. Тому тим, хто планує використовувати лакофарбову продукцію, необхідно ознайомитися з технологією фарбування поверхні водоемульсійною фарбою.
Стельову роботу рекомендується виконувати до фінішної обробки стін і укладання підлогових покриттів (див. також варіанти укладання керамічної плитки, укладання лінолеуму). Якщо планується тільки побілка, то необхідно підготувати приміщення – захистити інші оздоблювальні матеріали і предмети інтер'єру від бруду, яка неминуча при підготовці базової конструкції і нанесенні готових розчинів (вапно, крейда). Варіантів два підготовки:
На відміну від інших оздоблювальних матеріалів, для рівномірного висихання побілки не потрібно турбуватися про протяги. Фахівці рекомендують просто закривати вікна на час висихання кожного шару. Якщо обрана побілка крейдою, то небажано проникнення прямих сонячних променів при висиханні шарів розчину.
Види робіт з підготовки базової поверхні залежать від стану фінішної обробки. Якщо на стелі побілка в хорошому стані, то достатньо «розтушувати» покриття: розподілити по поверхні вологою пензлем, задекорувавши незначні дефекти. Альтернативний варіант часткової побілки – нанесення нового шару поверх старого підійде тим, хто володіє певними навичками розподілу розчину, інакше є ризик отримання нерівномірного кольору стелі.
Пам'ятаєте! найскладніший варіант підготовки належить тим, хто пофарбував стелю олійною фарбою. Оскільки оліфа, на яку наноситься фарба, просочує бетон, то повністю видалити старе покриття – велика проблема. Якщо було одного разу вирішено пофарбувати стелю олійною фарбою, то простіше повторити фарбування або вибрати альтернативні варіанти, які будуть надійно утримуватися на базовій поверхні (шпалери) або віддати перевагу підвісні/натяжні стелі.
Класичний варіант підготовки – демонтаж старого покриття, ремонт базової поверхні, грунтування і побілка. Стара побілка видаляється теплою водою, патьоки і іржаві плями необхідно обробити розчином мідного купоросу. Жирні плями видаляють розчином кальцинованої соди: змочіть чисту ганчірку гарячим 2%-ним розчином і прикласти до забрудненого ділянці.
Якщо стеля закопчен, то врятує поверхню від бруду розчин соляної кислоти. При виявленні колоній грибка (цвілі) необхідно очистити поверхню (бетон випалити пропаном) і обробити антисептиком. Після демонтажу та обробки поверхні необхідно закрити тріщини: «розшити» шпателем і загладити стельової штукатуркою (тістоподібна консистенція суміші з однакових частин крейди, гіпсу та столярного клею з водою). Суміш наносять на тріщину шпателем урівень з поверхнею: спочатку - в поперечному напрямку, потім – у поздовжньому. Так само не виключено, що Вам, можливо, буде потрібно вирівняти стелю в приміщенні від нерівностей і дефектів.
Останній етап – грунтовка, яку можна виготовити самостійно: нарізати 200 гр мила тонкою стружкою, розчинити в гарячій воді (2 л), додати 100 гр оліфи. В окремій ємності розвести 3 кг гашеного вапна і перемішати обидва розчину. Перед нанесенням мыловаренную грунтовку потрібно розвести в теплій воді (12 л) до утворення концентрованої суміші типу «холодець». Ґрунтовку зручно наносити з використанням побутового пилососа.
Фахівці рекомендують до початку робіт передбачити заходи обережності, так як частинки вапна та крейди шкідливі для легенів людини: використовувати захисні маски, респіратори або пов'язку для особи, змочену у воді. Для захисту очей підійдуть захисні окуляри. В залежності від обраного варіанту побілки, необхідно придбати інгредієнти і підготувати робочий розчин:
Побілка крейдою
Побілка вапном
Розчинити столярний клей в теплій воді і насипати в суміш просіяний крейда і синьку. Для перевірки консистенції необхідно опустити лезо ножа в розчин: якщо побілка стікає, то потрібно додати порцію крейди. Гашене вапно необхідно розмішати в одному літрі води, додати поварену сіль, галун і, бажано, барвник – синьку або ультрамарин (500 гр.). Отриману суміш необхідно ретельно переміщати і додати теплу воду.Витрата матеріалів:
Витрата матеріалів:
Головне при нанесенні розчину – рівномірно розподілити суміш по підготовленій поверхні, не допускаючи патьоків. Крім того, необхідно вибрати оптимальний спосіб нанесення:
Використати побутовий пилосос для побілки можна, якщо прилад пристосований для нанесення розчину і укомплектований поліетиленовою кришкою (розпилювачем) і трубками. Кришку необхідно надіти на банку, з'єднати з вихідним отвором шлангом, включити пилосос і нанести побілку, регулюючи подачу суміші, відкриваючи/закриваючи отвір на розпилювачі пальцем.
Незалежно від обраного способу, робочий склад перед нанесенням необхідно перемішати, що забезпечить рівномірний колір покриття. Наносити побілку потрібно шарами, рівномірно, виключаючи утворення крапель. Після кожного шару обов'язково дотримуватися технологічний перерву до висихання розчину. Якщо обрана вапняна побілка, то перед нанесенням розчину поверхню потрібно зволожити.