Розкладний стіл є прекрасним рішенням для великої родини або дружній компанії.
В складеному варіанті він займає мінімум місця, а при необхідності площа стільниці значно збільшується за рахунок додаткових вставок.
Така конструкція підійде для використання під час свят, щоб посадити всіх гостей.
Розкладний стіл можна придбати в магазині або виготовити самостійно.
Розкладні столи можуть бути виконані в різних варіаціях і різних розмірів: як маленькі стіл для пікніка або журнальний столик, так і великі – обідній стіл або стіл-ліжко.
Розрізняються розкладні столи і за складністю конструкції – від зовсім простих начебто відкидного столика для балкона до забезпечених спеціальним механізмом столів-трансформерів.
Матеріали для виготовлення столів теж використовуються самі різні. Стільниці роблять з скла, пластику, ЛДСП, МДФ, дерева.
Незамінні для деяких моделей і дуже практичні і надійні металеві складані ніжки для столу (своїми руками їх можна виготовити з хромованою труби).
Призначення складних столів може бути самим різним. Ось лише кілька прикладів:
Обідній стіл-книжка Розкладний стіл-лавка (креслення та інструкції по виготовленню дивіться тут)
Розкладний стіл для торгівлі
Розкладний масажний стіл
Виготовити такий столик під силу навіть початківцю домашньому майстрові. Незважаючи на полегшену конструкцію, стіл виходить дуже міцним.
В зібраному вигляді ширина стільниці – 700 мм, довжина – 1200 мм. її площа Збільшується за рахунок додаткової, центральної вставки. Загальна довжина столу в розсунутому вигляді – 1670 мм
За таким столом спокійно можуть розміститися вісім дорослих осіб: по одному з кожного торця і по три – з обох довгих сторін.
Для того щоб виготовити розкладний стіл своїми руками, нам знадобляться наступні матеріали:
Необхідні для роботи інструменти:
Перш ніж приступити до роботи, треба визначитися з габаритами майбутнього виробу і зробити креслення розкладного столу. У нашому прикладі розміри розсувних стільниці в складеному вигляді (ліворуч) і зі вставкою (праворуч) наступні:
Крок 1. Для початку розмічаємо і вирізаємо з ЛДСП три деталі, які будуть служити стільницею: дві однакові частини 700 х 600 мм і одна для вставки 700 х 470 мм Для того щоб без сколів зробити розрізи на ДСП, підійде звичайний електричний лобзик.
Важливо: якщо в подальшому деталь буде оброблятися фрезером, варто додати до кожної сторони по парі міліметрів. Потім струбцинами лист ДСП кріпиться до будь-якої рівної поверхні. Рівнем встановлюємо край розпилу, ведемо лобзик спокійно і акуратно.Крок 2. Обробка країв деталей фрезером дає ідеально рівний зріз. Фрезер також слід вести повільно і акуратно, опрацьовуючи кожну ділянку зрізу.
Крок 3. Торці деталей обклеюємо кромкою з ПВХ. Для цього закріплюємо деталь струбциною вертикально на табуретці чи столі. Відрізаємо потрібний шматочок кромки і прикладаємо його до зрізу, прогріваючи будівельним феном. Всі роботи проводимо в господарських рукавичках. Після повного висихання клею можна продовжити виготовлення столу.
Крок 4. Для безпеки можна спиляти гострі кути на всіх алюмінієвих куточках і закруглити.
Крок 5. Тепер беремо два куточка і напрямну. На зовнішній стороні одного куточка відзначаємо по 25 мм від закруглених країв і проводимо лінію, яка розділить сторону кутника навпіл. Цю ж процедуру виконуємо кожним з решти куточків.
Крок 6. Прикладаємо частині напрямних до куточків і намічаємо отвори для болтів. Трохи підбиваємо їх цвяхом (щоб не соскочило свердло) і просвердлюємо. Скріплюємо їх болтами.
Крок 7. У нас вийшло дві конструкції з куточків. Кладемо їх на рівну поверхня таким чином: кути тонкими направляючими (рухливі) – , кути з товстими направляючими (нерухомі) – зовні. Свердлимо по чотири отвори в нерухомих кутах і по чотири – у рухливих.
Зверніть увагу: всі отвори в рухомих напрямних робляться з зовнішнього боку, в нерухомих – з внутрішньої (тобто отвори повинні бути на протилежних сторонах вироби). Крок 8. Дві однакові деталі з ЛДСП кладемо на рівну поверхню, перевертаємо лицьовій стороною вниз. Зверху кладемо обидва телескопа (всередину рухомий стороною і назовні нерухомої) на відстані 8 см від кожного краю. Середина телескопа повинна збігатися зі стиком деталей.
Крок 9. Рухому бік прикручуємо саморізами (20 х 4 мм) до правої частини стільниці, нерухому – до лівої.
Крок 10. З кожного боку стола кріпимо замочок за допомогою саморізів 16 х 3 мм
Крок 11. Відкриваємо замочки і розсовуємо стільницю. Між ними вставляємо середню деталь лицьовою стороною вниз. Щільно зрушуємо стільницю, щоб утворилася рівна поверхня.
Крок 12. Прикручуємо саморізами відсутні частини застібки для кожного кута середини стільниці – по два на бік. Виходить, що замки будуть відкриватися/закриватися при стільниці двома деталями, і вони ж будуть відкриватися/закриватися при стільниці з трьох деталей.
Крок 13. Саморізами кріпимо ніжки до стільниці.
Відкриваємо замки і розсовуємо стільницю.
Кладемо середню частина і зрушуємо бічні деталі. Замочки закриваємо.
Детальніше про те, як зробити розкладний стіл своїми руками, дивіться у відео: