» » Як виростити чагарник мигдаль в своєму саду: практичні рекомендації з фото

Як виростити чагарник мигдаль в своєму саду: практичні рекомендації з фото



З горіхом мигдалем знайомі всі: його приємний солодкуватий смак і запах зустрічається в кулінарії і косметиці.

Не рідше чагарник мигдалю зустрічається і в садівництві.

Загальна інформація і опис

Дерево мигдалюМигдаль відноситься до роду Слива (Prunus), підроду Мигдаль (Amygdalus). Батьківщиною вважаються Передня і Середня Азія, Середземномор'я – там кущ з'явився кілька тисячоліть тому. На сьогоднішній день рослина поширена в Китаї, Криму, Середземномор'ї, на Кавказі, в південних областях Європи.

мигдаль Звичайний досить теплолюбний і добре відчуває себе в жаркому кліматі, але володіє хорошою морозостійкістю і переносить температуру до -25 градусів. Віддає перевагу гірські місця вище – на рівні 800-1600 метрів над рівнем моря, деякі сорти можуть рости навіть на висоті до 2,5 тисячі метрів. Зазвичай росте групами по 3-4 куща, відстань між самими групами складає 5-7 метрів.

Мигдаль представляє собою гіллястий чагарник заввишки до шести метрів, в деяких випадках являє собою невисокі дерева, якщо є основною розвинений стовбур. Листя гострі, квітки невеликі, до трьох см в діаметрі, білі або рожеві. Квіти розпускаються раніше листя: вже на початку літа, а в деяких районах і в кінці зими, мигдаль повністю біліє від пелюсток.

Важливо знати: насіння дикого гіркого мигдалю отруйні, при розрізуванні виділяють специфічний мигдальний аромат.

Плоди являють собою зеленуватий плід, шкірка якого неїстівна і легко відділяється при дозріванні. У їжу вживають внутрішню кісточку. Плодоносити мигдаль починає в 4-5-річному віці, закінчує приблизно через 50 років. Сама тривалість життя становить понад століття.

Хімічний склад ядер мигдалю вкрай насичений: близько половини займає жирне масло (від 40% до 60%), третина відведена білку. Так само до складу входять ефірні масла, вуглеводи (харчові волокна), кальцій, калій, фосфор, залізо, магній, вітаміни В і Є.

Застосування

Мигдаль застосуванняСпособи застосування мигдалю вкрай різноманітні:

  1. Отримується з мигдалю масло має широке поширення в косметології: його використовують у складі парфумів, кремів і іншої продукції. Раніше на основі такої олії отримували заспокійливий і тонізуючий засіб;
  2. Не менше значення мигдальне масло має у медицині: воно має протизапальну і пом'якшувальну дію, а також може призначатися всередину в якості дитячого проносного;
  3. Є прекрасним медоносом, так як дає багато пилку і нектару;
  4. Може використовуватися в якості декоративного прикраси саду, а також для захисту грунту;
  5. В кулінарії мигдаль користується заслуженою славою: його їдять сирим, смаженим, солоним, а також використовують у десертних страв і алкоголь, наприклад, в амаретто. Серед особливо популярних мигдалевих страв виділяються мигдальне молоко і бланманже, марципан, праліне і мигдальне печиво. В деяких країнах, наприклад, в Китаї, мигдаль додають у величезна кількість м'ясних страв.

Серед найбільш популярних домашніх сортів, які можна побачити на картинках, зустрічаються «Вікторія», карликовий мигдаль, «Нікітський», «Пам'яті Махмета» з махровими пелюстками, мигдаль Мічуріна.

Висадка

Дерево мигдалюВибираючи місце для дерева, варто зупинитися на сонячному, захищеному від вітрів місці, підійде і затемнений ділянку. Грунт повинна бути легкою, пропускати воду і повітря. Відмінно підходять піщані та суглинисті варіанти, чорнозем, а ось хлористі, кислі або застійні грунту погублять мигдаль.

Висаджувати дерева найкраще восени. Для цього необхідно за два тижні до висадки викопати ями глибиною і шириною 60 див. Відстань між самими ямами повинно бути близько 3-5 метрів.

На дно ями потрібно покласти суміш щебеню або уламків цегли з піском – це допоможе відвести надлишок води. Потім яму засипають сумішшю з 1 частини піску, 2 частин перегною і 3 частин листової землі, додатково вносять до 6 кг гною і половину кілограма суперфосфату.

Рада садівника: якщо висадка відбувається на кислому грунті, необхідно додатково внести 200-300 грам вапна або доломітового борошна.

Після того, як земля осяде, можна буде висаджувати дерева. Для висадки підходять примірники, старше одного року.

Порядок посадки мигдалю:

  1. У центрі підготовленого місця потрібно вкопати жердину висотою близько половини метра.
  2. Дерево садять поруч з жердиною, намагаючись, щоб коренева шийка виступала над землею.
  3. Потім викопану яму засипають, ущільнюють і рясно поливають.
  4. Після мульчують землю за допомогою торфу і прив'язують дерево до опори. Важливо, щоб мульча не стосувалася кореневої шийки.

Якщо висадка повинна бути проведена навесні, місце все одно треба підготувати восени в описаному вище порядку. Посадити мигдаль необхідно на початку весни, поки дерево ще «спить».

Подальший догляд

Дерево мигдалюМигдаль досить невибагливий у вирощуванні, не вимагає особливих агротехнічних навичок і умінь. Існують певні правила по догляду за мигдалем:

  1. Починаючи з кінця березня, потрібно регулярно розпушувати грунт для кращого доступу кисню. Також між рядами мигдалю можна посадити бобовник для поліпшення структури грунту.
  2. Потрібен регулярний полив – приблизно раз на два тижні. Точні терміни багато в чому залежать від погоди і Грунту: при жарі або піщаному Грунті слід збільшити частоту. Навесні і восени необхідно рясно полити дерево: це допоможе йому «прокинутися» і запастися водою на всю зиму.
Зверніть увагу: саджанці вимагають більш частого поливу, приблизно кожні десять днів.
  1. В якості підгодівлі в кінці весни в грунт вносять розчин аміачної селітри (20 грамів на відро води), удобрюють восени наступним складом: береться кілограм гною, 20 грам сірчистого калію та подвійного суперфосфату. Кількість розраховане на одне дерево.
  2. Обрізка необхідна не тільки для формування красивого зовнішнього вигляду, але і для профілактики захворювань. Навесні, до того, як розпустяться бруньки, видаляють замерзлі, зламані і хворі гілки. Влітку необхідно прищипувати гілочки, щоб отримати густу і красиву крону. Обрізка основного стовбура призведе до отримання низького і пишного куща. Восени, перед початком зимівлі, також необхідно прибрати всі поламані або хворі ділянки, прорідити густу крону.
  3. Прибирання врожаю відбувається, коли зовнішня оболонка ядер починає темніти і відділятися. Її знімають повністю і сушать, потім прибирають в тканинні мішки.

Розмноження

Насіння мигдалюРослину можна купити в розпліднику або садовому центрі, а можна виростити самостійно одним із зазначених способів:

  1. Насінням цей варіант більш довгий і рідко застосовується в садівництві. Сіяти їх можна як навесні, так і восени. У першому випадку за 3-4 місяці до висадки необхідно прибрати насіння в овочевий ящик холодильника. еют насіння в борозенки на відстані 10 см один від одного, між борознами має бути не менше 50 див. Після висадки насіння поливають і «забувають» до наступної весни.

Приблизно у квітні, коли з'являться перші паростки, землю необхідно розпушити і ще раз прополоти. В середині літа дерева вже досягнутий 50-60 см, після чого необхідно буде провести обрізку бічних гілочок. Коли товщина стовбура в районі кореневої шийки досягне 1 см в товщину, мигдаль можна буде пересаджувати на постійне місце.

  1. Живцями — для цього підходять молоді сильні пагони, які ще не отримали твердої кори. В кінці червня їх зрізають, залишаючи держак 15-20 см завдовжки. Живці занурюють на 15-20 годин в розчин стимулятора росту, висаджують в суміш піску і торфу і залишають у прохолодному місці. Через 3-4 тижні, коли живці дадуть коріння, їх можна пересаджувати.

Щеплення мигдалю на черемшинуПодібним чином діють і при розмноженні відводками, тільки разом відрізання гілка пригинають до землі.

  1. Також можна прищеплювати мигдаль на черемху, терен або сливу. так, Зазвичай розмножують трилопатевий мигдаль «Rosenmund». Процедуру проводять в середині весни або наприкінці літа, коли в рослинах найбільш активно «грають» соки. Варто вибрати прохолодний час доби, наприклад, післяобідній або ранній ранок. За 2 дні до щеплення дерево рясно поливають.

З обраного мигдалевого черешка видаляють листя і обрізають щепа до 1 див. В районі кореневої шийки роблять Т-подібний надріз кори, трохи захопивши деревину. Кору злегка відгинають і вставляють прищепу, закріпивши його пластиром.

Візьміть на замітку: при закріпленні не можна закривати сам щепа мигдалю, інакше він не проросте.

Якщо через 2-4 тижні залишок черешка відвалиться, а вічко стане зеленим, можна вважати, що щеплення вдалася, після чого пластир можна буде зняти. Коли щепа трохи підросте, його потрібно буде обрізати трохи вище місця щеплення. Перед проведенням щеплення рекомендується подивитись навчальне відео.

Хвороби та шкідники

Хвороби мигдалюЗахворювання мигдалю найчастіше бувають викликані неправильним або недоречним доглядом, а також його повною відсутністю. Серед захворювань найбільш поширені:

  1. Церкоспороз: найбільш часта хвороба, викликана грибком. При відсутності лікування легко заражає повністю всі дерево – листя і гілки. Найпростіше виявити перші ознаки загрози на початку літа – вони будуть представляти собою червоні плями, при високій вологості це може бути сірий наліт. Прогресуючи, хвороба повністю сушить листя, вони опадають, і мигдаль починає відновлювати листя, витрачаючи на це всі сили. Це призводить до серйозного виснаження рослини і поганому розвитку плодів. При виявленні ознак потрібно обробити мигдаль фунгіцидом.
  2. Ботритис: також носить назву сіра гниль. Зовні виглядає як бурі, швидко зростаючі плями, при підвищеній вологості листя покриваються сірим нальотом, який є спорами грибка. Сіра гниль переноситься за допомогою повітря і легко переходить на сусідні дерева. Боротися з напастю можна тільки видаливши уражені ділянки і регулярно проводячи обприскування «Оксихомом», «Топазом», «Чемпіоном» або «Купроксатом». Також варто обережно вносити азотні добрива, намагаючись не потрапити на листя.
  3. Іржа: її не складно виявити за своєрідним помаранчевим плям на листі зверху, знизу легко побачити Хвороби мигдалюкоричневі подушечки. Виростаючи, плями повністю иссушают листя, з-за чого ті опадають, і дерево захворює. Боротися з іржею можна суспензією колоїдної сірки, а також прибираючи кожну осінь листя біля мигдалю.
  4. Клястерослориоз: інакше дырчатая плямистість. Виявляється у виді червоно-фіолетових, швидко зростаючих плями з темною облямівкою. Уражені тканини листя відмирають і повністю відпадають, з кори починає витікати камедь. Для профілактики рекомендується обробка мигдалю інсектицидами до і після цвітіння, потім ще через півмісяця.

Крім хвороб, мигдаль привертає величезну кількість комах:

  1. Попелиця: є переносником небезпечних хвороб, в якості їжі використовують сік мигдалю. Для профілактики необхідно посадити поблизу дерева кріп або фенхель, які приваблюють корисних комах, наприклад, веснянку. В якості обробки підійдуть настоянки Хвороби мигдалютютюнової пилу, цибулі, часнику, полину, картоплі. З хімічних сумішей зарекомендували себе «Антитлин» і «Биотлин». Необхідно провести 3-5 обробок і уважно стежити за появу попелиці.
  2. Мигдальний семяед: восени він забирається в плоди мигдалю і проводить зиму там. Для профілактики необхідно видаляти восени всі рослинні залишки поряд з деревом, навесні (до і після цвітіння), а також восени потрібно обприскувати рослини бордоською рідиною.
  3. Гусениця листовійки: вона харчується листям мигдалю і згортає їх, з-за чого ті сохнуть і обпадають. Профілактика боротьби полягає в повному усуненні кладок гусениці: зрізанні і спалюванні постраждалих листя і гілок. Також на початку весни мигдаль можна обробити розчином «Профилактина» або бордоською рідиною. При появі гусениць потрібні більш сильні засоби.
  4. Павутинний кліщ: небезпечний в посушливий період, живиться соками, обплутує гілки і листя павутиною. З-за цього рослина слабкіше і гірше протистоїть іншим хворобам. Для боротьби необхідно використовувати акарициди та інсектоакарициди.

Мигдаль має безліч переваг, серед яких не останнє місце займають його декоративні властивості. Завдяки красивим великим квіткам, мигдаль чудово виглядає в будь-якому парку і в саду, а можливість зібрати корисний урожай робить його бажаним гостем на дачних ділянках.

Як посадити мигдаль в саду, дивіться поради у наступному відео:



Похожие предложения
Дата добавления: 30-05-2017, 20:40
Статьи по теме
Ремонт в хрущовці: красива обробка кухні, спальні, вітальні, приклади, відео і фото
Можливий гарний ремонт в хрущовці? Так. Незважаючи на те, що такі квартири свого часу...
Дизайн кухні 9 м. кв м: кутові, планування, з балконом і інші, проект, відео і фото
Кухня в сучасному житлі, по суті, вважається самим відвідуваним місцем квартири,...
Стиль лофт в інтер'єрі кухні: ідеї та особливості дизайну, фото і відео
Стиль лофт, не так давно з'явився в проектах оформлення житлових приміщень, відноситься...
Фасадная клинкерная плитка: отличная имитация "под кирпич"
Клинкерная плитка является отличной имитацией кирпичной кладки в более современном ее...
Как выбрать хорошую мясорубку
Кухонная мясорубка – один из самых востребованных и популярных агрегатов. Без нее...
Якісні офісні столи для персоналу - запорука ефективної роботи компанії
Столи для персоналу можна, мабуть, віднести до найбільшої категорії офісних меблів, що...
Клей для МДФ: чи можна клеїти шпалери на панелі, чим краще приклеїти стінові листи, відео і фото
Клей для МДФ панелей повинен володіти хваткою бійцівської собаки, щоб гарантувати...
Перфораторы DeWalt - выбор профессионалов для эффективной работы
​Перфораторы DeWalt являются многолетним лидером продаж, благодаря многим...
Багаторічники, квітучі восени: різновиди, особливості догляду, фото з назвами і відео
Багаторічні рослини різноманітні у своїх декоративних властивостях і використовуються...