Багато птахівники або просто господарі будинків розводять качок. В основному це робиться для особистого споживання в їжу. Інші ж реалізують її на місцевому ринку. До основних видів качок, яких розводять в домашніх умовах, можна віднести пекінських, мускусних.
Варто пам'ятати, що велика кількість порід качок погано несуть яйця. Тому, в цілях інкубування, яйця краще зберігати. Розмноження качок здійснюється також шляхом висиджування яєць.
Незважаючи на те, що качка – це птах, вміє плавати, вона погано переносить, якщо в приміщенні підвищена вологість. Тому особливо важливо приділяти увагу цій птиці в зимовий період.
У цілому зміст качок взимку зводиться до ряду особливостей, які необхідно знати всім, хто хоче розводити качок, саме так можна забезпечити їм гідне утримання, а господарям – пристойний вага птиці.
Особливо трепетно качки належать до місця, де у них знаходиться підстилка, а саме до пташнику. Краще всього для цього вибрати сухий утеплений сарай. Важливо відзначити, щоб температура в ньому не була нижче трьох градусів.
Температура в приміщенні відіграє важливу роль, зокрема, на яйценосність. Качки люблять тепло, як і кури. Як тільки температура знижується, тут же менше стає і яйценосність, а корми качка починає їсти набагато більше.
Якщо низька температура поєднується з брудним і мокрим місцем, то птиці буде зовсім погано. Це буде зрозуміло по взъерошенному і мокрому оперенню. У цьому випадку оперення практично не зберігає тепло, це і є частою причиною хвороб качок. Тому господарям варто подбати про те, щоб утримувати качок в хороших умовах, зокрема в сухому і світлому місці.
Важливо знати: більш низька температура, ніж п'ять градусів, допускається тільки в тому випадку, якщо сарай міститься в сухості і чистоти одночасно. Так, качка холод буде відчувати не настільки сильно.Але насправді для пташника може підійти будь-яке приміщення. Головне, перед тим, як поселяти в нього качок, потрібно обштукатурити і проконопатити стіни, якщо вони зроблені з колод. Якщо стіни дерев'яні з дощок, то можна зробити оббивку штукатуркою сухого типу, дозволяється використання фанери або картону.
Після цього стіни шпаклюються і біляться. Можна поселяти качок і в приміщення, де матеріалом для стін служить тин або очерет. Але перед цим вони штукатуряться, причому з різних сторін.
Робиться це за допомогою глини, яка змішується з різаною соломою. Це потрібно для того, щоб в зимовий період в приміщенні зберігалося тепло. Найкраще зберігають тепло пташники саманні або глинобитні.
Приділити увагу потрібно і підлозі. Краще, щоб підлога була міцною, через нього в пташник не повинні проникати гризуни. Ідеальний рівень підлоги – 20-25 сантиметри вище, ніж поверхню землі.
Як вже було зрозуміло з вищесказаного, до світла качки теж ставляться вкрай примхливо, так само як і до сухості. Саме світло відмінно впливає на продуктивність качок.
А все тому, що тепло сприяє збільшенню кількості еритроцитів у крові качок. Підвищується також гемоглобін та утворення вітаміну Д. Набагато більшу продуктивність слід чекати від тих качок, які містяться в світлому приміщенні, ніж у темному.
Органи при хорошому освітленні активно працюють, особливо це стосується яєчника. У зимовий час, коли світловий день зменшується до семи-восьми годин, качки припиняють яйцекладку. Але в силах господарів зробити більше світловий день – створити штучним шляхом.
Зверніть увагу: для того, щоб качка продовжувала відкладати яйця, потрібно збільшити світловий день до 14 годин.Для цього потрібно використовувати додаткове освітлення. Воно включається тільки ввечері або вранці і ввечері.
Потрібно забезпечити сарай таким освітленням, щоб на один квадратний метр припадало електричного освітлення приблизно 5 Вт, це з розрахунку, що в сараї є вікна.
На 1 квадратний метр підлоги повинно припадати не менше, ніж сто квадратних сантиметрів вікон. Лампочки вішаються на висоті приблизно 1,8 метрів, краще всього використовувати відбивачі.
Особливу увагу потрібно приділити підстилці. Відмінно качки себе почувають, якщо в зимовий час глибока підстилка. Причиною тому служить той факт, що в такому «лежаку» розпадаються органічні речовини, разом з тим виділяється достатня для качки кількість тепла.
Бо качки не будуть мерзнути ні в яку погоду. Всього пару раз в рік потрібно міняти підстилку повністю. Краще робити це по весні і восени.
Візьміть на замітку: незважаючи на те, що підстилка змінюється двічі на рік, щодня потрібно приділяти час для того, щоб розрівняти послід, а також укласти зверху пару сантиметрів свіжої підстилки.В якості підстилки можна використовувати торф, а також тирса дерева, солому і т. д. Використовують так само подрібнені стрижні, які робляться з качанів кукурудзи.
Що стосується торфу, то він хороший тим, що здатний увібрати в себе велику кількість вологи — більше 8 разів, ніж свій власний вагу. Для порівняння: деревна тирса вбирають в чотири рази більше своєї ваги, солома — в два рази.
Торф краще всього застосовувати ще й тому, що він має здатність вбирати в себе повітря, а з нього хвороботворні гази.
Тирсу погано піддаються розпаду, менше, ніж солома екстрагують тепла, до того ж їх в подальшому можна використовувати як добрива.
Порада: для однієї качки на одну повноцінну зимівлю потрібно витратити близько п'ятнадцяти кілограмів соломи, а також до 14 кілограмів торфу і тирси.Ці показники застосовуються для центральної смуги Росії. У південних районах цей показник може бути трохи нижче з-за більш м'яких погодних умов.
Догляд за цими птахами в холодну пору року повинен зводитися до одного головного вимогу: матеріал для підстилки обов'язково повинен бути володіти чистотою і сухістю.
Для того щоб у приміщенні не було зайвої кількості вологи, а також шкідливих газів, потрібно використовувати вентиляцію. Для цього можна на балки стелі покласти жердини. Відстань між жердинами має бути приблизно 20 сантиметрів.
На жердці потрібно накласти соломи, товщина шару її в ідеалі має становити близько 30-40 сантиметрів. Ця конструкція забезпечить рівномірний розподіл свіжого повітря в приміщенні. До того ж, все це найкращим чином усуне шкідливі гази та сухість у сараї.
До факторів, які обумовлюють гарне утримання птиці, можна віднести щільність посадки качок. Так, 3-4 качки повинні сидіти на кожному м2. У південних районах ця цифра може збільшитися до п'яти голів, бо як качки гуляють більшу кількість часу на вулиці.
Підстилка в ідеалі повинна готуватися для зимового часу ще влітку. Зберігати її краще в сараї або горищі, головне, щоб приміщення було сухим.
Не обійдеться утримання качок без інвентаря і поїлок. Потрібно вибирати таку годівницю, щоб птиця не могла в неї залізти, забруднити і затоптати корм.
Для цього підійде годівниця з дощок, товщина яких близько 2,5 сантиметрів. Краще всього зверху встановити планку, вона, до речі, стане і ручкою. Годівниці і поїлки потрібно робити такого розміру, щоб вистачало всім качках.
Рекомендація: для однієї дорослої качки мати 10 сантиметрів годівниці.Трохи складніше справи з напувалок, особливо непросто зберегти воду в них не замерзлої. Поїлки можна спорудити з корит, створених з дерева. Під них важливо постелити залізні листи. найпростіший спосіб зробити так, щоб вода не замерзла взимку – спорудити пристрій поїлки, яке буде мати проточну воду.
Таким чином, з бочки або іншого невеликого резервуара постійно в поїлку буде надходити вода необхідної температури. Важливо продумати утеплену стічну яму, щоб з поїлки вода стікала саме туди, не створюючи підвищену вологість у самому пташнику.
Найкраще і поїлки, годівниці час від часу переміщати. Це потрібно для того, щоб навколо цих місць не було бруду. До того ж можна поруч постелити невеликий шар соломи, приблизно п'ять сантиметрів, таким чином, ніг птиці буде суші.
Оперення качок має бути чистим, навіть якщо за вікном мороз. Необхідно давати качкам купатися в тих водоймах, які не замерзли або ж робити самостійно ополонці.
Потрібно стежити за тим, щоб качки не провалилися під лід. Щоб їх забезпечити, допоможе неглибока до 1 метра ополонку. Захистите його очеретяними матами або сіткою. Навколо ополонки ідеально настелити солому близько п'яти сантиметрів завтовшки.
Відмінно, якщо качки будуть купатися приблизно по 15-20 хвилин, але можливо це тільки в разі хорошої погоди. Водний вигул вкрай важливий для качок, бо це сприяє розвитку сальної залози. Завдяки їй змащується жиром оперення, воно стає еластичним, щільним.
Корисно знати: найкраще годувати качок на вулиці, годування в приміщенні допустимо лише в дуже холодні і вітряні дні, коли температура повітря сягає мінус 10 градусів.Не потрібно надовго залишати взимку качок у воді, це загрожує переохолодженням. Але недовгий час на холоді і в воді для качок – не проблема, бо так у них досить товстий прошарок жиру, яка захищає їх від переохолодження.
Щоправда, недовгий час. Після того, як качки купуються, треба пригнати їх на вигул близько сараю і принести ближче поїлку і годівницю.
Дуже важливо забезпечити качок вологою кормової мешанкой, до того ж можна використовувати комбікорм, в якому можуть бути зернові добавки. В ідеальному варіанті можна комбінувати ці види годування.
Якщо говорити про вологих мішанках, то найчастіше готують їх на воді. Це більш економічний варіант, хоча набагато корисніше для качок готувати вологі мішанки на молоці.
Годування в зимовий період здійснюється рано-вранці, другий раз годувати потрібно в полудень і вечеря у качок повинен настати до того, як прийде темрява. Зазвичай перші два рази качкам дають їсти вологу мішанку.
Доцільно в зимовий період на третій прийом їжі давати ціле пророщене зерно. Це ідеальна заміна порізаної зелені, якої вдосталь влітку. Якщо морозні дні, то мішанки можна розбавляти також і теплою водою, і м'ясними бульйонами.
На вигул в ранковий час випускаються качки тільки після того, як будуть повними поїлки та годівниці. Необхідно пам'ятати, що після кожного годування весь інвентар потрібно очищати. З періодичністю хоча б раз в два дні його потрібно промивати окропом. Це дозволить бруду не застоюватися. До того ж таким чином можна дотримувати чистоту, яку так люблять качки.
Крім вже перелічених правил і порад з утримання качок, є ще деякі, які допоможуть досягти ідеального догляду за птицею:
Качки рідко хворіють, бо досить просто утримувати їх у чистоті і правильно здійснювати догляд, тоді їм і захворювання ніякі не будуть страшні.
Відео в інтернеті допоможуть облаштувати пташник, спорудити вентиляцію всередині приміщення, зробити правильно годівниці і намостить підстилку. Такого ж догляду потребують і индоутки, найчастіше їх містять навіть в одному сараї, що не є протиріччям.
не Можна забувати про качок, пропускати прийоми їжі, не серйозно ставитися до вигулу. Адже кожен хоче, щоб качки добре несли яйця і набирали вагу. А для цього потрібно старанно проводити догляд — тільки так можна досягти бажаного результату.
Про секрети утримання качок взимку дивіться наступне відео: