Кожен садівник знає, як сформувати крону яблуні, і що кількість врожаю залежить тільки від його докладених зусиль. Також і з будь-яким деревом — чим більше тепла і якісного догляду ви йому даруєте, тим більше красивих і солодких плодів воно приносить.
Основним способом збільшення врожайності є обрізання зайвих гілок і правильне формування крони плодового дерева.
Безумовно, крім плодючості, підрізування підтримує гарний зовнішній вигляд всього саду. Адже так приємно пройтися по доглянутому і квітучому палисаднику!
Деревина має свою біологічну систему обміну поживними речовинами, через коріння. Але будь-синтез не можливий без сонця. Тому, при формуванні крони, необхідно враховувати сторони світу, а так само розташування світанку відносно стовбура.
Якщо ви хочете отримувати врожай з раннього літа до пізньої осені, то посадіть частина саджанців на північній і тінистій стороні ділянки, а іншу частину – на південній, відкритою. Таким чином, дерева, отримують більше денного світла, будуть плодоносити раніше і раніше відцвітати.
Цим методом користувалися ще наші дідусі і бабусі, тому у старих селах ще можна побачити посаджені сади, як в кінці ділянки, так і на початку.
Схема залежить від розташування на ділянці саджанців. Якщо ви вирішили посадити невеликий сад біля альтанки, то краще скористатися кустистой схемою формування крони.
Кущистість яблуня дасть більше тіні і прохолоди в спекотний день. Ну, а для тих, хто любить фантазувати і привносити індивідуальність своїй ділянці, підійде схема вертикальної пальмети.
Важливо знати: літні сорти яблунь більше піддаються формуванню, ніж зимові – це пояснюється властивостями кори і самого дерева. Зимовий сорт має більш товстої кореневою системою.Для отримання хорошого і стабільного врожаю застосовується схема обрізки «Розріджено-ярусна». Вона дозволяє знімати плоди навіть з допомогою саморобних пристосувань, а так само дає можливість залазити з будь-якого боку.
Обрізка молодих саджанців (натисніть для збільшення)
Час формування безпосередньо залежить від часу посадки, а так само від особливостей сорту. Для веретеноподібної крони починати зрізання слід з другого року зростання саджанця.
Центральний стовбур залишають відкритим, так як відсутність достатньої кількості сонячних променів буде сприяти нерівномірного зростання крони. Не допускається заростання нижніх ярусів та центрального стовбура: це може призвести до перекосу і неправильного росту.
Зверніть увагу: так як сокорух впливає на кількість врожаю, то необхідно проводити обрізку до середини квітня.Уникайте «роздвоєнь» головного стовбура, так як це призведе до розлому дорослого дерева на 2 частини. Для садівника в перший рік висадки саджанців головним завданням є отримання декількох пагонів у верхівці стовбура.
На відміну від молодих яблунь, старі дерева практично не піддаються коригуванню. Це пов'язано з тим, що біологічна структура вже задубенела і припинила інтенсивний ріст.
Існують наступні методи реконструкції крони старого дерева:
Перед тим як приступити до обрізки, вам необхідно визначитися: плодове дерево несе декоративний характер, або ви хочете отримати, як можна більше врожаю. Питання у виборі форми крони має велике значення, якщо ви плануєте вирощувати плоди на продаж.
Отже, первісна стандартна обрізка проводиться відразу ж після посадки. Прибираються зайві гілки, а також ті, які розташовані занадто низько до землі.
Для формування крони слід встановити навколо саджанців дерев'яну стійку у вигляді квадрата. Не пропустіть цей момент, так як з часом нирки стають жорсткими і подальше формування не можливо. Стандартна крона має вкорочені нижні і кілька основних гілок.
Однорічні саджанці, посаджені восени, необхідно формувати наступної весни, інакше дерево може загинути в зимовий період. Ранньою весною вкорочують основний стовбур на 40-45 см від землі – це дозволить сформувати хорошу розгалужену крону.
Візьміть на замітку: для того щоб саджанець добре переніс зимовий період, йому пов'язують головний стовбур шпагатом. Цей спосіб прийнятний і для тих дерев (1-3 року), які вже мають викривлений стовбур.Такі прості способи підготовки до формування крони заощадять в майбутньому багато вашого часу та сил. Для великих саджанців, які вже почали плодоносити, обрізку проводять 2 рази на рік: навесні (до появи бруньок) і восени (після збору врожаю).
Схема обрізки — вертикальна пальмета
В залежності від сорту яблуні, її особливостей, існують різні види формування крон:
Ярусна обрізка
Далі, в процесі росту, основні гілки слід стягувати сильніше, а дрібні гілки скорочувати на третину і направляти вздовж основного стовбура. Вертикальна пальмета є чудовим варіантом, якщо Вам необхідно загородити альтанку від сторонніх очей або додати тінь на місце відпочинку. Приблизний час формування невеликого дерева – 4-5 років;
Чашоподібна обрізка
Стелиться обрізка
Схеми обрізки розраховані як на професійних садівників зі стажем, так і на звичайних дачників.
Але часом не кожному під силу створити саме той тип, який хочеться. В цьому випадку слід вдатися до простого способу формування крони – ярусному.
Для того щоб підтримувати рясне цвітіння і стабільну врожайність, необхідно постійно стежити за станом яблуні як до процедури, так і після.
Місця всіх зрізів обробляються спеціальним садовим варом. Це запобігає зараження дерева мохом або дрібними жуками.
Основними помилками можна вважати неправильно підібране час і поганий інструмент. Безумовно, можливо у вас не вийде зробити все і відразу – перенесіть частина робіт на наступний рік.
Обрізка необхідна в якості оздоровчої процедури, сприяє омолодженню дерева та збільшення врожаю. Відсутність великої кількості сонячного світла впливає на швидкий занепад і гниття. Погіршуються смакові якості плодів. Часто можна помітити, як на яблуці є червоточини, які перешкоджають довгого зберігання фруктів.
Ваш сад – це не тільки джерело вітамінів, але й місце для відпочинку всієї сім'ї. Тому регулярний догляд за яблунями обов'язковий – Ви збережете свій сад здоровим і красивим!
Щоб краще уявити собі, як відбувається процес обрізки яблунь, можна подивитися спеціальне відео: