» » Правильне формування крони яблуні - особливості обрізки

Правильне формування крони яблуні - особливості обрізки



Кожен садівник знає, як сформувати крону яблуні, і що кількість врожаю залежить тільки від його докладених зусиль. Також і з будь-яким деревом — чим більше тепла і якісного догляду ви йому даруєте, тим більше красивих і солодких плодів воно приносить.

Основним способом збільшення врожайності є обрізання зайвих гілок і правильне формування крони плодового дерева.

Безумовно, крім плодючості, підрізування підтримує гарний зовнішній вигляд всього саду. Адже так приємно пройтися по доглянутому і квітучому палисаднику!

Для чого слід обрізати і направляти гілки

Деревина має свою біологічну систему обміну поживними речовинами, через коріння. Але будь-синтез не можливий без сонця. Тому, при формуванні крони, необхідно враховувати сторони світу, а так само розташування світанку відносно стовбура.

Якщо ви хочете отримувати врожай з раннього літа до пізньої осені, то посадіть частина саджанців на північній і тінистій стороні ділянки, а іншу частину – на південній, відкритою. Таким чином, дерева, отримують більше денного світла, будуть плодоносити раніше і раніше відцвітати.

Цим методом користувалися ще наші дідусі і бабусі, тому у старих селах ще можна побачити посаджені сади, як в кінці ділянки, так і на початку.

Від чого залежать схеми формування крони

Схема залежить від розташування на ділянці саджанців. Якщо ви вирішили посадити невеликий сад біля альтанки, то краще скористатися кустистой схемою формування крони.

Кущистість яблуня дасть більше тіні і прохолоди в спекотний день. Ну, а для тих, хто любить фантазувати і привносити індивідуальність своїй ділянці, підійде схема вертикальної пальмети.

Важливо знати: літні сорти яблунь більше піддаються формуванню, ніж зимові – це пояснюється властивостями кори і самого дерева. Зимовий сорт має більш товстої кореневою системою.

Для отримання хорошого і стабільного врожаю застосовується схема обрізки «Розріджено-ярусна». Вона дозволяє знімати плоди навіть з допомогою саморобних пристосувань, а так само дає можливість залазити з будь-якого боку.

Формування крони молодих саджанців

Обрізка молодих саджанців (натисніть для збільшення)

Час формування безпосередньо залежить від часу посадки, а так само від особливостей сорту. Для веретеноподібної крони починати зрізання слід з другого року зростання саджанця.

Центральний стовбур залишають відкритим, так як відсутність достатньої кількості сонячних променів буде сприяти нерівномірного зростання крони. Не допускається заростання нижніх ярусів та центрального стовбура: це може призвести до перекосу і неправильного росту.

Зверніть увагу: так як сокорух впливає на кількість врожаю, то необхідно проводити обрізку до середини квітня.

Уникайте «роздвоєнь» головного стовбура, так як це призведе до розлому дорослого дерева на 2 частини. Для садівника в перший рік висадки саджанців головним завданням є отримання декількох пагонів у верхівці стовбура.

Методи обрізки крони старих дерев

На відміну від молодих яблунь, старі дерева практично не піддаються коригуванню. Це пов'язано з тим, що біологічна структура вже задубенела і припинила інтенсивний ріст.

Існують наступні методи реконструкції крони старого дерева:

  1. Оновлення. Зрізаються кінчики кожних гілок таким чином, щоб на їх місці утворювався зріз, не більше 1 см в ширину. На наступний рік можна вже побачити нові молоді пагони.
  1. Зрізання частини несучих гілок. Зрізати слід ті, які найбільш провисають і спадає до землі. Після декількох років, на місці зрізу утворюється ряд нових гілочок, які слід формувати розріджено. Цей спосіб проводиться тільки навесні, так як дереву необхідно час, щоб зріз ущільнився.
  2. Зрізання половини верхівки. Цей спосіб прийнятний, якщо верхівка має безладний і розкиданий вигляд. Через кілька років, кожна з гілок буде мати кущистий вигляд.
  1. Зрізання під пеньок. Варіант придатний для дерев, у яких є «роздвоєння» або неправильний ріст. Новий ствол формується протягом 5 років, і в процесі росту краще використовувати схему для стандартного плодового дерева.

Коли слід обрізати гілки

Перед тим як приступити до обрізки, вам необхідно визначитися: плодове дерево несе декоративний характер, або ви хочете отримати, як можна більше врожаю. Питання у виборі форми крони має велике значення, якщо ви плануєте вирощувати плоди на продаж.

Отже, первісна стандартна обрізка проводиться відразу ж після посадки. Прибираються зайві гілки, а також ті, які розташовані занадто низько до землі.

Для формування крони слід встановити навколо саджанців дерев'яну стійку у вигляді квадрата. Не пропустіть цей момент, так як з часом нирки стають жорсткими і подальше формування не можливо. Стандартна крона має вкорочені нижні і кілька основних гілок.

Однорічні саджанці, посаджені восени, необхідно формувати наступної весни, інакше дерево може загинути в зимовий період. Ранньою весною вкорочують основний стовбур на 40-45 см від землі – це дозволить сформувати хорошу розгалужену крону.

Візьміть на замітку: для того щоб саджанець добре переніс зимовий період, йому пов'язують головний стовбур шпагатом. Цей спосіб прийнятний і для тих дерев (1-3 року), які вже мають викривлений стовбур.

Такі прості способи підготовки до формування крони заощадять в майбутньому багато вашого часу та сил. Для великих саджанців, які вже почали плодоносити, обрізку проводять 2 рази на рік: навесні (до появи бруньок) і восени (після збору врожаю).

Види крон і способи обрізки

Схема обрізки — вертикальна пальмета

В залежності від сорту яблуні, її особливостей, існують різні види формування крон:

  1. Розріджено-ярусна. Найбільш улюблений спосіб всіх садівників. Швидкість і простота у виконанні дозволяють доглядати за деревами навіть пенсіонерам. Суть методу полягає в наступному: залишаються лише кілька основних напрямних гілок, від яких ростуть додаткові. Навесні гілки, що з'явилися на штамбі, зрізують секатором. Відстань між гілками становить близько 20 см, а діаметр крони може досягати 5-6 метрів і більш. Нижній ярус має кілька основних гілок, спрямованих до верху, а відстань між ними повинна бути близько 50 див. Якщо верхівка дерева не галузиться, то це можна легко виправити, шляхом обрізки стовбура на висоті 50 см від початку розгалуження основних гілок. Інші гілки повинні розташовуватися один від одного в 20-ти див. Розріджено-ярусний тип крони формується відразу, як тільки вкопали саджанець;

    Ярусна обрізка

  2. Веретеновидная. Форма має приємний і гармонійний зовнішній вигляд: гілки розподілені по всім сторонам рівномірно. Для того щоб додати цю форму молодого саджанця, слід вже з раннього періоду формувати «каркас», видаляючи зайві гілки знизу. З молодих пагонів обрізається третя частина, таким чином поступово збільшується діаметр окружності обрізки, формуються яруси майбутньої крони. Поступово гілки попереднього ярусу формують наступний. Веретеновидную форму легше всього застосувати на гнучких плодових деревах. Готову форму можна отримати, через 5-6 років, коли дерево стане дорослим;
  3. Вертикальна пальмета. Форма нагадує хвіст павича або віяло. Має ряд переваг: зручність при зборі врожаю, можливість безперешкодно формувати верхівку, має цікавий і незвичайний вигляд. Розташування гілок в одній площині дозволить вам з легкістю проводити всі сезонні роботи по усуненню жучків-шкідників. Для того щоб отримати вертикальну форму, основні гілки слід стягувати шпагатом або мотузкою з синтетики, до верху.
Рада садівника: використання бавовняної мотузки не практично: натуральне волокно швидко приходить в непридатність і стирається, а білизняна мотузка піддається гниттю.

Далі, в процесі росту, основні гілки слід стягувати сильніше, а дрібні гілки скорочувати на третину і направляти вздовж основного стовбура. Вертикальна пальмета є чудовим варіантом, якщо Вам необхідно загородити альтанку від сторонніх очей або додати тінь на місце відпочинку. Приблизний час формування невеликого дерева – 4-5 років;

Чашоподібна обрізка

  1. Чашоподібна. Форма для невисоких дерев, що мають низьку або середню врожайність. Формується шляхом обрізання нижніх ярусів з поступовим збільшенням діаметра. Чашоподібна форма має недолік – в процесі завершення росту, нижній ярус буде розташовуватися досить високо;
  2. Кустовидная. Ідеальна форма для невеликих садових ділянок і дач. Нижні яруси розташовуються низько до землі, а дрібні гілки розташовані вгору. Підходить для невеликого врожайного дерева, переважно літнього сорту. Формується у перший рік посадки саджанця, шляхом прив'язування нижніх до верхніх гілок. Довговічність, практичність в експлуатації, а так само врожайність — головні якості цього виду обрізки.

    Стелиться обрізка

  1. Стелиться яблуня. Такий вигляд крони має горизонтальний вигляд і є самим невисоким типом обрізки. Рекомендується для бджолярів, а так само для тих, кому хочеться отримати багато тіні і прохолоди. Обрізка проводиться тільки верхньої частини, причому, нижня частина прив'язується до подовженому дерев'яного каркаса, розташованому на землі;
  2. Мутовчато-ярусна. Форма, що має спільні риси з «Кустовидной» і «Розріджено-ярусною». Окремі секції дрібних гілок формуються прямо на основних гілках. Розташування основних гілок на стовбурі повинно бути в шаховому порядку. Даний вид крони часто використовують для прикраси ботанічних садів або парків. Невибагливість, простота і витонченість – це саме те, чого хочуть більшість дачників.

Переваги і недоліки деяких схем

Схеми обрізки розраховані як на професійних садівників зі стажем, так і на звичайних дачників.

Але часом не кожному під силу створити саме той тип, який хочеться. В цьому випадку слід вдатися до простого способу формування крони – ярусному.

Для того щоб підтримувати рясне цвітіння і стабільну врожайність, необхідно постійно стежити за станом яблуні як до процедури, так і після.

Місця всіх зрізів обробляються спеціальним садовим варом. Це запобігає зараження дерева мохом або дрібними жуками.

Часті помилки

Основними помилками можна вважати неправильно підібране час і поганий інструмент. Безумовно, можливо у вас не вийде зробити все і відразу – перенесіть частина робіт на наступний рік.

Обрізка необхідна в якості оздоровчої процедури, сприяє омолодженню дерева та збільшення врожаю. Відсутність великої кількості сонячного світла впливає на швидкий занепад і гниття. Погіршуються смакові якості плодів. Часто можна помітити, як на яблуці є червоточини, які перешкоджають довгого зберігання фруктів.

Ваш сад – це не тільки джерело вітамінів, але й місце для відпочинку всієї сім'ї. Тому регулярний догляд за яблунями обов'язковий – Ви збережете свій сад здоровим і красивим!

Щоб краще уявити собі, як відбувається процес обрізки яблунь, можна подивитися спеціальне відео:



Похожие предложения
Дата добавления: 28-04-2017, 18:18
Статьи по теме
Ландшафтний дизайн малого саду: кілька порад
Ландшафтний дизайн Кожен мріє про те, що присадибна ділянка біля заміського будинку...
Види плінтуса для підлог і їх характеристики
Все про влаштування підлог Роблячи ремонт в квартирі або офісі, Ви навіть не...
Техноплекс або пеноплекс - що краще?
Утеплення — найважливіший етап при зведенні будь-якої будівлі. Грамотна теплоізоляція...
Ремонт туалету своїми руками: обробка стін, стелі і підлоги, інструкція як зробити, відео і фото
Стаття адресована тим, хто збирається виконати ремонт туалету своїми руками, але не має...
Як побудувати літню кухню на дачі своїми руками: проекти, план будівництва, покрокова відео-інструкція
Основна перевага заміського будинку – вільний простір, тому використовувати його...
Як зробити душ у бані: методи підігріву води
Лазня і Сауна Баня призначається непросто щоб в ній митися, але і для поліпшення...
Навісний стеля: інструкція як зробити підвісну систему своїми руками, відео і фото
Зібрати навісну конструкцію під перекриттям — складно, але цілком реально Питання про...
Як побудувати гараж з двосхилим дахом своїми руками: конструкція, огляд матеріалів, креслення і розрахунки
Сучасний гараж – це місце безпечного зберігання автомобіля і зручна майстерня для його...
Укоси з гіпсокартону, пластику та інших матеріалів: інструкція як зробити, відео і фото
У даній статті я вирішив розповісти вам про чотирьох сучасних варіантах обробки...